Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podniesc napiecie alternatora?

18 Sty 2008 18:30 3459 15
  • Poziom 16  
    Witam. Zastanawiam sie czy jest możliwe podwyższenie napięcia w alternatorze samochodowym z 14V do około 17v? Jest to typowy alternator bosch. Wydaje mi sie, ze trzeba przerobić regulator napięcia tylko co i jak to nie mam pojęcia. Jak możecie mi udzielić jakichkolwiek informacji i porad na ten temat to byłbym wdzieczny! Dzieki z góry i pozdrawiam!
  • Poziom 35  
    Powinno wystarczyć, zastosowanie diody zenera 2,7V.
  • Poziom 16  
    Fajnie, tylko gdzie ja zainstalować?
  • Poziom 35  
    potrafisz narysować lub opisać jak jest podłączony regulator do alternatora?
  • Poziom 42  
    A ja chciałbym wiedzieć, po co podnosić napięcie alternatora? Żeby akumulator wygotować?
  • Poziom 16  
    Regulator napięcia jest zainstalowany w alternatorze. Obudowa jest połączona z masa. Dwie szczotki ślizgają sie po wirniku. Układ jest zalany żywica ale można to usunąć.
    Pod alternator będą podłączone 3 akumulatory 6V w szeregu lub akumulator 16V. Potrzebuje ok 17V do zasilania wzmacniaczy.
  • Poziom 35  
    Chodzi o to ile kabelków wychodzi z żywicy i gdzie idą. ten co idzie do szczotki bez zmian . Drugi powinien iść do prostownika i na nin dioda zenera mocy (5W powinno wystarczyć). Czy idą dwa kabelki z żywicy?
  • Poziom 35  
    A te trzy otwory , czy do tego z kołnierzem , od spodu nie przychodzi ścieżka ?
    Inaczej czy wszystkie trzy otwory są połączone poprzez śrubki z masą czy ten z kołnierzem z przewodem.
  • Poziom 40  
    Witam
    Do ładowania akumulatorów 6Vx3 potrzeba 21,6V. Może lepiej zastosować alternator na 24V i akumulator 24V, osiągnie się w ten sposób jeszcze większą moc wzmacniacza.
  • Poziom 16  
    Dokladniej regulator boscha ma dwa otwory, w ktorych sa kolnierze dociskane srubami do obudowy alternatora.

Jak bym mógł zastosować napięcie 24V do zasilania wzmacniacza to bym Wam głowy nie zawracał. Maksymalne napięcie jakie może "znieść" mój wzmacniacz to 18V i tu jest problem, który przy Waszej pomocy probuje rozwiązać.
  • Poziom 35  
    To zasilanie z 3x6V nie jest dobrym pomysłem , bo dla akumulatorów odpowiednie napięcie "zasilania" jest rzędu 20-21V. Przy 17V będą stale rozładowane co po roku skutkuje wymianą na nowe. 17V na 9cel=1,88V na cele. Nie wiem czy wytrzymają rok.
    Praktycznie nic nie zrobisz bo podnoszenie o 3V nieznacznie podniesie moc wzmacniacza , ale musisz zastosować nietypowe akumulatory by dawały nie 12V (6x2,4=14,4V) lecz około 14V czyli maksymalnie 7x2,4V≈17V.
  • Poziom 16  
    Podnosząc napięcie z 13,8 do 16,5 wzmocnienie wzrasta o 50%. Jest to napięcie przed przetwornica co robi naprawdę duża różnicę. Jeszcze sie nie zastanawiałem nad akumulatorem ale jak tak mówisz to wezmę ten 16V jak zdołam przerobić alternator. Dzięki i pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Bładzisz strasznie - lepiej przewinąć transformator przetwornicy niż cudować z alternatorem i akumulatorami.
    Nawet zakładając cudowne wykorzystanie pełnego wzrostu napięcia to wychodzi nie 50% a tylko 43%. Poza tym dlaczego z 13.8 a nie z 14.4? Wtedy masz wzrost mocy tylko o 31% - jakiś 1 dB głośniej. O co tu się bić?
  • Poziom 16  
    Podałem przykład z 13,8 na 16,5V. Zostało to zmierzone i wzrost był o 50%. Maksymalne napięcie dla wzmacniacza może być 18V. 1dB to wbrew pozorom to bardzo dużo biorąc pod uwagę do czego te wzmacniacze służą... Dzieki za rady i pomysły!