Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stereo STX+Alphard

mfzt 28 Sty 2007 14:18 3200 11
  • Witam!
    Przedstawiam opis kolumienek, które zbudowałem rok temu:

ZAŁOŻENIA:
    Kolumny miały pełnić rolę frontów w kinie domowym, a także grać jako stereo przy odtwarzaniu muzyki. Chciałem zbudować zestaw jak najwyższej jakości w ramach budżetu jaki został ustalony - tj. nie więcej jak 400 zł.

BUDOWA:
    Konstrukcje wolnostojące. Dwudrożne. Otwarte - bass-reflex. Tunel bass-reflex umieszczony od tyłu. Strojony na 35 Hz. Ściany z płyt wiórowych 18 mm. Wewnątrz dwie beleczki wzmacniające. Wytłumienie to najzwyklejsza w świecie wata. I o dziwo bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Wcześniej używałem ocieplacza odzieżowego. Tłumił gorzej i gorzej się go dzieliło. Wata przyklejona jest na vikol - wata, to gł. celuloza, więc chwyciło mocno. Obudowy zaszpachlowane oklejone okleiną drewnopodobną. Użyłem przetworników STX - nisko-średniotonowe GDN 14/50/4 i Alpharda - tweetery. Jak widać na fotografii umieściłem tweetery pomiędzy STX-ami. Miało to na celu zbliżenie źródeł dźwięków poszczególnych głośników, gdyż przy umieszczeniu tweetera od góry odległość do dolnego STX-a byłaby już duża. STX-y połączone są szeregowo i podpięte razem z tweeterami do zwrotnic, także STX.

ODSŁUCH:
    Kolumny miały zastąpić małe plastikowe brzęczki z tzw "KINA" domowego. Różnica oczywiście bardzo wyraźna. Na korzyść dużych :)
    Teraz konkrety. Przetworniki STX-a grają zadziwiająco głęboko. Schodzą nisko, przy tym nie gubią sie tak jak inne głośniki z tej półki cenowej. Starałem się tak dobrać częstotliwość strojenia bass-reflexu, żeby pik wysokich opóźnień znajdował się poniżej częstotliwości f3. No i muszę przyznać, że kolumienki grają naprawdę zdyscyplinowanie. Oczywiście na miarę zestawu za mniej jak 400 zł, a nawet za mniej jak 700 zł :) STX-y mają tylko około 15 cm średnicy ( cała kolumna około 17 cm szerokości) , a przy tym całkiem nieźle odtwarzają także średnie tony, tak więc stereofonia... chciałem pochwalić, ale no, niestety przyznaje, że jest gorzej niż oczekiwałem. Efekty są, ale nie wzbudzają wielkich emocji. To samo tyczy się sopranów. Jedwabne kopułki, ale grają metalicznie i ostro.
    Jednak generalnie brzmienie jest bardzo przejrzyste, otwarte i zdyscyplinowane.
    No i to na tyle opisów. Bardzo chętnie poczytam Wasze opinie na temat tej konstrukcji.
    Obecnie planuję budowę zestawu stereo, wolnostojącego. Nisko-średniotonowy to GDN 20/60/11, wysokotonowy to ARV 104-03/8.
    Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 28 Sty 2007 14:43
    djpolb
    Poziom 16  

Wykonane bardzo estetycznie. Na poczatku myslalem ze to fornir. Okleina polozona idealnie, wybrales tez ladny kolor. Co do glosnikow to jak napisales ze chodzilo o budzetowa konstrukcje to nie bede sie wypowiadal na ich temat. Co do dalszych konstrukcji jak napisales to zastap ta ARV-ke SC10 bedzie o wiele lepiej.

• #3 28 Sty 2007 17:15
    Jakub Szklarz
    Poziom 9  

Rzeczywiście wykończenie bardzo ładne - nie widać że to okleina (przynajmniej na tych zdjęciach) i kolor jej też mi się podoba. Według mnie mógłbyś ściąć boki kolumn - byłyby wtedy bardziej smukłe (ale to już kwestia gustu). Co do przetworników to mam wątpliwości z tym alphardem ale jak zmienisz go na coś lepszego to będzie ok. Ogólna ocena 7/10.

• #4 28 Sty 2007 19:00
    dayv
    Poziom 24  

ladne wykonanie

Możesz opisać w jaki sposob kladles okleine ( musze sie zabrac za swoje spejsy ;p ) i w jaki sposob ja odcinales? (czy skladales na zakladke czy jak...)

• #5 28 Sty 2007 20:07
    mfzt
    Poziom 9  

Jakość oklejenia to kwestia odpowiedniego przygotowania powierzchni samej kolumny. Szlifowanie, szpachlowanie, szlifowanie aż do skutku. Ma być idealnie gładkie, a krawędzie ostre. Wtedy można wg nich przycinać nożykiem do tapet okleinę i wychodzi dokładnie i estetycznie.
    Pozdrawiam

• #6 29 Sty 2007 00:48
    brian100
    Poziom 9  

co do estetyki konstrukcji to stoi ona na wysokim poziomie choc niestety sa rzeczy do ktorych mozna sie przyczepic... nie podoba mi sie ksztalt kolumn jak dla mnie sa za niskie a za bardzo glebokie co do glosnikow wysokotonowych alpharda to sie nie zgadzam z opiniami typu do "wymiany" wystarczy je poddac malemu zabiegowi :) ktory jest juz opisany na lamach elektrody a daje ogromną roznice (lepsze pasmo przenoszenia zwieksza sie efektywnosc )sam sprawdzalem , nastepna sprawa to kable ze zdjecia widac ze sa poprostu mierne ... calosc oceniam na 4+/6

• #7 29 Sty 2007 10:16
    Armosus
    Poziom 26  

No naprawde wykoane bardzo ladnie. Ale nie lepiej bylo wziac Tesle ARN-150 zamiast tych stx'ow? cena tylko 30zl sztuka a graja naprawde bardzo dobrze.

Co do b-r z tylu to pamietaj zeby nie ustawiac zbyt blisko sciany.

brian100 napisał:
    nastepna sprawa to kable ze zdjecia widac ze sa po prostu mierne

A na jakiej podstawie to oceniasz? Ten kabel wyglada jak zwykly glosnikowy wiec jest ok. A moze wedlug ciebie powinien byc w jakiejs plecionce to wtedy by byl dobrej jakosci albo mial z 5cm srednicy?

• #8 29 Sty 2007 12:50
    _Gothic_
    Poziom 12  

brian100 napisał:
    c wystarczy je poddac malemu zabiegowi :) ktory jest juz opisany na lamach elektrody a daje ogromną roznice (lepsze pasmo przenoszenia zwieksza sie efektywnosc )

moglbys chociaz podac linka do tego "zabiegu", bo z tych paru slow ktore o nim napisales to ciezko cos sobie poszukac

• #9 29 Sty 2007 14:04
    m-Q
    Poziom 15  

Estetycznie bez zarzutu, jedynie mógłbyś jakieś 'nóżki' im dorobić. Przetworniki OK, no można jedynie się przyczepić do tego Alpharda, że rewelacyjny nie jest, no ale cena grała główną rolę.

• #10 29 Sty 2007 14:58
    RaithVasim
    Poziom 10  

Fajnie zrobione tylko trochę za głębokie, okleina jest ładnie położona - 5+/6

• #11 29 Sty 2007 23:53
    mfzt
    Poziom 9  

brian100 napisał:
    jak dla mnie sa za niskie a za bardzo glebokie

Chmmmm. No może wytłumaczę. Kolumny są bardzo wysokie. Mają prawie metr wysokości. A głębokie są po to, aby były pojemne. Zależało mi na jak najwęższej powierzchni czołowej - lepsza separacja. Więc, żeby uzyskać żądaną objętość kolumny sa głębokie. Ale zapewniam - absolutnie nikogo kto widział na zywo te kolumny nie razi ich głębokość :)

• #12 01 Lut 2007 00:11
    Caleb_
    Poziom 33  

ladne. arn-150 niekazdemu "pasi", wiele osob woli wlasnie tego stxa.

ta konstrukcja ktora planujesz na gdn 20/60/11 i arv nie ma prawa bytu - raczej sredniotonowy bedzie konieczny

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME