Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator Willem

ja_dzik 12 Lis 2007 18:33 10075 24
  • Programator Willem
    Witam.
    Chciałbym zaprezentować wam programator który zrobiłem parę dni temu. Programator był robiony dla kolegi, który ma zamiar wykorzystywać go do programowania biosów.
    Na razie był testowany na układzie AT29C010, który był wyciągnięty z starej płyty głównej oraz na układzie AT49F512 z starego napędu CD-ROM oba układy można było bez problemu programować. Udało mi sie także odczytać dane z paru pamięci EPROM z starych drukarek igłowych. Udało sie także odczytać i zapisać dane do pamięci 93C56.
    Z tego powodu uważam ze programator działa.
    Schemat i wzór płytki wziąłem z elektrody. Dla tych którym sie nie chce szukać podaje linka: http://www.elektroda.net/mikrokontrolery/willempcb3.html
    Wszystkie części zamówiłem w sklepie http://elektroniksc.com.pl/ i kosztowały ok 70zł razem z przesyłką więc wyszło nie najdrożej.
    Płytki zrobione metodą papieru kredowego (termotransferu)
    Płytkę adaptera DIP32-> PLCC32 zaprojektowałem sam w programie Eagle.
    W obudowie znajduje sie tylko transformator. Niestety nie mieli aktualnie obudowany pełnej tylko z okienkiem i taka jest zastosowana.
    Z uruchomieniem nie miałem problemów. Programator ruszył od razu bez problemów.
    Zdjęcia robiłem telefonem więc jakość nienajlepsza ale lepiej sie juz nie dało.

Programator z adapterem DIP32->PLCC32:
    Programator Willem
    Widok od strony ścieżek:
    Programator Willem
    Zbliżenie na ścieżki:
    Programator Willem
    Zbliżenie na elementy:
    Programator Willem
    Widok od strony złącza:
    Programator Willem

Nie jest to mój pierwszy układ ale postanowiłem wreszcie coś zaprezentować na elektrodzie.

Fajne!
  • #2 12 Lis 2007 21:34
    Wasz3k
    Poziom 24  

super :) a pytanie zdam jak mój poprzednik co jest w tej obudowie tylko trafo?

• #3 12 Lis 2007 21:46
    Dexter23pl
    Poziom 26  

Miałem z tymi programatorami trochę do czynienia. Aby sprawdzić czy wszystko działa to włożył bym w podstwakę np 27C2001 (układy kasowane UV) i sprawdził czy programuje poprawnie. czy czasem na pierwszej linijce nie wywali błędu. bardzo często uszkodzony był układzik przetwornicy MC34063. bardzo często też było tak że podczas programowania układu z serji 24cxx wszystko przebiegało Ok i jak zrobiło od razu weryfikację to pokazywał się napis Ok a w rzeczywistości układ pozostawał całkowicie pusty FF.

• #4 12 Lis 2007 21:54
    maystero
    Poziom 24  

A ktoś może widziała Willema na USB? Oraz oprogramowanie do tego programatorka?

• #5 12 Lis 2007 22:15
    miwi
    Poziom 27  

Nie ma Wilema na USB !! Jeżeli już to zasilanie jest pobierane z tego właśnie portu a samo programowanie odbywa się po porcie LPT

• #7 13 Lis 2007 00:10
    pouk
    Poziom 10  

androot napisał:
    Można podłączyć do USB poprzez FT245.

dajcie spokuj z tymi FTDI..... to nie są układu które mogą być uzywane do programatorów...są wolne sam mam taki... i przy podłączeniu "głupiego" Pony Prog'a programowanie zajmuje kilka minut

• #8 13 Lis 2007 00:33
    Karol966
    Poziom 30  

w dobie laptopów przydało by się opracować projekt jakiegś programatora pod usb lub zaprojektować przejściówkę z usb na lpt, szkoda mi mojego stk200/300 bo działa idealnie a w lapie nie mam lpt
    Kupiłem przejściówkę z usb /lpt ale ona jest typowo do drukarki więc nawet nie próbowałem jej podłączyć, wie ktoś może jak t rozwiązać?

• #10 13 Lis 2007 10:04
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

pouk napisał:
    androot napisał:
    Można podłączyć do USB poprzez FT245.

dajcie spokuj z tymi FTDI..... to nie są układu które mogą być uzywane do programatorów...są wolne sam mam taki... i przy podłączeniu "głupiego" Pony Prog'a programowanie zajmuje kilka minut

Nie sprawdzałem w praktyce, ale z danych katalogowych wynika, że:
    Data transfer rate to 1 Megabyte / second - D2XX Direct Drivers.
    Data transfer rate to 300 kilobyte / second - VCP Drivers.

• #11 13 Lis 2007 11:20
    Karol966
    Poziom 30  

ajni napisał:
    Panowie a może coś takiego??

http://www.fischl.de/usbasp/

Wprawdzie to nie willem ale śmiga na USB, sam zamierzam sobie coś takiego zrobić.[/url]

z tego co czytałem w opisie avrdude to nie obsługuje on at89c51 i pokrewnych a głównie właśnie je programuje (bynajmniej na razie)
    Natomiast stk 200/300 obsługuje b dużo różnych procków więc lepiej chyba zrobić przejściówkę z usb na ten programator i wtedy przerobić program sterujący albo napisać własny, są tacy którym to nie stwarza żadnego problemu, ja natomiast nie wiem od czego zacząć. Pierwsze pytanie akie nasuwa się na myśl to takie: czy to w ogóle wykonalne

• #12 13 Lis 2007 14:00
    ja_dzik
    Poziom 18  

Tak, w obudowie znajduje się tylko transformator. Obudowa służy także jako podstawa pod programator aby całość była bardziej stabilna.
    A co do poprawności działania to po prostu sprawdzałem co się znajduje w buforze danych przed zaprogramowaniu i po, i to kilka razy. Wszystko wyglądało w porządku.
    Jeśli chodzi o przetwornice to sprawdzałem czy daje poprawne napięcie przed podłączeniem Willema do komputera i także działała poprawnie. Niestety nie miałem pod ręką innych układów aby je sprawdzić.

• #13 13 Lis 2007 15:18
    Radek15
    Poziom 12  

Sorki ala ja mam pytanie np. jak wy to programuje
    takie mikroprocesory

• #14 13 Lis 2007 15:33
    Karol966
    Poziom 30  

Radek15 napisał:
    Sorki ala ja mam pytanie np. jak wy to programuje
    takie mikroprocesory

robisz(jak nie umiesz to kupujesz) sprawdzony programator, zściągasz z netu
    program obsługujący, napisany prędzej, sprawdzony kod ładujesz to programu sterującego i po podłączeniu programatra do kompa i procka programujemy :D to tak w skrócie

• #15 13 Lis 2007 20:13
    Tomekob
    Poziom 14  

No właśnie. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z podłączaniem programatorów obsługiwanych przez LPT pod USB mam na myśli jakieś przejściówki, których jest dość dużo w sprzedaży, ale czy działają z programatorami czy tylko z drukarką?
    Ja też miałem drobne problemy z Willem-em a dokładnie z przetwornicą napięcia dławik był za mały i nie dawał rady.

• #16 13 Lis 2007 20:43
    ja_dzik
    Poziom 18  

W moim przypadku to zapomiałem zamówić dławika i dałem taki jaki miałem pod ręką i działa.

• #17 13 Lis 2007 20:55
    Karol966
    Poziom 30  

za kilka lat laptopy wyprą w 90% pecety a wtedy już nie będzie można zrobić nic ze starym, poczciwym programatorkiem pod lpt, już są takie problemy więc czas najwyższy zabrać się projektowanie przejściówki z usb na nasz programatorek,
    schemat lpt mamy np tutaj : http://www.rafal.waw.pl/wynalazki/porty/
    a opis usb np tutaj:
    http://www.hardwarebook.info/Universal_Serial_Bus_(USB)
    http://hardwarebook.net/connector/bus/usb.html
    teraz zapewne trzeba przeanalizować zasadę komunikacji programatora z komputerem oraz programatora z uC a wtedy pewnie mozna zacząć coś wymyślać

• #18 14 Lis 2007 08:26
    markosik20
    Poziom 33  

Karol966 napisał:
    za kilka lat laptopy wyprą w 90%

Bardzo odważne stwierdzenie :wink:.

Cytat:
    więc czas najwyższy zabrać się projektowanie przejściówki z usb na nasz programatorek

To już dawno jest zrobione. Wystarczy poszukać w sieci USB->LPT.

• #19 14 Lis 2007 17:31
    Tomekob
    Poziom 14  

Cytat:

Ale czy to działa z programatorem bo to, że z drukarką działa to wiemy.

• #20 14 Lis 2007 19:24
    Karol966
    Poziom 30  

Tomekob napisał:
    Cytat:

Ale czy to działa z programatorem bo to, że z drukarką działa to wiemy.

no włanie, a poza tym to ta chała w necie jest typowo z usb bo drukarek więc nijak tam podłączyć programator, skoro kolega twierdzi że to już jest dawno zrobione to niech wrzuci schemat, pokaż innym że masz racje

• #22 14 Lis 2007 22:57
    Karol966
    Poziom 30  

tak się składa, że 2 pierwsze już widziałem. Mam jeszcze jedno pytanie, czy który kolwiek adapter został przetestowany z stk200/300 pod win xp?

• #23 24 Lis 2007 14:24
    droid
    Poziom 12  

Projekt super. Płytke mogłes tylko dac soldermaske i by było super:D. Projekcik spoko.

• #24 24 Lis 2007 18:50
    ja_dzik
    Poziom 18  

Solderm maski nie ma ale płytka jest zabezpieczona roztworem kalafoni w acetonie. Jest to metoda tania i prosta, a jak trzeba coś poprawić to się potem bardzo dobrze lutuje.

• #25 02 Mar 2008 23:23
    kedziorq1
    Poziom 14  

Witam
    a mozesz powiedziec ile mniej wiecej zapalciles za wykonanie tego programatora?