Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka SAMSUNG RL33EASW - nie mrozi do końca

michomis 16 Lut 2008 22:27 7552 8
  • #1 16 Lut 2008 22:27
    michomis
    Poziom 11  

dzień dobry.
    mamy następujący problem z lodówką. pewnego dnia całkowicie się rozmroziła (żona musiała zrobić 5 obiadów) i chociaż po wyłączeniu z gniazdka i ponownym włączeniu zaczęła pracować normalnie to obecnie nie osiąga zadanych temperatur. mrozi do jakiegoś niesprecyzowanego momentu i wyłącza się. sama nie włączy się dopóki nie odłączy się jej z sieci. ale nawet mimo tego "resetu" mrozi tylko do pewnego momentu.
    zarówno zamrażalnik jak i komorę chłodzącą.
    może to jakieś głupstwo? niestety nie wiem gdzie zacząć szukać uszkodzenia, jest tam dość skomplikowany układ elektryczny, może tam?

czy lepiej wezwać serwis SAMSUNGA?

0 8
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 16 Lut 2008 23:17
    samsu100
    Poziom 22  

Jeśli pracuje poprawnie po wyłączeniu i włączeniu do sieci przez okres kilkunastu godzin (po czym przestaje do ponownego wyłączenia i włączenia) to prawdopodobnie jest do wymiany grzałka rozmrażania lub coś z nia związanego (bezpiecznik lub sensor defrosta).

0
  • Relpol
  • #3 16 Lut 2008 23:24
    michomis
    Poziom 11  

samsu100 napisał:
    Jeśli pracuje poprawnie po wyłączeniu i włączeniu do sieci przez okres kilkunastu godzin (po czym przestaje do ponownego wyłączenia i włączenia) to prawdopodobnie jest do wymiany grzałka rozmrażania lub coś z nia związanego (bezpiecznik lub sensor defrosta).

właśnie chodzi o to że obecnie pracuje zaledwie kilkanaście minut i nawet mając zaprogramowane 5 i -18 stC wyłącza się przy np 9 i -10 stC, aż do odłączenia z sieci.

0
  • #4 16 Lut 2008 23:45
    Leander
    Poziom 12  

Sprawdzałeś termostat?

0
  • #5 17 Lut 2008 09:26
    samsu100
    Poziom 22  

Ta chłodziarka nie ma termostatu tylko moduł elektroniczny i sensory.
    Jeśli po wyłączeniu się chłodzenia staje się ona całkowicie głucha to wyglada mi to na awarię tegoż modułu. Trzeba go wyjąć i obejrzeć pod kątem jakichś widocznych uszkodzeń. Rozumiem że gdy chłodziarka się wyłączy to nie wyświetla żadnych komunikatów na wyświetlaczu ani nie piszczy.
    Jeśli wyświetlacz jest cały czas podświetlony zaś przestaje działać kompresor to może to być uszkodzenie sprężarki.

0
  • #6 17 Lut 2008 13:58
    michomis
    Poziom 11  

samsu100 napisał:
    Ta chłodziarka nie ma termostatu tylko moduł elektroniczny i sensory.
    Jeśli po wyłączeniu się chłodzenia staje się ona całkowicie głucha to wyglada mi to na awarię tegoż modułu. Trzeba go wyjąć i obejrzeć pod kątem jakichś widocznych uszkodzeń. Rozumiem że gdy chłodziarka się wyłączy to nie wyświetla żadnych komunikatów na wyświetlaczu ani nie piszczy.
    Jeśli wyświetlacz jest cały czas podświetlony zaś przestaje działać kompresor to może to być uszkodzenie sprężarki.

wydaje mi się, że kompresor jest sprawny, ponieważ działa po resecie urządzenia. płytkę sterowania obejrzałem, ale trudno stąd coś wywnioskować, są kondensatory elektrolityczne i wyglądają na sprawne.
    są jeszcze przekaźniki, może to któryś z nich? niestety nie jestem elektronikiem i nie wiem jak je sprawdzić.
    po wyłączeniu chłodzenia, wszystko się wyświetla normalnie i nic nie piszczy.

jeśli to coś w module to serwis wymienia pewnie całość? czyli koszt z 500zł?

0
  • Pomocny post
    #7 17 Lut 2008 17:11
    servisant
    Specjalista AGD

Sprawdz grzalke parownika chlodziarki :)

0
  • #8 17 Lut 2008 21:01
    michomis
    Poziom 11  

servisant napisał:
    Sprawdz grzalke parownika chlodziarki :)

ok rozumiem, że należy sprawdzić jej rezystancję? czy coś jeszcze?
    załączam jeszcze schemat, może to kogoś nakieruje?

Lodówka SAMSUNG RL33EASW - nie mrozi do końca

0
  • #9 19 Lut 2008 13:07
    michomis
    Poziom 11  

dziękuję wszystkim. grzałka parownika ma przerwę. niestety trzeba ją sprowadzać z Warszawy. wezwałem więc serwis do jej wymiany. koszt - 250zł plus 100zł wymiana, koszt spory, ale doświadczenie nabyte. poza tym dowiedziałem się, że w tym modelu lodówki często zawiesza się (przymarza) silnik przymykający przepustnicę w strefie zamrażarki.

0