logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podkręcić AMD Athlon XP 2500+ Barton na płycie MSI KT4AV?

Marekk81 01 Sty 2004 18:21 6930 18
REKLAMA
  • #1 457966
    Marekk81
    Poziom 12  
    Posty: 61
    Ludziska HELP!!!! Chce sobie podkrecic ten procesor. co dokladnie trzebazrobic abygo podkrecic. wiem ze tryeba zmienic napiecie oray FSB i co jeszcze :?: plyta glowna to MSI KT4AV Via KT400a. :lol:

    Z gory dziekuje
  • REKLAMA
  • #2 458040
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    Marekk81 - jak nie wiesz to suie nie baw, bo to droga zabawka. A jak sie zdecydowales to przeczyaj poprzednie posty o podkrecaniu, bo zasada jest taka sama dla kazdego procka.
  • #3 459611
    alek25
    Poziom 25  
    Posty: 863
    Pomógł: 44
    Ocena: 88
    Jak zaczynasz od dzwigania V core to zacznij zbierać kasę na nowy klocek
  • #4 459624
    alek25
    Poziom 25  
    Posty: 863
    Pomógł: 44
    Ocena: 88
    A tak na poważnie spróbuj dzwignąć mnożnik ja mam ustawiony * 12.5 (* 166 = 2083mHz = 2800+ )
    Przy zmniejszonym napięciu rdzenia do 1,475 V. Praca stabilna od 3 miechów temperatura idle = 42 , stress= 51 . Wentylator 80 mm , kawałek alu w cenie jakieś 25 zeta. I to wszystko u mnie :D :D .
    Jednak czytałem że późniejsze wersje tego typu procka mają zblokowany mnożnik i tu pozostaje jedynie kręcić FSB. Jednak dzwigaj je powoli np po 2 MHz i sprawdzaj stawianie windy , jeśli stanie potestuj i sprawdź temperaturę kloca po np 3D Marku ( za Free ) , jeśli jest goooood i nic się nie rypa to dzwigaj dalej, jeśli się sypnie dodaj trochę na V core i testuj .Jednak nie odnoś więcej niz w granicach do 1.85 V . Te napięcia mogą już spowodować przebicie w stukturze procesora i jego zgon. Nie podnoś też za bardzo napięcia na RAMie jeśli jest cieńkiej marki bo się sfajfczy :oops: :oops: :oops:
  • REKLAMA
  • #5 460770
    Marekk81
    Poziom 12  
    Posty: 61
    no wlasnie. ja najchetniej przestwail bym mnoznik ale w tym tkwi problem. aktualnie mam 11x166 co daje 1826mhz, a wbiosie max mnoznik moge dac 12 co daje 1992 mhz. wiec musze zrobic up-grade BIOSu ale nie wiem jak. :(
  • #6 461875
    alek25
    Poziom 25  
    Posty: 863
    Pomógł: 44
    Ocena: 88
    Poszukaj na forum lub odwiedz stronę producenta płyte . Tam znajdziesz info
    dotyczące najnowszych biosów i ich możliwości . Upgrade biosu też nie jest trudny . Robisz to używając programu do flaszowania biosu lub z poziomu płyty głównej tzn. bios jest zapisany na dyskietce w formie xxxxxxx.bin
    urychamiasz ( przynajmniej na mojej płycie Epox ) alt+F2 i płyta sama łyka biosa. Ale najpierw sprawdz na stronie MSI .

    Powodzenia !
  • #7 464561
    rogerwawa
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Stary wyluzuj troszkę. Poprostu ustaw Vcore na 1,675V następnie FSB na 200MHz (pod warunkiem że masz pamiątki PC3200 (400MHz) a zreszta porządke kości PC2700 tez sobie powinny dac radę. I gotowe! może ewentualnie zaistniec potrzeba zwiększenia Vcore do 1,70V. I masz XP3200+.

    PS lepiej nie baw się jeśli masz zasilacz Codegena 300W... bo może skończyc sie to w najgorszym wypadku spaleniem płyty, dysków , proca i grafy. Ale markowy zasilacz 300W lub inny powyżej da sobie radę.
  • #8 464582
    Marekk81
    Poziom 12  
    Posty: 61
    Mysle, ze zasilacz Chieftec 360W PFC ATX da sobie rade. Nie stety pamiatek nie mam dobrych (chodzi mi o RAM) mam 512 DDR Vdata 333MHz.

    Pozdrawiam
  • #9 464827
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    to ustaw pamieci asynchronicznie na 333.
    zreszta mozliwe ze pojda na 400.
    ale asynchronicznie nie bedzie tak wydajnie.
  • #10 465486
    buczo
    Poziom 12  
    Posty: 5
    Witam , a ja mam takie pytanko , co moze sie stac jesli w biosie podkrece tylko FSB na 200Mhz i nic wiecej typu Vcore itd.. ? Bo podkrecilem to i mojego bartona wykrywa teraz bez problemu jako 3200+ i chodzi jako 2191,22 Mhz
    Winda sie wlaczyla bez problema i gierki tesh laza itd... Jestem poczatkujacy w tym temacie i chce sie upewnic iz dzialanie takie nie zaszkodzi w jakis sposob moim komponenta . Z gory dziekuje za odpowiedzi konstruktywne.
  • #11 465835
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    hmmm nie zaszkodzi. te bartony sie tak podkrecaja. moj 2500+ tez chodzi jako 3200+ bez podnoszenia napiecia.
  • REKLAMA
  • #12 467765
    buczo
    Poziom 12  
    Posty: 5
    Spoko , juz 3 dzien chodzi na 3200+ i nic mu sie nie dzieje :D oprocz tego ze mam zajebisty wzrost temp :/ :roll: , a mam WC i wlasnie musze cos pokombinowac (dorobic cos do mojego WC) zeby sie mniej grzal , bo teraz to zaden problem temp kolo 68 stopni ale co bedzie w lecie ... :?:

    Moze ktos z was zna jakies dobre rozwizania ewentualnie linki o "upgrajdzie" WaterCoolerow ?? :P
  • #13 467821
    Robert B
    Poziom 43  
    Posty: 22594
    Pomógł: 2027
    Ocena: 1412
    Water Cooler i prawie 70 stopni??? To chyba masz "Hot Water Heater" - niedługo będziesz miał ekspres do kawy :lol: A woda Ci z niego nie zeszła???
  • #14 468047
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    to moze masz zle zalozony ten WC? u mnie na powitrznym po podkreceniu na 3200+ ma jakies 50stopni w niewentylowanej obudowie.
  • #15 468204
    buczo
    Poziom 12  
    Posty: 5
    Witam , no wlasnie to jest dziwne bo dzisiaj mam temperaturke 47 stopni (co prawda troche wody musialem dolac bo wyparowala) , ale nie powiedzialem najwazniejszego moj komp lazi 24/24h dosyc czesto
    i jesli w pokoju mam nagrzane (kaloryfer) temp leci w gore :( , pod koniec dnia na samym systemie mam temp kolo 62 stopni stabilna ,ale jak zaczynam wymiatac w jakas giere to temp rosnie pod 70 i tak sie utrzymuje. :roll:

    WC mam
    takie http://cpc.pl/cgibin/shop?info=z250&sid=55341d11 .

    I qrna nie wiem co sie dzieje :( , i dlatego pytam jak "najtaniej" usprawnic prace mojego WC ? :?: :?:
  • #16 468209
    Marekk81
    Poziom 12  
    Posty: 61
    ILE?? 70*C?? zobaczcie sobie ludzie jaka temperaturka jest na samych coolerach.
    Załączniki:
    • temperatura.JPG (127.02 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #17 468227
    buczo
    Poziom 12  
    Posty: 5
    Lol co to za coolery masz ?? I na procky 2500+@3200+ ? Qrna albo jakas zajebista tasma termoprzewodzaca albo cus ... :?: :?: :?:
  • #18 468244
    buczo
    Poziom 12  
    Posty: 5
    u mnie to tak dokladnie wyglada podcza pracy na samym systemie
    Załączniki:
    • temp.JPG (122.4 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #19 477309
    yogasov
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam. Chcialem sie zapytac o pomoc. Mam sprzet:
    AMD Barton 2500+ (z tej serii co sie podkreca na luzach)
    Kingston Hyper-X 512MB 433Mhz
    Epox RDA3+

    Jezeli ustawiam FSB i pamiec na 200 to mi chodzi pod 3200+
    ale jezeli chce ustawic FSB i pamiec na wiecej (np. 215) to mi pika ze blad i nie chce wystartowac komp. a przeciez pamieci powinny isc spokojnie naa 215x2= 430 !

    Czy ktos ma moze gotowe konfiguracje calego biosu jak podkrecic ten moj sprzet? Przy 3200+ mam 39stopni CPU.

    Nie znam sie na podwyzszaniu napiec i na ustawieniach pamieci i biosu, wiec prosze o pomoc w podkreceniu kompa - szczegolnie pamieci zeby mi chodzily na max obrotach a nie na 400 jak one sa 433Mhz !!

    To bedzie nasz wspolny sukces ! :)
    Podaje rowniez maila: wow(_at_)tenbit.pl

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podkręcania procesora AMD Athlon XP 2500+ Barton na płycie MSI KT4AV z chipsetem VIA KT400a. Podstawowe metody obejmują zwiększenie mnożnika i/lub podniesienie częstotliwości FSB oraz napięcia Vcore, jednak mnożnik w niektórych wersjach procesora może być zablokowany, co wymusza podkręcanie przez FSB. Zaleca się stopniowe zwiększanie FSB o około 2 MHz i testowanie stabilności systemu oraz temperatury po obciążeniu (np. 3DMark). Napięcie Vcore nie powinno przekraczać około 1,85 V, aby uniknąć uszkodzenia procesora. Warto również uważać na napięcia pamięci RAM, zwłaszcza przy słabszych modułach. Aktualizacja BIOS-u płyty MSI KT4AV może umożliwić zwiększenie mnożnika do 12x. Przy podkręcaniu do 200 MHz FSB i napięciu około 1,675 V można osiągnąć efekty porównywalne do Athlona XP 3200+. W przypadku pamięci DDR 333 MHz (np. Vdata 333 MHz) zaleca się ustawienie ich asynchronicznie, choć może to obniżyć wydajność. Użytkownicy zgłaszają wzrost temperatury procesora do około 68-70°C pod obciążeniem, nawet przy chłodzeniu wodnym (Water Cooler), co wskazuje na możliwe problemy z montażem lub wydajnością chłodzenia. Wskazane jest monitorowanie temperatur i ewentualne ulepszenie chłodzenia. Podkręcanie FSB powyżej 200 MHz może powodować problemy z uruchomieniem systemu, co może wymagać dalszej konfiguracji BIOS-u lub lepszych modułów pamięci.
REKLAMA