Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Próba adaptacji LCD od laptopa do PC

23 Sep 2003 10:13 254942 558
  • Level 27  
    Witam.
    Mam do Was pytanko: czy mozna w jakis prosty sposob obsluzyc LCD
    (od jakiegos starego laptopa) od laptopa (640x480) poprzez ktorys z portow komputera?? jakie dodatkowe uklady sa do tego niezbedne?? jesli tak to bylbym bardzo wdzeczny za info odnosnie tego!!!

Z góry dzięki za pomoc.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Level 37  
    Mogę się mylić ale w prosty sposób się nie da.Czy ten wyświetlacz ma sterowanie kolumn i wierszy?Jeśli tak to na jakich układach?Co on ma wyświetlać?Jeśli to co monitor to obawiam się że każdy port będzie za wolny.Szczególnie jak obraz ma być kolorowy.Ja się tym interesowałem bo chciałem sterować czarno -biały LCD 128x480 od maszyny do pisania.Ma on sterownik kolumn i wierszy na kostkach do których są aplikacje i procedury sterowania ,ale dane idą tam półbitową linią (4 porty danych) i trzeba by zaprogramować jakiś kontroler do tego albo napisać program i sterować to z LPT.Trudności się piętrzą a co można osiągnąć?Dlatego stanęło na LCD 2x20 znaków sterowanym z LPT który wyświetla info o komputerze (bo o to chodziło) a graficzny (taki fajny że aż szkoda) leży i czeka na swój wielki dzień.Napisz co chciałbyś osiągnąć ,chętnie poczytam w tym temacie.
  • Level 22  
    Takie wyświetlacze nie mają własnej pamięci i należy dostarczać im sekwencyjnie danych i sygnałów zegarowych i to z dużą częstotliwością.
    Nie nadaje się do tego mikrokontroler, należy zbudować układ sterujący, np. na układach PLD + pamięć i dopiero wtedy taki układ można sterować z mikrokontrolera lub portu komputera.
    Jeśli więc nie masz zbyt dużego doświadczenia w tej dziedzinie zrób tak jak radzi Pi-Vo, czyli użyj wyświetlacza alfanumerycznego.
  • Level 37  
    Czyli innymi słowy aby uzyskać obraz jak na monitorze to należało by sterować go z karty graficznej ,tak jak panel LCD.W laptopie jest przecież układ graficzny ale jak podłączyć to do dowolnego PC?Na pewno nie przez port.I chyba nie po to aby wyświetlić parę linijek textu.Swoją drogą ciekawe jak lCD w laptopie jest połączony z układem graficznym?Te układy w laptopach to takie same jak się spotyka w kartach graficznych.
  • Level 22  
    Ściągnij sobie aplikacje CL-GD6245 cirrus logic.Umieściłbym to na forum ale zajmuje ponad 8M.
  • Level 27  
    Dzieki Wam bardzo na info, rzeczywiscie po przeczytaniu Waszych opini nie wydaje sie to proste i tak pewnie jest. Mam juz zainstalowany wyswietlacz 25x3 ale myslalem o czyms wiekszym a wyswietlacz od laptopa akurat mam nieuzywany czarnobialy.
    Widac musze szukac jakiegos wiekszego alfanumerycznego
    Pozdrawiam
  • Level 27  
    A co myslicie zeby podpiac taka matryce LCD pod PC, czyalem o tym ze to duzy koszt i ze sie nie oplaca ale moze jest jakies inne rozwiazanie, moze mozna w jakims stopniu wykorzystac juz istniejaca elektronike od laptopa (przeciez tam juz jest sterowanie LCD) albo uzyc elektroniki z jakiegos uwalonego LCD-eka

Poruszylem ten problem na forum w dziale Komputery hardware ale chyba zle trafilem w dzial :)

Pozdro
  • TermopastyTermopasty
  • Level 16  
    Ja tez mam dwa panele Lcd kolorowych od laptopow i gdzies znalazlem na jakiejs stronie schemat prostego adaptora do lcd jest to cos na bramkach TTL (RGB) podlacza sie to do wyjscia monitorowego w PC i jeszcze trzeba dac do lcd generator (kwarc 23 Mhz czy jakis podobny) i mozna uzywac ale z ograniczona iloscia kolorow. (jak znajde to podam link na ta strone)
  • Level 22  
    R0-R5 - 6 bitowe wejście koloru czerwonego
    G0-G5 - 6 bitowe wejście koloru zielonego
    B0-B5 - 6 bitowe wejście koloru niebieskiego
    SHFCLK - sygnał zegarowy, każde zbocze powoduje "zatrzaśnięcie" danych z wejść cyfrowych
    LP - sygnał zegarowy rejestru przesuwającego, wybierającego wiersze, opadające zbocze powoduje przejście do następnego wiersza
    FLM - wejście rejestru przesuwającego, wybierającego wiersze, należy podać logiczne "1" przed pierwszym zboczem na LP (początkiem pierwszej linii)
  • Level 27  
    Witam

ElGregor nie masz jakiegos pomyslu zeby to podlaczyc do VESA Feature Connector na karcie graficznej, na zdjeciu z linka kilka postow wyzej widac jak by gosciu to wlasnie do tego VESA bezposrednio podlaczyl ale niegdzie nie moge znalesc zadnego schematu

A jesli LCD potrzebuje sygnalu cyfrowego to latwiej byloby go podpiac do wyjscia cyfrowego DVI :?:
  • Level 22  
    Jeśli chodzi o Feature Connector (26 pinów) to jest to bardzo stary i kiepski standard, sygnał video jest wyprowadzony na 8 bitach, przy czym wypada 2 bity na każdy kolorskładowy plus dodatkowe dwa bity intensywności, co drastycznie ogranicza liczbę dostępnych kolorów. Według mnie sens podłączania się do tego złącza ma tylko w przypadku starszych matryc monochromatycznych.
    Aby podłączyć nowszą, kolorową matrycę należy posiadać kartę grafiki z tzw. VAFC (VESA Advanced Feature Connector, 80 pinowy) gdzie dane mogą być wyprowadzane równolegle na 32 bitach, ale wtedy potrzebna jest dodatkowa elektronika, ale dość prosta.
  • Level 27  
    ElGregor wrote:
    Jeśli chodzi o Feature Connector (26 pinów) to jest to bardzo stary i kiepski standard, sygnał video jest wyprowadzony na 8 bitach, przy czym wypada 2 bity na każdy kolorskładowy plus dodatkowe dwa bity intensywności, co drastycznie ogranicza liczbę dostępnych kolorów. Według mnie sens podłączania się do tego złącza ma tylko w przypadku starszych matryc monochromatycznych.

Witam
    No i dokladnie o cos takiego mi chodzilo :), chcialem wykorzystac LCD od jakiegos starego laptopa(386, 486 na allegro jakies 60zł) monochromatycznego, nie chodzi mi o to by normalnie na nim pracowac tylko zeby wyswietlac na nim dodatkowe informacje, oczywiscie musialby byc podlaczony do drugiej starszej karty graficznej np na PCI

czy jest to mozliwe bez dodatkowej elektroniki??
  • Level 22  
    Możliwe że będzie potrzebny prosty układ dopasowujący, większość takich matryc nie akceptuje sygnału FLM dłuższego niż okres jednej linii, poza tym niektóre matryce nie mają "na pokładzie" generowanego sygnału inwersji fazy i trzeba go generować poza matrycą w zewnętrznym układzie.
  • Level 22  
    Mam matrycę EPSON/SEIKO EG9011d-NZ-6
    niestety nie mogę nic o niej znaleźć czy wiecie gdzie można znaleźć oppis wyprowadzień matryca 640x480 mono ma 15 pinów ??
  • Level 22  
    :arrow: Skywalker
    Napisz na jakich układach jest ta matryca i na którym pinie jest masa (najlepsze byłoby zdjęcie) a postaram się pomóc.
  • Level 15  
    Swojego czasu bawiłem się trochę matrycami LCD
    i z tego co wiem to jest kilka standardów sterowania owymi wyświetlaczami ...
    - matryce mono , zwykle posiadają rejestry przesuwające dla linii i wierszy , oraz wejście danych
    - matryce kolorowe STN i DSTN podobnie się steruje jak mono tylko posiadają dodatkowe linie danych dla kolorów
    - matryce kolorowe TFT bywają w 2 standardach czyli z rejestrami oraz z standardowymi wejściami Hsync Vsync oraz RGB i tu analogowe lub cyfrowe
    Sterowanie tych wyświetlaczy można zrealizować na kilka sposobów ...
    Poprzez specjalizowane przemysłowe karty graficzne z kontrolerami LCD
    np. firmy Advantech sprzedawane w polsce przez firmę Elmark
    lub kiedyś na elektrodzie był taki czeski projekt kontrolra chyba LCD 640*480 mono na 2 szt AT89C2051 ...
    albo też jeśli się ma jakiś niestandardowy LCD bez kontrolera to można takowy zmajstrować np. na układzie EPSON SED1335 lub innym podobnym + jakaś pamięć SRAM np 62256 tylko tu już trzeba będzie go sobie samemu oprogramować , pisząc procedury graficzne pod dany wyświetlacz
    a kontroler po portu drukarki lub jakiegoś mikrokontrolera
    Do tego zwykle jeszcze jakaś przetwornica napięcia ujemnego około 18-25V dla kontrastu i drivingu i jakiś inverter (1000V) do zasilania podświetlania.
    Własnie ostatnio walczę z wyświetlaczem Mono 320*240 , i kontrolerem SED 1335 z pamięcią 62256 zmontowanym na płytce wykonanej metodą żelazkową :P
    Może jutro zacznę to to testować i oprogramowywać ...
  • User under supervision
    Witam,
    Sczerze zainteresowałem się tem tematem po przeczytaniu powyższych postów, więc poszukuję opisu wyprowadzeń następujących matryc : :)

TORISAN:
    LM-CE53-22NEK
    LM-FG53-22NDK
    SHARP:
    LM64P723
    LM64P701
    LM64N602

Za wszelkie info z góry Dziękuję :)
  • Level 13  
    Przy okazji tematu...
    Poszukuję schematów inverterów do lcd,
    a przede wszystkim teraz do notebooka Asus L7240
    zbudowanego na układach: LM393M, 0Z962G, 4539 oraz R2D.
    Trzy ostatnie są dość tajemnicze;(
    Może są gdzieś do kupienia gotowe invrtery?
  • User under supervision
    W razie czego to aplikacje OZ962 mam więc mogę podesłać na maila :)
    P.S. dostałem od przedstawiciela firmy O2Micro :):):)...gdy też naprawiałem laptopa/ Advent/...
  • User under supervision
    Oczywiście, że można np. do IBM Thinkpad kosztuje 240 PLN. :(
  • Level 13  
    Kurcze, sporo za 3 cm2
    Lepiej naprawić,
    a może i zbudować od nowa.

Ten tajemniczy R2D - co to może być?

JAREMA => jeśli pamiętasz - co było uszkodzone
    w tym inverterze z OZ962G?
  • Level 11  
    nie miejcie mi tego za złe ale też się przyłącze z problemem poszukuję opisu podłączenia panela LM 641481 sharpa , ma on na pokładzie sterowniki lSED 1600F w ilości 16 szt. ma podświetlanie ale z tym sobie poradzę , a od całości wyłazi tasiemka z 14 stykami. Z góry dziękuję. Jak ktoś posiada jakieś dodatkowe opisy to proszę tutaj : noicoztego(malpa)interia.pl
  • User under supervision
    :arrow: pier :
    W tych przetwornicach najczęściej pada koncówka na 4559, ale możliwe, że mogło dojść do przebicia uzwojenia wtórnego.
    Układ jest trochę złośliwy, jeśli chodzi o szukanie uszkodzeń, bo jeśli nie wystartuje w przeciągu ok. 2 sek. wyłącza się.
    Najlepiej podłącz sobie oscyloskop pod wyprowadzenia OZ962, sterujące bramkami tranzystorów i sprawdź czy w ogóle startuje.
    A jeśli zauważysz, że są impulsy, ale po chwili zanikają, to sprawdź czy na wyjściu stopnia mocy / po 4559/ równieź się pokazują.Poza tym zmierz rezystancję uzwojenia wtórnego transformatora, powinna wynosić ok. 300 - 700 ohm.

:arrow: noicoztego :
    Jeśli potrzebujesz opisu SED1600 to mogę podesłać :)
    Dobrym pomysłem, który ja praktykuję jest pisanie do producentów tych matryc, ważne : jeśli już to piszcie do oddziałów w USA, bo ani niemcy ani chinczyki nie są chętni do pomocy / najczęściej - jeśli im sie chce to piszą, że nie mają opisów i na tym się bajka kończy :(

często można mnie złapać na GG, więc jeśli czegoś potrzebujecie - piszcie :)
    Pozdrawiam,
    Jarema.
pcbway logo