Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa przetwornicy zapłoniika do żarówki ksenonowej

KamilW 18 Feb 2007 14:46 9802 11
    KamilW
    Level 10  
    Witam, jako ze troche sie interesuje elektronika chcialem sie podjac czegos takiego. Wiem tyle ze zeby zapalic ksenona samochodowego potrzeba impulsu ok 25kV a pozniej napiecie stale ok 70V do podtrzymania, czyli uklad musi sie skladac z generatora ktory przy wlaczeniu wygeneruje impuls 25kV i przetwornicy na z 12 na 70V i obwodu laczasego te 2 uklady w kupe (dioda ktora wytrzyma 25 kV zaporowo) co do przetwornicy to schemat jest gdzies na elektrodzie z 12 na 220 V (wystarczy dac innego toroida) a jaki macie koledzy pomysl na generator impulsu?? Wpierw myslalem o cewce zaplonowej ale wydaje mi sie to malo kreatywnym rozwiazaniem, lepiej by bylo chyba zrobic cos na ksztalt flesza z lampy blyskowej. Co o tym myslicie?? Prosze jeli ktos ma schamat jakies prostej przetwornicy to prosze slac lub zamieszczac.
    Czekam na wszelkie sugestie. Pozdrawiam Kamil
    cyberdar
    Level 31  
    Witam

Generator jak generator. Potrzebny jest układ z regulacją szerokości impulsu (PWM). Układ powinien być obciążony układem LC, który w rezonansie wygeneruje szpilkę potrzebną do zapłonu a potem z szerokością impulsu trzeba "zjechać" aby uzyskać porządzane napięcie czyli ok. 70V.

--
    pozdrawiam
    KamilW
    Level 10  
    Wiesz, wszystko pieknie ladnie ale jestem laikiem w tych sprawach :-) jakbys mogl nieco szczegolow dodac to bede wdzieczny :)
    cyberdar
    Level 31  
    Witam

Mam schemat takiego układu na jakichś specjalizowanych układach, przy czym układy są dostępne w Polsce.

--
    pozdrawiam
    KamilW
    Level 10  
    A co bym musial zrobic zebys mi ten schemat wyslal??
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    cyberdar - cieszymy się twoim szczęściem. Może się nim podzielisz z innymi i zamieścisz ten schemat na forum...
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    cyberdar, ale to jest do metahalogenu, a nie do ksenonu.
    A jak rozbierałem przetwornicę samochodową, to mocno skomplikowanej elektroniki jest tam sporo napchane. Nawet nie wiem po co...
    KamilW
    Level 10  
    No super, a moze mi ktos powiedziec ile volt generuje uklad do zasialnia lampy blyskowej?? Bo myslalem zeby polaczyc uklad lampy i przetwornice 12 na 70 V w jedno. Co wy na to??

Dodano po 13 [minuty]:

No to tez racja... to nie jest przetwornica do ksenonu...
    PIEKNY1234
    Level 15  
    te 70V możez przecież wyssać ze zwykłego transformatora, a impuls to proste cewka od malucha lub inna robiłem sąsiadoiw taki impulsator :D prało iskrą nieźle wystarczy tyrystor do impulsu np bt151 albo szybszy bt152 ktorego uzyjesz zależy od napięcia jakim zasilisz cewke bobacz jak są zbudowane coil gun to ci duzo podpowie powodzenia
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Myślę że potrzebne jest źródło prądowe a nie napięciowe do zasilania takiej lampy. Cały system pewnie jest podobny do tych co zasilają lampy w dużych laserach. Ja robię na zasilaczach rezonansowych i jest to trochę skomplikowane.
    mokun
    Level 12  
    Koledzy a ja mam problem tego rodzaju ze w jednym z ksenonow takich dokladanych z allegro cos stalo sie z przetwornica. Gdy włączam swiatla jeden ksenon tylko blysnie i gasnie. Jest to napewno wina przetwornicy bo zarnik sprawdzalem na drugiej przetwornicy. Gdzie szukac przyczyny??