Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magiczne oko EM34 - wysterowanie

01 Lut 2008 10:25 6446 9
  • Poziom 8  
    Chciałbym prosić o radę doświadczonych Forumowiczów.
    Mam dwa radioodbiorniki lampowe, które poddałem renowacji. Jest to Grundig 4097 i Loewe Opta. Obydwa posiadają magiczne oko zrealizowane na lampie EM 34. Mam tylko jedną taką lampę i chciałbym aby pracowała ona tymczasowo w Grundigu. Problem polega na tym, że lampa ta świeci doskonale w Loewe, natomiast przełożona do Grundiga świeci już zdecydowanie słabiej - powiedzmy o 30%. Czym to jest spowodowane? Jakiej drobnej naprawy, czy regulacji wymaga Grundig, aby lampa zaświeciła tak samo jak w Loewe? Nie umiem sobie z tym poradzić, gdyż radia te odnowiłem tylko w zakresie wyglądu zewnętrznego, oraz poddałem gruntownemu czyszczeniu wnętrza. Mało natomiast znam się na elektronice. Odbiorniki wyglądają i grają pięknie. Pozostał jedynie problem wyżej opisany. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
  • Poziom 8  
    Bardzo dziękuję za poradę. W sumie byłaby to prosta operacja, takie zwiększenie napięcia. Oczywiście pomierzę i porównam, tylko gdybyś mógł jeszcze nieco dokładniej napisać, w którym miejscu na załączonym schemacie lampy muszę przyłączyć woltomierz? Jak już pisałem, nie znam się na tym. Jeżeli wynik pokaże napięcie niższe, niż w radiu Loewe, to jak najprościej i którym elementem w Grundigu to skorygować?

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Miernikiem podpinasz się pod nóżkę 8 masa, a drugą końcówką pomiarową do nóżki 4. Tam masz podane napięcia na wejściu od 5 do 16 V.
    Nóżki 2 i 7 jest to żarzenie lampy i wynosi 6,3V.

Nie znam konstrukcji Twoich urządzeń, ale jak przypuszczam to napięcie sterujące można skorygować na plus lub minus potencjometrem montażowym (PR-peerek). Poniżej przykładowy wygląd PR

Pozdrawiam <vega>
  • Poziom 14  
    UWAGA!!! - BHP!!!
    Za nim zaczniesz eksperymentować to musisz pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie: tego typu urządzenia mają tzw. "gorącą masę" i w związku z czym na całym chasis może występować faza, a zatem musisz tak włączyć wtyczkę do gniazda sieciowego, aby na obudowie było "zero", a nie "faza". Najlepiej to sprawdzić przy pomocy wskaźnika neonowego (póbówka).

Pozdrawiam <vega>
  • Specjalista - lampy próżniowe
    Z opisu problemu nie wynika, że jest niewłaściwe napięcie siatki. Raczej w tym drugim radiu jest nieco niższe napięcie anodowe i stąd słabsze świecenie. W takim przypadku należy zostawić tak jak jest.
  • Poziom 14  
    ..............dlatego napięcie anodowe trzeba zwiększyć i problem zniknie. Napięcie katodowe jest niezmienne (6.3V - żarzenie), a jak wynika ze schematu napięcie anodowe sterujące napięciem wejściowym siatki jest w przedziale od 5÷16V, a więc należy je zmienić do napięcia granicznego (górnego).

<vega>
  • Poziom 8  
    Wielkie podziękowania dla ak_vega za cenne uwagi.

AlekZ, czy uważasz że jeśli w rzeczywistości jest tak, jak zasugerowałeś, to nie można nic zmienić i ta lampa w tym radiu musi świecić ciemniej?
    Jak sprawdzić czy przypadkiem zmiana napięcia, jak pisał ak_vega nie przyniesie poprawy. Z porównania praktycznego wynika, że lampa w dwóch odbiornikach ma odmienne warunki pracy.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    AlekZ napisał:
    Z opisu problemu nie wynika, że jest niewłaściwe napięcie siatki. Raczej w tym drugim radiu jest nieco niższe napięcie anodowe i stąd słabsze świecenie.

W tym Grundigu jako element prostowniczy występuje prostownik selenowy, który z biegiem czasu się starzeje powodując obniżenie napięcia anodowego.
    Można go wymienić na nowy lub zamienić na prostownik krzemowy, który jednak podbije to napięcie dość wysoko. Wtedy trzeba go zredukować dodatkowym rezystorem do wartości podanej na schemacie. Nie wiem jednak czy da Pan sobie z tym radę. Jeśli to będzie kłopotliwe zapraszam do siebie. Przy okazji znajdzie sie następna EM34.
  • Specjalista - lampy próżniowe
    ak_vega napisał:
    ..............dlatego napięcie anodowe trzeba zwiększyć i problem zniknie. Napięcie katodowe jest niezmienne (6.3V - żarzenie), a jak wynika ze schematu napięcie anodowe sterujące napięciem wejściowym siatki jest w przedziale od 5÷16V, a więc należy je zmienić do napięcia granicznego (górnego).

<vega>

Napięcie na katodzie i napięcie żarzenia to dwie różne sprawy.
    Napięcie siatki nie wpływa na jasność, a jedynie na rozchylenie listków.
    Ze schematu widzę, że napięcie siatki jest z przedziału 0...-5 i 0...-16V z tego względu, że oko EM34 jest okiem z dwoma zakresami czułości (do dostrajania odbioru do stacji słabszych i silniejszych). Widać to nawet po animacji prezentującej działanie tej lampy (inne zachowanie dolnego i górnego listka). Podane napięcia -5 i -16V są napięciami zejścia się dla obu listków. Jeśli napięcie anodowe jest mniejsze od 250V to listki te zejdą się przy jeszcze mniejszych napięciach na siatce.
    Należałoby zmierzyć napięcie anodowe i sprawdzić czy jest zgodne ze schematem odbiornika. Jeśli nie, to jak słusznie zauważył k24, może pomóc wymiana prostownika.