Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy wzmacniacz lampowy

14 Maj 2007 17:54 3487 9
  • Poziom 29  
    Witam. Lampami nigdy w życiu się nie zajmowałem i nieszczególnie się w tym orientuję. Wiele słyszałem o jakości wzmacniaczy lampowych, po naprawach i rozbiórkach telewizorów i innych takich zostało mi trochę lamp. Mam też transformator głośnikowy o diabelnym oznaczeniu TG 25-2-666 ]:->. Lampy które posiadam to:
    PCL86 (2szt.)
    PY88
    PCF802 (3 szt. jedna nie podpisana, ale widać że są identyczne)

Oraz 4 inne (2 spore, 2 są rozmiarów PY88, ale widać że się różną budową) ze startymi oznaczeniami, zdjęcia dam później.

Prośba jest taka, żeby ktoś kto się na lampach zna lepiej niż ja, powiedział mi czy i z których lamp mógłbym zbudować wzmacniacz. Chodzi o to żebym wykorzystał to co mam. To będzie raczej coś do testów i nauki, niż do jakiegoś grania, bo wątpię żebym na lampach z telewizorów i radyjek wyciągną więcej jak 5W (chociaż choroba wie, nie znam się na tym), może zrobię sobie grajkę lampową do warsztatu, tam nie trzeba dużo mocy :P. Pewnie zrobię mono, chyba że będzie coś z tych lamp co mam po parę szt. Oglądałem parę schematów, ale nie mam pojęcia czy trafo będzie pasować i na co powinienem zwrócić uwagę. Ktoś mógłby coś konkretnego polecić? Zasilanie nie powinno być problemem, mogę nawinąć transformator sieciowy o odpowiednich napięciach, nie ma problemu. Może nawet znajdę jakiś pasujący w rupieciach.
  • Poziom 20  
    Ty robisz wzmacniacz lampowy? przecież lampy to syf zrób coś na tranzystorach....

trafo głośnikowe to nie żadne 25-2-666 tylko 2,5-2-666 które nadaje się idealnie pod PCL86

co do tych niezidentyfikowanych lamp to przynieś kiedyś do szkoły to powiem Ci co to jest, może na najbliższe kółko?

co do zasilania wzmacniacza lampowego to transformator zasilający musi mieć jakieś 14V (około 14 w katalogach różnie podają) jak pod dwie lampy to tak żeby był 1A w zapasie, co do anodowego to dobrze jakbyś nawinął jest na około 190V, za mostkiem się podniesie do wymaganej wartości, a schematów na elektrodzie masz od groma, a teraz nawet w dziale DIY jeden użytkownik pokazał swój wzmacniacz na PCL86 i dał tam schemat

ps: czyżbyś był kolejnym maniakiem dużej mocy wzmacniaczy narzekając tak na małą moc wyjściową wzmacniacza lampowego na PCL86? w szkole u nas takich nie brakuje a uwierz mi ze 5W do pokoju to hałas

w razie pytań masz do mnie gg ;)
  • Poziom 29  
    synbmx napisał:
    Ty robisz wzmacniacz lampowy? przecież lampy to syf zrób coś na tranzystorach....

trafo głośnikowe to nie żadne 25-2-666 tylko 2,5-2-666 które nadaje się idealnie pod PCL86

co do tych niezidentyfikowanych lamp to przynieś kiedyś do szkoły to powiem Ci co to jest, może na najbliższe kółko?

co do zasilania wzmacniacza lampowego to transformator zasilający musi mieć jakieś 14V (około 14 w katalogach różnie podają) jak pod dwie lampy to tak żeby był 1A w zapasie, co do anodowego to dobrze jakbyś nawinął jest na około 190V, za mostkiem się podniesie do wymaganej wartości, a schematów na elektrodzie masz od groma, a teraz nawet w dziale DIY jeden użytkownik pokazał swój wzmacniacz na PCL86 i dał tam schemat

ps: czyżbyś był kolejnym maniakiem dużej mocy wzmacniaczy narzekając tak na małą moc wyjściową wzmacniacza lampowego na PCL86? w szkole u nas takich nie brakuje a uwierz mi ze 5W do pokoju to hałas

w razie pytań masz do mnie gg ;)

Poprawka nr.1 Nie mówię, że lampy to syf, tylko są dobre dla maniaków retro, a o lampy na wzmacniacz większej mocy to raczej ciężko.
    Poprawka nr.2 Do normalnego słuchania, wystarcza kilku watowy wzmak, ale chyba sam przyznasz, że nie wyskoczysz na imprezie ze wzmakiem 5W? Sam zrobiłem dla siebie wzmaka 3x25W i zazwyczaj używam do 10-15W gdy nie ma starszych na chacie i raczej nie słucham na całym regulatorze, mimo to 5W to dla mnie trochę za mało do normalnego posłuchania. Wiesz że jestem głuchy. I nie musisz mi mówić jak gra 5W, zbudowałem już nie jeden wzmacniacz, zarówno na różnych scalakach jak i tranzystorach i testowałem ich możliwości i słuchem i oscyloskopem.

W tym schemacie https://obrazki.elektroda.pl/25_1179072387.jpg zasilanie jest prosto z sieci. Ty mówisz o mostku, tam koleś mówi że z sieci. To co to, lampie wisi jakim prądem będzie zasilana? Jakoś nie do końca to rozumiem. Dziś na warsztatach poszukam podstawki pod te PCL i poproszę nauczyciela żeby mi pożyczył jakiś katalog z wyprowadzeniami. I jeszcze to trafo, w google wyświetliło mi się 5 odpowiedzi, głównie z allegro i z pytaniami podobnymi do moich, ktoś podpowie pod które wyprowadzenia podłączyć? Co do oznaczenia, to być może. Papier z oznaczeniem jest lekko naddarty i nie widać na nim przecinka.
  • Poziom 18  
    Jak to lampie wisi??

to nie jest 220V zmiennego z sieci, tylko taka wartosc ma miec napiecie z zasilacza, po wyprostowaniu i odfiltrowaniu - wlasnie 220V.

A co do mocy wzmacniaczy - zupelnie nie wiem czemu tak wiele osob zwraca tak duza uwage na moc wzmacniacza, zupelnie jakby zapominali o wlasciwosciach sluchu.
    Przeciez wzmacniacz oddajacy moc 50W bedzie tylko o 10dB glosniejszy niz 5W.
    I niech mnie ktos teraz przekona do zrobienia np. wzmacniacza 500W (oczywiscie nie lampowego), ktory kosztowalby majatek.

No chyba ze chodzi o 500W tzw. PMPO ;) ale tyle maja byle bzyczki komputerowe.

Poprawka - przeczytalem post z ktorego pochodzi ten schemat - faktycznie autor bral napiecie z sieci, ale oczywiscie je prostowal i filtrowal. Jedyna roznica jest brak transformatora. Zreszta, czytales na pewno, ze takie rozwiazanie jest niebezpiecznie i nie powinno sie robic wzmacniacza bez separacji galwanicznej od sieci.
  • Poziom 20  
    podstawki jak chcesz to mów, katalog jest w szkolnej bibliotece ale aktualnie ja go wypożyczam, chcesz to oddam i sobie wypożyczysz, w internecie jest m,nustwo informacji wystarczy wpisać ECL/PCL86 i masz jak na tacy, na elektrodzie w szukajce też znajdziesz nie jedną strone tematów, lenistwo?
  • Poziom 29  
    synbmx napisał:
    podstawki jak chcesz to mów, katalog jest w szkolnej bibliotece ale aktualnie ja go wypożyczam, chcesz to oddam i sobie wypożyczysz, w internecie jest m,nustwo informacji wystarczy wpisać ECL/PCL86 i masz jak na tacy, na elektrodzie w szukajce też znajdziesz nie jedną strone tematów, lenistwo?

Widać nie uważnie czytasz, gdybyś się wczytał zauważyłbyś że nie prosiłem ani o podstawki, ani o opis wyprowadzeń lampy czy katalogi, tylko napisałem że jutro sobie wezmę w szkole. Czytaj uważniej, a potem zarzucaj lenistwo, bo jak na razie tylko udowadniasz że sam jesteś leń i nawet nie czytasz postów :P. Prosiłem o wyprowadzenia trafa, bo tego w google nie znalazłem, tylko parę stron z allegro i elektrody ze schematami lampowców itp. Trafo ma 7 wyprowadzeń, więc raczej ocenianie na podstawie grubości drutu da mi tylko przypuszczenia, a nie wiedzę jak podłączyć.

Zbudowałem "coś". Skopiowałem jeden ze schematów telewizora lampowego, powstało coś, co reaguje na sygnał i coś tam pierdzi w głośniku. Ale nawet 50Hz wyssane z palca już wyraźnie razi zniekształceniami. Podłączyłem inne trafo, z oznaczenia którego da się odczytać tylko TG6/##/4#/##. Czyli niewiele, ale miał tylko 2 uzwojenia, więc nie było problemu z rozszyfrowaniem które to które. Werdykt nauczyciela - złe trafo. Układ jest o tyle lepszy od zaproponowanego z linku, że ma sprzężenie zwrotne i zaprojektowaną prostą regulację barwy w tymże sprzężeniu. Jak znajdę wyprowadzenia mojego trafa, to zmienię i zobaczymy co to będzie.
  • Poziom 29  
    pslosarz napisał:
    To powinno pomóc:
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans7/trans.htm
    Masz tam opis wyprowadzeń trafa TG2,5-2-666 i innych.
    Znajdziesz tam również schemat wzmacniacza na PCL86.
    Ja złożyłem ten układ na PCL86 z tej stronki, ale mi nie działał.

Może tobie się uda. Powodzenia :D

OO tak, ten link na pewno się przyda, opisane jest tam praktycznie wszystko co mi potrzeba :P. Dzięki. Chwilowo i tak nic nie zrobię, z braku czasu pod natłokiem sprawdzianów... W sobotę pobawię się nowym trafkiem i posłuchamy efekty. Jeszcze będę musiał trafo zasilające nawinąć, to również trochę zajmie. Jeszcze tylko takie pytanie. Ile ciągnie wzmak lampowy takiej mocy? Żarzenie zasysa sobie tam chyba amper przy 12-14V (ktoś mi tak mówił, ale nie jestem w 100% pewien), a to drugie napięcie (anodowe się chyba zwało)? Chciałem użyć 70W rdzenia, pierwszy jaki złapałem z półki już rozebrany, jeżeli to nie wystarczy - proszę pisać jaki powinien być, poszukam czegoś innego.
    Układ który ja robię był użyty w telewizorze, a skoro produkowali ten telewizor i wszystko było ok, to dlaczego mi miałby nie działać? Kwestia dopracowania szczegółów.
  • Poziom 17  
    Z karty katalogowej lampy PCL86 wynika że oddaje ona moc 4,1W przy napięciu anodowym 230V.
    Układ z trafem TG2,5-2-666 wyciągnie jakieś 3 -3,5 W (w porywach 4). Oczywiście po dokładnym nastrojeniu.

Przeniesiono z "Retro i Lampy" (ob)