Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Toshiba Satellite 4090XCDT - kilka pytań

13 Mar 2008 11:13 6740 14
  • Poziom 28  
    Posiadam sprzęt wymieniony w tytule.

1)
    Podświetlenie matrycy działa bez problemu, jednak lampa podświetlająca świeci na różowisto. Ten efekt nie jest widoczny i nie przeszkadza, ujawnia się tylko wtedy, gdy laptop się ustawi obok współczesnego laptopa i na obu monitorach wyświetli się biały obszar. Czy coś jest uszkodzone (świetlówka, inwerter i wymiana pomoże) czy to po prostu lampy podświetlające matrycy nie były jeszcze dopracowane?
    Miałem okazję widzieć u kogoś inny laptop sprzed 7-9 lat, nie pamiętam, czy tam światło było różowiste, czy żółtawe, ale na pewno też nie było śnieżnobiałe, jak w współczesnych laptopach.
    Poza tym świetlówka nie jest za słaba, tylko obok współczesnego laptopa jest wyraźnie słabsza.

2)
    Posiadam gdzieś nagrywarkę CD/DVD taki, że odczytuje CD i DVD, ale nagrywa tylko CD, wiem, że sprawny technicznie. Nie pamiętam firmy i modelu, musiałbym sprawdzić. Po założeniu napędu w miejsce oryginalnego laptop wyraźnie dłużej się włącza (przedłużony pierwszy etap startu, kiedy wyświetlane jest czerwone logo TOSHIBA). Po uruchomieniu, system widzi napęd jako czytnik CD/DVD, nagrywania nie sprawdzałem. Co może być przyczyną takiego przeciągania się testów POST przez ten napęd (w czasie, jak są prowadzone testy POST, na wyświetlaczu jest widoczne tylko logo)?

3)
    W tym laptopie nie ma BIOS-Setup, zamiast tego jest program dla DOS, który pozwala ustawiać BIOS. W tym programie między innymi są ustawienia wpływające na zużycie energii przez maszynę. Między innymi jasność podświetlenia monitora (możliwe 3 poziomy), usypianie procesora, wyłączanie się twardego dysku. Pod systemem DOS i Windows 3.1 wszystko działa jak należy. Natomiast w Windows 98 i Windows 2000 te ustawienia są zablokowane. Z tego, co widzę, ustawienia samoczynnego wyłączania się dysku i monitora obowiązuje, ale jasność lampy ustawia się na maksimum i tego nie można zmienić. Jak to jest, że system ingeruje i blokuje ustawienia i zmienia je "tak, jak on chce"?

4)
    Myślę o zakupie jakiegoś dysku twardego do tego laptopa. Słyszałem, że w laptopach są różne wielkości (chodzi o wymiary urządzenia), różne mocowania i różne złącza dysku. Jakie dyski będą prawidłowo pracować?
  • Poziom 19  
    Ad.3
    Przytrzymaj ESC i uruchom laptopa /Power/, następnie wciśnij F1 - wejdziesz do biosu.

Ad.4
    Pasują dyski ATA 2,5'' - sam używałem 20GB FUJITSU w tym laptopie i działał prawidłowo - co do dużych pojemności to nie wiem.
  • Poziom 15  
    Witam co do matrycy to jest to juz dosc leciwy sprzęt,ja mam toshibe 4030cdt i matryca swieci tak jak na foto.
    Bios tak jak pisał PAULWOLF tu masz foto.
    A jak będziesz chciał kupic sobie jakąs 40gb to będziesz musiał wgrac nowszy bios,tylko kup 7200rpm.
  • Poziom 28  
    Jeszcze jedna sprawa: Posiadam kupiony na Allegro jeden napęd Combo, kupiony jako sprawny, wymontowany z innego laptopa. Po zamontowaniu do laptopa, sprzęt uruchamia sie wyraźnie dłużej (etap uruchamiania, w którym wyświetlane jest logo Toshiba), ale po uruchomieniu systemu napęd jest widoczny, można odczytać płyty CD i DVD, nagrywania nie sprawdzałem. Po zamontowaniu fabrycznego napędu CD wszystko wróciło do normy. Co mogło być przyczyną wydłużenia startu laptopa (jeszcze przed ładowaniem systemu operacyjnego)?
  • Poziom 28  
    Ponieważ napęd, który posiadam nie posiada panela, postanawiam go sprzedać, a w zamian za to kupić taki napęd, nagrywarka nie jest w laptopie potrzebna, ważne, żeby czytać CD i DVD (głównie DVD-R i DVD+R z plikami komputerowymi):

http://www.teac.co.jp/dspd/product/optical/dv-28e.html

Ja kupuje na allegro jako mało używany, a że nie można wstawiać linków do aukcji, mogę jedynie zamieścić tylko link, który był w tej aukcji podany. Chodzi o to, czy jak go ewentualnie kupię, to czy muszę spodziewać się konieczności lutowania.

Czy napęd jest jako master, czy jako slave? Chodzi o to, że takiej informacji nie ma na stronie, do której link prowadzi. Czy w ogóle można go zastosowac w tym laptopie.
  • Moderator Samochody
    Większość nowszych (powiedzmy po 2000 roku) napędów jest ustawiona na Master lub na CS...

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Napędy są firmowo ustawione zwykle na CS.
    Jeżeli napęd nie pochodzi z Toshiby to pewno będziesz musiał go podlutować.

Niektóre nowsze można przestawić w dowolny tryb przy wgrywaniu firmware.
  • Moderator Samochody
    ...wybór jest uzależniony od jednego sygnału na złączu, w tych komputerach brak tego sygnału - to tak w uproszczeniu.
  • Poziom 9  
    Małe pytanko. Rozkręciłem tego laptopa by go wyczyścić. Złożyłem go z powrotem i działał. Skapnełem się że zapomniałem wkrecic jednej śróbki od radiatora. Rozkręciłem lapka i ją wkręciłem. Po złożeniu uruchamiam laptopa i zatrzymuje mi się na logu producenta(czerwony napis toshiba). Do Setup BIOS ni9e moge wejść, ani nic. Co jest?

Dodano po 1 [minuty]:

Małe pytanko. Rozkręciłem tego laptopa by go wyczyścić. Złożyłem go z powrotem i działał. Skapnąłem się że zapomniałem wkręcic jednej śrubki od radiatora. Rozkręciłem lapka i ją wkręciłem. Po złożeniu uruchamiam laptopa i zatrzymuje mi się na logu producenta(czerwony napis toshiba). Do Setup BIOS ni9e mogę wejść, ani nic. Do tego pali mi się ostatnia kontrolka na obudowie i nie wiem od czego ona jest. Co jest?
  • Poziom 28  
    Czy jest możliwe, że jak otwierałeś sprzęt, żeby wkręcić brakującą śrubkę (ewentualnie przy wkręcaniu lub zamykaniu sprzętu) za drugim razem, to coś niechcący pociągnąłeś lub zahaczyłeś?

Jeżeli tak, to sprawdź, czy wszystkie wtyczki wewnątrz obudowy są dociśnięte.
  • Poziom 2  
    Spróbuję się podłączyć pod wątek o właściwym modelu. Mam tego właśnie laptopa (Windows 98SE) i nie mogę sobie poradzić z pewną sprawą. Otóż laptop ten obsługuje tylko jeden model pendriva - PQI CoolDrive 256MB (U339 chyba). Nie chce obsłużyć żadnego innego pendriva. W menedżerze urządzenie jest widoczne i nawet je poprawnie nazwane ale nie ma do nie go dostępu. Wypróbowałem już kilkanaście pendrivów kilku producentów i wiele różnych sterowników doinstalowywałem i nic. Wie ktoś co z tym fantem zrobić?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Odinstaluj wszystkie te niepotrzebnie zainstalowane sterowniki i zastąp je nieoficjalnym service packiem do Windows 98 SE.
  • Poziom 2  
    Ha! Pomogło! Wielkie dzięki.