Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WC w laptopie

lord_blaha 13 Gru 2007 20:03 8545 37
  • #1 13 Gru 2007 20:03
    lord_blaha
    Poziom 33  

Witam,
    Będe stopniowo aktualizował ten post, w miarę postępów w pracy. Całość powinno sie zakończyć około 22 grudnia...
    Dlaczego?
    Wkurzony furkotem mojego wentylatorka w laptopie postanowiłem zrobić mu kompletny zestwa Water Coolingu. Mój laptop to California access 2700t. Laptop wymyslony chyba na hale produkcyjne...Wytwarza tyle hałasu co startujący samolot, co w nocy stawało się nie do wytrzymania... Nie pomogło czyszczenie i oliwienie wiatraczka, a że laptop robi za domowy serwerek, dodatkowe kable i węże wystające z niego nie robią mi żadnej różnicy.
    Jak?
    Pierwszy problem to niewielka ilość miejsca. W laptopie siedzi desktopowy procek Intel PIII, na jądrze Tualatin, grzeje sie toto okrytnie a chłodzone jest kiepskim i GłOśNYM wentylatorkiem + malutki żebrowany radiatorek z miedzi. Po usunięciu tego żebrowanego miedziaka na blok wodny zostało 50x50mm, wyskości ok 7mm. Zakładając że pasty temoprzew. będzie na 0,5mm, otrzymałem wysokość 6,5mm. Tak nietypowy blok wodny zgodziło się dla mnie zrobić Realitynet (www.watercooling.pl), podobno będzie na 17.12.
    Czym?
    Poza zamówionym nietypowym blokiem wodnym, potrzebowałem jeszcze pompki, chłodnicy i jakiegos rezerwuarka. Pod biurkiem akurat wala sie pudełko po jedzeniu,, plastikowe. Wyrzynarka w dłoń i mamy śliczny rezerwuar. Pompka- wyciecza do OBI zaowocowała pompka z przeceny za 18zł. Do fontann ogrodowych, 300l/minutę. Cicha!
    Chłodnica- tutaj miałem farta. Za 1 zł udało mi sie kupić na Allegro nagrzewnice do Opla Kadetta. Chyba najpopularniejsza samochodówka w WC- omówiona nakażdym forum tematycznym. Powinna również dojść około poniedziału, 17.12.
    W miarę tego, jak będą przychodzić część będe dodawał info, powstanie z tego nijaki worklog. Na razie fotki bloku radiatora z zaznaczonym miejscem na blok wodny i fotka procka.
    pzdr!
    WC w laptopie WC w laptopie WC w laptopie

Proszę przeczytać i stosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.
    Następne naruszenie tego punktu to automatyczne skazanie się na uzyskanie ostrzeżenia....
    [K!lleR]

0 29
  • Pomocny post
    #2 13 Gru 2007 23:06
    -cinek-
    Poziom 21  

podoba mi się koncepcja :D
    na chłodnicę pasuję dać wentylator 12x12cm zasilany maksymalnie 5v :D
    wybór rezerwuaru zamiast trójnika też na plus, łatwiej odpowietrzyć i napełnić układ,
    potrzebujesz jeszcze chłodziwa :idea: petrygo z wodą destylowaną w stosunku 1:1 będzie idealne, po pół roku użytkowania żadnych glonów nie stwierdzono barwa dalej taka jak na początku.

0
  • Pomocny post
    #3 13 Gru 2007 23:12
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

W "co kupić i gdzie kupić?" jest temat - chyba nawet przyklejony - o chłodzeniu wodnym. Ktoś tam pisał o tym czym i jak czyścić używane nagrzewnicę. Bodajże najlepszym rozwiązaniem jest oddać takową do czyszczenia w "wannie ultradźwiękowej" -wychodzi jak nowa.
    Pozdrawiam
    Holcer

0
  • #4 13 Gru 2007 23:38
    lord_blaha
    Poziom 33  

chłodnicę planowałem oczyścic metoda elektrolizy, ale chyba rzeczywiście lepiej wrzucę ją do wanienki...
    Co do chłodziwa- myślałem nad borygo +czarny atrament, dla efektu. Takie czarne węże ładnie wyglądają.
    Pan z Realitynet.pl powiedział mi, że blok jest w zasadzie juz gotowy, ale podczas wiercenia poszły już 2 wiertła :) Podobno jest to najmniejszy blok z jakim mieli doczynienia...

0
  • #5 14 Gru 2007 10:25
    mitusm
    Poziom 20  

Jestem zwolennikiem wodnego chłodzenia, ale w tym przypadku założył bym tam po prostu solidny wysoki radiator. Dobry by był boxowy od p4 z rdzeniem miedzianym.
    Wystarczyło by go trochę obrobić aby rdzeń doszedł do CPU.
    Pompka też nie jest idealnie cicha, chyba że zastosujesz naprawdę dobry model.
    Kompa ustawić na jakimś podeście i problem z głowy.

0
  • #6 14 Gru 2007 16:19
    holcer

Do autora tematu:
    Pozwól, że z ciekawości zapytam - ile wyłożyłeś za ten blok robiony na zamówienie? Nie wyszło by taniej sprzedać tego laptopa i kupić zwykłego PC, z jakąś zintegrowaną grafiką, a na procesor założyć b. duży radiator? Dodatkowo miałbyś chyba większą możliwość rozbudowy - mówię tu a HDD i pamięciach.
    Pozdrawiam
    Holcer

0
  • #7 14 Gru 2007 16:38
    -cinek-
    Poziom 21  

mitusm napisał:
    Jestem zwolennikiem wodnego chłodzenia, ale w tym przypadku założył bym tam po prostu solidny wysoki radiator. Dobry by był boxowy od p4 z rdzeniem miedzianym.
    Wystarczyło by go trochę obrobić aby rdzeń doszedł do CPU.
    Pompka też nie jest idealnie cicha, chyba że zastosujesz naprawdę dobry model.

ciekawe jak się zmieści wysoki radiator od P4? nie zapominajmy że jest to laptop, raczej wielkiej ilości miejsca w środku nie ma.

pompkę wystarczy dobrze odizolować żeby nie przenosiła drgań, wtedy będzie cicho.

Cytat:
    Nie wyszło by taniej sprzedać tego laptopa i kupić zwykłego PC, z jakąś zintegrowaną grafiką, a na procesor założyć b. duży radiator? Dodatkowo miałbyś chyba większą możliwość rozbudowy - mówię tu a HDD i pamięciach.

komputer potrzebuje jeszcze monitora,
    HDD 3,5 cala są głośniejsze niż te wykorzystywane w laptopach.

sam też jestem ciekawy jaki koszt takiego bloczka na zamówienie :D

0
  • #8 14 Gru 2007 18:49
    mitusm
    Poziom 20  

Radiator oczywiście będzie wystawał z komputera, ale to chyba nie będzie większym problem, bo laptop raczej nie będzie mobilny :)

Dodano po 15 [minuty]:

mitusm napisał:
    Radiator oczywiście będzie wystawał z komputera, ale to chyba nie będzie większym problem, bo laptop raczej nie będzie mobilny :)

Komputer stacjonarny można wyciszyć praktycznie absolutnie.
    Schłodzić wodą dysk to też żaden problem.
    Chyba że zależy Ci również na oszczędności prądu i miejsca.

0
  • #9 14 Gru 2007 19:22
    holcer

Może bez przesady - nie ma co bawić się w W/C dysku, ale procesor na dużym radiatorze, grafika zintegrowana też, tak samo z mostkami. Dyski dać na maty i kołki wyciszające. Budę zamknąć i niech stoi :). Do takiej konfiguracji też nie potrzeba niewiadomo jakiego zasilacza skoro ma to być domowy serwer, a w zasilaczu zwiększyć tylko radiatory i zamiast standardowego wentylatorka dać 120'kę i regulator obrotów.
    Pozdrawiam
    Holcer

0
  • #10 14 Gru 2007 19:28
    kamerek
    Poziom 13  

hitachi w 2002 roku pokazalo takie troche ciezkie laptopy z WC, cieplo oddawaly z tylu lcd na klapie przez heatpipe/radiatorki, i chyba jakies rurki szly na zawiasach z proca, Nec cos kombinowal, ale to musialobybyc specjalne WC bo nie moze byc za duzo plynu i najlepiej jakby mial cechy jak ixoft z thermaltake. Mysle ze duze raidatory od spodu i duze i wolne wentylki, przy obnizeniu voltage i porzdne pasty oraz oddawanie ciepla przez klawiature a bazie specjalnej soli jak w podkladce ixoft /intel nad tym pracuje/ to szanse na ultraciche chlodzenie AC dla lapków,.
    Wc jednak troch wazy.

ok ide do WC ;P

0
  • #11 14 Gru 2007 21:53
    lord_blaha
    Poziom 33  

Dobra, zaczynając od pierwszego pytania: radiator od p4 w laptopie to kiepski pomysł. Żeby działała klawiatura na blok wodny zostaje 6mm, ten od p4 ma nieco więcej...
    Koszt bloku od Realitynet: będzie znany w poniedziałek, ale myślę, że nie będzie to druzgoczące dla mojego budżetu. Zwłaszcza że blok jest frezowany i lutowany, ponadto odbiega troszeczkę wizualnie od tych znanych z Realitynet (brak niklowania, pleksy itp..).
    Dlaczego nie wrzucić do tego laptopa normalnego chłodzenia/ nie sprzedać go/ nie kupic normalnego pceta: odpowiedz jest prosta: takich laptopów jest kilka na świecie. Satysfakcja z posiadania jednego z nich jest spora, poza tym lubie takie dziwne rzeczy. Oszczędność miejsca też nie jest bez znaczenia, laptop leży cały czas na kolumnie głośnikowej. Wcześniej na serwerek używałem kompa na mini-itx, ale laptop jest lepszy/cieńszy/oszczędniejszy/ciekawszy. Poza tym mam kompa na c2duo, i gf 8800 więc ten powstaje tylko dla przyjemności:)

Wracając do workloga:

Dzisiaj dorobiłem redukcje z nagrzewnicy od Kadetta (16mm) na wężyk 6mm, chłodnica będzie jutro. Znalazłem też zakład czyszczący ultradźwiękowo plotery, powiedzieli że za przysłowiowe "piwo" dorzucą nagrzewnice do nastepnej czyszczonej partii sprzętu. Czyli tniemy koszty na całego :) Na razie koszt całości nie przekracza 5zł :)
    WC w laptopie

0
  • #12 17 Gru 2007 22:53
    tuning86
    Poziom 15  

Dodatkowo procek możesz oskalpowac, robiłem to kiedyś z tualatinami a nawet am2, zawsze pare stopni chłodniej i niżej co jest ważne.

0
  • #13 17 Gru 2007 23:27
    lord_blaha
    Poziom 33  

tylko przy zdjęciu osłonki z procka drastycznie zmniejszamy powierzchnie styku z blokiem wodnym.

Update do workloga: chłodnica juz wysłana, czekamy na przesyłkę. Pan z Realitynet pisał że blok też jutro będzie wysłany. Ciekawy jestm jak wyszedł... wszystkie przewody, rurki i pompka juz działają:)

Właśnie doszły fotki bloku (piękna robota):

0
  • #14 18 Gru 2007 06:44
    mitusm
    Poziom 20  

Bloczek niczego sobie, kroćce trochę krzywe, ale całość powinna dobrze działać.
    Masz jakiś pomysł jak go przymocujesz do procesora ?
    Próbowałeś w biosie zmieniać opcję taktowania procesora lub wydajności chłodzenia ?

0
  • #15 18 Gru 2007 14:12
    lord_blaha
    Poziom 33  

mitusm napisał:
    Masz jakiś pomysł jak go przymocujesz do procesora ?

Bedzie włożony w miejsce żebrowanego radiatora, tak jak pokazuje na górnym zdjęciu (ten żóty kształt to blok)
    mitusm napisał:
    Próbowałeś w biosie zmieniać opcję taktowania procesora lub wydajności chłodzenia ?

Próbowałem już chyba wszystkiego,ale:
    1. Bios jest naprawdę ubogi, a nowsza wersja się pod względem chłodzenia/oszczędzania/prędkości nie różni...
    2. Wszytskie laptopy tej serii tak mają.

0
  • #16 18 Gru 2007 23:33
    kamerek
    Poziom 13  

CPU right mark sie klania - jak obsluzy procka to zwalisz napiecia, no i paste pewnie dobrą dasz to juz sporo...

0
  • #17 19 Gru 2007 13:52
    lord_blaha
    Poziom 33  

Witam,
    Całość juz złożona:

WC w laptopie
    WC w laptopie

Teraz będziemy czekać na chłodnica, która powinna byc gotowa jutro.
    Całość zalana będzie wodą destylowaną + borygo i byc może dodam zielonego atramentu.
    Więcej fotek wkrótce (pewnie jutro :))!

PS. Jescze raz bardzo chciałbym podziękować Relitynet ( watercooling.com.pl), bez Nich by to nie wyszło! To chyba jedyny taki laptop w Polsce i jeden z kilku na świecie, więc TWORZYMY HISTORIE !

0
  • #18 19 Gru 2007 16:45
    kamerek
    Poziom 13  

JAKBY bylo to WC mobilne - to by bylo cos. A stacjonarnych to juz sporo bylo. ;) W kazdym badz razie fajne wykonanie, bo pomysl to nie nowy ;).

0
  • #19 19 Gru 2007 21:31
    lord_blaha
    Poziom 33  

kamerek napisał:
    JAKBY bylo to WC mobilne - to by bylo cos. A stacjonarnych to juz sporo bylo. ;) W kazdym badz razie fajne wykonanie, bo pomysl to nie nowy ;).

W planach jest rezerwuar w miejscu FDD,ale jest problem z tak małą pompką... A czy mógłbys zapodac jakies linki do takich konstrukcji?

0
  • #20 19 Gru 2007 22:28
    holcer

lord_blaha napisał:
    kamerek napisał:

W planach jest rezerwuar w miejscu FDD,ale jest problem z tak małą pompką... A czy mógłbyś zapodac jakies linki do takich konstrukcji?

A nagrzewnica za matrycą monitora ;)? Właściwie, jeśli pokombinujesz z jej zaczepieniem, to może to zdać egzamin ;). Problem tylko wg. mnie leży w dużej ilości energii pobieranej przez pompkę - skoro laptop nowy nie jest, to jak mniemam bateria też samego laptopa długo nie utrzyma, a co dopiero z chłodzeniem wodnym. A jeśli zasilać je z sieci, to znów laptop traci mobilność, bo po odłączeniu długo pewnie nie pociągnie CPU bez chłodzenia, a na zasilaniu pompki, baterii szybko zabraknie prądu. Takie eksperymenty to trochę "sztuka dla sztuki" ;). Jeśli chodzi o miniaturowe pompki, to szukaj może w modelarskich sklepach internetowych - coś a la pompka paliwowa w wer. mini ;).
    Pozdrawiam i życzę udanego projektu
    Holcer

0
  • #21 20 Gru 2007 16:35
    kamerek
    Poziom 13  

na silentpcreview cos goscie budowali tam patrz Lordzie Blachar

W mobilnym najlepiej byloby jakby ciecz/gaz szla heatpipeami na plaska chlodnice z tylu lcd,

Ja mysle ze jakby dobrze odprowadzic cieplo system heatpipek prez klawiature i dac w lapie wentyl duzy ale plaski i wolno krecacy, do tego zebu spod byl radiatorkiem i uzyc soli z ixofta to mozna by zaprojektowac ultracichego lapa z A/C

0
  • #22 23 Gru 2007 10:41
    lord_blaha
    Poziom 33  

Tak jak zakładałem, wczoraj zakończyłem cały projekt. Na razie wszystko działało przez całą noc przechodząc test głośności i sprawności. Oba wypadły pomyślnie :) Koszt całej modyfikacji był naprawdę minimalny, a komfort używania laptopa znacząco się poprawił. Jednak takie cos polecam tylko tym, którzy mają drugiego laptopa- przenoszenie chłodnicy, rezerwuaru i plątaniny rurek nie jest najwygodniejsze:)
    Do sylwestra mam zamiar tak przerobić obudowe mini tower żeby weszła tam chłodnica, pompka, zasilacz od laptopa oraz rezerwuar i wszytsko było elegancko zapakowane i mogło stać sobie obok komputerka. Chcę też dolutowac do chłodnicy eleganckie kroćce i wymienić wężyki na jakis jednolity rozmiar :) A na razie fotki:

0
  • #23 23 Gru 2007 12:03
    Platon
    Spec od komputerów

Faktycznie pomysl lekko beznadziejny.
    Do takiej koncepcji pasuje jeszcze dysk 3.5cala na 30cm tasmie lezacy obok latopa.

Pozdrawiam autor tematu

0
  • #24 25 Gru 2007 00:38
    holcer

Platon napisał:
    Faktycznie pomysl lekko beznadziejny.
    Do takiej koncepcji pasuje jeszcze dysk 3.5cala na 30cm tasmie lezacy obok latopa.

Pozdrawiam autor tematu

Chyba nie "beznadziejny", tylko "bezsensowny", jeśli już. Osobiście uważam, że jeśli tylko autorowi projektu takie rozwiązanie odpowiada i spełnia jego wymagania, to osiągnął on sukces. Komputer pobiera b. mało prądu i jest praktycznie bezgłośny. Zajmuje też mało miejsca - można go z powodzeniem schować w większym pudełku po butach razem z chłodzeniem, albo upchnąć na półkę. Idealne rozwiązanie dla kogoś, kto potrzebuje b. małego i b. cichego domowego serwera. Jeśli będzie potrzebował większego dysku, to czemu nie - przy takim zastosowaniu tego typu komputera będzie to dobre rozwiązanie.
    Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt,
    Holcer

0
  • #25 05 Sty 2008 23:07
    weryfany
    Poziom 24  

Ja by to do stacjonarnego PC upchną tylko chłodnice mniejszą wyszperać ale przyznam sam pomysł jest dobry ale nie dla laptopa. Jeśli server to lepiej było by go sprzedać i zakupić już porządnego PC za tą uzyskaną kwotę.

0
  • #26 23 Paź 2008 20:33
    Sobota
    Poziom 26  

Bez sensu. Zrobiłeś z laptopa komputer stacjonarny, ale ciekawy pomysł miałeś.

0
  • #27 23 Paź 2008 20:43
    lord_blaha
    Poziom 33  

Ale starocia wykopałeś... Laptop już dawno tak nie wygląda, teraz jest mobilny:
    WC w laptopie
    WC w laptopie
    Był już opisywany w kilku miejscach, m.in. niedawno na realitynet.pl....

0
  • #28 23 Paź 2008 21:24
    Sobota
    Poziom 26  

To już mi się bardziej podoba, tylko czemu nie pod kolor, Nie przeszkadza to w użytkowaniu. Tylko gdzie jest pompa i rezerwuar? Mógł byś dać link do miejsca na którym jest dużo zdjęć.

0
  • #30 23 Paź 2008 21:40
    mmm777
    Poziom 29  

Jak wznawiać, to wznawiać:
    -

Cytat:
    Zakładając że pasty temoprzew. będzie na 0,5mm
    - jakoś dużo tej pasty :)
    - zwykłe dyski laptopowe nie przeżywają pracy w serwerze...

0
  Szukaj w 5mln produktów