Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy 2x ok. 4W

pslosarz 13 Maj 2007 18:33 22190 34
  • Witam.

Zaczęło sie od tego że jakiś czas temu ciotka zapytała się mnie czy nie chciałbym dwóch starych zepsutych telewizorów lampowych? Przyjąłem jej propozycje. Oczywiście rozebrałem je na części.
    Przeglądając strony internetowe natknąłem sie na prosty schemat wzmacniacza lampowego.

Wzmacniacz ten jest oparty na 2 lampach PCL86. Tak się złożyło że takie same lampy były w telewizorach od ciotki.

Zacząłem więc budowę wzmacniacza opartego na tych lampach.
    Prawie wszystkie części pochodzą z tv z wyjątkiem trafa zasilającego żarzenie, mostka prostowniczego, 4 rezystorów 5W i 2 elektrolitów.
    Trafo głośnikowe to standardowe TG2,5-2-666

Obudowa została pozyskana z niedziałającego tunera satelitarnego.

Projekt nie jest jeszcze do końca skończony. Musze jeszcze zrobić układ załączania, pomalować całość i nanieść nadruki.

załączam foto:

Jestem początkującym elektronikiem więc proszę o wyrozumiałość.
    Dodam jeszcze że jest to moja pierwsza konstrukcja tego rodzaju.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pslosarz
    Poziom 17  
    Jeżeli ułatwiłem rozwiązanie Twojego problemu, to zrewanżuj się, kliknij "Pomógł"
    pslosarz napisał 323 postów o ocenie 160, pomógł 17 razy. Mieszka w mieście okolice Krakowa. Jest z nami od 2006 roku.
    ciapciok
    Poziom 20  
    Nie wiem, czy dobrze widzę, ale tam w środku jest bateria 9V ?

Jak zmocowałeś podstawki pod lampy ? Na wcisk ?

Pomysł na obudowe dobry, ale dodawanie plastiku do konstrukcji lampowych imo porażka.

Pozdrawiam
    pslosarz
    Poziom 17  
    Milosz. napisał:
    Ale mam pytanie jak oceniasz dzwięk muzy z tego wzmaka??(jakość>

Jak na moje ucho to dźwięk jest dużo lepszy (czysty i dynamiczny) niż ze wzmacniacza tranzystorowego (to jest moje zdanie)

ciapciok napisał:
    Nie wiem, czy dobrze widzę, ale tam w środku jest bateria 9V ?

Zgadza się. Tymczasowo służy ona do załączania cewki przekaźnika, który załącza całość.
    A podstawki po prostu przykleiłem.

Plastikowy jest tylko panel przedni, reszta jest matalowa.
    liplitark
    Poziom 11  
    Fajnie że popełniłeś taki wzmacniacz ale masz w tym pająku ogromny bałagan, uważaj żeby nie ugryzł ;)
    A teraz pytanka:
    1. Skąd bierzesz anodowe bo to trafo jakieś malutkie takie jest
    2. Czy jest przydźwięk od sieci?
    pslosarz
    Poziom 17  
    liplitark napisał:

A teraz pytanka:
    1. Skąd bierzesz anodowe bo to trafo jakieś malutkie takie jest
    2. Czy jest przydźwięk od sieci?

1. Napięcie anodowe jest brane prosto z sieci (bez trafa) i idzie na filtr złożony z dwóch kondensatorów płaskich 0,22µF/400V , jednego elektrolita 160µF/380V i czterech rezystorów.

2. Nie. Dźwięk jest bardzo czysty.
    zorbek
    Poziom 30  
    Metalowa obudowa bajzel w kablach i zasilanie bezpośredni z sieci. Kamikadze.
    wzmak123
    Poziom 18  
    jak dla mnie 4-
    dlatego że lampka, a nie tranzystorowiec, czy jakiś scalak.

burdel w środku jest, ale to można uporządkować,

ale zasilanie anodowe prosto z sieci , to nie jest za dobre rozwiązanie

proponuje wyrwać trafko a raczej dwa, jedno tak 50w, tak na 12-16v,

i wszystko z niego zasilasz, napięcie do żarzenia te 6,3 uzyskasz dzieki np lm317,
    a drugie tak 10w też na 12v, uzwojenie wtórne podczepiasz pod wtórne pierwszego trafa(te mocniejsze), a po stronie pierwotnej na trafie drugim wsadzasz prostownik z filtrem i masz napięcie anodowe.

proponuje jeszcze poczytać o prowadzeniu kabli,
    dzikilopez
    Poziom 14  
    Praca jak na początkującego bardzo ciekawe.

Mam pytanie ponieważ chciałbym zrobić wzcniacz pseudo lampowy. posiadam takie lampy i chciałbym im podać tylko napięcie na żarzenie mógłyś mi powiedzieć na które końcówki w lampie trzeba dać napięcie ??

Będe bardzo wdzięczny
    dziabi2
    Poziom 12  
    jak na poczatek kariery elektronika to brawo i 6 za odwage za podjęcie sie takiego projektu

a bajzel w kabelkach morzna zastapić ładną płytką i nikt się wiecej nie będzie czepiał

brawo
    kremat0r
    Poziom 20  
    dziabi2 napisał:
    morzna

Nie nikt się nie będzie czepiać.

Co do konstrukcji . Gratuluję podjęcia tematu budowy wzmacniacza lampowego. Co do samej techniki, ten pająk w środku straszny, potem żeby coś znaleźć trzeba przekopywac sie przez stertę kabli.

No i brak izolacji od sieci. Oby nic Ci się złego nie stało.
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    Koszmar. Paskudny panel czołowy, w środku klątwa Doliny Węży i jeszcze dodatkowa funkcja krzesła elektrycznego. Widać, że robione na łapu-capu, byle prędzej. A gdyby zrobić porządny nowy panel przedni i poprowadzić kable w jakiś bardziej cywilizowany sposób, nie mówiąc już o zamocowaniu podstawek lamp i trafie sieciowym, to byłby to całkiem przyzwoity wzmacniacz.
    liplitark
    Poziom 11  
    :arrow: dzikilopez
    różne lampy mają różne wyprowadzenia i mogą być różnymi napięciami żarzone zobacz jakie masz lampy odszukaj je w katalogu np:
    http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/
    i do dzieła. A teraz pytanie w jakim celu się w to bawić jak nie będzie działać może lepszym rozwiązaniem byłaby "psełdohybryda" scalak/tranzystor + preamp lampowy coś takiego ma większy sens.
    tommy 112
    Poziom 23  
    Wygląda to niezaciekawie. Szczególnie brak separacji od sieci. Radzę zamontować trafo sieciowe do napięcia anodowego zanim kogoś zabije. Takie trafo mozna nabyć na allegro za kilkanaście pln. Co do bałaganu to tutaj pomogłoby montowanie elementów do podstawek lamp. A jak na razie to nie ryzykował bym podłaczanie tego do karty dźwiękowej jak i dotknięcia tego elektrolitu lub obudowy. Pozdrawiam.
    CRDReed
    Poziom 10  
    Przeczytajac wszystkie posty zauważyłem ze nikt nic nie napisał o schemacie wiec chciałbym sie dowiedzieć czy:
    Ten wzmacniacz na wejściu ma lampe PLC86 -> diode ??
    Czyli chyba on wzmacnia tylko jedna polowke ? Pytanie czy powinnien byc drugi do kompletu aby wzmacniac druga polowke ??

Pozdrawiam
    tommy 112
    Poziom 23  
    CRDReed napisał:
    Przeczytajac wszystkie posty zauważyłem ze nikt nic nie napisał o schemacie wiec chciałbym sie dowiedzieć czy:
    Ten wzmacniacz na wejściu ma lampe PLC86 -> diode ??
    Czyli chyba on wzmacnia tylko jedna polowke ? Pytanie czy powinnien byc drugi do kompletu aby wzmacniac druga polowke ??

Pozdrawiam

ECL86 to zarazem trioda i pentoda w jednej bańce.
    pslosarz
    Poziom 17  
    dzikilopez napisał:

Mam pytanie ponieważ chciałbym zrobić wzcniacz pseudo lampowy. posiadam takie lampy i chciałbym im podać tylko napięcie na żarzenie mógłyś mi powiedzieć na które końcówki w lampie trzeba dać napięcie ??
    Będe bardzo wdzięczny

nóżka 4 i 5. Lampa PCL86 żarzona jest napięciem ok. 13,8V a ECL86 6,3V

thereminator napisał:
    A gdyby zrobić porządny nowy panel przedni i poprowadzić kable w jakiś bardziej cywilizowany sposób, nie mówiąc już o zamocowaniu podstawek lamp i trafie sieciowym, to byłby to całkiem przyzwoity wzmacniacz.

To jest moja pierwsza konstrukcja i dopiero sie uczę jak i co. A poza tym miało być tanio i prawie wszystkie elementy pochodzą z odzysku.
    W kwestii bezpieczeństwa postaram się poprawić tą konstrukcję.

Jeżeli chodzi o trafo sieciowe to myśle że zastosuje trafo separacyjne (takie do łazienki, co jest przy gniazdku). Czy to jest dobry pomysł ?

Dziękuję za wszystkie cenne wskazówki i pozdrawiam:D
    dzikilopez
    Poziom 14  
    :arrow: liplitark
    po co sie bawić ?? dla miłego blasku żarzącej sie lampy
    a że posiadam trochę lamp ze starego telewizora między innymi PCL86 PY88 PCC88 i troszkę jeszcze innych więc po co mają zbierać kurz ???

Wielkie dzięki dla autora za pomoc
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    :arrow: Wzmak123 - nie znasz się. Chłop się cackał z lampami po to, żeby mieć inny dzwięk niż z tranzystorowca. A Ty jak lubisz łatwiznę i byle co to idź i złóż sobie jakiś kit na TDA :|

:arrow: Pslosarz - popieram pozostałych przedmówców i radzę posprzątać trochę w obudowie, solidnie zaizolowaćwysokie napięcie i pozbyć się tej baterii.
    pslosarz
    Poziom 17  
    Krzysiek16 napisał:
    :Chłop się cackał z lampami po to, żeby mieć inny dzwięk niż z tranzystorowca.

No właśnie o to mi chodziło. Byłem ciekaw różnicy pomiędzy jakością dźwięku i miałem trochę czasu, chęci i złomu który wykorzystałem. :D
    plustek
    Poziom 31  
    Mógłbyś jeszcze pomyśleć nad sprzężeniem zwrotnym, bo na schemacie który zamieściłeś takowego nie widzę. Spadnie ci nieco wzmocnienie, ale poszerzy się pasmo. Możesz podeprzeć się schematem z tej strony http://audioton.republika.pl/wzm-se.html i sprawdzić, jaka będzie zmiana. Ja w swojej pierwszej konstrukcji zmodyfikowałem trochę schematy z tej strony http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/wzmacniacze/wzm12/wzm.htm (zamiast ECL86 dałem EL84). Zwróć uwagę na rozwiązanie sprzężenia zwrotnego na schemacie z drugiego linku.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów.
    LashloE
    Poziom 13  
    Witam!
    Tak się składa że posiadam taką jedną lampę i transformator który niestety prąd żarzenia ma 6V ale ma wyprowadzenie 220v. Złożyłem z tego transformatora zasilacz anodowy złożony z 4 diód prostowniczych i kondensatora 100µF na 350V lecz trochę dziwi mnie napięcie wyjściowe które wynosi ok 500V :| na szczęście kondensatorowi chyba to nie szkodzi. Czy takie napięcie jest normą ?
    adamek199124
    Poziom 10  
    Witam!!
    nie jestem zbytnio zaawansowanym elektronikiem (zwłaszcza w sprawach audio) ale mam pytanie: Czy ten wzmacniacz po dołożeniu jakiegoś lepszego przedwzmacniacza mógłby działać jako piecyk gitarowy?? Jeżeli palnąłem głupotę to przebaczcie!! Działało by to??
    airnox
    Poziom 24  
    -> adamek199124
    Starczy dorobic byle stopien wzmacniajacy na ECC83 z regulacja barwy i masz piecyk (tylko wzmocnienie trzeba dobrac)

->wzmak123
    Ale mi ocena, -4 za to ze lampiak. Smieszna wypowiedz, wrecz dziecka... ale to nie temat.

Co do kombinacji rozniastego typu. Najszybciej zrobic transformator dla anodowego o uzwojeniach w stosunkach 1:1 a dla zarzenia trafko 10VA 15V. Moja ocena to takie mocno naciagane -4/6 bo kable sie spina i sie choc minimalny porzadek robi. Elementy przy podstawkach sie montuje a nie gdzies w glebi, kable sygnalowe sie ekranuje, zarzenie prowadzi sie skretka albo na PCB. Piszesz ze jeszcze nie skonczony... Jak skonczysz to pokaz fotki :) Ja w swoim musze front'a zmienic bo okazalo sie ze gniazdka co maja byc sa za duze...

Pozdrowienia
    Airnox

P.S.
    Jakaz lampka AZ jest w Twoim avatarku, pslosarz ?
    adamek199124
    Poziom 10  
    Jeżeli dobrze zrozumiałem muszę dobudować do tego wzmacniacza jakiś przedwzmacniacz z regulacją barwy na lampie ECC83?? bo rozumiem że wzmacniacz to będzie ten który prezentuje autor tematu...Z góry dzięki
    A jeśli to miałby być jakiś wzmacniacz to mógłby być jakiś z tego tematuhttps://www.elektroda.pl/rtvforum/topic232878.html
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    to jest wzmacniacz stereo, a nie do gitary. Do gitary sa konstrukcje mono. A schematów na sieci jest od pytonga. Ta konstrukcja zresztą jest tak niebezpieczna dla gitarzysty jak krzesło elektryczne dla skazanego w dniu egzekucji.
    pslosarz
    Poziom 17  
    airnox napisał:
    P.S.
    Jakaz lampka AZ jest w Twoim avatarku, pslosarz ?

AZ-1

Fotki gotowego wzmacniacza zamieszczę wkrótce. Narazie nie mam czasu z tym robić (maturka, egzaminy i takie tam)
    airnox
    Poziom 24  
    ->adamek199124
    Tak jak pisze painlust, konstrkucji jest od groma, w sumie na jakiej lampie chcesz to mozesz zrobic sobie wzmaka :) Do podanego kanalu (patrz schemat w pierwszym poscie) starczy dobudowac jakikolwiek przedwzmacniacz na jednej ECC83 z regulacja barwy i dobrac wzmocnienie, to powinno w zupelnosci starczyc.

->pslosarz
    A po co przekaznik do wlaczenia calosci? Jakbys przedstawil schemat calosci, wraz z zasilaniem to bylbym rad, bo czesc 'muzyczna' jest standardowa.

Pozdrowienia
    Airnox

P.S.
    A masz moze jakas AZ1 w stanie NOS? szukam zapasowej do wzmacniacza.
    pslosarz
    Poziom 17  
    airnox napisał:

A po co przekaznik do wlaczenia calosci? .

Przekaźnik jest do załączania nap. anodowego. Tymczasowo przekaźnik ten załączany jest za pomocą bateryjki bo nie skleciłem jeszcze układu opóźniającego.
    airnox napisał:

Jakbys przedstawil schemat calosci, wraz z zasilaniem to bylbym rad, bo czesc 'muzyczna' jest standardowa. .

Zasilacz jest standardowy. Mostek=>elektrolit=>rezystor=>elektrolit
    Do żarzenia jest osobne trafo, a anodowe jest brane z sieci (bez trafa, gdyż musze dopiero nawinąć)
    airnox napisał:

A masz moze jakas AZ1 w stanie NOS? szukam zapasowej do wzmacniacza.

Niestety mam tylko jedną sztukę wymontowaną z jakiegoś radia.