logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Softstart na triaku do halogenów 230V - jak zrealizować w dwóch krokach?

lukiiiii 06 Sty 2007 12:50 5281 16
REKLAMA
  • #1 3412347
    lukiiiii
    Poziom 29  
    Posty: 1466
    Pomógł: 82
    Ocena: 391
    Czy da sie zrobic cos takiego jak w temacie, soft start gdzie elementem zalaczajacym bedzie triak a nie przekaznik, prosil bym o jakies schematy, chcialbym to wykorzystac do transformatora od halogenow albo bezposrednio do halogenow 230V.

    Nie chodzi mi o sciemniacz lub tez plynne rozjasnianie, wystarcza 2 kroki, po zalczeniu polowa mocy, po chwili 100%
  • REKLAMA
  • #2 3412879
    wmalczewski
    Poziom 15  
    Posty: 180
    Pomógł: 6
    Ocena: 25
    Dobrze kolego myślisz,uszkodzenia halogenów najczęściej występują w momencie załączenia, zimne włókno ma mniejszą oporność i pobiera większy prąd.
    W tym momencie przyszedł mi na myśl tyrystor zintegrowany z diodą BTAP 29 lub BTP 129 {5A 700V],tylko
    nie wiem czy są jeszcze dostępne. [układ odchylania TV Jowisz]
    Wystarczyło by go włączyć z mini układem opózniającym załaczenie tyrystora a dioda przewodziła by jedną połówkę napięcia czyli pół mocy od momentu zał.
    Może ktoś nad tym pomyśli , ja nie mam bardzo czasu.

    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #3 3414655
    lukiiiii
    Poziom 29  
    Posty: 1466
    Pomógł: 82
    Ocena: 391
    Troche poczytalem o dzialaniu tyrystora i wdaje mi sie to interesujace, tylko jak go zalaczac?
  • #4 3417759
    4pluton
    Poziom 12  
    Posty: 54
    Pomógł: 1
    Ocena: 24
    witam,,
    Spróbuj zwykłą diodę na 400-600v prostowniczą ...malutką seri BYP 401 chyba
    i zastosuj podwójny wyłacznik do jednej gałężi lampek , jeden bezpośredni , drugi zmostkowany diodą......,,,,,u mnie to działą juz lata i bezstresowo zapalają sie lampki
    pozdrawiam
  • #5 3418110
    lukiiiii
    Poziom 29  
    Posty: 1466
    Pomógł: 82
    Ocena: 391
    Myslalem o tym, podwojny wylacznik i dwie diody pod kazda galas odwrotnie podlaczone. Ale doszedlem do wniosku ze domownicy (zona) po paru razach beda odrazu zapalac dwa rownoczesnie.:)
    A czy prad 'jednopolowkowy' jest dobry dla transformatorow?
  • #6 3418328
    4pluton
    Poziom 12  
    Posty: 54
    Pomógł: 1
    Ocena: 24
    mam to już od lat w domu i działa niezawodnie, a domownicy,,,???
    troszkę dobrej woli
    W starym budownictwie nie wszędzie były kabelki do żyrandola z podziałem na 2 kombinacje i mozna to spokojnie zastosować do żarówek.
    Transformator nie ucierpi na pewno....to element dosyć odporny....pozdro
  • #7 3418343
    lukiiiii
    Poziom 29  
    Posty: 1466
    Pomógł: 82
    Ocena: 391
    A cos bardziej automatycznego? na triaku albo tyrystorze?
  • #8 3483924
    Robson40
    Poziom 13  
    Posty: 46
    Pomógł: 2
    Ocena: 26
    lukiiiii napisał:
    Myslalem o tym, podwojny wylacznik i dwie diody pod kazda galas odwrotnie podlaczone. Ale doszedlem do wniosku ze domownicy (zona) po paru razach beda odrazu zapalac dwa rownoczesnie.:)
    A czy prad 'jednopolowkowy' jest dobry dla transformatorow?
    Prąd jednopołówkowy dla transformatorów po stronie pierwotnej jest zabójczy
  • REKLAMA
  • #9 3486894
    lukiiiii
    Poziom 29  
    Posty: 1466
    Pomógł: 82
    Ocena: 391
    Ale nadal nikt mi nie odpowiedzial jak rozwiazac te problem?
  • #10 3509837
    marcino2000
    Poziom 24  
    Posty: 839
    Pomógł: 34
    Ocena: 167
    ja bym zrobił tak, dioda + najprostszy układ odliczający np 5 sekund + przekaźnik. w pierwszej fazie prąd płynie przez diodę, a po odliczeniu kilku sekund przełącza się przekażnik i halogeny zasilane są normalnie.
    można też w pobliżu jednego halogenu umieścić bimetal np na 40 stopni C który by sterował przekaźnikiem. koszt obydwu rozwiązan to jakieś 10zł.
  • REKLAMA
  • #11 3511274
    ryszardon
    Poziom 21  
    Posty: 469
    Pomógł: 34
    Ocena: 95
    Witam. Proponuję zastosować prosty układzik do załączania transformatorów toroidalnych, gotowych rozwiązań jest dużo w sieci. Pozdrawiam.
  • #12 3558634
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    ryszardon napisał:
    Witam.Proponuję zastosować prosty układzik do załączania transformatorów toroidalnyc,gotowych rozwiązań jest dużo w sieci.Pozdrawiam


    A coś konkretniej, jaki układzik masz na myśli?
  • #13 3562222
    mars1
    Poziom 17  
    Posty: 129
    Pomógł: 17
    Ocena: 43
    Przy zasilaniu halogenow 230V możesz zastosować zestaw http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEDJ0/ZEDJ2200.htm ustawiając na stałe maksymalną jasność. Ma on funkcję miękkiego startu. Będzie pracował również z transformatorem, ale nie nadaje sie do współpracy z przetwornicą(transformator elektroniczny)
  • #14 3622407
    PAWEŁ74
    Poziom 27  
    Posty: 976
    Pomógł: 78
    Ocena: 119
    Kup ściemniacz z miękim startem i po kłopocie, koszt około 50 ZŁ . Ja takowy posiadam i zarówki zyją o wiele wiele dłużej, Jedna ma już siedem lat i nadal świeci po 5-10 godzin dziennie a nie jest super firmy czy jakości...
  • #15 3697895
    kot mirmur
    Poziom 33  
    Posty: 2131
    Pomógł: 206
    Ocena: 559
    jeśli do bezpośredniego zasilania z230v [bez trafa ] to bardzo dobry jest kit AVT1007>30 zł.brutto.można zasilać nim odbiorniki oporowe i silniki komutatorowe o mocy nawet 2000W.testowałem na halopaku 1000
    w ,sprawdził się świetnie!UWAGA na siedem kupionych kitów,jeden miał uszkodzony triak!dokładny opis układu Elektronika Praktyczna 8/1994
  • #16 3699536
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Nie stosuj regulacji fazowej pierwotnego w trafach. Chyba że masz własny bank. Czemu? - jest w wyszukiwarce. Natomiast możesz bez problemu sterować żarówki 230V. Prościej jednak jest włączyć obciążenie na 1s przez rezystor mocy 20-47R/10W a później załączyć pełne zasilanie.
  • #17 10906390
    lukiiiii
    Poziom 29  
    Posty: 1466
    Pomógł: 82
    Ocena: 391
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
    Chciałbym tylko dodać ze układ rozruchu silnika np kit AVT1007 ma jedną poważna wadę, na początku załączenia daję impuls do rozruchu, wiem bo złożyłem taki układ do sterowania stołem wibracyjny i oczywiście podłączyłem z ciekawości pod żarówkę , przy załączaniu jest błysk a potem powrót do ustawionej wartości.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy realizacji prostego softstartu dla halogenów 230V z użyciem triaka zamiast przekaźnika, umożliwiającego załączenie w dwóch krokach: najpierw połowa mocy, a po chwili pełna moc. Proponowano różne rozwiązania, m.in. zastosowanie tyrystora zintegrowanego z diodą (np. BTAP 29, BTP 129) z opóźnionym załączeniem, co pozwala na przepływ prądu jednopołówkowego i zmniejszenie prądu rozruchowego. Inna metoda to użycie diody prostowniczej (np. BYP 401) w układzie z podwójnym wyłącznikiem, co jednak może być niewygodne dla użytkowników. Zwrócono uwagę, że prąd jednopołówkowy jest szkodliwy dla transformatorów po stronie pierwotnej. Proponowano także prosty układ z diodą, przekaźnikiem i opóźnieniem czasowym (np. 5 sekund), który po załączeniu najpierw zasila halogeny przez diodę, a następnie przełącza na pełne zasilanie. Wskazano na gotowe rozwiązania, takie jak zestaw z funkcją miękkiego startu dostępny na stronie nikomp.com.pl, który działa z transformatorami toroidalnymi, ale nie z transformatorami elektronicznymi. Polecano również kit AVT1007, sprawdzony do bezpośredniego zasilania halogenów 230V, który umożliwia miękki start i jest tani, choć może mieć wadę w postaci impulsu rozruchowego powodującego błysk. Zwrócono uwagę, że regulacja fazowa na pierwotnej stronie transformatora jest niezalecana. Alternatywnie sugerowano załączenie obciążenia przez rezystor mocy na krótki czas przed pełnym zasilaniem. Podsumowując, najbezpieczniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie układu z opóźnionym przełączaniem zasilania lub gotowego softstartu dedykowanego do halogenów 230V.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA