Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar nixie - 8 lamp

bb84 21 Mar 2007 18:06 19433 139
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  bb84
  Level 21  
  Witam.

  Zdecydowałem się na lc-531 do mojego zegara. Jednak napotkałem na problem szukając schematu - nie ma nic na 8 lampach. Znalazłem pewien schemat i myśle nad jego modyfikacją (schemat.gif w ostatnim poście).

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3695483#3695483

  Założenia:
  1. 8 lamp LC-531
  2. dokładność (odchylenie max. 1 min./rok)
  3. możliwość podłączenia DCF77
  4. możliwość podłączenia pilota
  5. zapas pamięci (programowanie w C)
  6. 8 anod i 12 katod (0-9 oraz lewy i prawy punkt decymalny)
  7. budzik

  Zastanawiam się po primo czy ta atmega8 wystarczy jeśli chodzi o pamięć i czy da się podłączyć do niej dodatkowe 2 anody (z lampek neonowych w schemacie rezygnuje) oraz czym zastąpić 4028N żeby miał 12 wyjść a nie 10.

  Za wszelką pomoc i zainteresowanie z góry dziękuję.
  Pozdrawiam.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Tomasz.W
  Level 35  
  Zegar to sześć wyświetlaczy , a do czego dwa pozostałe ?
 • #3
  bb84
  Level 21  
  No właśnie na 8 mam możliwość wyświetlania milisekund, daty z całym wiekiem ewentualnie daty + temperatura itp. Reasumując większe możliwości.

  P.S. jeśli ktoś posiada linki z zegarami 8 lampowymi i schematami do nich byłbym wdzięczny.

  Pozdrawiam.

  Dodano po 39 [minuty]:

  mogą być też proste konstrukcje data + czas byle na 8 lampach.

  Pozdrawiam
 • #4
  Bobekmaster
  Level 24  
  Jeśli chcesz robić na procesorze (a po funkcjach sądzę, że tak) to możesz pokombinować z MULTIPLEXowaniem lamp po prostu sterujesz 2 anody więcej a katody łączysz jak w reszcie np. wszystkie katody nr. 5 itd.
  Problemem może być za mała częstotliwość odświerzania. ktoś z forum dawał przy 6 lampach bodajże 65Hz na sztukę. Przy większej ilości lamp trzeba zwiększyć częstotliwość zmiany wyświetlania na poszczególnych lampach, a co za to idzie zmniejszenie częstotliwości odświerzania każdej sztuki, przez co lampy mogą migać lub występować tzw. "duchy"

  Co do 8 lamp nie czepiam sie- każdy ma swoją koncepcje i jak sam coś robi to chce żeby było tak jak mu sie podoba.:D

  -Co do 4028N to oprócz tego scalaka można dać oprócz niego 2 tranzystory prosto z procka lub dać demultiplexer 16 z 4 lub expander np. na I2C

  - Obsługa pilota i budzika jest już w schemacie.

  - dokładność edzie mała, bo czas jest liczony w procesorze a nie w specjalnym układzie, ale przy DCF nie stanowi to problemu.

  -DCF o ile sie nie myle podłączyć trzeba do nóżek procesora TXD i RXD
  i najlepiej wykorzystaćgotowy moduł np. z zegarka za pare zł.

  Pozdrawiam
 • #5
  bb84
  Level 21  
  Dobra wstawiam schemat - dopiero początek - i mam prośbe żeby to ktoś sprawdził czy koncepcja jest dobra.

  Liczę na wskazówki.

  Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #6
  Bobekmaster
  Level 24  
  Schemat jest błędny, ponieważ każdy układ 4028 może w danej chwili mieć włączone tylko jedno wyjście. Czyli jeśli dasz np. kropkę to nie możesz już wybrać, która lampa ma sie świecić, więc nie można tak. Jutro rano poprawie schemat.
 • #7
  bb84
  Level 21  
  No to chyba jednak coś pochrzaniłem wzorowałem się na tych schematach. http://krzkomar.googlepages.com/zegarnixienads12887

  A zastanawiam się po co właściwie 4028N nie można bezpośrednio przez MPSA42 do katod i MPSA92 do anod ? nie będzie tak łatwiej ? czy poprostu stosując 4028N oszczędzam ilość wyprowadzeń na procu ?

  A jeśli chodzi o dokładność bez dcf77 i gps jak to uzyskać ? może jakiś dodatkowy układ liczący czas a nie za pomocą uC ?

  Bobekmaster wielkie dzięki za pomoc. To moja pierwsza "samodzielna" konstrukcja na tak wielką skale.

  Pozdrawiam.
 • #8
  Bobekmaster
  Level 24  
  Sam Planuje robić Zegar tylko, że na 6 lampach Z566M, których za rozsądne pieniądze niestety nie mogę znaleść (za późno zacząłem szukać). Z pół roku temu robiłem zegar na 6 lmapach LC-531(takie jak ty) i też było to dla mne duże wyzwanie.:D

  Nie wiem jakim cudem tej osobie to działa, ale nie ma to prawa działać, ponieważ jak pisałem nie jest to rejestr tylko coś jak demultiplexer i w danej chwili może być załączone TYLKO jedno wyjście układu.

  Układ 4028 służy do oszczędzania wyprowadzeń procesora. Ja np. anody będe wysterowywać z procesora, a katody przez układ 74141 (trudno znaleść)

  Ja w swoim zegarku dam układ do liczenia czasu który ma wbudowany kwarc i ma dokładność 5ppm (2 minuty na rok w niezmieniających sie złych warunkach czyli pewnie w praktyce z 1 min ) niestety kosztuje on około 10 zł za sztuke. Można też tańszymi układami sie pobawić dokupić dobry kwarc i trymerem dostroić, ale to dużo roboty i nie osiągnie sie chyba takiej dokładności.

  w katodach wystarczą pojedyńcze tranzystory sterowane z procka ale w anodach powinno sie dawać taki oto układ. Jest on wypróbowany i ponąć ma małe spadki napięcia i prądy w stanie nieaktywnym, oraz szybko sie przełącza.

  Schemat to schemat zaczerpnięty ze strony: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic457989.html

  Dołączam jeszcze link z działaniem takiego układu: http://www.biblioteka.edu.pl/bc/varia/mirror/zsmid_przemysl/edu/jm534/jm534.htm
 • #9
  Tomasz.W
  Level 35  
  Jeżeli ma to być ATmega16 to dlaczego kombinujesz z redukcją zajętych pinów procesora ? Masz do dyspozycji 4 pełne porty , czyli 32 piny we/wy . Zrób sterowanie przez tranzystory , bez tego układu cmos i święto lasu . Zostanie Ci jeszcze 12 pinów we/wy do wykorzystania . Sam zegar zrób na układzie PCF8593 , do tego podtrzymanie bateryjne (tylko dla PCF8593) . W ten sposób odpada Ci problem liczenia czasu przez procesor i masz zaoszczędzone sporo pamięci . I możesz sobie zrobić pomiar temperatury , faz księżyca i co tam jeszcze wymyślisz . Tylko nie rób wyświetlania milisekund , bo to się nie uda .
 • #10
  bb84
  Level 21  
  No to jest właśnie ten schemat a na trzeciej stronie jest schemat bodka na IN-14 na których początkowo chciałem to ustrojstwo robić. No podsuwasz mi coraz to lepsze pomysły. A jakieś szczegóły na temat tego układu czasowego ? chodzi Ci może o ds12887 ? tak z drugiej strony (zostając przy 8 lampach) zastanawiam się czy te wszystkie funkcje nie zepsują jednak klimatu retro tej lampy i dochodze do wniosku że minimalizm jest sztuką najwyższą :D więc myślę nad funkcjami czas+data+temperatura i właśnie rezygnację z synchronizacji (1min. odchylenia to bardzo mało). Gdybyś mógł zdradź więcej szczegółów Twojej koncepcji.

  Tomasz.W o tym też myślałem. 12 wyjść w zupełności wystarczy. Na milisekundach mi właśnie bardzo zależy.

  Pozdrawiam.

  Dodano po 2 [godziny] 30 [minuty]:

  Dobra wrzucam wersje drugą na samych tranzystorach npn i pnp. Proszę o korekte. W JP1 pin 11 i 12 to punkty decymalne. Gdybyście mogli dobrać oporniki pod te punkty byłbym dosłownie wniebowzięty. Czy wszystko się zgadza pod lampy LC-531 ??

  Podaje parametry lamp.

  min. supply voltage 170V
  typ. maintaining voltage 140V
  typ. cahthode current 1.5-2.8 mA
  decimal point 0,2-0,5 mA

  Jak Bobekmaster powie coś o swojej koncepcji zastanowie się co dalej.
  Zastanawiam się jeszcze nad podpięciem pod USB. Jest to realne ?
  Dlaczego milisekundy nie wypalą ?

  Pozdrawiam.
 • #11
  Bobekmaster
  Level 24  
  Milisekund nie można dać, ponieważ układ zegaru nie ma takiej opcji. Jeśli sie uprzesz możesz czas (z milisekundami) liczyć na procku i co jakiś czas poprawiać z układu zegara, lub korzystać cały czas z układu zegara ale dopisać kod, żeby w procku liczył milisekundy. Ja będe robić na scalaku RTC8564 z podtrzymywaniem bateryjnym, oraz ma kalendarz. Układ komunikuje sie z procesorem za pośrednictwem I2C. Do tej magistrali podłączasz tani czujnik temperatury i masz też termometr.

  Mój pierwszy zegar jest tylko zegarem i jakoś mam ochotę na coś pół retro- pół nowoczesne.

  Ze sterowaniem prosto z procesora zgadzam sie - najlepsze rozwiązanie.

  Można łatwo podłączyć pod port COM (sprzętowo) i można też USB- programowo. W przypadku USB trzeba "troche" pokombinować z softem.

  Tranzystory te mają Hfe chyba 25
  czyli dla 33K wychodzi 3,8mA na cyfre - można zmniejszyć (dałbym 42KΩ)
  dla kropki przyjmijmy 0,5ma czyli rezystor powinien mieć 250KΩ


  Zamieszczam rysunek płytki z opisem - niestety schematu brak.
 • #12
  bodek66
  Level 14  
  Kilka uwag do rozważań w temacie:
  Milisekundy można spróbować wyświetlać w zegarze nixie, robiąc to programowo w procesorze albo pobierając wartości z układu RTC. Przykładowo PCF8583 posiada rejestr z dziesiętnymi i setnymi sekundy, należy się jednak zastanowić po co. Po pierwsze jeśli spoglądam na zegarek to interesuje mnie godzina i minuta, sekundy sobie daruję. Po drugie wyświetlacze NIXIE nie należą do najszybszych i pewnie wyświetlenie setnych sekund zrobi jedną łunę na ostatniej lampie.
  Druga uwaga to schemat pod tytułem nixie v1.0-2.JPG.
  Takie sterowanie tranzystorów PNP odpada.
  Dlaczego? - Tranzystory bipolarne steruje się złączem baza-emiter.
  Rezystory: - Koledze zapewne chodziło o oporniki w anodach lamp. Otóż przy sterowaniu multipleksowym nie wystarczy prawo Oma, bo lampa świeci tylko przez chwilę określoną częstotliwością multipleksowania, i wartość prądu jaki popłynie przez lampę będzie mniejsza od tej obliczonej dla sterowania statycznego. Ja oporniki w anodach dobierałem doświadczalnie mierząc oscyloskopem wartość RMS spadku napięcia na nich i na tej podstawie szacując wartość prądu. Dlatego w moim projekcie mają one wartość 10kΩ.
 • #13
  bb84
  Level 21  
  ma ktoś może biblioteke z lampami lc-531 do eagle ? szukam już 5 dzień i nigdzie nie mogę znaleźć.

  Pozdrawiam.
 • #14
  Bobekmaster
  Level 24  
  Biblioteke zrób sobie sam.
  Masz podany promień i kąty

  Według mnie też nie ma sensu robić milisekund (i tak nic byś nie zobaczył) z dwuch powodów - czasy dejnonizacji gazu, częstotliwości odświerzania, a pozatym na stoperze widzisz milisekundy??:?::D

  Apropo oporników - przepraszam, nie pomyślałem.

  Dlaczego według Ciebie takie sterowanie tranzystorem jest błędne?? Nie sprawdzałem w praktyce, ale wiele osób z forum tak właśnie steruje anodami.
 • #15
  bb84
  Level 21  
  No niby tak. Średnica między pinami to 10 mm o ile dobrze zrozumiałem ?

  Pozdrawiam.
 • #16
  Bobekmaster
  Level 24  
  tak srednica wynosi okolo 10mm=1 cm. (powinno byc r=0,5cm)
 • #17
  bodek66
  Level 14  
  Dla ścisłości, uwaga dotyczyła pierwszego schematu Kolegi bb84, następny jest już lepszy.
  Dlaczego? Z danych katalogowych wynika że dla tranzystora BF423 (jak i dla wielu innych) maksymalne napięcie baza-emiter Uebo = -5V. W sytuacji kiedy emiter jest na potencjale +170V a baza sterowana stanem niskim z 4028 na potencjale masy, mamy Ueb = 170V. Według mnie taka polaryzacja tranzystorów BF423 przebije w nich złącza baza-emiter i uszkodzi układ 4028.
 • #18
  Bobekmaster
  Level 24  
  To że pierwszy jest zły to wiem, sam zaproponowałem lepsze rozwiązanie. Pytałem sie dlaczego jest to złe, bo myślałem, że mówisz o drugim schemacie.
  Pozdrawiam
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  bb84
  Level 21  
  Im więcej lamp tym mniejsza częstotliwość odświeżania a co za tym idzie większe prawdopodobieństwo pojawienia się duchów.

  Pozdrawiam.
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  Bobekmaster
  Level 24  
  Do 12 lamp wystarczy jeden zasilacz (trzeba by było zwiększyć prąd makszymalny). Przy tak dużej ilości lamp wystąpienie ducchów jest nieuniknione. Ktoś z forum dobrał że dla 6 lamp częstotliwość na sztuke wynosi 65Hz (nie można więcej, ponieważ lampa potrzebuje czas na włączenie i wyłączenie). Przy byłoby to 32.5 czyli pewnie za mało.
  Można sterować multipleksowo po 6 sztuk(katody połączone by były nie wszystkuch lamp razem tylko 6 i osobno drugie 6 sterowanie z innych portów procka)
  Pozdrawiam
 • #23
  bb84
  Level 21  
  djFoBoS a po co 12 lamp ? przecież date i czas można wyświetlać na przemian na 6 lampach ewentualnie na 8.

  Mógłbyś wrzucić ten Twój schemat ? na jakich lampach robisz ?

  Pozdrawiam.
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  bb84
  Level 21  
  Ogólnie pomysł ciekawy ale idąc tym tropem możnaby równie dobrze zrezygnować z multiplexu :D

  Ja wpadłem jeszcze na taki pomysł: stacje radiowe nadają sygnał cyfrowy który po rozszyfrowaniu podaje różne informacje np. aktualny czas, tytuł utworu, info o stacji. Zastanawiam się czy nie dałoby się wykorzystać tych właśnie informacji do synchronizacji zegara. Co o tym myślicie ?

  Bobekmaster czy mógłbyś wrzucić schemat podłączenia tego RTC8564 + podtrzymania + np. termometru DS18B20 do atmegi ? byłbym bardzo wdzięczny.

  Pozdrawiam.
 • #26
  Bobekmaster
  Level 24  
  Rezygnacja z multipleksu zwiększa wymiary urządzenia oraz cene. Przy sterowaniu 3 na raz mozę być za mało nóżek w procesorze, bo do procka trza podłączyć zasilanie rezonator itd.

  Z tymi informacjami w radiu.. Do tego służy DCF jest to częstotliwość radiaowa, na której nadawane są zakodowane informacje o czasie.

  Co do zegara i termometru (zobacz w datasheecie). Wybierasz 2 nogi procesora (jedna będzie SDA a druga SCL) iłączysz wszystkie SDA i SCL we wszystkich scalakach.
 • #28
  Tomasz.W
  Level 35  
  Prawie dobrze , zapomniałeś o rezystorach podciągających linie SDA i SCL . Tak samo piny PA4-PA7 podciągnij do +5 przez rezystory 100k . W AVR'ach możesz programowo ustawić wewnętrzne rezystory podciągające ale one raczej rzadko kiedy spełniają swoją funkcję . Bez tych rezystorów układ będzie robił wszystko tylko nie to co powinien .
 • #29
  Bobekmaster
  Level 24  
  Byłem na giełdzie Wrocławskiej i jeden koleś miał mierniki meratronika na 4 lampach Z566M. Chciął 70zł za miernik. Niestety były dość mocno poobijane.
  Aproro. nie chciałby ktoś kupić miernika meratronik bez lamp:D?
 • #30
  bb84
  Level 21  
  Bobekmaster dobre :D

  Ok podłączyłem jeszcze DS18B20