Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Host USB na AT90S2313

Januszcz22 20 Sty 2008 20:05 20825 39
  • SterControl
  • #2 20 Sty 2008 22:24
    mloteczek1
    Poziom 13  

yyy... Co to jest? Nie rozumiem tych krzaczków...

• SterControl
  • #4 20 Sty 2008 22:31
    bb84
    Poziom 21  

:arrow: Januszcz22

Skoro już dajesz coś do DIY pozostałe i newsy to oprócz linka opisz co to jest i do czego to służy. Tym bardziej jeśli źródło jest po chińsku.

Pozdrawiam.

• #5 20 Sty 2008 23:19
    Januszcz22
    Poziom 14  

Jest sporo projektów urządzeń typu klient działających na USB wykonanych na mikrokontrolerach ale osobiście w polskim Internecie nie znalazłem żadnego przykładu Hosta, z grubsza chodzi o to że klient może być podłączony do USB w komputerze ale nie można do niego podłączyć np klawiatury na USB, na tej zakrzaczkowanej stronie jest opis z ładnymi zdjęciami, filmami, schematami, wsadami do procesora i kodami źródłowymi jak wykonać Hosta USB do którego można podłączyć np, klawiaturę na USB.

• #7 20 Sty 2008 23:59
    shazzy
    Poziom 14  

Świetna sprawa.
    Otwiera duzo nowych możliwości.
    Np. Na świecie są tylko 3 palmtopy które maja złącze usb typu host. Wszystkie palmtopy za to mają złącza USB typu client. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że nie można do palmtopa podłączyć urządzenia USB (np. odbiornik gps usb z notebooka), za to można palma podłączyć po USB do PC'ta.
    Natomiast wszystkie palmtopy mają złącze rs 232 typu host i client. Więc wszystkie odbiorniki do palmtopów, klawiatury etc. są łączone za pomocą rs (port com w sofcie widoczne) i taki oto host stworzony tu mozna połączyć do palma za pomocą rs'a i do hosta podpiąć zwykłą klawiaturę, kieszeń usb czy skaner frezarke, bądź sterownik robota. Dla przykładu znalazłem do kupienia gotowy host usb do palmów ale był duży i koszt 4tys zł skutecznie zniechęcił mnie do jego nabycia tylko żeby służył do zabawy.
    Poza tym większość palmów jest wstanie oddać tylko 100mA na wyjsciu usb jeśli już mają takowe (odpada podłączenie twardzieli na usb) a tu możemy ustalić włąsny prąd wyjściowy np full USB czyli 500mA

• #8 21 Sty 2008 08:10
    hubiwit
    Poziom 25  

Bardzo ciekawy projekt, jak wygląda sprawa obsługi z portu palma - czy trzeba instalować jakiś soft?

Zawsze mi brakowało hosta USB w palmtopie, a mam taki µC nieużywany wraz z programatorem, bo kiedyś chciałem się zabrać za pisanie programów ale mi czasu nie starczyło.

• #9 21 Sty 2008 08:16
    sylwunia35
    Poziom 17  

A czy można podłączyć 2 bluetooth jeden do AVR a drugi do PC i wysyłać dane do AVR taki system bezprzewodowy.

• #10 21 Sty 2008 10:02
    shazzy
    Poziom 14  

Jeśli chodzi o instalowanie oprogramowania, no cóż typowy usb host jest zaimplementowany we wszystkich palmach w procek ale nie wykorzystany celowo. Z różnych powodów później dam źrodło informacji na ten temat dla czego ale po angielsku. Natomiast jeśli takiego hosta chcemy do palma podłączyć np. po rs 232 to będzie niezbędna instalka na ppc do tłumaczenia palm > rs 232 > usb host. Nie byłaby potrzebna żadna instalka gdyby technicznie wykorzystać usb host zaimplementowany w architektórze procesora i tylko go wyprowadzić fizycznie w tedy nie potrzeba żadnego softu bo korzystamu z arch. w budowanej.

• #11 21 Sty 2008 10:07
    Arutim
    Poziom 20  

Ciekawe, ale także ciekawe jest czy nie będzie problemów z podpięciem innych urządzeń choćby pendrive'a. Bo przecież wiadomo że zarówno myszke jak i klawiature na USB można spokojnie wpiąc w ps/2 a z obsługą ps/2 w uP nigdy nie było większych problemów...

Oczywiście ze taki projekt otwiera dużo możliwości, ale pojawiają sie na wstępie problemy, ot choćby inicjalizacji urządzenia. O ile urządzenia na RS-232 można łatwo podsłuchać o ile tutaj wydaje mi się że będzie sporo cięzej.

Jeżeli chodzi o koszty HOST-ów USB z wyjściem RSowym swego czasu na allegro były, i to nie po 4tyś a po 60zł

Jeżeli nawet wyprowadzisz tego host'a USB to potrzebujesz jeszcze sterowników do tych urządzeń, o ile sterownik do pendriv'a czy myszki lub i klawiatury jest szerokodostępny o tyle sterowniki do jakich egzotycznych urządzeń pewnie będziesz musiał napisać sam. I już nawet nie koniecznie egzotycznych, bo zapewne nie każdy moduł GPS czy nawet kamerka internetowa będą chodziły na jednym sterowniku...

Pozdrawiam

• #12 21 Sty 2008 10:43
    TheWiktus
    Poziom 18  

Cóż pendrive prawdopodobnie da się podłączyć(pomijając sterowniki),ale prędkość transmisji skutecznie zniechęci użytkownika do korzystania z tego.

• #13 21 Sty 2008 11:40
    shazzy
    Poziom 14  

Arutim napisał:

Jeżeli chodzi o koszty HOST-ów USB z wyjściem RSowym swego czasu na allegro były, i to nie po 4tyś a po 60zł

To co piszesz jest nie prawdą. To nie były hosty usb a wyprowadzenia połączeń (gniazdo usb) do urządzeń mających wyprowadzonego hosta usb na złączu 22pin np. pocket loox 720 fujitsu-siemens. Czyli w skrócie kabel palm - gniazdo usb nic więcej zero lektroniki i zero funkcjonalności dla innych palmów. Ma fizycznie na piny z procka wyprowadzone. Najtańszy kontroler dostępny usb host adapter to adapter na cf karcie " USB 1.1 Host Adapter CF Card
    CFU1U" niestety już nie produkowany był czasem w Polsce za 300zł dostępny ale nie jest w pełni hostem tzn wspierał do 100mA prąd na wyjściu czyli transfer pendrivy itp. ale już nie np dyski 2,5" co biora prawie 250mA i sa zasilane z usb już nie pójdą. Jest następca Tego układu CFU2 $139.00 koszt. Ale to jest to samo tylko 100mA. Hosty za 4 tys o których ja piszę to przede wszystkim usb 2.0 nie 1.1 jak tu i zasilanie z zewnętrznego zasilacza 500mA.

TheWiktus napisał:
    Cóż pendrive prawdopodobnie da się podłączyć(pomijając sterowniki),ale prędkość transmisji skutecznie zniechęci użytkownika do korzystania z tego.

Zgadza się dlatego szersze stosowanie takich urządzeń nawet na złączach cf nie ma sensu na dłuższą/szerszą metę.

W tym celu powstała bardzo nieliczna grupa pocketów posiadająca tryb USB host 1.1 (2.0 w planach) ale żaden nie jest sprzedawany z kablem te kable zależnie od modelu i producenta są już od 20zł do 200zł na allegro jak wspomniał kolega Arutim

Powtarzam każdy procesor intela oraz niektóre nowe samsunga mają zaimplementowaną architektorę usb ale specjalnie nie wyprowadzoną ze względu na specyfikacje usb 5V/500mA (duże obciążenie dla bateri plus niemożność wydania więcej niż 100mA) spowodowało by to podrożenie produkcji palma i zmiane technologi.
    Cytując microsoft i intela na wspólnej konferencji:
    "Nie próbujemy stworzyć miniatorowego PC'ta, tworzymy całkiem nowe standardy..."

• #14 21 Sty 2008 16:23
    kitor
    Poziom 34  

Cytat:
    Na świecie są tylko 3 palmtopy które maja złącze usb typu host.

3? Czekaj, liczę tak z pamieci:
    Nec MobilePro 900/900c
    FS Loox n560
    FS Loox 720
    Acer n3XX
    Acer n30
    Acer n50
    HTC Athena

Tak od ręki wymieniłem siedem (w zasadzie 8, choć nec 900 i 900c różnią się tylko systemem). A miało ich dużo więcej...

• #15 21 Sty 2008 17:48
    Snikers
    Poziom 24  

kitor napisał:
    Cytat:
    Na świecie są tylko 3 palmtopy które maja złącze usb typu host.

3? Czekaj, liczę tak z pamieci:
    Nec MobilePro 900/900c
    FS Loox n560
    FS Loox 720
    Acer n3XX
    Acer n30
    Acer n50
    HTC Athena

Tak od ręki wymieniłem siedem (w zasadzie 8, choć nec 900 i 900c różnią się tylko systemem). A miało ich dużo więcej...

dokladnie, do tego kilka modeli eten'a oraz pozostale eteny po akrywowaniu hosta (sterowniki albo edycja rejestru)

• #16 21 Sty 2008 22:59
    curylop
    Poziom 15  

a może ktoś ma program do obsługi tej klawiatury na USB??

• #17 21 Sty 2008 23:42
    shazzy
    Poziom 14  

chodziło mi o 3 firmy robiące palmtopy :D przejęzyczenie. HTC i looxy wychodza z tej samej fabryki i to to samo. W Ethen 500 tez ma ale to to samo co Athena. A generalnie tylko looxy i HTC w pełni wykrywają urządzenia usb co ciekawostka w Ethen albo Athenie właśnie nie pamiętam ktrórym mysz jako jedyna miała scroola wykrytego w reszcie można zapomnieć o scrollu i drugim przycisku

• #18 22 Sty 2008 16:49
    Arutim
    Poziom 20  

shazzy napisał:
    Arutim napisał:

To co piszesz jest nie prawdą. To nie były hosty usb a wyprowadzenia połączeń (gniazdo usb) do urządzeń mających wyprowadzonego hosta usb na złączu 22pin np. pocket loox 720 fujitsu-siemens. Czyli w skrócie kabel palm - gniazdo usb nic więcej zero lektroniki i zero funkcjonalności dla innych palmów. Ma fizycznie na piny z procka wyprowadzone. Najtańszy kontroler dostępny usb host adapter to adapter na cf karcie " USB 1.1 Host Adapter CF Card
    CFU1U" niestety już nie produkowany był czasem w Polsce za 300zł dostępny ale nie jest w pełni hostem tzn wspierał do 100mA prąd na wyjściu czyli transfer pendrivy itp. ale już nie np dyski 2,5" co biora prawie 250mA i sa zasilane z usb już nie pójdą. Jest następca Tego układu CFU2 $139.00 koszt. Ale to jest to samo tylko 100mA. Hosty za 4 tys o których ja piszę to przede wszystkim usb 2.0 nie 1.1 jak tu i zasilanie z zewnętrznego zasilacza 500mA.

TheWiktus napisał:

Zgadza się dlatego szersze stosowanie takich urządzeń nawet na złączach cf nie ma sensu na dłuższą/szerszą metę.

W tym celu powstała bardzo nieliczna grupa pocketów posiadająca tryb USB host 1.1 (2.0 w planach) ale żaden nie jest sprzedawany z kablem te kable zależnie od modelu i producenta są już od 20zł do 200zł na allegro jak wspomniał kolega Arutim

Powtarzam każdy procesor intela oraz niektóre nowe samsunga mają zaimplementowaną architektorę usb ale specjalnie nie wyprowadzoną ze względu na specyfikacje usb 5V/500mA (duże obciążenie dla bateri plus niemożność wydania więcej niż 100mA) spowodowało by to podrożenie produkcji palma i zmiane technologi.
    "Nie próbujemy stworzyć miniatorowego PC'ta, tworzymy całkiem nowe standardy..."

Witam,
    Proszę nie wmawiaj mi tego co widziałem a czego nie widziałem. Napewno nie była to żadna przejsciówka do palmtopa, żaden kabelek lub inny tego wynalazek. Byl to gotowy host usb, z wyprowadzonymi różnymi szynami(o ile mnie pamięc nie myli SPI, RS-232 i cos tam jeszcze). Wielkościa przypominał konwerter ETHERNET <-> RS232, a i napewno nie byl to konwerter USB-RS232, a HOST USB 1.1.
    Jeżeli w internecie, na róznych stronach, ogłaszają sie ludzie, i sprzedają np. moduły HOST-ów USB 1.1 do Amig (8bitowe mikrokomputery), po 40$ (jakies 100zl) z oprogramowaniem, to jednak towar i cena które widziałęm na allegro są całkowicie realne. Jak tylko zobacze to jeszcze raz, podam link.
    Pozdrawiam

P.S. Podaje link http://www.atarimax.com/usbcart/documentation/

• #19 22 Sty 2008 19:43
    shazzy
    Poziom 14  

Cytat:

Witam,
    Proszę nie wmawiaj mi tego co widziałem a czego nie widziałem. Napewno nie była to żadna przejsciówka do palmtopa, żaden kabelek lub inny tego wynalazek. Byl to gotowy host usb, z wyprowadzonymi różnymi szynami(o ile mnie pamięc nie myli SPI, RS-232 i cos tam jeszcze). Wielkościa przypominał konwerter ETHERNET <-> RS232, a i napewno nie byl to konwerter USB-RS232, a HOST USB 1.1.
    Jeżeli w internecie, na róznych stronach, ogłaszają sie ludzie, i sprzedają np. moduły HOST-ów USB 1.1 do Amig (8bitowe mikrokomputery), po 40$ (jakies 100zl) z oprogramowaniem, to jednak towar i cena które widziałęm na allegro są całkowicie realne. Jak tylko zobacze to jeszcze raz, podam link.
    Pozdrawiam

I widzisz pokazałeś, że jednak nie wiesz o czym piszesz powiedz mi jakim cudem chcesz podłączyć takiego samodzielnego hosta usb do palmtopa no jaką drogą?!?! Jeśli jedyna możliwa droga do kontaktu z palmem poza slotem pamięci (bądź expansion slotem w ipaqach) jest jego gniazda do synchronizacji na dole które ma wyprowadzone rs 232 (host/client) i usb client? W takim wypadku idąc tą drogą masz urządzenie usb host ok ale łączy sie ono używając hosta rsowego wolny tranfer i wogóle wolne to musi być konwersja a rs w strone palma ew może być to usb host samodzielny i urządzenia łaczą sie do niego jako klienci i palm też łączy sie do niego jako klient a w tym wypadku musi być napisana cała architektora softwarowo w procku jaka jest sprzętowo w palmie to jest nie możliwe do osiągnięcia ze wględu na małą pamięć w tych prockach. Jak na takie kombinacje no i nie napiszesz sam standardu i architektury. To co piszesz to były raczej hosty do dell axim np i tam masz coś takiego właśnie i byl to rs i wyjscie VGA + ps2 + usb a to tylko dla tego ze axim ma wyprowadzone vga i rs host na szyne ta małą właśnie. Przecierz o czym wszyscy zapominają palmtopy mają obsluge usb host wszystkie ale w żaden sposob fizycznie z procesora nie wyprowadzona vga tez ma ale też nie wyprowadzoną można użyc SDIO trybu ze slotu SD i analogicznie cf ale nie na kablu u dołu jak ty piszesz nie tędy droga.

• #20 23 Sty 2008 08:15
    damian1322
    Poziom 10  

Ciekawy projekt czasem morze nawet to pomuc w codziennym życiu :-)

• #21 23 Sty 2008 13:50
    Arutim
    Poziom 20  

shazzy napisał:
    Cytat:

Witam,
    Pozdrawiam

I widzisz pokazałeś, że jednak nie wiesz o czym piszesz powiedz mi jakim cudem chcesz podłączyć takiego samodzielnego hosta usb do palmtopa no jaką drogą?!?! Jeśli jedyna możliwa droga do kontaktu z palmem poza slotem pamięci (bądź expansion slotem w ipaqach) jest jego gniazda do synchronizacji na dole które ma wyprowadzone rs 232 (host/client) i usb client? W takim wypadku idąc tą drogą masz urządzenie usb host ok ale łączy sie ono używając hosta rsowego wolny tranfer i wogóle wolne to musi być konwersja a rs w strone palma ew może być to usb host samodzielny i urządzenia łaczą sie do niego jako klienci i palm też łączy sie do niego jako klient a w tym wypadku musi być napisana cała architektora softwarowo w procku jaka jest sprzętowo w palmie to jest nie możliwe do osiągnięcia ze wględu na małą pamięć w tych prockach. Jak na takie kombinacje no i nie napiszesz sam standardu i architektury. To co piszesz to były raczej hosty do dell axim np i tam masz coś takiego właśnie i byl to rs i wyjscie VGA + ps2 + usb a to tylko dla tego ze axim ma wyprowadzone vga i rs host na szyne ta małą właśnie. Przecierz o czym wszyscy zapominają palmtopy mają obsluge usb host wszystkie ale w żaden sposob fizycznie z procesora nie wyprowadzona vga tez ma ale też nie wyprowadzoną można użyc SDIO trybu ze slotu SD i analogicznie cf ale nie na kablu u dołu jak ty piszesz nie tędy droga.

Witam,
    Człowieku ile można by z Toba nie pisać tyle nie masz racji, jeszcze raz napisze wiem co widziałem to raz i napewno nie była to żadna przejściówka do palmtopa. Nie wiem czemu sie tak tego czepiłeś. Dwa w żaden sposób nie interesuje mnie tematyka palmtopów a tymbardziej podłączanie hostów do palmtopów jak i innych urządzeń. Nie widzę takiej potrzeby, moduły GPS są na RS232. Jeszcze raz napiszę, cały czas piszę o HOST'ach które można by podpiąc np. do jakiegos avr'ka, a do host'a np. kamerke internetową a na podstawie otrzymanego obrazu z kamery sterować jakims pseudorobotem. Sorry ale wnioskuję, że Twoje życie ograniczna sie do podpinania wszystkiego do Palma. Jeżeli chodzi o sposób podpięcia takiego Amigowego HOST'a to można zrobić szybko konwerter RS232 na magistrale 8bitową i to bez zadnego większego problemu, układ wyjdzie wielkości monety 2zł. Transfer będzie rzeczywiście wolny ale będzie to działało. Można także podłączyć do tego HOST'a Palma i jakieś urządzenie,i host będzie pracował ( z odpowiednim prockiem i softem) jako transmitter pomiędzy dwoma urządzeniami SLAVE. Tak czy siak nie ominie Cie ogromna ilość programowania bo zarówno wbudowany HOST jak i zewnetrzny HOST i jaki inny kolwiek HOST ma zaimplementowany jedynie standard a nie sterowniki. Niestety mało która firma udostępnia kody źródłowe sterowników więc o rekompilacji możesz zapomnieć.

I jak już wspominałem, podpięcie klawiatury myszki, to nie jest żaden problem. Jest to szybka i prosta sprawa. Sterownik wykorzystujesz uniwersalny i to działa. Natomiast problemy pojawiają sie przy wykorzystywaniu specjalizowanych urządzeń do których nie są dostepne dokładne specyfikacje komunikacji, a jedynie skompilowane już sterowniki, które możesz sobie zainstalować np. na PC czy MAC.

Jeżeli chodzi o mała pamięć uP to zapewniam Cię, że nie jest tak mała jak Ci sie wydaje, zawsze można skorzystac z równoległej pamieci NAND i wtedy możesz mieć nawet parenaście MB, juz nie wspominając o ''duzych'' Atmegach, czy ARM'ach do które maja zaimplementowane USB zarówno MASTER jak i SLAVE.

Jeżeli chodzi o IPAQ to jest ich jeden plus, ich expansion slot, to nic innego jak złącze CF. A jak wszyscy więdzą CF jest kompatybilne z IDE, a więc nie powinno być większego problemu z podpięciem dysku twardego IDE(PATA). Analogicznie, chociażby AVRkiem można emulować dysk twardy, a do AVRKA podpiać host USB a do host'a urządzenie. Wtedy w z pamieci SRAM lub XRAM zrobić bufor, dane z urządzenia były by ładowane do bufora, a sam IPAQ widział by dane jako karte CF (dysk tylko trzeba by jeszcze wyemulować FAT)
    Wtedy na IPAQ piszesz prostą aplikację, która odczytuje z dysku, i przetwarza odpowiednio dane. Odpada Ci pisanie sterownika na PALMIE, a wierz mi to juz jest bardzo dużo. (Nie)stety wtedy dochodzi Ci napisanie (rozpracowanie) protokołu komunikacji urządzenia, i jego flag sterujących,ale musi być coś za coś. No i najważniejsze pojawia się pytanie o sens stosowania takich urządzeń, bo co niby można by podpiąc do takiego Palma na USB ? Klawiature? Mozna kupic na Bluetooth albo na RS'a (nawet przez tiny2313), myszkę ? tak samo, pendrive, ale czy jest sens? przy obecnych cenach kart pamięci SD/MMC/CF ?

Jeżeli chodzi o ogólna prędkość to wierz mi, że nawet jeżeli wykorzystasz wbudowany w Palm'a / PDA Host USB to i tak nie uzyskasz jakichś despotycznych transferów. Bo raz, urządzenia takie sa realtywnie wolne (musza być energooszczędne) a dwa mają relatywnie małe bufory, juz nie wspominajac, ze mowimy o starszym sprzęcie który nei ma USB 2.0, a 1.1 ...

Pozdrawiam

P.S. a czy ja pisałem coś na temat podpinania tego od dołu?

• #22 23 Sty 2008 16:02
    NeoX
    Poziom 15  

shazzy napisał:
    Arutim napisał:

TheWiktus napisał:

@shazzy, jak znajdziesz to podaj link z tymi informacjami o USB HOST w prockach intela ;)

• #23 23 Sty 2008 20:22
    shazzy
    Poziom 14  

NeoX

Proszę bardzo niestety po angielsku więc zacytuję pare fragmentów kluczowych. Nawet znalazłem arytkół który opiera sie na tej samej konferencji na której byłem w austri :D

" Microsoft has built-in support for USB Host functionality from as early as Pocket PC 2002. The only reason why its use was not more widespread could be put down to a combination of design considerations (“We’re not building a mini PC! The market doesn’t want it!’) to cost considerations (driver and hardware development). "

Proszę z tego jasno wynika, że programowo od ppc 2002 w góre jest wsparcie pełne dla USB

" Although Microsoft has incorporated reference drivers into every PPC device, standards are still an issue given the wide range of devices available today. So even if you have a PDA with USB Host functionality, you are still limited in what you can do. On the positive side, Intel has built in USB Host functionality into the PXA27x series of chips, which simplifies hardware design. "

A ztąd jasno wynika, że od procesorow PXA27x intela wsparcie jest już na poziomie sprzetowym.

źródło artykułu http://www.mypdacafe.com/articles.php?id=219

datasheet pxa27x
    ftp://download.intel.com/pressroom/kits/pxa27x/pb_pxa27x_fam.pdf
    Koniecznie spójrzcie na diagram blokowy USB HOST uwzględniony wcześniej go tam nie było
    Dalej z tabeli feature - Large Periphelar Set : USB host/client
    P.S.
    Usatysfakcjonowany?

A dla niedowiarkow prosze zajrzeć na swoim palmie tutaj w rejestr
    HKLM\system\storagemanager\profiles\USBxxProfile
    oddzielne urzadzenia widnieja fdd, cd, dvd, sprzęcior ma już do tego obsługe procek też ma dlaczego? System certyfikacji tego wymagał!.
    A kwestia czy jest wyprowadzone fizycznie do pinu czy nie to kwestia dodatkowych kosztów jakie decyduje się podjąć producent palma a są to nie małe koszty dodatkowe.

A mysz, czy klawiatura USB działają na wiekszości sprzętów bez USB HOST dlaczego? Dlatego, że te urządzenia w palmach wykorzystuja protokół HID i wogóle to sie nie rozbija o USB

• #24 23 Sty 2008 20:44
    Arutim
    Poziom 20  

shazzy napisał:
    NeoX

Proszę bardzo niestety po angielsku więc zacytuję pare fragmentów kluczowych. Nawet znalazłem arytkół który opiera sie na tej samej konferencji na której byłem w austri :D

" Microsoft has built-in support for USB Host functionality from as early as Pocket PC 2002. The only reason why its use was not more widespread could be put down to a combination of design considerations (“We’re not building a mini PC! The market doesn’t want it!’) to cost considerations (driver and hardware development). "

Proszę z tego jasno wynika, że programowo od ppc 2002 w góre jest wsparcie pełne dla USB

" Although Microsoft has incorporated reference drivers into every PPC device, standards are still an issue given the wide range of devices available today. So even if you have a PDA with USB Host functionality, you are still limited in what you can do. On the positive side, Intel has built in USB Host functionality into the PXA27x series of chips, which simplifies hardware design. "

A ztąd jasno wynika, że od procesorow PXA27x intela wsparcie jest już na poziomie sprzetowym.

źródło artykułu http://www.mypdacafe.com/articles.php?id=219

datasheet pxa27x
    Koniecznie spójrzcie na diagram blokowy USB HOST uwzględniony wcześniej go tam nie było
    Dalej z tabeli feature - Large Periphelar Set : USB host/client
    P.S.
    Usatysfakcjonowany?

A dla niedowiarkow prosze zajrzeć na swoim palmie tutaj w rejestr
    oddzielne urzadzenia widnieja fdd, cd, dvd, sprzęcior ma już do tego obsługe procek też ma dlaczego? System certyfikacji tego wymagał!.
    A kwestia czy jest wyprowadzone fizycznie do pinu czy nie to kwestia dodatkowych kosztów jakie decyduje się podjąć producent palma a są to nie małe koszty dodatkowe.

A mysz, czy klawiatura USB działają na wiekszości sprzętów bez USB HOST dlaczego? Dlatego, że te urządzenia w palmach wykorzystuja protokół HID i wogóle to sie nie rozbija o USB

No więc w czym problem aby podpiąc pod wbudowany HOST jakiś sprzęt ?
    Boisz sie o wydajność prądowa? Możesz spokojnie samo urządzenie zasilic z zewnątrz. Z palma wyprowadzasz linie danych i mase, i podpinasz do urządzenia a +5V podpinasz z zewnątrz... i masz wydajność prądową taka jaka zapewnisz z zewnątrznego źródła...

• #25 23 Sty 2008 22:21
    kitor
    Poziom 34  

A) To że jest pełne wsparcie programowe, nie znaczy że producent zaznaczył odpowieni "ptaszek" w Platform Buliderze. WM jak i CE jest budowane jakby z klocków - producent wybiera co chce dołączyć - poszczególne romy tej samej wersji mogą mieć nawet różne jądra (!)
    B) Owszem, PXA mają wbudowanego hosta... i co z tego? Producent musi go jeszcze wyprowadzić. Taki Axim x50v/x51v nie mają hosta pomimo że procek ma go wbudowanego. Producent ani go nie wyprowadził, ani nie dodał sterowników do romu. A StorageManager to obcięty menadżer partycji z WinCE...
    Napisałbyś chociaż co za pocketa masz.

I może skończmy/wydzielmy ten offtop :P

• #26 23 Sty 2008 22:39
    marenc
    Poziom 24  

Ciekawe czy jak bym się nauczył tych krzaczków to byłbym taki mądry jak te chinole :P Host USB na AT90S2313 ... aż mi się wierzyć nie chce :D Oni to mają głowę ...

• #27 24 Sty 2008 00:21
    shazzy
    Poziom 14  

kitor napisał:
    A) To że jest pełne wsparcie programowe, nie znaczy, że producent zaznaczył odpowieni "ptaszek" w Platform Buliderze. WM jak i CE jest budowane jakby z klocków - producent wybiera co chce dołączyć - poszczególne romy tej samej wersji mogą mieć nawet różne jądra (!)

No przecież pokazałem każdemu ścieżkę do rejestru gdzie może zobaczyć, że jest ten odpowiedni "ptaszek" zaznaczony w WM !
    Owszem WM są budowane modułowo i WM już jest jasno wyjaśnione, że pogramowo jak i sprzętowo ta opcja jest dostępna. Dokopałem się jeszcze do danych blokowych i rejestru w CE. Proszę o to scieżka gdzie każdy może znaleźć odpowiednie sterowniki w CE dane rejstru oraz dll

EHCI USB 2.0 host controller driver Public\Common\OAK\Drivers\USB\HCD\USB20\EHCIPDD Ehci.dll

USB driver interface Public\Common\OAK\Drivers\USB\USBD Usbd.dll

Legacy OHCI USB host controller driver Public\Common\OAK\Drivers\USB\HCD\OHC Ohci.dll

OHCI USB host controller driver Public\Common\OAK\Drivers\USB\HCD\OHCD2 Ohci2.dll

UHCI USB host controller driver Public\Common\OAK\Drivers\USB\HCD\UHC Uhci.dll

OHCI USB host controller driver for the Intel PXA27x Development Platform Public\Common\OAK\CSP\ARM\INTEL\PXA27X\HCD Pxa27x_ohci.dll

USB host controller driver for the AMD DBAu1000, DBAu1100, and
    DBAu1500 Development Boards Public\Common\OAK\CSP\MIPS\AMD\AU1\USB Au1ohcd.dll

USB Human Input Device (HID) class driver Public\Common\OAK\Drivers\USB\Class\HID\HIDClass\USBPDD Usbhid.dll

Warto zwrócić tu na HID
    Mimo, iż nie mamy wyprowadzonego USB w żaden sposób na żadne łącze możemy się dostać do tej opcji przez bluetootha (też parę modeli do tego nie doszedłem czemu ale dojde niech się sesja skończy)
    Tak samo jak telefony komórkowe np. wiekszość sony ericsson ma BT HID a nokie nie co mnie wkurza bo używałem tej opcji w eryku jako myszy bt w windzie zmiana utworów w mediaplayerze itp a na nowej nokii tego nie mam i ból jak diabli

Netchip NET2280 USB 2.0 function bus driver Public\Common\OAK\Drivers\USBFN\Controller\NET2280
    Net2280.dll

PXA27x USB function driver for the Intel PXA27x Development Platform Public\Common\OAK\CSP\ARM\INTEL\PXA27X\USBFN
    Pxa27x_usbfn.dll

USB function CSP driver for the Intel PXA25x Development Platform Public\Common\OAK\CSP\ARM\Intel\PXA25X\USB\Function\PDD Pxa25xusbfn.dll

Samsung 2410 USB function bus driver for the SMDK2410 Samsung MCU Development Kit Public\Common\OAK\CSP\ARM\Samsung\S3C2410X\USB\Function Sc2410usbfn.dll ---- no prosze teraz mam też pewność, że procki samsunga też mają usb obsługę w architekturze procesora i że też jest konkretny sterownik na to

Ważna uwaga to wszystko zaczyna sie od Win CE 5.0 w górę jeśli chodzi o CE 3.0 to brak tego typu danych mam

kitor napisał:

B) Owszem, PXA mają wbudowanego hosta... i co z tego? Producent musi go jeszcze wyprowadzić. Taki Axim x50v/x51v nie mają hosta pomimo że procek ma go wbudowanego. Producent ani go nie wyprowadził...

A powiedz czytałeś dokładnie moje posty bo ja trąbie od początku, że tylko nieliczna grupa urządzeń ma usb host wyprowadzony z procesora fizycznie na zewnątrz!

kitor napisał:
    ... ani nie dodał sterowników do romu.

Tu jesteś w błędzie podałem właśnie gdzie można zanleźć w romie drivery i w rejestrze ścieżki. I dlaczego one musza być ponieważ irda czy bt mogą przekierować urządzenie zgodne z HID

kitor napisał:
    ...A StorageManager to obcięty menadżer partycji z WinCE...

Storage manager albo inaczej USB mass storage driver też wymaga USB HOSTA i nie jest to obcięty menager partycji tylko jedna z bibliotek (bloczków) odpowiedzialna za obsługę urządzeń masowych tylko i tylko tym się zajmuje tak jak HID zajmuje sie klawiaturami myszkami itp. czyli Human Interface Devices. Nie obsłuży innych żeczy bo od tego są inne biblioteki i "bloki" w architekturze USB

kitor napisał:
    Napisałbyś chociaż co za pocketa masz.

2x compaq ipaq 3970 (z jednego właśnie buduję kieszeń/bank danych hdd wifi/USB/irda dysk hdd 3,5" podłączam w "miejsce karty cf" ipaq ma wyprowadzone gniazdo sd ale ja kupilem plecki cf rozebrałem je podłączyłem z płytą główną, do pinów gniazda cf wlutowałem odpowiednio przekrosowane żyły z taśmy ide taśma ide to dyska 3,5" zasilanie zrobiłem z bateri notebokowych 4x 3,7 co daje 14,8V (bo stabilizatory wymagaja minimalnego napięcia wejściowego o 2,5V wyższego niż wyjściowe napięcie) stabilizator na 12V stabilizator na 5V i tada
    możliwe jest podłączenie hdd bo cf karty moga pracować trybie true ide (zwarcie 25 pinu do masy uaktywnia ten tryb ale zmienia sie wtedy pinologia karty cf - nie jest taka sama jak karty cf w pio np)
    tryb true ide jest oczywiście szybszy.
    Jak będą chętni zamieszczę pinologię jak zrobić przejście z IDE do CF w trybie true IDE

1x HTC MDA 2
    1x Fujitsu Siemens Pocket Loox 720

Można wydzielić ale po co zakańczać ? :D

Dodano po 50 [minuty]:

Arutim napisał:

No więc w czym problem aby podpiąc pod wbudowany HOST jakiś sprzęt ?
    Boisz sie o wydajność prądowa? Możesz spokojnie samo urządzenie zasilic z zewnątrz. Z palma wyprowadzasz linie danych i mase, i podpinasz do urządzenia a +5V podpinasz z zewnątrz... i masz wydajność prądową taka jaka zapewnisz z zewnątrznego źródła...

Ano w tym arutim, że nie ma gdzie tego podpiąć fizycznie.
    Jest zaimplementowane w architektórze procka, w systemie w rejestrze i sterowniki dll, ale nie są wyprowadzone żadne fizyczne połączenia ścieżki usb host. Tylko nieliczne modele to mają.

Dodano po 5 [minuty]:

NeoX napisał:

@shazzy, jak znajdziesz to podaj link z tymi informacjami o USB HOST w prockach intela ;)

Specjalnie dla ciebie skarbnica wiedzy z tej dziedziny
    informacje sprzętowe
    Informacje programowe
    http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa447574.aspx

a tu to samo ale do samsunga
    informacje sprzętowe
    http://www.ortodoxism.ro/datasheets/SamsungElectronic/mXyztxrx.pdf
    z tego co widze to pod tym względem poleciał dalej niż intel
    informacje programowe
    patrz link wyżej

• #29 24 Sty 2008 11:04
    Januszcz22
    Poziom 14  

Katowanie chińskimi krzaczkami ma sens, jeżeli rozróżnia się hosta usb od klienta usb.

• #30 25 Sty 2008 16:00
    kitor
    Poziom 34  

Echh, nie wysłało mi jednak tego postu wczoraj...

Cytat:
    Jak będą chętni zamieszczę pinologię jak zrobić przejście z IDE do CF w trybie true IDE

Wiem, zbiegam z tematu, ale host CF to nie kontroler IDE - tam bądze działało tylko w trybie CF. W trybie TrueIDE to karta udaje dysk twardy, wtedy można ją do kontrolera IDE podłączyć.

Cytat:

Tu jesteś w błędzie podałem właśnie gdzie można zanleźć w romie drivery i w rejestrze ścieżki. I dlaczego one musza być ponieważ irda czy bt mogą przekierować urządzenie zgodne z HID

Ile razy mam powtarzać, że te ścieżki

Cytat:

nie mają nic wspólnego z USB Hostem? StorageManager to część systemu która jest odpowiedzialna za rozpoznawanie i działanie systemów plików i jest ona równie potrzebna dla hosta USB jak i dla CEPC z cd-romem podpiętym do IDE. Sterownik hosta to jeden plik dll gdzieś w /hklm/drivers (nie mam czasu teraz szukać)

jeszcze coś miałem napisać, ale teraz wyleciało mi z głowy...