Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ

DariuszEE 17 Gru 2006 16:39 64845 36
  • #1 17 Gru 2006 16:39
    DariuszEE
    Poziom 17  

Witam
    Jakiś czas temu wykonałem zegar na lampie oscyloskopowej
    i miałem sporo pytań jak podłączyć konkretne Lampy

Umieszczę opisy z napięciami do konkretnych Lamp

Zegar powstał na bazie projektu ze strony
    Poniżej umieszczam linki także do innych projektów pokazujących możliwości wykorzystania Lamp tego typu

Podstawowy projekt na DS89C420 http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Erhards_Scope-Clock/HS_ScopeClock.htm

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ
    Finalizacja tego projektu na AT89C2051 http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Scope-Clock/Scope-Clock.htm

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ

Doskonałe opracowanie na Z80 Vector Clock WARTE UWAGI jest 24 godzinne Analogowe wyświetlanie !!! http://www.timefracture.org/vectclk.html

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ
    Scope clock na PIC16F876 http://www.webx.dk/oz2cpu/clock-scope/scope.htm

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ
    Scope Clock na PIC16F628 http://web.jfet.org/vclk/

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ
    Video to scope http://mitglied.lycos.de/bk4/sosc.htm

Video "Monitor" http://www.rhunt.f9.co.uk/Electronics/Video/Video_Page1.htm

TV-to-Scope Converter http://www.electronixandmore.com/project/14.html

VGA-to-Scope Converter http://www.electronixandmore.com/project/13.html

Lampowy odbiornik DCF-77 http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Katzmann-Clock/Roehrenuhr.htm

Polska strona WSZYSTKO o DCF-77 http://dcf77.goldhand.com.pl/

Bardzo ciekawa konstrukcja TinyScope http://www.hanssummers.com/electronics/equipment/tinyscope/

Prościutki oscyloskopik http://www.electronixandmore.com/project/7.html

Kolejna LAMPOWA KONSTRUKCJA Ciekawa http://pokusy.chytrak.cz/schemata/osciloskop.htm

Teraz czas na trochę teorii

Jak działa lampa oscylkskopowa

Lampa oscyloskopowa składa się :

1. Katody pośrednio żarzonej - która jest źródłem emisji elektronów
    2. siatki sterującej zwanej Cylindrem Wehnelta - siatka ma kształt kubka z dziurką i Jej potencjał względem katody decyduje o liczbie elektronów przedostających się z katody , mówiąc prościej o JASNOŚĆ obrazu
    3. Anoda pierwsza - potencjał na tej anodzie odpowiedzialny jest z OSTROŚĆ obrazy na ekranie
    4. Anoda druga - Potencjał na tej anodzie decyduje o czytelności obrazu , ASTYGMATYZM.
    5. elektrody odchylania poziomego X.
    6. elektrody odchylania pionowego Y.
    7. Ekran pokryty luminoforem - kolor świecenia zależy od rodzaju użytego luminoforu

Często elektrod typu ANODY jest więcej , służą one do uzyskania jeszcze lepszej jakości obrazy , są one najprościej mówiąc dodatkowymi soczewkami ogniskującymi.

Tak więc obraz powstaje tak że katoda emituje elektrony , siatka pozwala na ich określoną ilość przelot , potem anody te elektrony korygują , elektrody odchylania X i Y poszczególne elektrony odchylają w prawo , lewo , w górę i w duł i w ten sposób elektrony trafiają w końcu na ekran pokryty luminoforem , powodując ich rozbłyski.

Uruchamianie Układu

Aby móc cokolwiek zrobić na Lampie oscyloskopowej potrzebny jest nam przede wszystkim zasilacz lampy

Układ zasilania jest podstawą

Powyższy rysunek przedstawia najprostszy powielacz kondensatorowy ,
    Układ taki w prosty sposób da nam niezbędne napięcie ANODOWE o wartości ok 1KV

Jeżeli chcemy uzyskać obraz na lampie możemy posłużyć się

Schematem z tego rysunku
    Schemat przedstawia Jedną z najprostszych metod sprawdzenia czy nasz lampa oscyloskopowa jest sprawna
    Układ umożliwi nam wyświetlenie na elkanie KOŁA lub ELIPSY.
    Różnicę faz do zasilania płytek odchylających otrzymuje się na przesuwniku fazowym złożonym z rezystora i KONDENSATORA.
    Potencjometrem P1 ustalamy i możemy regulować JASNOŚĆ.
    Potencjometrem P2 ustalamy OSTROŚĆ naszego obrazu.

Układ działa w ten sposób iż do płytek X i Y doprowadzamy napięcie zmienne Potencjometr podwójny 2x 1Mom służy do regulacji AMPLITUDY obrazu , czyli wielkości widzianego obrazu , natomiast potencjometrem P3 regulujemy AMPLITUDĘ na jednej parze płytek mogąc w ten sposób uzyskać symetryczny obraz.

OBRAZ widoczny na ekranie po uruchomieniu powyższego układu.

Koło nie jest może cudowne , ale trudno wymagać więcej po tak prostym układzie.

Na koniec należy dodać iż wyświetlany obraz jest tzw. "figurą Lissajous"
    , Jest to jedna z metod pomiaru częstotliwości oscyloskopem.
    Polega ona na porównaniu częstotliwości podanej z układu mierzonego na jedną współrzędnych z częstotliwością z generatora wzorcowego podaną na drugą współrzędną , w momencie gry obie częstotliwości się ZRÓWNAJĄ na ekranie widzimy KOŁO.

Tak właśnie wyglądają "figury Lissajous" po podaniu na X i Y sygnału sinus.

Na rysunku poniżej widać obrazy "figur Lissajous" z uwzględnieniem różnicy między oboma częstotliwościami.

No i NIE koniecznie musi być to KOŁO
    Podając "trójkąt" zamiast sygnału "sinus" możemy uzyskać to co na poniższym wykresie

Wiele osób poszukuje opisu ROSYJSKICH lamp oscyloskopowych
    Co prawda musiałem sobie przypomnieć rosyjski , no ale
    Postanowiłem umieścić wszystkie linki pojedyńczo , ponieważ wówczas funkcja "szukaj" będzie mogła znaleść każdą z lamp

ROSYJSKIE LAMPY OSCYLOSKOPOWE

Poniżej zamieszczam katalog Rosyjskich lamp oscyloskopowych wykonany w HTML-u wersji Off-Line

3ЛО1 ,3LO1
    5ЛО38 , 5LO38
    6ЛО1 , 6LO1
    6ЛО2 , 6LO2
    7ЛО55 , 7LO55
    8ЛО3 , 8LO3
    8ЛО4 , 8LO4
    8ЛО5 , 8LO5
    8ЛО6 , 8LO6
    8ЛО7 , 8LO7
    8ЛО29 , 8LO29
    8ЛО30 , 8LO30
    8ЛО39 , 8LO39
    9ЛО1 , 9LO1
    9ЛО2 , 9LO2
    10ЛО2 , 10LO2
    10ЛО43 , 10LO43
    10ЛО101 , 10LO101
    11ЛО1 , 11LO1
    11ЛО2 , 11LO2
    13ЛН2,3 , 13LN2,3
    13ЛН5 , 13LN5
    13ЛН6 , 16LN6
    13ЛН8 , 13LN8
    13ЛН10 , 13LN10
    13ЛО3 , 13LO3
    13ЛО4 , 13LO4
    13ЛО6 , 13LO6
    13ЛО7 , 13LO7
    13ЛО9 , 13LO9
    13ЛО10 , 13LO10
    13ЛО11 , 13LO11
    13ЛО12 , 13LO12
    13ЛО14 , 13LO14
    13ЛО15 , 13LO15
    13ЛО36 , 13LO36
    13ЛО37 , 13LO37
    13ЛО48 , 13LO48
    13ЛО54 , 13LO54
    13ЛО104 , 13LO104
    16ЛО2 , 16LO2
    16ЛО3 , 16LO3
    16ЛО4 , 16LO5
    18ЛО1 , 18LO1
    18ЛО3 , 18LO3
    18ЛО47 , 18LO47
    22ЛО1 , 22LO1
    23ЛО51 , 23LO51
    31ЛО33 , 31LO33
    ЛО247 , LO247

• #2 17 Gru 2006 18:08
    moonkey
    Poziom 17  

czy mierzyles moze jaki pobor mocy ma ten twoj zegarek? zawsze mnie to interesowalo:).

• #3 17 Gru 2006 18:27
    DariuszEE
    Poziom 17  

moonkey napisał:
    czy mierzyles moze jaki pobor mocy ma ten twoj zegarek? zawsze mnie to interesowalo:).

Na pewno mniej niż 10W ale dokladnie to muszę zmierzyć i dam Ci znać.

Pierwszy mój taki układ był oparty na trafku 10W toroidalnym od halogenów. Podstawowe uzwojenie 12V zasilało elektronikę i trafko "Anodowe", tzn. uzyskałem napięcie anodowe podłączając 2W trafko odwrotnie by uzyskać ok 250V a żarzenie dowinełem "kenarem" na trafo toroidalne i uzyskałem w ten sposób 6,3 V.
    Teraz uprościłem sobie sprawę bo korzystam z TS30/1/676 a ono jest - nie bardzo wiem, jak się nazywa ten rodzaj rdzenia, ale ma budowę jak trafo ze zwijanym rdzeniem więc są 2 pary uzwojeń.
    Więc mam 250V i po zmianie podłączeń 2x 6,3 co wykorzystuje do elektroniki i żarzenia.

Aktualnie podnoszę poziom bajeru :)

Tzn. zastąpiłem tranzystory sterujące lampą
    najpierw zwykłymi triodami 6N1P ale kiepsko
    6N2P i ECC85 znacznie Lepiej , Ale mam za małą amplitudę .
    Co było robić ?
    Trzeba było sięgnąć na półkę po pentody
    Z takich najtańszych miałem 6Ż1P czyli EF95 no i ta pentoda sprawuje się cudownia , amplituda jest ok , jak wiadomo pentody mają dużo większe wzmocnienie
    Teraz trzeba "pajęczynę" poskładać :)
    Jak skończę to opiszę

• #4 17 Gru 2006 22:25
    marcin_oizo
    Poziom 28  

No kolego kawał dobrej roboty! Linki które podesłałeś są super, zegar jeszcze bardziej super w ogole mega! Ja jestem w trakcie budowy monitora z 13ŁN10 ale na lampach całkowicie :) Problem mam jedynie z zasilaniem bo ona potrzebuje 4kV na anodę końcową... Próbowałeś uzyskać może obrazna lampce? Mam w sumie 3 lampy oscyloskopowe: 13ŁN10, B16S22 i 5BP1A, trzeba by się nimi zająć natomiast B16S22 jest 2-strumieniowa. Może chciałbyś się wymienić na mniejszą? Szukam jakiejś B6Sxxx itp.
    Jakie zasilanie potrzebuje Twoja lampa? Filtrujesz napięcie anodowe?

• #5 17 Gru 2006 22:50
    DariuszEE
    Poziom 17  

marcin_oizo napisał:
    No kolego kawał dobrej roboty! Linki które podesłałeś są super, zegar jeszcze bardziej super w ogole mega! Ja jestem w trakcie budowy monitora z 13ŁN10 ale na lampach całkowicie :) Problem mam jedynie z zasilaniem bo ona potrzebuje 4kV na anodę końcową... Próbowałeś uzyskać może obrazna lampce? Mam w sumie 3 lampy oscyloskopowe: 13ŁN10, B16S22 i 5BP1A, trzeba by się nimi zająć natomiast B16S22 jest 2-strumieniowa. Może chciałbyś się wymienić na mniejszą? Szukam jakiejś B6Sxxx itp.
    Jakie zasilanie potrzebuje Twoja lampa? Filtrujesz napięcie anodowe?

Moja lampa ma nieskie anodowe bo 240V i napięcia mam stabilizowane zenerem "szeregowo"

Drugą lampę zasilam 1,2KV banalnie bo na "powielaczu kondensatorowym" 250 x 4

Poniżej załączam zdjęcia na 3LO1I niestety ledwo świeci zdobyłem ją ale jest na wykończeniu

Z lamp które mogę oddać mam 7QR20 i B6S1
    Bo B7S1 zdobyłem tylko jedną

A jeżeli byś chciał zasilacz na 4KV to mogę sprezentować
    nan takie 2 zasilacze "wydłubane na złomowisku" ze starych kserokopiarek

A jeżeli chodzi o duże lampy to niektóre mają sporą wadę , tzn. mam jedną D7-16GJ. Wyświetla bardzo Ładnie Ale Górę i Dół obcina " jest cień
    Ale pewnie wiesz o czym mówię.

• #6 18 Gru 2006 15:10
    marcin_oizo
    Poziom 28  

Zapraszam na PW :)
    Posiadam jeszcze mały kineskopik z oczka kamery o przekątnej ok. 0,5 cala i myślałem o spięciu go z ATMegą8... Pewnie by się dało coś z tego zeobić np. zegar ale tam jest odchylanie eletromagnetyczne i już robią się małe schody. Został mi tylko 1 taki kineskopik bo jedej już ma właściciela nowego. Można je zobaczyć tutaj: http://www.trioda.com/php/forumtriody/viewtopic.php?t=6630&highlight=
    Twój powielacz kondensatorowy to dioda-kondensator-dioda-kondensator... itd? Ta lampka 3LO1I jest chyba malutka? Pomysł mi się bardzo podoba!
    Pozdrawiam.

• #7 19 Gru 2006 11:01
    DariuszEE
    Poziom 17  

Tu możecie zobaczyć jak wyświetlają konkretne lampy

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Lampa 3LO1I

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Lampa 408a

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Lampa 408a

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Lampa 5LO38I

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Lampa 6LO1I

Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Zegar i inne - na LAMPIE OSCYLOSKOPOWEJ Lampa B7S1

to na razie tyle , ale będą następne :)

• #8 21 Gru 2006 00:16
    marcin_oizo
    Poziom 28  

To ja dodam coś od siebie, kolega pozwoli :)
    Podaję schemat prostego oscyloskopu z niemieckiej strony wartego uwagi. przypomina trochę ten układ małego oscylografu co podał kolega na początku. Będę go montował jak tylko będę w posiadaniu jakiejś mniejszych rozmiarów lampy.

PS> przepraszam za prowizję, postaram sie to zlikwidować!

Załączniki:
  • #9 21 Gru 2006 00:26
    DariuszEE
    Poziom 17  

Wielkość lampy nie ma znaczenia
    Ponieważ od napięcia anodowego zależy głównie JASNOŚĆ i OSTROŚĆ rysowanego przebiegu

Bardziej istotne jest Jakość odchylania
    bo im wyższa częstotliwość tym większą energię trzeba dostarczyć do płytek

Jak rozrysuje to załącze schemat prostego układu do uruchomienia "przetestowania" lampy oscyloskopowej
    Układ jest dziecinnie prosty A pokazuje zasadę powstawania obrazu na ekranie lampy oscyloskopowej

A tak na marginesie , to układ "zegara" także może być oscyloskopem
    trzeba tylko dobudować układy wejściowe X i ew. Y
    układ wygaszania nieco lepszy i podstawę czasu :)

Miniszill-Oszilloskop http://www.jogis-roehrenbude.de/Bastelschule/Miniszill/Miniszill.htm

Nieco nowsze wykonanie http://www.elexs.de/roe2SH27L.htm

A tak odstępując nieco od tematu
    To to jest maje małe marzenie , no ale pomarzyć można :)

Darek

• #11 21 Gru 2006 15:37
    DariuszEE
    Poziom 17  

marcin_oizo napisał:
    Piękna lampka. Można wiedzieć co to za model? Co do powielacza: czy kondensatory (te 47nF) muszą być na jakieś duże napięcie? Posiadam 100nF/1kV myślę że wystarczy...

NIE muszą być na 1KV
    spokojnie i to już z zapasem jak będą na 450V dlatego że na pojedyńczych kondensatorach może wystąpić międzyszczytowe z ~250V to jest napięcie przy obu połówkach max ok. 420V

Ostatni filtrujący kondensator powinein MIEĆ MIN. 1,6KV

• #12 21 Gru 2006 16:01
    gilong
    Poziom 18  

ta lampka z postow wyzej wlasnie jest na allegro :)

• #13 21 Gru 2006 16:12
    DariuszEE
    Poziom 17  

gilong napisał:
    ta lampka z postow wyzej wlasnie jest na allegro :)

Wiem ale jestem realistą , "kasa" :(

• #14 23 Gru 2006 13:20
    me_super
    Poziom 29  

DariuszEE napisał:

Czy to jest nadal aktualne? :-) Mam oscyloskop MINI-4, który ma właśnie taką lampę. Niestety, jest ona chyba dość wypalona bo obraz jest stosunkowo ciemny.

Tak przy okazji: jaka jest trwałość takich lamp oscyloskopowych w godzinach? Zrobiłbym sobie zegar na bazie owego MINI-4, ale boję się że lampa padnie szybko i zostanę z bezwartościową elektorniką na którą poświęciłem dużo czasu.

• #15 23 Gru 2006 14:10
    DariuszEE
    Poziom 17  

me_super napisał:
    DariuszEE napisał:

Czy to jest nadal aktualne? :-) Mam oscyloskop MINI-4, który ma właśnie taką lampę. Niestety, jest ona chyba dość wypalona bo obraz jest stosunkowo ciemny.

Tak przy okazji: jaka jest trwałość takich lamp oscyloskopowych w godzinach? Zrobiłbym sobie zegar na bazie owego MINI-4, ale boję się że lampa padnie szybko i zostanę z bezwartościową elektorniką na którą poświęciłem dużo czasu.

Zostały mi jeszcze 7QR20

A co do jasności i trwałości
    To zegar na tej najmniejszej 3LO1I działał u mnie 2 Lata i lampa jeszcze świeci
    Co do moich doświadczeń to mogę z czystym sumieniem powiedzieć że Lampy czeskie są kiepskie do takich rozwiązań bo mają kiepski luminofor
    Rosyjskie Lampy świecą DUŻO jaśniej i są DUŻO trwalsze , to samo dotyczy np. EM80 rosyjska wersja tej lampy Jest doskonała , w porównaniu z czeską tesli , to tesla robiła "szajs" głównie tu chodzi o uzyte materiały , rosjanie mają je DUŻO lepsze
    Poza tym dochodzi tu jeszcze kwestia napięcia ANODOWEGO , ponieważ to jest głównie przyczyną jasności , jak lampa działa na pograniczu parametrów to nie da się z niej wycisnąć jasnego i ostrego obrazu.
    Lampa oscyloskopowa TO NIE KINESKOP, trzeba ją zacienić by było dobrze widać , ew. założyć jasno zielony filtr , który poprawi jakość obrazu

• #16 23 Gru 2006 14:16
    me_super
    Poziom 29  

DariuszEE napisał:

A co do jasności i trwałości
    To zegar na tej najmniejszej 3LO1I działał u mnie 2 Lata i lampa jeszcze świeci

Non-stop 2 lata, dzień i noc?

DariuszEE napisał:

Co do moich doświadczeń to mogę z czystym sumieniem powiedzieć że Lampy czeskie są kiepskie do takich rozwiązań bo mają kiepski luminofor

A jak z trwałością lamp RFT?

• #17 23 Gru 2006 14:21
    DariuszEE
    Poziom 17  

me_super napisał:
    Non-stop 2 lata, dzień i noc?

TAK

me_super napisał:
    A jak z trwałością lamp RFT?

niestety NIE wim.

• #18 27 Gru 2006 14:05
    lewytolewy
    Poziom 19  

Witam a czy jest możliwość zrobienia zegara na lampie oscyoskopowej bez programowania procesora np atmegi??

Dodano po 5 [minuty]:

a czy ktoś ma schemat tego oscyloskopu
    http://www.elexs.de/roe2SH27L.htm
    Bo nie znam niemieckiego i jakoś nie moge dojść a może ktoś ma spolszczenie tego cuda?? wygląda na proste do wykonania

• #19 27 Gru 2006 15:48
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

lewytolewy napisał:
    a czy ktoś ma schemat tego oscyloskopu
    http://www.elexs.de/roe2SH27L.htm
    Bo nie znam niemieckiego i jakoś nie moge dojść a może ktoś ma spolszczenie tego cuda?? wygląda na proste do wykonania

A co to ma wspólnego z tematem?

• #20 27 Gru 2006 16:15
    lewytolewy
    Poziom 19  

To nie ma nic wspólnego z tematem ale autor podał ten link i się zainteresowałem czy to złe?? Jeśli tak to przepraszam ale nie wiedziałem. :cry:

• #21 27 Gru 2006 20:09
    DariuszEE
    Poziom 17  

lewytolewy napisał:
    To nie ma nic wspólnego z tematem ale autor podał ten link i się zainteresowałem czy to złe?? Jeśli tak to przepraszam ale nie wiedziałem. :cry:

Schemat w/w oscyloskopu jest tu http://www.jogis-roehrenbude.de/Bastelschule/Miniszill/Miniszill.htm

Autor nieco konstrukcję zmodyfikował
    Stosując inną Lampę oscyloskopową i znieniając nieco GENERATOR PODSTAWY CZASU

TAK

A co do założeń tematu
    To kolega ma racię

Ale UZNAJMY ŻE dla DOBRA NAUKI :) temat jest POKREWNY w końcu jak KTOŚ zrozumie jak działa oscyloskop to RESZTA już jest betką

Ale jeżeli mogę coś doradzić to już lepiej jest wykonać
    Odchylanie i podstawę czasu na tranzystorach
    BO można wówczas wyciśnąć dużo więcej z lampy bez komplikowania sobie układu

Sam próbowałem zrobić odchylanie na LAMPACH i działało ok.
    Ale nie układ mimo wszystko nie był zbyt dobry , ponieważ dla mnie sporeznaczenie miała linniowość wzmocnienia , niestety jak na moje wymaganie zbyt mała , uruchamiałem układ na triodach i prntodach
    Pentody działały dużo lepiej Ale , ze względu na ograniczoną energię którą dysponowałem , dałem sobie na razie spokój
    choć pewnie wrócę do układu bo mnie korci , Ale Układ przeciwsobny wymaga doboru parametrów lamp.

Na koniec polecam wykonanie tego układu jest prosty i zapewni dużo lepsze paramerty
    http://www.belza.cz/measure/skop-p.htm

Pozdrawiam Darek

• #22 05 Sty 2007 09:28
    serwis
    Poziom 37  

DariuszEE napisał:

Popraw trochę Twoją teorię.

Płytki X w lampie występują zawsze od strony ekranu lampy, czy to fizycznie w lampie, czy też w rysunkach poglądowych lub schematach.

Natomiast płytki Y są zawsze umieszczane bliżej elektrod.

• #23 05 Sty 2007 14:25
    marcin_oizo
    Poziom 28  

Czyli Y to poziom a X to pion, tak jak na układzie współrzędnych :)
    Pytanie: które płytki cą bardziej czułe? Czy to jest uwarunkowane typem lampy? Wiadomo, że każda lampa ma inne parametry ale czy jest reguła czy płytki X są czulsze od Y lub odwrotnie?

• #24 05 Sty 2007 15:52
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

marcin_oizo napisał:
    Czyli Y to poziom a X to pion, tak jak na układzie współrzędnych :)
    Pytanie: które płytki cą bardziej czółe? Czy to jest uwarunkowane typem lampy? Wiadomo, że każda lampa ma inne parametry ale czy jest regóła czy płytki X są czólsze od Y lub odwrotnie?

Y są zawsze bardziej czułe. Generalnie lampa jest okrągła, więc jej obrót o 90° zamieni płytki miejscami, ale do toru Y doprowadza się sygnał o większej częstotliwości, a zawsze prościej jest zrobić wzmacniacz szerokopasmowy o mniejszej niż większej maksymalnej amplitudzie na wyjściu.

• #25 06 Sty 2007 17:12
    DariuszEE
    Poziom 17  

serwis napisał:
    DariuszEE napisał:

Popraw trochę Twoją teorię.

Płytki X w lampie występują zawsze od strony ekranu lampy, czy to fizycznie w lampie, czy też w rysunkach poglądowych lub schematach.

Natomiast płytki Y są zawsze umieszczane bliżej elektrod.

KOLEGA ma rację
    Błąd JUŻ POPRAWIŁEM
    Przepraszam ale jak się coś robi samemu i nie ma kto sprawdzić to tak się czasem zdarza :)

Ale JUŻ jest POPRAWNIE

• #26 10 Sty 2007 09:13
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

DariuszEE napisał:
    Ale JUŻ jest POPRAWNIE

Niestety nie. W przypadku ekranu prostokątnego (jak na rysunku) płytki opisane jako "Y" praktycznie odchylają strumień elektronów w poziomie, płytki "X" w pionie.

• #28 19 Sty 2007 16:02
    DariuszEE
    Poziom 17  

DOKUMENTACJE LAMP OSCYLOSKOPOWYCH

krajowe_lampy.pdf - 8E3 , 8E4 , 8E32 , 8E43 , 8ŁO29 , 8ŁO30 , 8ŁO39 , 9E2 , 9E3 , 9E4 , 9E5 , 9E42 , 9E421 , 10E1 , 10E42 , 13E2 , 13E32 , 13E38 , 13ŁO36 , 13ŁO37 , 14E42 , 14E422 , 15E32 , 15E42 , 21EI

lampy oscy.pdf - 9E2 , 9E42 , 9E421 , 10E42 , 13E3 , 13E32 , 14E42 , 14E422

B4S2.pdf - Niemiecka Lampa oscyloskopowaw B4S2
    B6S1.pdf - Niemiecka Lampa oscyloskopowaw B6S1
    B7S1.pdf - Niemiecka Lampa oscyloskopowaw B7S1
    b7s2.pdf - Niemiecka Lampa oscyloskopowaw b7s2
    b7s4.pdf - Niemiecka Lampa oscyloskopowaw b7s4
    B10S1.pdf - Niemiecka Lampa oscyloskopowaw B10S1
    d7-16gj.pdf - Lampa oscyloskopowaw d7-16gj

MINI5B.pdf - Schemat polskiego oscyloskopu tranzystorowego MINI-5B z Niemiecką Lampą B7S2..

• #29 22 Kwi 2007 15:03
    morph13
    Poziom 25  

Wreszcie ktoś założył wątek godny uwagi, gratuluję.
    Sam trochę walczę z lampami oscyloskopowymi więc zawarte tu informacje i odnośniki do stron dużo mi pomogły.

• #30 08 Sie 2007 23:22
    zyzioone
    Poziom 11  

DariuszEE napisał:
    Witam

Na koniec należy dodać iż wyświetlany obraz jest tzw. "figurą Lissajous"
    , Jest to jedna z metod pomiaru częstotliwości oscyloskopem.
    Polega ona na porównaniu częstotliwości podanej z układu mierzonego na jedną współrzędnych z częstotliwością z generatora wzorcowego podaną na drugą współrzędną , w momencie gry obie częstotliwości się ZRÓWNAJĄ na ekranie widzimy KOŁO.

Mała poprawka: Jeżeli podczas pomiaru częstotliwości metodą "figur Lissajous" oba przebiegi maja jednakową częstotliwość to na ekranie oscyloskopu widzimy linie prostą nachyloną pod kątem 45 stopni.

Pozdrawiam!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME