Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gdzie można odbyć kurs Simatic S7 ?

LeBmo 27 Dec 2007 16:39 6362 26
 • #1
  LeBmo
  Level 14  
  Czytałem sporo na forum i nie tylko na ten temat, ale są to sprawy sprzed roku i nie do końca wyczerpują to co bym chciał wiedzieć.
  Czytałem to:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic515560.html
  i wiele innych, a jednak ponowie pytanie.

  Muszę się wybrać na kurs S7 (może też WinCC) by dowiedzieć się jak najwięcej szczególnie o S7-300.
  Dużo dobrego piszecie o ITEX'ie z Gliwic.
  O ile trzeba będzie tam się wybiorę, ale może znacie dobre kursy w Poznaniu? Lub też w innych miejscach - ale muszą być DOBRE!

  Jeszcze mam takie pytanie, czy opłaca się iść na kurs podstawowy gdy robiło się już programy (chociaż małe) w LOGO, easy, GE Fanuc Versa Max Micro i S7-200? Czy są to podstawy podstaw, czy jednak dowiem się sporo?
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Metalwork
 • Metalwork
 • #3
  LeBmo
  Level 14  
  Interesuje mnie wszystko w tym temacie, tylko czy te kursy są dobre?
  Wiem, że to organizuje Siemens, ale dla mnie to nic nie znaczy. Interesują mnie opinie tych, którzy uczestniczyli już w takim kursie. Czy jest on lepiej prowadzony niż ten INTEX'owski?
 • Helpful post
  #4
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Ja również polecam INTEX w Gliwicach. Z tego co słyszałem to wszyscy sobie chwalą to centrum szkoleniowe i ja z resztą też. Co do szkoleń to np na S7-300 szkolenie zaawansowane jest realizowane tylko i wyłącznie w STL-u, a język LAD i FBD jest omawiany na szkoleniu podstawowym. Myślę, że na szkolenia podstawowe też warto jeździć, no chyba, ze jesteś prawdziwym orłem sokołem lub też ze sterownikami miałeś już do czynienia od dłuższego czasu.

  Pozdrawiam.
 • #5
  LeBmo
  Level 14  
  Bardzo dziękuję za wypowiedź o kursie podstawowym i zaawansowanym (o STL)!
  Pozdrawiam i zachęcam wszystkich do kontynuowania tematu.
 • Helpful post
  #6
  arwit
  Level 27  
  Witam!
  W temacie kursów w okolicy Poznania to nie bardzo Ci pomogę.
  Co do kursów w Intex’ie to mam mieszane uczucia (a byłem na wielu różnych). Trzeba pamiętać, iż Intex firmuje i organizuje kursy, ale prowadza je konkretni ludzie. Firma ta raczej nie ma etatowych wykładowców tyko wynajmuje ich w zależności od potrzeb. Zdarza się, iż w kolejnych turach danego kursu są rożni wykładowcy. Atutem na pewno jest bliskość Politechniki Śląskiej, z której najczęściej pochodzą wykładowcy. Ale niestety poziom tego samego kursu potrafi być zaskakująco różny w zależności od wykładowcy.
  Co do pytania o kurs podstawowy to uważam że raczej warto. Przynajmniej dla przypomnienia i uporządkowania posiadanej wiedzy.
 • #7
  LeBmo
  Level 14  
  No to mamy już różne opinie o tym Intex'ie - i dobrze bo było to już podejrzane ;-)
  Jak przeczytałem szczegółową rozpiskę intexowskiego kursu podstawowego, to też pomyślałem sobie, że chyba jednak warto.

  No, a co z tym Poznaniem? Nie ma nikogo kto by się wypowiedział, czy nie ma kursów w stolicy Wielkopolski?
 • Helpful post
  #8
  Ganz
  Level 17  
  LeBmo wrote:
  No to mamy już różne opinie o tym Intex'ie - i dobrze bo było to już podejrzane ;-)
  Jak przeczytałem szczegółową rozpiskę intexowskiego kursu podstawowego, to też pomyślałem sobie, że chyba jednak warto.

  No, a co z tym Poznaniem? Nie ma nikogo kto by się wypowiedział, czy nie ma kursów w stolicy Wielkopolski?


  Moja firma jest z Poznania, ale też wysłali mnie do INTEXu do Gliwic. ;-)

  Byłem na zaawansowanym S7 i jestem z niego bardzo zadowolony. Przed szkoleniem znałem jego tematykę i byłem zaznajomiony z materiałami szkoleniowymi, gdyż moi kumple z działu byli wcześniej na tym szkoleniu, ale mimo wszystko sporo się nauczyłem.

  Powód jest tego taki, że szkolenie to nie jest oparte jedynie na tłumaczeniu ludziom poszczególnych instrukcji, ale także pokazanie ciekawych i prostych sposobów na rozwiązanie z pozoru trudnych zadań. Wszystkie zadania programowowe rozwiązałem sobie wcześniej, ale na samym szkoleniu pokzano też mi jak je rozwiązać szybciej i lepiej (np. sterowanie srostym skrzyżowniem z wykorzystaniem 1 Timera a nie 5 itp.)

  Co ciekawe trochę z tej wiedzy dotyczącej inżynierii oprogramowania można odnieść nie tylko do S7-300/400, ale też sterowników innych firm.
 • #9
  markom
  Level 19  
  Ja byłem w INTEXie w Gliwicach na S5 i jestem zadowolony. Koledzy byli na S7 i też polecają wiec jeśli moge Ci polecić to tylko ten ośrodek. Innym dobrym ośrodkiem jest też Atempol, ale nie byłem tam na szkoleniu osobiście.
 • #10
  bhtom
  Level 38  
  arwit wrote:

  Trzeba pamiętać, iż Intex firmuje i organizuje kursy, ale prowadza je konkretni ludzie. Firma ta raczej nie ma etatowych wykładowców tyko wynajmuje ich w zależności od potrzeb. Zdarza się, iż w kolejnych turach danego kursu są rożni wykładowcy. Atutem na pewno jest bliskość Politechniki Śląskiej, z której najczęściej pochodzą wykładowcy. Ale niestety poziom tego samego kursu potrafi być zaskakująco różny w zależności od wykładowcy.


  Witam ponownie,

  I tu się z Kolegą zgodzę odnośnie prowadzenia kursów przez dwóch wykładowców. Czasami bywa to uciążliwe i denerwujące. W moim przypadku najbardziej odczułem to na kursie zaawansowanym S7-300, gdzie też było 2-ch wykładowców. Jednym był doktor z Politechniki, a drugim inżynier pracujący na co dzień w firmie z branży automatyki. Różnica była taka, że pan doktor wykładał samą teorię, dużo matematyki, itp. Pan inżynier natomiast przedstawiał więcej praktycznych przykładów "z życia wziętych". Jak dla mnie wiedza przekazywana przez pana inżyniera była bardziej zrozumiała.

  Pozdrawiam.
 • #11
  LeBmo
  Level 14  
  To czasami prowadzi dwóch wykładowców, a czasami jeden? Dobrze zrozumiałem?
  To na trochę szczęścia też trzeba liczyć - jak zwykle we wszystkim :-)
 • Helpful post
  #12
  MidVis
  Level 11  
  Bywałem w INTEX'sie w Gliwicach i w Atempolu w Piekarach Śląskich na szkoleniach S5 i S7. W Atempolu dowiedziałem się (przypomniałem) kilku istotnych rzeczy, jednak porównując te dwa ośrodki - zdecydowanie polecam INTEX.
  Nie wiem czy w Poznaniu ktoś szkoli na przyzwoitym poziomie.

  pozdro
 • Helpful post
  #13
  zibiw
  Level 11  
  LeBmo w Poznaniu kursy na temat programowania sterowników s7-300 prowadzi firma Energo-Eko-Tech.
  Istnieją 3 stopnie zaawansowania.
  www.eet.com.pl
 • #14
  LeBmo
  Level 14  
  Bardzo dziękuję zibiw.
  E.E.T. (Energo-Eko-Tech)
  Teraz jeszcze brakuje kogoś do zrecenzowania/ocenienia tych poznańskich kursów!
  Czemu o nich tak cicho gdy o Intex'ie aż huczy? Może dlatego, że dopiero od 2004 roku prowadzą szkolenia związane z PLC?
  No! Kto tam się szkolił?
 • Helpful post
  #15
  Chmielu
  Level 13  
  Byłem na kursie w Intexie i w Atempol. Bez wahania następny wybiorę w Intex. Bardzo profesjonalnie, na kursach indywidualne stanowiska (nie na wszystkich, trzeba sprawdzać). No i jak kurs jest od 8:00 do 16:00 to tak jest (przynajmniej jak ja byłem). W Atempol jest dwie osoby na stanowisko (przynajmiej na kursach z S7) i często kurs kończył się 2 - 3 godziny wcześniej niż przewidywał plan - tak było co dzień. Gorszy stopień nauczania.
  Aha, Atempol jest certyfikowany przez Siemens więc certyfikat ukończenia kursu jest uznawany wszędzie a Intex z tego co wiem nie.
 • #16
  LeBmo
  Level 14  
  Dzięki Chmielu
  Cenne uwagi dotyczące godzin i certyfikatu.
 • #17
  kilgoor
  Level 10  
  Osobiście polecam Intex w Gliwicach. Kurs na wysokim poziomie co do wykładowców miałem dwóch na kursie podstawowym i jestem zadowolony z prowadzonych przez nich zajęć.
 • #18
  ryu
  Level 2  
  Ja też korzystałem z trzech kursów w Intexie i mnie poziom i sposób prowadzenia zajęć zadowalał, a w niektórych przypadkach przerósł moje oczekiwania, tzn. były na kursach poruszane kwestie, które na dziś nie są mi jeszcze potrzebne. Ale ogólnie moja opinia o tej firmie jest pozytywna.
 • #19
  Lukasz007
  Level 12  
  Jestem świeżo po kursie podstawowym s7 w intexie i jestem zadowolony, dobre prowadzenie teoria podparta przykładami. Na kursie zaawansowanym sam STL sporo roboty i wiedzy!! Osobiście polecam te szkolenia, myslę że są dobrze przygotowane.
 • #20
  LeBmo
  Level 14  
  Dziękuję za wypowiedzi.
  Wygląda na to, że osoby które szkolą się w innych placówkach niż Intex:
  a) nie korzystają z tego forum
  b) są wstydliwe ;-)
  c) jest ich garstka
 • Helpful post
  #21
  edwaku
  Automation specialist
  Kolego, jeśli chcesz, mogę przesłać Ci polskie instrukcje programowania S7-200, S7-300/400. Proszę tylko o e-maila.
 • Helpful post
  #22
  Marcin13736
  Level 15  
  Kolego osobiście polecam Intex Gliwice. Konkretni ludzie i odpowiednia sala ćwiczeniowa. Siedzisz przy sterowniku i robisz wszystko sam i szybko się uczysz. 5 dni kurs podstawowy i 5 dni zaawansowany.
 • #23
  LeBmo
  Level 14  
  Dziękuję.

  Możecie mi jeszcze napisać (ci którzy byli na kursie w Intex'ie), czy waszym zdaniem kursy, podstawowy i zaawansowany, powinno się robić jak najszybciej jeden po drugim, czy raczej po pierwszym iluśmiesięczna przerwa (i w tym czasie praca ze sterownikami), a potem drugi etap kursu?
 • Helpful post
  #24
  Marcin13736
  Level 15  
  jeśli będziesz miał praktykę po podstawowym, to na zaawansowany możesz pójść później. Ale jak nie będziesz nic robił, to po połowie roku większość wiadomości troche uleci. Polecam góra miesiąc przerwy. Ale to moje zdanie...
 • Helpful post
  #25
  gajdan2
  Level 11  
  kursy sa również organizowane przez ATEMPOL w Piekarach śląskich. ja tam byłem na S5 NA 1 I 2 stopniu.Równiez polecam-i w/g mnie lepiej robic jeden po drugim i do tego bawic sie samemu jesli sie mam takie mozliwosci.pozdrawiam

  Dodano po 4 [minuty]:

  Acha-no i trzeba miec troche szcześcia do wykładowców- bo sa różni:)a co do stanowisk to miałem szczescie bo zawsze siedziałem sam:)
 • #26
  marcino2000
  Level 24  
  ja również polecam Atempol, byłem na S7 cz. I i dużo się dowiedziałem