Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica do plastiku domowym sposobem

daduszeryf 27 Lis 2007 22:26 75777 41
  • Lutownica do plastiku domowym sposobem
    Witam.Zrobiłem lutownicę do plastiku.Widziałem podobną firmową a że konstrukcja bardzo prosta a za spawanie trzeba płacić to warto zrobić.Kawałek rurki o średnicy trochę większej niż szamot, ja użyłem nierdzewnej można zwykłą,spirala 600W stary trzonek od dużej lutownicy,kawałek rurki o średnicy 5mm, 2m węża ,kawałek przewodu z wtyczką Ja robiłem przód rozbieralny można go zaspawać.Jako nadmuch powietrza używałem pompki do akwarium. Potrzebne ciśnienie to 0,5÷1,5 bara.Do regulacji grzałki stosowałem prosty regulator na triaku.No i kostkę do połączenia przewodów ze spiralą trzeba ceramiczną.Oczywiście nie wszystkie plastiki dają się spawać.Jako elektrody używam takiego samego plastiku jaki mam spawać.Tnę paski o szerokości 2÷4mm.Po kilku próbach to spawanie wychodzi bardzo dobrze.Widziałem taką firmową za 140zł dlatego zrobiłem.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 28 Lis 2007 01:29
    Schiso
    Poziom 14  

Zamieść parę fotek "zespawanych" części. Pomysł jak dla mnie w miarę praktyczny choć wole używać kropelki albo innego cyjanopanowego kleju... :)

• #3 28 Lis 2007 02:33
    bb84
    Poziom 21  

Nie lepiej kupić najtańszą lutownicę gazową ?

Pozdrawiam.

• #4 28 Lis 2007 05:40
    Lazer
    Poziom 23  

Ano nie lepiej bo nie chodzi o to aby "spawany" materiał się zaczął palić tylko topić na tyle dobrze aby nastąpiło zespojenie.

• #5 28 Lis 2007 07:38
    dir3ctor
    Poziom 27  

Jesli ktos ma w domu czesci to moze i oplaca sie zlorzyc taki dynks, ale jesli trzeba by kupic, to juz lepiej zainwestowac w najtanszego hotaira - przyda sie tez do innych rzeczy :)

• #7 28 Lis 2007 10:52
    Karol966
    Poziom 30  

mógłbyś zamieścić fotki pospawanych elementów, i ew
    filmik jak przebiega proces spawania? jestem tego bb ciekawy, pomysłowe urządzenie. Lutowałem kilkoma róznymi lutownicami i nie było ciekawych efektów więc to może być dużo lepszym rozwiązaniem.
    pozdro4all

• #8 28 Lis 2007 11:28
    bb84
    Poziom 21  

Po pierwsze plastiku się nie spawa tylko się go zgrzewa. Po drugie lutownica gazowa z odpowiedniej odległości da takie same efekty, zapalić się nie zapali.

Pozdrawiam.

• #9 28 Lis 2007 12:14
    marsalis26
    Poziom 10  

Całkiem ciekawa konstrukcja. Do kolegi bb84 tworzywo się spawa. Lecz sekretem tej techniki jest odpowiedni dobór temperatur. Np tworzywa polilefinowe (polipropylen, polietylen) należy łączyć w temperaturach ok 170-190 stopni. Większe temperatury spowodują degradacje tworzywa lub łączenie o niespójnych wiązaniach (łamliwość, kruchość)

• #10 28 Lis 2007 12:34
    koczy
    Poziom 13  

Witam

Ja do zgrzewania plastyku używam HA (Hot Air) jakiegoś z serii PT najtańsze na allegro są już po 150zł. Elektrody kupuję bo tak z odzysku to słabo się zgrzewa :/ Ogólnie pomysł dobry, podobne urządzenie widziałem na giełdzie samochodowej w Słomczynie, gość sprzedaje prawie identyczne spawarki po 400zł :P nie wiem co za frajerzy to kupują ale tyle ceni.

• #11 28 Lis 2007 13:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 28 Lis 2007 14:07
    e-bob
    Poziom 11  

Taką lutownicą jest możliwość zgrzania plexi ?

• #15 28 Lis 2007 14:39
    Lazer
    Poziom 23  

bb84 napisał:
    ...lutownica gazowa z odpowiedniej odległości da takie same efekty, zapalić się nie zapali...

Przy ogrzewaniu gorącym powietrzem proces uelastyczniania plastiku przebiega mniej gwałtownie niż przy zastosowaniu palnika gazowego. Wyczucie momentu, gdy plastik osiągnie odpowiednią temperaturę, przy której zacznie się łączyć po dodaniu "elektrody" nie będzie takie proste przy palniku. Lekkie przegięcie z ogrzewaniem i nastąpi "gotowanie się" w/w materiału. Równie dobrze możesz powiedzieć, takie same efekty daje lutowanie układów scalonych palnikiem gazowym i HA w telefonach komórkowych...

• #16 28 Lis 2007 14:46
    kuna123
    Poziom 15  

bb84 - zgrzewanie przeprowadza się bez użycia spoiwa. W opisie daduszeryf podaje, że jako elektrtody używa... - jest to więc lutowanie.

• #17 28 Lis 2007 15:46
    lechoo
    Poziom 39  

Panowie, żeby nie było kłótni:

Spawanie - łączenie przedmiotów przez miejscowe roztopienie powierzchni stykowych z dodawaniem lub bez dodawania spoiwa.

Lutowanie - łączenie przedmiotów za pomocą spoiwa o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia materiału nim łączonego.

Zgrzewanie - łączenie przedmiotów przez silne dociśnięcie do siebie łączonych części z wcześniejszym lub jednoczesnym podgrzaniem miejsc łączonych.

• #18 28 Lis 2007 16:14
    jgrupa
    Poziom 15  

Konstrukcja bardzo fajna i pomyslowa. Do czego to bedziesz wykorzystywal?

• #19 28 Lis 2007 17:03
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.Dzięki za recenzje.Postaram się wrzucić fotki.Spawałem lampę samochodową i zderzak.Widziałem takie lutownice co ma podajnik do elektrody ale są i takie jak ja zrobiłem elektrodę się trzyma w ręku.Wzorowałem się na podobnej lutownicy którą ma kolega i od kilku lat zajmuje się spawaniem plastiku tak,że to nie jest mój wynalazek.Spawanie lutownicą gazową jest dużo trudniejsze porównywałem.Elektrody najlepiej zrobić samemu bo nic nie kosztują.A w moim wypadku to musiałbym je zamawiać pocztą a nie będę 20cm plastiku zamawiał.Nie można zastąpić tego klejeniem szczególnie gdy przedmiot spawany jest narażony na duże naprężenia klej nie wytrzymuje a spawanie tak.

• #20 28 Lis 2007 17:11
    MaXo90
    Poziom 15  

<Dodano do listy oczekujących na wykonanie>
    Ciekawa konstrukcja, ciekawe czy można by tym "przypalać" drewno (np zdobienia pudełeczek)
    Daje 8/10 ;] i życze żeby długo służyła

• #21 28 Lis 2007 18:12
    e-bob
    Poziom 11  

dadeuszeryf - nie można generalizować ze spawanie jest lepsze od klejenia !
    Jednak wykonanie na 4+ /6

• #22 28 Lis 2007 22:52
    robball
    Poziom 21  

e-bob - niektórych tworzyw nie da się w praktyce skleić - połączenie jest bardzo słabe. Wtedy spawanie jest bez wątpienia lepszym, w zasadzie jedynym sensowym, rozwiązaniem.

• #24 29 Lis 2007 16:27
    Karol966
    Poziom 30  

"wszyscy"? w ciągu tygodnia zdechne? to co ja tu robie kolego? już jakieś 10-13lat temu powinienem (wg tego co piszesz) zdechnąć a jakoś mam się dobrze, nie śmierdzę a to znaczy że nawet się nie rozkładam :D

• #25 29 Lis 2007 18:26
    cracker
    Poziom 10  

10 lat temu zrobiłem coś takiego z regulacją przepływu powietrza a zamiast pompki do akwarium użyłem kompresora ze starej lodówki.

• #26 29 Lis 2007 22:16
    Snikers
    Poziom 24  

plastik to czeski material wybuchowy :> tutaj spawaja tworzywa sztuczne.

z pytan to:
    -jak ustawiasz temperature powietrza? jest wazne zeby nie przegrzac tworzywa ze wzgledu na wlasciwosci polimerow. przydala by sie stabilizacja temperatury
    -skad bierzesz spoiwo i czy jest w pretach o przekroju trojkatnym (najlepiej sie kladzie takie spawy)

• #27 30 Lis 2007 17:39
    Lazer
    Poziom 23  

Snikers zgodnie ze słownikiem określenie plastik jest ujednoznacznieniem. Równie dobrze możesz "bić się" o URAN, który ma najmniej 3 znaczenia ale nie o to chodzi w tym temacie...

Co do urządzenia zrobionego przez kolegę daduszeryf to prostota w każdym calu jest na miejscu. Proste, łatwe w wykonaniu i funkcjonalne... i o to właśnie chodzi. Mnie się podoba i dzięki zamieszczonym informacjom mogę zrobić sobie taki sprzęt ze "śmieci", które pewnie bym wywalił na złom a tak siadam i robię wynalazek za który nie płacę ciężkich pieniędzy w sklepie...
    Co do regulacji. Lepiej wsadzić jakiegoś "oporasa druciaka" dla grzałki a przepływ powietrza ustawić na stałym poziomie. Zabieg taki spowoduje wpływ na temperaturę na wylocie. Nie widzę sensu regulacji przepływu powierza, gdyż rozgrzany materiał albo zostanie szybko schłodzony lub w momencie zbytniego nagrzania pęd powietrza zacznie wyginać materiał spajany...

• #28 08 Gru 2007 05:45
    Patol
    Poziom 22  

Witam przede wszystkim nie plastik tylko polimer ew tworzywo polimerowe, ja studiuje ( z mniejszym lub większym skutkiem) Przetwórstwo Tworzyw Wielkocząsteczkowych więc troszkę wiem na ten temat po pierwsze polimery się w ten sposób spawa np. zderzaki samochodowe (wtedy spoiwo stanowi wycięty kawałek zderzaka z niewidocznego miejsca), zgrzewac mozna w sposób oporowy, pojemnościowy lub indukcyjny tworzywa sztuczne więc o co innego chodzi niz w tym temacie, jak jeden z poprzedników pisał tworzywo należy doprowadzic do stanu uplastycznienia bo powyżej tej temperatuty tworzywo ulega degradacji tzn. staje się kruche i łamliwe ew. zaczyna się palic lecz temeratura przetwórstwa moze dochodzic do 220 stopni C np. PE, PP, PET, a konstrikcja jak dla mnie 5/5, to tyle zmojej strony
    Pozdrawiam

• #29 05 Lip 2008 11:21
    adikkk
    Poziom 12  

ja kupiłem najtańszego hot aira i jestem zadowolony. spawa dobrze i nadaje się do lutowania, nawet jest roczna gwarancje na silnik dmuchawy niestety na element grzejny tylko 7 dni wiec trzeba dbać.

• #30 07 Kwi 2009 22:25
    keska19
    Poziom 2  

Witam. Bardzo mi sie podoba ten projekt, wykonawstwo jak rowniez sam pomysl jest zadziwiajacy.Dlugo szukalem takiego czegos i myslalem jak cos takiego zrobic, a to jest to o co mi chodzilo. Zastanawia mnie tylko to czy luowanie malych elementów takich jak uszy przy lampach samochodowych nie sprawilo by probelmów?
    Pozdrawiam.