Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OC, AC, rejestracja pojazdu... Kilka pytań

mrrudzin 06 Mar 2008 18:37 28446 27
  • #1 06 Mar 2008 18:37
    mrrudzin
    Poziom 39  

Kilka dni temu kupiłem samochód i próbuje przedrzeć się przez procedurę przerejestrowania go na siebie. Dzisiaj zapłaciłem podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).
    Dostałem OC od wcześniejszego właściciela (samochód był ubezpieczony w Warcie), jest ważne do 16 marca.
    Rozumiem że skoro
    Chciałem zrezygnować z usług Warty. Jak powinienem się z nimi skontaktować żeby zrezygnować z ich usług? Wystarczy że zaniose TAKIE pisemko? Wpisuje swoje dane chociaż to nie ja zawierałem umowę :> ?
    Czy ma to jakiekolwiek znaczeni czy najpierw zmienie ubezpieczyciela, czy przerejestruje pojazd?
    No i dalej czeka mnie przerejestrowanie pojazdu. Pojazd ma badania techniczne ważne do stycznia 2009. Czy musze robić nowe badania, czy wystarczy że jest wpis w dowodzie rejestracyjnym?

• #2 06 Mar 2008 20:41
    ziras
    Poziom 16  

Witam!
    z autposji
    po zapłaceniu podatku
    bierzesz świstek i idziesz do urzędu komunikacji
    rejestrujesz samochód na siebie (dostajesz tymczasowy dowód rejestracyjny - wbijają Ci datę następnego badania ze starego dowodu na poprzedniego właściciela)
    znajdujesz tańszego (domyślam się niż warta) ubezpieczyciela ubezpieczasz samochód i wysyłasz do warty (lub Two nowy ubezpieczyciel) podpisaną przez siebie informację ze zawarłeś nowe ubezpieczenie i rezygnujesz ze starszego

po miesiącu odbierasz właściwy dowód rejestracyjny

2 uwagi:
    - 90% ubezpieczycieli nie ubezpieczy Ci samochodu tylko na podstawie opłaconej umowy kupna sprzedaży wymagają dowodu rejestracyjnego
    - według umowy o ubezpieczeniach obowiązkowych (bo takie jest OC) masz miesiąc na rezygnację inaczej zostanie przedłużone automatyczni i nawet jak wykupisz inne to będziesz musiał kontynuować to w warcie

na podstawie autopsji i USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 r.)
    można znaleźć np tutaj
    http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/1152.htm

• #3 06 Mar 2008 20:58
    sq9cwd
    Poziom 27  

Ja składałem rezygnację do PZU (stary właściciel), z tego co pamiętam, musisz tego dokonać minimum dobę przed wygaśnięciem ubezpieczenia. Jednocześnie zawarłem umowę z nowym ubezpieczycielem na podstawie na nowo już wyrobionych dokumentów.
    Ale zanim do tego doszło zgłosiłem się do US z umową kupna-sprzedaży, w celu obliczenia i opłaty należnego podatku. W wydziale komunikacji również przedstawiłem umowę, stary dowód rejestracyjny i kwestionariusz. Do tego opłata skarbowa. Od ręki wydają dowód tymczasowy i masz od 2 tyg, lecz nie dłużej niż 30 dni na odebranie właściwego dowodu.
    Przegląd przechodzi z poprzedniego dowodu.

• #4 06 Mar 2008 21:05
    mrrudzin
    Poziom 39  

A czy mogę zawrzeć nowe ubezpieczenie na podstawie dowodu tymczasowego?

Aha - do wydziału komunikacji zanoszę stare tablice i od ręki dostaje nowe z dowodem tymczasowym :>?

• #5 06 Mar 2008 21:07
    ob
    Poziom 18  

Jak już koledzy wyżej pisali OC poprzedniego właściciela ważne jest 30 dni od zakupu (później też jest w sumie ważne, ale trzeba je przedłużyć na siebie bądź zrezygnować).

Najważniejsza rzecz przy wypowiadaniu ubezpieczenia: ŻĄDAJ potwierdzenia na kopi wypowiedzenia, bo noże się okazać że ktoś gdzieś wypowiedzenie wywalił.

• #6 06 Mar 2008 21:21
    ziras
    Poziom 16  

Tak jak napisłem wyżej:
    w wydziale komunikacyjnym od ręki (niezupełnie bo musisz oddać stare, oddać stary dowód, pokazać kartę wozu (lub nie jeżeli jej niema), pokazać umowę kupna-sprzedaży, pokazać świstek o zapłaceniu podatku w US no i zapłacić opłatę skarbową ) dostajesz nowe tablice (chyba że chcesz z napisem mrrudzin wtedy poczekasz ;-)) i dowod tymczasowy i na jego podstawie możesz ubezpieczać samochód gdzie chcesz (no prawie)
    na zmianę ubezpieczyciela masz 30 dni od daty zawarcia umowy poźniej czy tego chcesz czy nie zostanie automatycznie przedłużone na Ciebie (tak naprawde to zostalo juz na Ciebie przepisane w momencie zawarcia umowy kupna sprzedaży -> zakładając że ktoś o tym zawiadomił wartę (poprzedni właściciel na 99% to zrobił aby nie mieć kłopotów po np Twojej stłuczce)
    jak będziesz miał nowe ubezpieczenie wysyłasz wypowiedzenie do warty i po sprawie

• #7 15 Mar 2008 22:21
    fenixgsm
    Poziom 15  

nie chce zakladac nowego tematu a mysle ze ten jest w miare podobny. Zakupilem motorower. Mam wszystkie druczki. Dowod rejestracyjny, umowe sprzedazy, ubezpieczenie (juz minal termin). Jedyny problem to to ze przed zakupem ktos urwal blotnik z tablica rejestracyjna. Moge miec jakies problemy z zarejestrowaniem przez brak tablicy?

• #8 15 Mar 2008 22:46
    ob
    Poziom 18  

Zgłoś na policje że ukradli, albo zgubiłeś, będziesz miał papier że zgłosiłeś takie zdarzenie i nie będzie problemu z kupieniem drugich.

• #9 16 Mar 2008 11:01
    fenixgsm
    Poziom 15  

pojade do wydzialu komunikacji i tam sie dowiem. moze nie bedzie wielkich problemow z tego powodu.

• #10 16 Mar 2008 17:11
    mrrudzin
    Poziom 39  

Już załatwiłem wszystko. Nie byłoby tak różowo z ubezpieczeniem gdyby samochód był z innego województwa niż moje - ubezpieczyciel wymaga podania numeru rejestracyjnego pojazdu.

W moim przypadku tablice pozostały stare, więc zdążyłem się przeubezpieczyć (rezygnując ze starej umowy warto mieć ze sobą umowę kupna sprzedaży, bo zawierał ją kto inny).
    Za operacje przerejestrowania zapłaciłem bodajże 40zł czy 70 (bo zostały mi stare tablice)

• #11 16 Mar 2008 20:14
    fenixgsm
    Poziom 15  

mam nadzieje ze nie bede mial zadnych problemow. Jest to moj pierwszy jednoslad, ktory nie jest zabawka :) niestety dopiero za miesiac bede w urzedzie. Nie nawidze zalatwiac spraw w polskich urzedach. Zawsze sa jakies problemy.

• #12 16 Mar 2008 20:32
    mrrudzin
    Poziom 39  

No mi się udało jakoś bez większych problemów...
    Ale gość siedzący "okienko" obok nie miał karty pojazdu i ważnego OC. Próbował coś zdziałać "na ładne oczy" opowiadając o trudnej sytuacji rodzinnej itp...
    Ahh.....

• #13 22 Mar 2008 21:40
    DJ Max
    Poziom 30  

Apropo ważnego OC.

Co jeśli kupuję samochód któremu OC się skończyło? Właśnie mam okazję na niezły samochód za małe pieniądze, ale OC ma skończone i nie wiem, jak postępować po ewentualnym zakupie.

• #14 22 Mar 2008 22:05
    ob
    Poziom 18  

Od razu ubezpiecz, w dzień zakupu.
    Zadbaj o to żeby w umowie było napisane że samochód nie posiada ubezpieczenia OC.
    Nie jedz nim jak nie ma OC

• #15 22 Mar 2008 22:19
    DJ Max
    Poziom 30  

ob napisał:
    Od razu ubezpiecz, w dzień zakupu.
    Zadbaj o to żeby w umowie było napisane że samochód nie posiada ubezpieczenia OC.
    Nie jedz nim jak nie ma OC

No tak, ale nie ubezpiecze póki nie przerejestruje, a skoro nie jest ubezpieczony to mogę mieć problemy w urzędzie... Pozatym, chyba i tak muszę wypowiedzieć umowę poprzedniemu zakładowi ubezpieczeń - tak?

• #16 22 Mar 2008 22:52
    ob
    Poziom 18  

Skoro nie ma umowy to co będziesz wypowiadał ?
    Da się ubezpieczyć jak nie jest jeszcze przerejestrowany.

• #17 22 Mar 2008 23:17
    DJ Max
    Poziom 30  

Niemniej - czy przy przerejestrowywaniu nie będzie problemów jeśli nie będę jeszcze miał wykupionego ubezpieczenia?

• #18 22 Mar 2008 23:53
    mrrudzin
    Poziom 39  

Samochód musi mieć ważne OC. Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na rok, a przedłużana "automatycznie". Tzn. jeśli kupisz auto i nie zgłosisz się do ubezpieczyciela (masz miesiąc na zrezygnowanie z umowy), zostanie ona automatycznie przedłużona. Śmieszne w tym wszystkim jest to, że niejako zawierasz umowę z kimś (tutaj firmą ubezpieczeniową) nie podpisując niczego (umowa "przechodzi" na Ciebie razem z samochodem).

Jeśli samochód nie ma OC to powinien matrwić się wcześniejszy właściciel. Ty zawrzyj nowa umowę jak radzą koledzy w dniu zakupu.

Problemy w urzędzie będą spore jeśli nie będziesz miał ważnego OC (bo nikt Ci po prostu samochodu nie ubezpieczy).
    Nic jednak nie stoi na przeszkodzie żebyś ubezpieczył samochód przed przerejestrowaniem. Później albo dalej będziesz jeździł na tym samym OC (przy założeniu że kupujesz samochód od sąsiada i nie będzie konieczna zmiana tablic rejestracyjnych) - tak było w moim przypadku.
    Jeśli jednak dostaniesz nowe tablice rejestracyjne - po prostu udasz się do ubezpieczyciela i pani na umowie skreśli Ci stare numery rejestracyjne, a wpisze nowe i postawi pieczątke :)

Aha - do wydziału komunikacji musisz zabarać umowę kupna sprzedaży i potwierdzenie wpłaty podatku do urzędu skarbowego.

• #19 23 Mar 2008 09:26
    DJ Max
    Poziom 30  

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie.

mrrudzin napisał:
    (przy założeniu że kupujesz samochód od sąsiada i nie będzie konieczna zmiana tablic rejestracyjnych)

Też się nad tym zastanawiam. Jeśli województwo to samo, nie trzeba zmieniać tablic? Ale co, jeśli miasto inne? Jestem z Włocławka (CW), a samochód którym jestem zainteresowany jest z Torunia (CT) - czy zmiana będzie konieczna czy też oszczędzę pare złotych?

• #20 23 Mar 2008 11:07
    ob
    Poziom 18  

konieczna zmiana, te same zostają tylko wtedy gdy auto pochodzi z tego samego powiatu

• #21 16 Kwi 2008 21:43
    christoffvan
    Poziom 9  

Witam. Nie chce zakładać nowego tematu, a myślę ze ten jest pokrewny a nawet odpowiedni żeby zadać pytanie.
    Otóż w lutym zakupiłem mój pierwszy samochód (polonez caro ) przegląd ważny do września '08, OC ważne do stycznia '09 (opłacona pierwsza rata 250PLN - druga rata OC ma być zapłacona ponoć w czerwcu '08). Z niewiedzy :/ do dnia dzisiejszego opłaciłem tylko w Urzędzie Skarbowym podatek. Kilka dni temu dopiero dowiedziałem sie ze po zakupie pojazdu ma się 30dni na przerejestrowanie/rejestrację Wydziale Komunikacji i zmianę lub akceptację OC w danej Ubezpieczalni.
    Do tej pory jeżdżę na dowodzie rejestracyjnym poprzedniego właściciela (dodam że poprzednim właścicielem jest osoba z tego samego powiatu wiec ponoć :) nie muszę rejestrować od nowa tylko wystarczy przerejestrowanie)
    I tu mam kilka pytań...
    1. Czy są jakieś kary za nieterminowe przerejestrowani, lub jak w moim przypadku ciągły brak i jeżdżenie na dowodzie poprzedniego właściciela?
    2. Czy ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na mnie jako nowego właściciela bez zgłaszania tego do Ubezpieczalni??
    3. Czy nie będę miał kłopotów w przypadku sprzedaży tego samochodu jeżeli go nie przerejestruje?
    4. Czy w przypadku kolizji drogowej której będę uczestnikiem (odpukać :P) nie będę miał jakichś problemów z Ubezpieczalnią jeżeli nie zgłosiłem że jestem nowym właścicielem ubezpieczonego pojazdu.
    5. Kiedy, gdzie komu zapłacić drugą ratę ubezpieczenia OC, i jak to zrobić skoro ubezpieczycielem jest poprzedni właściciel pojazdu a nie ja???
    6. Pojazd jest ubezpieczony do stycznia '08, ale jak już wcześniej pisałem zapłacona jest tylko pierwsza rata 250PLN... To w końcu do kiedy jest to ubezpieczenie ważne, czy w przypadku niezapłacenia drugiej raty ubezpieczenia ono automatycznie wygasa,czy jak to działa??
    Z GÓRY DZIĘKUJE ZA POMOC I WSZYSTKICH SERDECZNIE POZDRAWIAM!!!
    Krzysiek.

• #22 16 Kwi 2008 22:55
    mrrudzin
    Poziom 39  

1) Tak - pewnie zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i holowanie samochodu na parking policyjny na koszt właściciela. Możliwe że do tego jakiś mandacik...
    2) Tak - ale powinieneś powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela. Tak na marginesie wcześniejszy właściciel powinien powiadomić ubezpieczyciela że samochód sprzedał.
    Jeśli wcześniejszy właściciel miał jakieś zniżki, a Ty ich nie masz - ubezpieczyciel pewnie przekalkuluje wysokość składki.
    3) Pewnie będziesz - bo w wydziale komunikacji sprawdzą u nowego właściciela kto jest na umowie kupna sprzedaży, a kto w dowodzie rejestracyjnym
    4) Strach się bać co się wtedy stanie. Możliwe że Ty zostaniesz obciążony wszystkimi kosztami wypadku.
    5,6 - musisz zgłosić się do ubezpieczyciela - napewno odpowie Ci na te pytania :)

• #23 13 Lip 2008 16:42
    vtu
    Poziom 9  

Kupilem od sasiada auto. Dostałem wszystkie dokumenty - umowa,dowód, książka pojazdu wazne OC i przegląd. Jedyny problem to taki, że pojazd ma zagubione tablice rejestracyjne. Jakie problemy przy przerejestrowaniu pojazdu napotkam w WK, lub - czy wszystko pójdzie gładko??

• #24 15 Lip 2008 00:04
    HydeFromT70s
    Poziom 2  

Witam. Kupilem Poloneza Caro 1.6GLi na gaz z 94r. OC na wspolwlasciciela, przeglad jest tylko teraz kwestia przerejestrowania... Mam umowe kupna-sprzedaz, nowe oc i przeglad, ale brak książeczki samochodu. Dwa pytania to:
    1. Czy bede potrzebowal książeczke samochodu?
    2. Jesli tak to co wtedy jak jej nie posiadam? Jakie są jej koszty?
    3. Jaki jest ogolny koszt przerejestrowania samochodu ?

• #25 15 Lip 2008 00:07
    DJ Max
    Poziom 30  

Jeśli książka (dokładnie karta) była wydana, to musisz ją mieć i nie ma innej opcji. Chyba że poprzedni właściciel ma jakieś zaświadczenie o zgubieniu/zniszczeniu, ale generalnie tego nie przeskoczysz...

• #26 23 Kwi 2012 19:43
    golumwacik
    Poziom 1  

Temat jest podobny zakupiłem sobie auto na wakacjach i do tej pory go nie przerejestrowałem:-( (Sprawy służbowe zmusiły mnie do wyjazdu za granice)
    1. Czy będę płacił kary za zwłokę??
    2. W przypadku nieważności OC mogę zarejestrować samochód?? Czy musze najpierw zapłacić składke OC na starych tablicach??

• #27 23 Kwi 2012 20:31
    DJ Max
    Poziom 30  

Nie ma kar za nieprzerejestrowanie auta.
    US może doliczyć odsetki od spóźnionego PCC ale różnie to bywa, kiedyś zapłaciłem PCC po roku jak byłem w okolicy i pomimo że jedna kobita dała adnotację "%" to w kasie się uśmiechnęła i nie doliczała ;)
    Możesz zarejestrować bez ważnego OC, ale pamiętaj że:
    - domyślnie z pojazdem wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC przechodzą na kupującego
    - brak jakiegokolwiek OC - UFG się może odezwać
    - odbierając twardy dowód już musisz mieć zawarte OC

• #28 25 Kwi 2012 18:33
    DJ Max
    Poziom 30  

Co do US jeszcze:

Cytat:

Pan.Potwór.23: Ostatnio kupiłem motorower za kwotę 1600 zł. Kwota zwolniona z podatku to do 1000 zł Spóźniam się z płatnością prawie pół roku. Co zrobić żeby uniknąć kary?

- Rozumiem, że chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie od nie-firmy. W takim wypadku możemy zgłosić sprawę na piśmie w US (tzw. czynny żal) i po wydaniu decyzji zapłacić podatek i odsetki, albo złożyć deklarację po terminie i zapłacić podatek z odsetkami oraz prosić US o niekaranie za zwłokę (grozi mandat 100-200 zł)

za: http://biznes.interia.pl/pit/news/zapisa-czat...radca-podatkowym-arturem-m-brzeinskim,1789462