logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Moc transformatora. Transformator jest nieoznaczony.

Mafiasz 01 Lut 2007 15:07 1818 4
REKLAMA
  • #1 3515139
    Mafiasz
    Poziom 14  
    Posty: 138
    Pomógł: 4
    Ocena: 2
    Witam.
    Mam nie oznaczony transformator sieciowy 230V/16V. Chciałbym się dowiedzieć jaką ma moc ale nie bardzo wiem jak. nie ma na nim żadnych oznaczeń, a boję się trochę (i nie bardzo wiem jak) zmierzyć natężenie w tym transformatorze. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 3515800
    Mafiasz
    Poziom 14  
    Posty: 138
    Pomógł: 4
    Ocena: 2
    Dzięki za linki. Niestety jeszcze nie jestem pewny wszystkiego. Posiadam transformator który ma na uzwojeniu wtórnym 16V, opór tego uzwojenia to 2.4Ohm i teraz jeżeli moc pozorna jest P=(U^2)/R to P=256V/2.4Ohm to P=106.67 ale to jakoś dziwnie mi wygląda bo inne wyliczenia dają mi wynik w okolicach 4.5W. potrzebuje transformator 50W. I teraz nie wiem czy ten mój mogę uważać za 106W czy nie no i jeśli tak to czy jak dam dodatkowy opornik na uzwojenie wtórne tak żeby było razem koło 5 Ohm to będę mógł uważać, że jest to transformator o mocy 50W? Bo P=256/5=51.2 ??
  • REKLAMA
  • #4 3516215
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    Jakie obliczenia dają ci wynik 4,5W? Na pewno nie ma on 50W tylko mniej, widać to po dużym oporze uzwojenia wtórnego. Wzór P=U^2/R nie ma tu nic do rzeczy, możesz nim najwyżej policzyć moc wydzielaną w transformatorze przy zwarciu, ale uzwględniając jeszcze opór uzwojenia pierwotnego a i tak nie wyjdzie dokładnie. Najprościej to albo zmierzyć charakterystykę napięcia w funkcji prądu obciążenia, albo zmierzyć przekrój kolumny środkowej transformatora (ogólnie przekrój rdzenia bo nie we wszystkich rodzajach transformatorów jest kolumna środkowa).
  • #5 3516460
    Mafiasz
    Poziom 14  
    Posty: 138
    Pomógł: 4
    Ocena: 2
    No właśnie te obliczenia na podstawie przekroju rdzenia dają mi te 4.5W i tyle pewnie jest bo już wiem, że te na 50W są dużo większe. Wrzucam rysunek mojego transformatora z moimi pomiarami. Napiszcie mi czy dobrze liczę... ja biorę do policzenia S=1.6cm x 1.7cm = 2.72 cm^2
    no i to tak jak pisał kw48 w pierwszym linku x0.95, czyli S=2.72cm^2x0.95=2.584cm^2 czyli P=S^2/1.44 czyli P=6.677/1.44=4.64W
    na pierwotnym i P na wtórnym Pw=Px0.8 dla małego transformatora czyli Pw=4.64Wx0.8=3.7W. Dobrze to robię czy gdzieś mam błąd?
    Załączniki:
    • Moc transformatora. Transformator jest nieoznaczony. transformator.jpg (14.17 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
REKLAMA