Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik pola magnetycznego

mi_ma 11 Kwi 2007 17:22 21435 20
  • Miernik pola magnetycznego

Rick Hoadley opisał prosty projekt miernika pola magnetycznego wykorzystujący czujnik efektu Hall'a do pomiaru wartości pola magnetycznego. Zamieszczony na stronie źródłowej film pokazuje dwa mierniki. Jeden zbudowany z wykorzystaniem mikrokontrolera PIC do pomiaru i wskazania wyników, a także uproszczony układ. Na stronie nie ma jednak schematów ani programu do wersji z wykorzystaniem PICa. Prawdopodobnie jeżeli pojawi się duża ilość zapytań o tą wersją, to autor może napisze jakiś artykuł na jego temat z udostępnionym programem.

Miernik pola magnetycznegoMiernik pola magnetycznego

Projekt prostszego miernika pola magnetycznego w założeniu miał być tani i nietrudny do zrobienia. Jedynym droższym elementem jest woltomierz, który pewnie i tak większość elektroników (nawet początkujących) posiada, więc nie powinno być z tym większych problemów. Zbudowane urządzenie wykorzystuje oprócz tego oczywiście czujnik efektu Hall'a (z liniową charakterystyką) i jakieś wzmacniacze operacyjne i rezystory, które są ogólnie dostępne.

źródło http://hackedgadgets.com/2007/04/11/build-a-hall-effect-gaussmeter/
    film http://www.youtube.com/watch?v=GawsyqOlvG8&eu...1%2Fbuild%2Da%2Dhall%2Deffect%2Dgaussmeter%2F

Fajne!
  • #2 11 Kwi 2007 19:42
    submariner
    Poziom 32  

ale co to za wynalazek , nie widze nic szczegolnego w tym mierniku , AD22151 z kilkoma elementami zewnetrznymi tez tak moze jest liniowy i skompensowany termicznie w polowie napiecia zasilania jest zero a pole rozroznia bo w zaleznosci od jego kierunku napiecie rosnie lub maleje .
    Najwieksza jego zalta ze jest dostepny w samplach.

• #3 11 Kwi 2007 20:00
    riodoro1
    Poziom 22  

a jak zdobyć ten czujnik. Projekt jest bardzo prosty i ciekawy

• #4 11 Kwi 2007 21:26
    511311815
    Poziom 13  

ciekawe jak reaguje z magnesem neodymowym? chciał bym zdobyć ten czujnik...:D

• #6 11 Kwi 2007 22:18
    danlancher
    Poziom 27  

No fajne,ale ja jakos nie widzie w tym praktycznego zastosowania. Moze ktos mnie oswieci do czego to moze sie przydac?

• #7 11 Kwi 2007 22:32
    didi71
    Poziom 15  

Pozwolę sobie zacytować ze strony firmy ASTAT.
    Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie życia bez 24 godzinnego dostępu do sieci zasilającej, a prąd elektryczny nie jest dla nikogo czymś magicznym. Efektem ubocznym dla przepływu prądu i różnicy potencjałów jest powstawanie pól elektromagnetycznych o różnorodnym spektrum częstotliwości, charakterze i intensywności. Powstawania pól elektromagnetycznych nie można tylko sprowadzić do przesyłowych sieci elektroenergetycznych i instalacji przydomowych, bo to przede wszystkim urządzenia do niej włączone są ich źródłem. Urządzenia pobierające określoną porcję energii, dokonują jej przekształcania przy występowaniu strat, stają się dominującą grupą w analizie oddziaływań polowych. Promieniowane pola elektromagnetyczne (quasi stacjonarne, impulsowe) są z kolei źródłem obaw ludności o ich niekorzystny wpływ na organizmy żywe. W związku z tym wprowadzono ustawowo grupę rozporządzeń określających dopuszczalny poziom i czas oddziaływania pól na ludzi. Jednak tak skomplikowane zagadnienie jak określanie niekorzystnych, a może i korzystnych, zmian ciała człowieka w reakcji z polem elektromagnetycznym, wymaga analizy przez szereg pokoleń i analiza musi być prowadzona przez naukowców z dziedziny medycyny i techniki. Wprowadzone rozporządzenia określają wymagania w stosunku do aparatury wykorzystywanej do pomiaru, analizy i rejestracji pól elektromagnetycznych.

• #8 11 Kwi 2007 23:55
    ryborz
    Poziom 23  

Można też zbudować np. elektroniczny kompas. Czujniki halla są wykorzystywane do zliczania obrotów wałów.

• #9 12 Kwi 2007 02:36
    arsadiusz
    Poziom 11  

Można też wykorzystać to do pomiaru ilości gazu w butli samochodowej.

• #10 12 Kwi 2007 03:26
    Mariopi
    Poziom 34  

W pewnym sensie można to też wykorzystać jako miernik głupoty, oczywiście z metrologicznego punktu widzenia: pomiaru elektromagnetycznego widma uszkodzenia mózgu (brain damage) :)

• #11 12 Kwi 2007 16:04
    riodoro1
    Poziom 22  

danlancher napisał:
    No fajne,ale ja jakos nie widzie w tym praktycznego zastosowania. Moze ktos mnie oswieci do czego to moze sie przydac?

jak dla mnie zastosowanie jest proste lubię doświadczenia z fizyki i czasem nawet nie wiem gdzie położyłem magnes może niedaleko komputera a tak bym wiedział.
    A teraz trochę od rzeczy czy nie wie ktoś jak można by ten czujnik zamienić np: kontaktronami albo cewką indukcyjną ??

• #12 12 Kwi 2007 16:22
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: riodoro1, niestety jedyne czym można zamienić ten czujnik to inny czujnik wykorzystujący efekt Halla. Cewki i kontaktron nie zdadzą egzaminu.

• #13 12 Kwi 2007 18:07
    submariner
    Poziom 32  

ridoro1 latwiej magnes znajdziesz kompasem , czujniki hallotronowe sa raczej malo czole , znacznie lepiej wypadaja magnetorezystywne ale praktyczne wykorzystanie tego jako takiego wykrywacza pol jest pod znakiem zapytania , testowalem kilka typow czujnikow i zadem nie wykrywal malenkich magnesow (kilka gramow-neodymowych N52)w odleglosci wiekszej niz 10 cm.

• #14 12 Kwi 2007 20:51
    maser81
    Poziom 19  

danlancher napisał:

A proszę bardzo.
    W medycynie fizykalnej stosuje się urządzenia do wytwarzania leczniczego pola magnetycznego o dość sporej mocy.
    Miernik pola magnetycznego
    Mając taki sprzęt można określić jego występowanie i odległość w jakiej działa pole na organizm (czy sprzęt wogóle działa hi hi).
    Oczywiście ma to charakter orientacyjny, nie służy do praktycznego pomiaru -bo tu to tylko profi sprzęt wchodzi w grę)
    W praktyce robi się to w ten sposób że wkładasz rękę trzymającą magnes to zwojnicy w jakiej umieszczasz pacjenta. Silne pole magnetyczne powoduje wibracje magnesu wraz z zmianą częstotliwości i mocy...

• #15 13 Kwi 2007 10:57
    czarnokurz

Poziom 11  

Może nie doczytałem dobrze tematu ale myślę że większość administracji mieszkaniowych & deweloperów chciało by mieć taki miernik do zbadania czy najemca lokalu używał magnesu neodynowego do zatrzymania licznika(woda)-oczywiście starego typu :)

• #16 13 Kwi 2007 11:00
    submariner
    Poziom 32  

masz etat w elektrowni , ze chcesz ludzi dreczyc?:) Zreszta jak ktos inteligentnie podejdzie do tematu to i tak nikt nie zauwazy - fakt , ze wtedy bedzie potrzebowal taki miernik .

• #20 19 Kwi 2007 18:25
    314426
    Użytkownik usunął konto