Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alternator bosch 12V bez przezwajania 60V

encyklopedysta 20 Mar 2018 20:56 1215 7
Bosch
 • #1
  encyklopedysta
  Level 10  
  Witam wszystkich.
  Mam taki problem, szukam, oglądam filmy i albo się za bardzo zawęziłem w tej szukanej frazie, albo rzeczywiście nie ma nic jasno napisane dla takiego jak ja "znawcy" alternatorów.
  Mianowicie, mam w domu jednorodzinnym zamontowaną przetwornicę, której używam na co dzień jeśli tylko słońce na to pozwoli, po przez akumulatory i 2 panele fotowoltaiczne, jako główne zasilanie "drobnych" urządzeń (lodówka, tv, oświetlenie, pompka co, i jakieś tam akwarium czy ładowarki gsm.) dostęp do sieci mam i korzystam z niej jak tylko "zabraknie prądu ze słońca" czy do odbiorników powyżej 1kW. Problem mam taki, że w mojej okolicy potrafi brakować kilkanaście razy w roku prądu, czasem na kilka dni.
  I teraz, już się pewnie domyślacie, co to ma wspólnego z alternatorem. Aku i przetwornicę mam w układzie 48V i chciałbym przy tym jak najbardziej zostać. Szukam, może zbyt ściśle, bądź nie wiem... Jak mógłbym przerobić alternator na napięcie np. 60V (swobodnie może być do 160V) chodzi mi o dość ekonomiczną konstrukcję, a z uwagi na to, że czytam/oglądam o spawarkach z altka co maja np 60V pomyślałem, że taka konstrukcja mogłaby w kryzysowych sytuacjach doładować mi akumulatory, co byłoby i zdrowe dla akumulatorów i mniej uciążliwe i ekonomiczniejsze dla mnie niż agregat z avr np 2kW. W każdym bądź razie wiem, że będę potrzebował wzbudzić, bądź tez stale zasilać wirnik alternatora (nie stanowi to dla mnie przeszkody) tylko nie wiem, jak mam połączyć te uzwojenia w alternatorze. Mam 6 podwójnych kabli wychodzących ze stojanu, w żadnej konfiguracji nie mogę uzyskać więcej niż 40V - gwiazda. A obroty przy tym około 2200/2400. Czy ktoś mi powie, że coś robię źle, czy po prostu nie ma fizycznej możliwości uzyskać takiego napięcia z alternatora 12v? Nadmienię iż w kryzysowej sytuacji nie będę potrzebował 30A lub więcej przy np. tych 60V. Byłbym wdzięczny za objaśnienie, czy też podsunięcie jakiegoś taniego sposobu na moje oczekiwania.
  Ps. Napędzał to będę albo małym silnikiem około 4KM, albo nawet silnikiem samochodowym jeśli będzie taka potrzeba. Regulator, rzecz jasna, też mam, więc napięcie nie musi być super stabilne
 • Bosch
 • #2
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Raz że trzeba przezwoić - więcej zwojów w cewce, za to cieńszym drutem, dwa trzeba wymienić diody w mostku - bo te raczej nie zdzierżą napięcia 60V, a trzy skonstruować zupełnie inny regulator napięcia - musi kontrolować napięcie po mostku, jednocześnie zasilać wirnik napięciem 12V. Jak już chcesz kombinować, to kup sobie używany chiński agregat prądotwórczy, najlepiej z uszkodzoną prądnica i na jego bazie sobie stwórz "ładowarkę spalinową". Proporcjonalnie sobie przezwoisz stojan dla wymaganego napięcia i tyle.
 • Bosch
 • #3
  andrzej20001
  Level 43  
  2 alternatory 24V od stara.jelcza.mana.itp w szereg, jeden mocowany na teflonowych tulejkach.
 • #4
  encyklopedysta
  Level 10  
  Tyle, że ja nie potrzebuję regulatora w tym generatorze, gdyż mam go już do solarnej instalacji i mogę do niego podpiąć do 160V dc, a i mostek z altka w tym momencie testów mam wywalony i mierze AC. Mostek miałby być zewnętrzny trójfazowy. Jeśli chodzi o sam wirnik to zasiliłbym go z np akumulatora, zasilacza itp. Z tym przezwajaniem to trochę jeszcze edukacji by mnie pochłonęło, a i czasu pewnie dość sporo. A fachowcy od prądnic z altka czy silnika krzyczą spore pieniądze. Chiński agregat mam, właśnie z niego ten silnik 4KM i prądnica nawet nie sfajczona, tyle że aluminium. Wolałbym "wydusić" z seryjnego alternatora, zwłaszcza że "podobno" się da i to więcej niż 60V. Tylko pytanie co trzeba zmienić, przelutować czy przerobić?
  Jeśli chodzi o szeregowe łączenie alternatorów to też się nad tym zastanawiałem, tylko domyślam się, że w przypadku np. 24V musiałbym wywalić mostki, i po podłączeniu szeregowo spiąć w jeden? Bo chyba na seryjnym z regulatorami to nie pójdzie? Tak czy siak, jak to miałbym podłączyć te uzwojenia w przypadku dwóch alternatorów i jednego mostka zewnętrznego?
  Nadmienię, że mam kilka alternatorów boscha 12V i chciałbym je wykorzystać, wiec jeśli się da w szereg to 4 sztuki, albo jakoś....?
 • #5
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Możesz przecież przezwoić chinską prądnice na niższe napięcie (grubszym, przyzwoitym drutem miedzianym) i dołozyć do niej odpowiednio większej wartości kondensator wzbudzenia, oraz spory mostek Greatza. 60-70 woltów i 30 amperów uzyskasz bez problemu. Poza tym, zobacz w TDM Electronic, piękne generatory 24 V 12 A, z wbudowanymi akumulatorami żelowymi. Z tymi alternatorami, to wybacz - jak @ z laptopem. :cry: :cry:
 • #6
  encyklopedysta
  Level 10  
  Ale mnie ciągle nurtuje fakt, ze z altka bez przezwajania ludzie spawają i w niektórych altkach piszą, że spokojnie bez przezwajania można uzyskać ponad 100V bez jakiś szalonych obrotów oczywiście. Więc gdyby się rzeczywiście dało, to mam oczekiwany efekt po dorobieniu raptem flansz, szajb itp.
  Ps. A ile kosztuje przezwojenie takiej chińskiej prądnicy, która obecnie ma 2400W i miała chyba tylko jednofazowe wyjścia?
 • #7
  encyklopedysta
  Level 10  
  I nikt nic nie wie, aby mi to jasno objaśnić??
 • #8
  encyklopedysta
  Level 10  
  Widzę, że to tajemnica jak tego dokonać...
  Powiem tak. Uzyskałem z altka oczekiwane napięcie przy około 1500 obr. Nie musiałem nic przezwajać, wystarczyło przelutować łączenia uzwojeń. Jak to będzie sprawować się pod obciążeniem na dłuższą metę, nie wiem. Na chwilę obecną przetestowałem na stole przez około 10min i obciążeniu 5A i wszystko zimne. Jak będę miał czas powrócić do tematu i spiąć wszystko na tyle aby podłączyć pod regulator zewnętrzny i przetestować dam znać przynajmniej, tym którzy chcieliby coś podobnego osiągnąć.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Temat można zamknąć. Poradziłem sobie sam i nie ma sensu żebym tu coś opisywał dalej, a ci co wiedzieli jak to złączyć, niech dalej trzymają w wielkiej TAJEMNICY. Pozdrawiam