logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak sprawić, by dioda LED migała z częstotliwością 1-15 Hz?

ZAHYR 11 Lis 2003 21:30 8419 25
REKLAMA
  • #1 396274
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    Jak najprosciej zrobic aby LED migała?
    Czestotliwosc obojetnie gdzies w granicy 1Hz-10-15Hz
  • REKLAMA
  • #2 396278
    olo
    Poziom 18  
    Posty: 380
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    poprostu kup migającą diode LED i po sprawie
  • REKLAMA
  • #3 396279
    Fantomen
    Poziom 20  
    Posty: 482
    Pomógł: 3
    Ocena: 19
    Albo prosty przerzutnik!!!
  • #4 396396
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    A jak zrobic taki przezutnik ?????
  • #5 396410
    Lukasz
    Poziom 27  
    Posty: 877
    Pomógł: 73
    Ocena: 44
    Witam
    Najlepiej użyj Ne555 i po sprawie.
    Ten temat był już wielokrotnie omawiany więc radzę używać przycisku Szukaj.
  • #6 396412
    Fantomen
    Poziom 20  
    Posty: 482
    Pomógł: 3
    Ocena: 19
    2 tranzystory np BC 547
    4 rezystory
    2 kondensatory
    Mozesz regulowac czestotliwosc mrugania, bez problemu wrzucic druga diode i beda mrugac na zmiane.
  • #7 397528
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    A moze jakis schemacik :) bo spis elementow nic mi nie mowi
  • #8 397540
    ACULA
    Poziom 34  
    Posty: 3005
    Pomógł: 105
    Ocena: 114
    www.elektroda.pl ->pamoce ->555
    lub SZUKAJ -> 555
    szukanie nie boli ;)
  • #9 398042
    hereticon
    Poziom 15  
    Posty: 176
    Pomógł: 3
    Ocena: 10
    jasne, najprosciej zrobic to na ne555.
    Mozna oczywiscie na dwoch tranzystorach w ukladzie multiwibratora, lae sa trdunosci z uruchomieniem tego dla osoby niewtajemniczonej.
    Dlatego takze polecam ukladzik na ne555.POnizej schemacik (odrecznie, to skan)
    Załączniki:
    • skanuj.jpg (320.45 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #10 398508
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    A jak zrobic na tranzystorach BC547 ma ktos ?????
    Bo nie mam w domu ne555 a do sklepu elektronmicznego nie mam czasu isc :) a tranzystorki, rezystorki i kondki mam w domu :)
  • #11 398631
    hereticon
    Poziom 15  
    Posty: 176
    Pomógł: 3
    Ocena: 10
    prosze bardzo, wartosci dobrac eksperymentalnie:)
    Załączniki:
    • skanuj0005.jpg (289.94 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #12 398651
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    A moze ktos wie mniej wiecej jakich wartosci podzespolow uzyc aby czestotliwosc migania wyniosla 3-5Hz ???
  • #13 399893
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    A jak nikt nie wie dokladnie to moze w przyblizeniu, bo nie wiem czy kondki maja byc po 1mikroF czy moze po kilkaset mikroF :( albo jakie rezystorki ??? czy musza byc dwie pary czy kazdy moze byc inny ??? i do czego te drugie wyjscie ??? do drugiej LED ????
  • REKLAMA
  • #14 399989
    arnie
    Poziom 17  
    Posty: 296
    Pomógł: 11
    Ocena: 8
    a więc tak:
    według schematu to wygląda to następująco:
    stosunek R4 / R3 powinien być 1 / 10 tak samo R2 / R1.
    Zasada jest prosta: im większe wartości kondensatorów i rezystorów tym częstotliwość mniejsza.
    Drugie wyjście może być do diody.
    Aha jeszcze jedno.
    Załóżmy że zasilanie to 5V. Wtedy R1, ten od strony diody powinien mieć wartość taką aby zapewnić odpowiedni prąd diody LED. Z powodzeniem może to być wartość od 400Ohm - 2,2kOhm. Im mniejsza rezystancja tym większy prąd tym mocniej świeci dioda. Załóżmy że ten R1 bedzie 1kOhm. Więc C powinny miec... tak na oko... 100uF - 1000uF. Ale jeśli chodzi o polaryzacje to nie mam pojęcia i musze sprawdzić.
    Robiłem taki generator ale na większe częstotliwości i na głośniczek.
  • REKLAMA
  • #15 400039
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    Czyli zrobic tak:
    -R1,R4 - 1kOhm
    -R2,R3 - 100Ohm
    -C1,C2 - 100uF-1000uF
    -T1,T2 - BC547

    Tak ????
  • #16 400127
    hereticon
    Poziom 15  
    Posty: 176
    Pomógł: 3
    Ocena: 10
    polaryzacja kondensatora:

    plus kondensatora ma byc od strony zasilania, minus na stronie bazy tranzystora (jesli to sa bipolarne kondensatory)


    warunki generacji:


    R2<B*R1 R3<B*R4 B - wzmocnienie pradowe tranzystora
    R4=R1 R2=R3 kondensatory wyznaczaja progi przelanczania

    czestotliwosc generacji:

    f=0.2*RC (R w szeregu ladowania kondensatora)
  • #17 408218
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    Na tamtym schemacie mi nie chce dzialac, dziala za to na tym :)


    Wykaz elementow:
    T1, T2 - tranzystor npn BC 547
    C1,C2 - kondensator elektrolityczny 47uF
    R1,R2 - rezystor 470 Ohm
    R3,R4 - 100 kOhm
    D1,D2 - dowolne diody LED
    Załączniki:
    • diody.gif (11.98 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 409189
    hereticon
    Poziom 15  
    Posty: 176
    Pomógł: 3
    Ocena: 10
    no prawie to samo.... mowilem,ze trzeba sie znac na tym:)
  • #19 742509
    Fantomen
    Poziom 20  
    Posty: 482
    Pomógł: 3
    Ocena: 19
    Niestety nie polecam Ci tego robic, raczej postaraj sie aby dla halogenow elementem przelaczajacym byl przekaznik...
  • #20 742858
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    Spalisz rezystory i tranzystory, BC547 jest max na 50V 0.1A 0.5W. Ale jesli dasz mocniejsze tranzystory i rezystory wiekszej mocy, powinno chyba pójść. Jakiej mocy żarówki masz w halogenach?
  • #21 743041
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #22 1147448
    martin20023
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Zrobilem ten schemat wyzej i nic nie dziala , miga na niskim napieciu ale bardzo bardzo szybko przy napieciu ok 10v swieca ciaglym swiatlem
  • #23 1155279
    ZAHYR
    Poziom 33  
    Posty: 2623
    Pomógł: 200
    Ocena: 179
    martin20023 napisał:
    Zrobilem ten schemat wyzej i nic nie dziala , miga na niskim napieciu ale bardzo bardzo szybko przy napieciu ok 10v swieca ciaglym swiatlem

    Nikt wróżką nie jest... więc napisz jakich wartości elementów użyłeś, jakie tranzystory dałeś, sprawdź czy nie pomyliłeś wyprowadzeń tranzystorów oraz polaryzacji kondensatorów.
  • #25 1156846
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    W schemacie: skanuj0005.jpg najprościej uzyc diody równolegle do oporów R2 - łatwiej wysterować przy eksperymencie i niskim napięciu rzedy 4,5-5 V . Tranzystor zabezpiecza przed spaleniem diody.

    Bardzo prosto się robi cos takiego na dwóch bramkach NOT albo NAND i innych (NOR itp)

    Kondensatory to elektrolity rezystory zdaje się maja być powyżej 1 kilo ... Stałą czasową dobiera się jak zwykle iloczynem R i C z jakimś współczynnikiem iloczynowym T=kRC zmiennym od jakości kondensatorów i rezystorów (zalezy m.in. od wielkości pojemności) duże kondensatory rozładują się nie równo przez to te odchyły. Trzeba dobrać eksperymentalnie. Układ jest banalnie prosty. mozesz użyć UCY, SN... 7400 7404 7320 7430 ...

    jedynym problemem jest sam schemat na którym nie widac napiecia zasilania - jest to oczywiście zmyła. Napięcie zasilające jest podawane wewnątrz struktury bramki (dodatnie) a wychodzi tez z struktury układu.. na mase. sa to w (trzeba zobaczyć w nocie producenta gdzie jest + i - układu (7 i 14 nózka w przypadku standardowego scalaka 14noznego. dodatkowo ujemny potencjał podawany jest na wejścia bramek przez rezystor. I to działa przy 4,5-5,5 Volta. Układ jest wydajny używany w kitach NORD ELEKTRONIKA - w elektronicznej kostce jako generator cyfr, w prostym efekcie świetlnym (kup jesli nie potrafisz złożyć migacza ten kit dużo Ci powie a nawet za dużo)... no i w jakims testerze tranzystorów.
    Załączniki:
    • zmieniacz kierunku.jpg (7.52 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #26 1577150
    żarówka rtęciowa
    Poziom 38  
    Posty: 3911
    Pomógł: 364
    Ocena: 391
    A najprościej użyć tranzystora jako migacz dla diody LED.
    Układ zbudowany jest z diody LED, kondensatora elektrolitycznego, rezystora i tranzystora bez podłączonej bazy. Układ działa na zasadzie rozładowania kondensatora przez odwrotnie włączony tranzystor bez podłączonej bazy, który pracuje jak diak. Włączony rezystor ustala częstotliwość błysków. Potrzebne są:
    tranzystor (może być z uszkodzonym doprowadzeniem bazy),
    kondensator elektrolityczny 1000µF,
    rezystor 390Ω-10kΩ,
    dioda LED.
    Załączam schemat układu.
    Załączniki:
    • mdkt.GIF (2.71 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy prostych metod uzyskania migania diody LED z częstotliwością w zakresie 1-15 Hz. Najczęściej polecanym rozwiązaniem jest użycie układu scalonego NE555 jako generatora astabilnego, który pozwala łatwo regulować częstotliwość migania. Alternatywnie można zastosować prosty układ z dwoma tranzystorami NPN BC547, czterema rezystorami i dwoma kondensatorami elektrolitycznymi, tworzący multivibrator astabilny. Częstotliwość generacji zależy od wartości rezystorów i kondensatorów, gdzie większe wartości powodują niższą częstotliwość. Typowe wartości dla uzyskania migania około 3-5 Hz to kondensatory 47-1000 µF oraz rezystory od kilkuset omów do kilkudziesięciu kiloohmów, z zaleceniem eksperymentalnego doboru. Kondensatory elektrolityczne powinny być polaryzowane z plusem do zasilania i minusem do bazy tranzystora. Druga dioda LED może być podłączona do drugiego wyjścia układu, co umożliwia miganie na przemian. Wskazano również, że przy większych obciążeniach (np. halogenach) lepiej stosować przekaźniki zamiast tranzystorów BC547 ze względu na ich ograniczenia prądowe i napięciowe. Dodatkowo wspomniano o prostych układach migaczy z bramkami logicznymi (np. 7400, 7404) oraz o układzie z tranzystorem bez podłączonej bazy, kondensatorem i rezystorem, który działa na zasadzie rozładowania kondensatora przez tranzystor pracujący jak diak. W dyskusji pojawiły się linki do schematów i sugestie korzystania z wyszukiwarki na forum elektroda.pl.
REKLAMA