Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Elemis 5110 - obraz pojawia się po 10 minutach

03 Lut 2008 13:43 1985 22
  • Poziom 12  
    Witam.

Mam problem z TV Elemis 5110. Po włączeniu wysokie napięcie startuje, ale obraz pojawia się po około 10 minutach. Trochę później pojawia się sterowanie i OSD.

Wymieniłem kondensatory na zasilaniu i nic. :cry:
    Napięcia za zasilaczem poprawne.
    Na PK 12V i 200V jest.
    Na TDA8305A 10,7V czyli ok

Proszę o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Prześledź połączenie ze scalaka pionu na procesor .
  • Poziom 15  
    Sprawdź napięcia na stabilizatorach. Szczególnie na 5V. Często siadał kondensator filtrujący to napięcie 100uF na wyjściu przetwornicy. Sorry ale nie pamiętam numeru tego kondensatora. Po wtórnej stronie przetwornicy.
  • Poziom 12  
    ALUŚ napisał:
    Prześledź połączenie ze scalaka pionu na procesor .

Sprawdzę jak tylko będę miał czas.

artur65pr napisał:
    Sprawdź napięcia na stabilizatorach. Szczególnie na 5V. Często siadał kondensator filtrujący to napięcie 100uF na wyjściu przetwornicy. Sorry ale nie pamiętam numeru tego kondensatora. Po wtórnej stronie przetwornicy.

Wszystkie napięcia na stabilizatorach są poprawne, ale poszukam tego kondensatora.
  • Poziom 12  
    Na wyjściu 5V nie ma takiej elki jak 100uF jest tylko zwykły ceramiczny 100nF.

Na TDA3653B są rozbieżności względem schematu.

Nóżka 5. 15V jest 14,2V
    7. 5V jest 0,5V
    8. 6V jest 3,9V

Wartości mierzone miernikiem ustawionym na napięcie stałe. Podejrzewam, że napięcia byłyby ok po zmierzeniu oscyloskopem.
    Które z tych napięć idzie na procesor?
  • Poziom 37  
    Końcówki 1 i 3 to sterowanie z procesora. Końcówka 5 to wyjście wzmacnia-
    cza a do 6 i 8 są dołączone elementy generatora powrotu. Do wyprowadze-
    nia 7 są doprowadzone impulsy sandcastle.
    W przypadku uszkodzenia układu lub odłączenia cewek napięcie stałe
    blokuje kineskop.
    Jaki jest napięcie zasilania - wyprowadzenie 6? Powinno być 26 V.
  • Poziom 12  
    Pozostałe napięcia zgadzają się z tymi na schemacie i 26V też jest.
  • Poziom 12  
    Zmierzyłem napięcia na głowicy, przed pojawieniem się obrazu i po pojawieniu się obrazu.
    Kiedy obraz się pojawia, na głowicy można zmierzyć 2 napięcia po 30V, których wcześniej nie było, oraz jedno napięcie 11V zmienia się w 0V po pojawieniu się obrazu.

Można z tego wyciągnąć jakiś wniosek?
  • Poziom 16  
    Sprawdź uklad US5 (UL 1550 ) w module OZS 2041, a najlepiej to go wymień. On jest odpowiedzialny za nap. warikapowe.
  • Poziom 12  
    Zibig napisał:
    Sprawdź uklad US5 (UL 1550 ) w module OZS 2041, a najlepiej to go wymień. On jest odpowiedzialny za nap. warikapowe.

Coś pomyliłeś bo na OZS 2041 nie ma scalaka US5, tylko 33V przychodzi przewodem na OZS. Zresztą ustaliłem już, że to procesor nie wysterowywuje napięcia warikapowego, aż do momentu pojawienia się obrazu. Sztuczne wywołanie napięcia warikapowego nie powoduje pojawienia się obrazu. Jaka może być przyczyna?
  • Poziom 36  
    Kol. Zibig dobrze napisał , przychodzi 33v ale stabilizowane jest na US5 .
  • Poziom 12  
    ALUŚ napisał:
    Kol. Zibig dobrze napisał , przychodzi 33v ale stabilizowane jest na US5 .

Rzeczywiście. Przepraszam, moje niedopatrzenie. Na pierwszy rzut oka wygląda jak tranzystor. Może kolega mi podpowie co może być nie tak?
  • Poziom 43  
    bonzo_vip napisał:

Coś pomyliłeś bo na OZS 2041 nie ma scalaka US5, tylko 33V przychodzi przewodem na OZS. Zresztą ustaliłem już, że to procesor nie wysterowywuje napięcia warikapowego, aż do momentu pojawienia się obrazu. Sztuczne wywołanie napięcia warikapowego nie powoduje pojawienia się obrazu. Jaka może być przyczyna?

Jak napisano wyżej US5 jest na OZS2041 a to napięcie 33V powinno być bez obrazu. Robione jest z +B-116V (przetwornica). Sprawdź to czy jest 33V oraz 116 gdy nie ma jeszcze obrazu. Czy WN pracuje wtedy?
  • Poziom 12  
    Wysokie napięcie i 33V są cały czas, nawet kiedy nie ma obrazu. Na HOT jest 114,5V

Dodano po 15 [minuty]:

Wygląda to tak, jakby procesor nie dostawał któregoś sygnału i nie podawał między innymi napięcia warikapowego. A dokładnie to wystawia 4,5V na nóżkę 1 odpowiedzialną za to napięcie co w rezultacie daje na głowicy napięcie warikapowe równe 0V. Po wystartowaniu obrazu, napięcie na pierwszej nóżce spada i w rezultacie na głowicy pojawia się napięcie warikapowe. Wyraźnie widać że napięcie warikapowe jest w porządku i realizuje polecenia procesora.
  • Poziom 43  
    Pytałem:
    DiZMar napisał:
    ... Czy WN pracuje wtedy?

Brak odpowiedzi.
    Czy 5V (pin42 procesora) jest pełne? Ile jest na pin41 procesora?
  • Poziom 36  
    Przez AV obraz i głos jest od razu ?

A teraz zrób tak , pin 5 głowicy odlutuj , potencjometr 100 kΩ ( może być od starego programatora ) podłącz równolegle do US5 a środek czyli sówak przewodem na odlutowany 5 pin głowicy , włącz i potencjometrem znajdź jakąś stację i napisz .
  • Poziom 12  
    Pisałem, że wysokie jest.
    Na 42 nóżce jest 4,93V przed pojawieniem i po pojawieniu się obrazu to samo. 41 nóżka w porządku przed pojawieniem się obrazu i po 0V na stand by 3,6V.

Kolego ALUŚ napięcie warikapowe jest w porządku, nie chodzi mi o to, że nie mogę znaleźć stacji, tylko o to, że obraz jest ciemny i widać tylko linie powrotu, głosu też nie ma. Nie wyświetla OSD. AV nie sprawdzę, bo telewizor do czasu pojawienia się obrazu nie reaguje na sterowanie z klawiatury bądź też z pilota.

Po za tym zauważyłem że na nóżce 25 razem z pojawieniem się obrazu ginie napięcie 5V.
  • Poziom 43  
    Odłącz switch załączający przy isostacie sieciowym.
  • Poziom 12  
    DiZMar napisał:
    Odłącz switch załączający przy isostacie sieciowym.

Można trochę jaśniej? Nie wiem co to jest ten switch.
  • Poziom 43  
    Oj trochę to trwało nim odezwałeś się :D
    bonzo_vip napisał:
    ...Nie wiem co to jest ten switch.

Chodzi o dodatkowe złącze na isostacie sieciowym załączające TV od razu do pracy podczas włączania go do sieci. Masz na rysunku poniżej.
    TV Elemis 5110 - obraz pojawia się po 10 minutach
  • Poziom 12  
    Może ten trop jest rzeczywiście trafny, bo TV nie załącza się samoczynnie po włączeniu do sieci, tylko trzeba go zastartować klawiaturą. Przerwę złącze jutro i poinformuję o efektach.
  • Poziom 12  
    Nie ma tego złącza, chociaż na OZS rzeczywiście jest gniazdo na podpięcie przewodu. Ktoś wymontował to złącze, albo w tym modelu go po prostu nie ma.

Panowie pomóżcie bo już nie wiem gdzie szukać przyczyny. :cry: