Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135

jankazik 05 Gru 2017 17:33 1713 24
  • Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135

Przedmiotem tej prezentacji jest woltomierz 4,5 cyfry. Potrzebny mi woltomierz napięcia stałego musiał pokazać wartości napięć w zakresie 0-10 V z dokładnością pewnych dwóch miejsc po przecinku. Posiadane mierniki to były typowe 3,5 cyfry, a zakup nie wchodził w grę. Dlatego po decyzji o samodzielnym wykonaniu wybór padł na układ ICL7135. Przyrząd został wykonany w oparciu o projekt zamieszczony w nieistniejącym już miesięczniku Praktyczny Elektronik nr 5/95. Układ jest zgodny z notą aplikacyjną. Generator taktujący wykonany został na układzie 4047 i jednocześnie powinien napędzać przetwornicę napięcia ujemnego V. W trakcie uruchamiania wystąpił problem, że przetwornica nie działała i nie wiem dlaczego, nie udało mi się zmusić jej do współpracy. Dlatego jej elementy usunąłem i zastąpiłem ją układem 7660 zamontowanym na osobnej małej płytce z dwoma elektrolitami. Poza tym układ nie sprawił problemów.
    Woltomierz ma trzy zakresy pomiarowe: 2 V, 20 V i 200 V. W dzielniku zastosowałem rezystory 0,1%. Po uruchomieniu układu powstał problem jego kalibracji. Nie mając dostępu do przyrządu wzorcowego o dokładności co najmniej 5 cyfr lub lepszej, zdecydowałem się na zakup za parę złotych od chińczyka wzorca napięć do kalibracji. Oparty na układzie AD584KH zapewnia cztery poziomy: 2,5 V, 5,0 V, 7,5 V i 10,0 V, a więc w całym interesującym mnie zakresie.Pomiary napięć zostały wykonane przyrządem Agilent 34401A z dokładnością 6,5 cyfry. Na załączonych zdjęciach widać wartości mierzone, a na ostatnim zdjęciu - tabelkę z pomiarami wzorcowymi. Różnice są rzędu pojedynczych promili, co mnie zupełnie satysfakcjonuje. Dwa miejsca po przecinku traktuję jako pewne, natomiast piąte miejsce jako wskaźnik kierunku ewentualnej zmiany. Obudowa woltomierza została wykonana z obudowy blaszanej jakiegoś niesprawnego napędu 5,25" i kawałka blachy z obudowy komputera. Zasilanie napięciem stałym z zasilacza wtyczkowego ok. 15 V.
    Koszty wykonania nie powinny przekroczyć kilku - kilkunastu złotych. ICL7135 dostałem jako sampla, 7660 kosztował chyba złotówkę, a rezystory dzielnika też parę złotych. Pozostałe elementy miałem w przydasiach. Wskazania są stabilne, przy niepodłączonych przewodach pomiarowych ostatnia cyfra nie "skacze".

Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135

Schemat:

Fajne!
  • #2 05 Gru 2017 20:33
    R-MIK
    Poziom 38  
  • #3 05 Gru 2017 22:01
    jankazik
    Poziom 16  
  • #4 05 Gru 2017 22:23
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Ale po co

jankazik napisał:
    wzorca napięć do kalibracji. Oparty na układzie AD584KH zapewnia cztery poziomy: 2,5 V, 5,0 V, 7,5 V i 10,0 V

skoro
    jankazik napisał:
    Pomiary napięć zostały wykonane przyrządem Agilent 34401A z dokładnością 6,5 cyfry

??
    Poza tym 6,5 cyfry to nie jest dokładność. Bądźmy precyzyjni
    Co użyto za D1?
    UCY7447 zasilono +9V - ???

• #5 05 Gru 2017 22:47
    R-MIK
    Poziom 38  

jankazik napisał:
    Dodałem schemat. Przewody (wejściowe) nie są ekranowane. A powinny być ?

Na zakresie 2V rozdzielczość pomiaru to 100uV. Jak mierzysz napięcie źródła o niskiej rezystancji wyjściowej to ok, jak o dużej, np 1Mohm, to przewody pomiarowe staja się antena. W mikrowoltomierzach, nie ma wejść bananowych tylko BNC. Sam wyciągnij wnioski.
    Ja w swoim multimetrze, mam wiązkę przewodów i musiałem dac przewód ekranowany.

• #6 05 Gru 2017 23:12
    jankazik
    Poziom 16  

-->trymer1: pomiary napięć wzorca zostały wykonane za pomocą Agilent. +9 V to oczywiście pomyłka na schemacie w rzeczywistości to jest 5 V.

-->R-MIK: dziękuję za uwagę, chociaż tam jest 2 x 3 cm przewodu to pomyślę nad zmianą

• #7 06 Gru 2017 07:02
    trymer01
    Moderator Projektowanie

jankazik napisał:
    -->trymer1: pomiary napięć wzorca zostały wykonane za pomocą Agilent. +9 V to oczywiście pomyłka na schemacie w rzeczywistości to jest 5 V.

Nie zrozumiałeś mnie; - miałem na myśli to, że cały fragment Twojego opisu n/t wzorca nie ma nic wspólnego ze zbudowanym woltomierzem gdyż jest do jego budowy i uruchomienia/cechowania zbędny.
    A może to niektórych użytkowników- naśladowców konstrukcji wprowadzić w błąd iż jest do cechowania niezbędny - bo pisałeś tak:
    jankazik napisał:
    Po uruchomieniu układu powstał problem jego kalibracji. Nie mając dostępu do przyrządu wzorcowego o dokładności co najmniej 5 cyfr lub lepszej zdecydowałem się na zakup za parę złotych od chińczyka wzorca napięć do kalibracji. Oparty na układzie AD584KH zapewnia cztery poziomy: 2,5 V, 5,0 V, 7,5 V i 10,0 V a więc w całym interesującym mnie zakresie.Pomiary napięć zostały wykonane przyrządem Agilent 34401A z dokładnością 6,5 cyfry.

To miałeś przyrząd 6,5 cyfry, a problem był bo nie miałeś 5 cyfr?

• #9 06 Gru 2017 10:21
    eurotips
    Poziom 33  

Schemat z NE, mieli nawet w ofercie pcb pod ten woltomierz, gdzieś chyba go jeszcze mam i na 100% układ produkujący napięcie ujemne działał w nim prawidłowo. może coś z twoim CD4047 coś nie tak. Zewnętrzne drivery wyeliminowały typowy problem aplikacji ICL7107 gdzie prąd wyświetlaczy nagrzewał kostkę i dochodziło do przekłamań wyniku.

• #10 06 Gru 2017 10:29
    odalladoalla
    Poziom 11  

trymer01 napisał:
    To miałeś przyrząd 6,5 cyfry, a problem był bo nie miałeś 5 cyfr?

Nie, twórca tematu nigdy nie miał dostępu do DMM o rozdzielczości 6,5 cyfry.
    To chińczyk "produkujący" te "wzorce referencyjne" epatuje kupujących miernikiem Agilent i jego rozdzielczością bo pewnie nigdy, nie poddawał tak naprawdę wzorcowaniu tego miernika i nie wie jakie odchyłki ma ten miernik.
    To, że producent Agilent deklaruje "jakieś" błędy to nie znaczy iż miernik po zejściu z "taśmy" ma dokładnie takie jak w dokumentacji technicznej.
    Ma "jakieś błędy z zakresu dopuszczalnego" a nie "zerowe".
    To może być np. +30µV lub -25µV na zakresie 10 V. I jeszcze będzie w "klasie".
    Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135IMGP58..JPG Download (1.24 MB)
    Woltomierz napięcia stałego 4,5 cyfry ICL7135IMGP58..JPG Download (1.27 MB)
    Jedna ze stron św. wzorcowania dwóch różnych mierników-warto zwrócić uwagę na zakres 10 V. Nie jest idealnie.Jeden z nich to miernik roczny , drugi to 10-latek.
    Jeden, starszy to amerykanin, drugi chińczyk.
    Keithley 2700 (obecnie -od 2011 Tektronix).

A kupujący ten wzorzec ref. ma wrażenie (błędne) iż jego źródło napięcia jest pomierzone idealnie więc jest idealne.
    O stabilności krótkoterminowej tego wzorca, długoterminowej (dryfie), i zależności od temp. otoczenia a właściwie dokładności jej utrzymywania nawet nie ma co wspominać.

OT.
    To uwagi do autora tematu bo Pan trymer01 na pewno te zagadnienia zna i dlatego tak "drąży temat".

• #11 06 Gru 2017 11:33
    trymer01
    Moderator Projektowanie

odalladoalla napisał:
    trymer01 na pewno te zagadnienia zna i dlatego tak "drąży temat".

Znam, ale akurat to nie ma tu wiele do rzeczy, bo uchyb takiego miernika zapewne byłby tu bez znaczenia (? - bo wyżej pisałem że 6,5 cyfry to nie dokładność).
    A drążę, bo źle zrozumiałem tekst, który nie jest jednoznaczny.
    jankazik napisał:
    Różnice są rzędu pojedynczych promili co mnie zupełnie satysfakcjonuje

Dla 2,5V różnica wynosi 0,9%.

• #12 06 Gru 2017 13:38
    jankazik
    Poziom 16  

odalladoalla napisał:

To chińczyk "produkujący" te "wzorce referencyjne" epatuje kupujących miernikiem Agilent i jego rozdzielczością bo pewnie nigdy, nie poddawał tak naprawdę wzorcowaniu tego miernika i nie wie jakie odchyłki ma ten miernik.

Oczywiście wszystko można poddać w wątpliwość ale jeżeli nie ma pewności to lepiej nie pisać takich prawd objawionych. Chińczyki współczesne to nie chińczyki sprzed 30 lat.

-->trymer01
    Dla 2,5V różnica wynosi 0,9%.

Nie za bardzo rozpędziłeś się z tymi wyliczeniami? Sprawdź jeszcze raz, bo mi wychodzi ok 0,09% czyli ok 0,9 promila.

• #13 06 Gru 2017 14:30
    odalladoalla
    Poziom 11  

jankazik napisał:
    odalladoalla napisał:

Oczywiście wszystko można poddać w wątpliwość ale jeżeli nie ma pewności to lepiej nie pisać takich prawd objawionych. Chińczyki współczesne to nie chińczyki sprzed 30 lat.

To te same chińczyki - tyle ,że ci lepiej opłacani z narzuconą technologią i ODBIORCĄ restrykcyjnym (kontrola jakości), robią rakiety kosmiczne i komputery.
    Dla indywidualnego klienta z ebaya nikt nie będzie wydawał 500$ na wzorcowanie miernika, który służy do uwiarygodnienia produktu za 10 $.
    Nikt rozsądny nie pozwoli sobie na takie koszty-ekonomia.
    Zresztą na załączonym zdjęciu widać datę produkcji 2015 (o ile zmieniły się wartości generowane na wyjściu nikt nie wie, i trudno wyrokować bez pomiaru).
    Nie chciałem Ciebie urazić , nie o to mi chodziło - chciałem zwrócić tylko uwagę by tak bezkrytycznie nie podchodzić do tego typu "wzorców".

• #14 06 Gru 2017 15:31
    trymer01
    Moderator Projektowanie

jankazik napisał:
    Nie za bardzo rozpędziłeś się z tymi wyliczeniami? Sprawdź jeszcze raz, bo mi wychodzi ok 0,09% czyli ok 0,9 promila.

Ojj, proszę:
    2,5-2,4777=0,0223
    0,0223/2,5=0,00892=0,892%
    Rachunki na poziomie poniżej gimnazjum.....

• #15 06 Gru 2017 17:34
    jankazik
    Poziom 16  

Tak ? no to proszę:
    2,5 - 2,4977 = 0,0023
    0,0023/2,5 = 0,00092 = 0,092% = 0,92 promila

tak jest, jak na siłę ktoś musi udowodnić swoją rację. Przy braku pewności należy najpierw zapytać ew. poprosić o wyjaśnienie - w tym przypadku o np wyraźniejsze zdjęcie. Po czwórce jest dziewiątka a nie siódemka. Fakt, że niewyraźnie napisana, ale dziewiątka. Dość spojrzeć w opis AD584 i zauważyć, że nie może być takiej odchyłki.

Jeżeli chodzi o wzorzec napięcia to oczywiście nie podchodzę do niego bezkrytycznie ale jeżeli pomiar innym miernikiem daje prawie identyczny wynik to mogę mieć do niego zaufanie. A jak napisałem potrzebuję w zakresie 0 -10V dwóch pewnych cyfr po przecinku.

• #16 06 Gru 2017 18:12
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Ależ ja nic koledze nie udowadniam, nic na siłę.
    Zwracam tylko uwagę na błędy (na schemacie, w opisie). To jest technika, należy być precyzyjnym.

jankazik napisał:
    Po czwórce jest dziewiątka a nie siódemka

Jeśli kolega chce tam widzieć "9" - proszę bardzo. Bo ja widzę "9" gdzie indziej pisane inaczej i wyraźnie - dla 7,5V.
    To z tonu kolegi wypowiedzi przebija złość i zniecierpliwienie. A podobno prawdziwa cnota krytyk się nie boi?

• #17 06 Gru 2017 18:47
    Freddy
    Poziom 43  

No zaraz się pokłócą :)
    To jest tak napisane, żeby każdy mógł przeczytać co potrzebuje. jeden 2.497, a drugi 2.477 :)
    Nie przekonasz autora, bo on widzi 9 i tyle :D

@jankazik Zamieść wyraźne, ostre i o dużej rozdzielczości zdjęcie tego chińskiego papierka

• #18 06 Gru 2017 19:42
    jankazik
    Poziom 16  

proszę, lepszego nie jestem w stanie zrobić.

Dodano po 42 [minuty]:

pier napisał:
    Kondensator w integratorze jakiego jest typu?

Wypróbowałem kilka kondensatorów i najlepszy okazał się polipropylenowy niebieski PIHER 470nF kupiony w sklepie AVT. Nie widać go ponieważ przylutowany jest pod płytką.

• #19 06 Gru 2017 22:22
    Thunderacer
    Poziom 15  

odalladoalla napisał:
    Dla indywidualnego klienta z ebaya nikt nie będzie wydawał 500$ na wzorcowanie miernika, który służy do uwiarygodnienia produktu za 10 $.

Produktu za 10USD od sztuki, pomnożone przez kilkaset/kilka tysięcy sprzedanych, to już jest kalkulacja.

• #20 07 Gru 2017 16:58
    odalladoalla
    Poziom 11  

Thunderacer napisał:
    odalladoalla napisał:

Produktu za 10USD od sztuki, pomnożone przez kilkaset/kilka tysięcy sprzedanych, to już jest kalkulacja.

Ta, już widzę jak 103 miliony Panów Li dla "kontrolowanego kapitalizmu" na ebay-u,Aliexpres czy innym Baado, na który zezwoliła Partia zakupiło Aligenty i zawzięcie "wzorcuje".
    Chyba, iż uznałeś, że to jeden i ten sam Pan Li zdominował wszystkie portale handlowe. Korporacje tego typu referencji nie produkują.
    Fluke 723a kosztuje nieco drożej, i to się bardziej opłaca firmom niejednoosobowym nawet chińskim.

Tak przy okazji by nie robić złej marki narodowi - proszę zwrócić uwagę na minutę 5:13 w tym filmiku

Link

I takie sobie podsumowanie referencji
    http://uczymy.edu.pl/wp/blog/2016/02/05/tanie-zrodlo-odniesienia-napiecia/

• #21 07 Gru 2017 17:36
    Thunderacer
    Poziom 15  

odalladoalla napisał:
    Tak przy okazji by nie robić złej marki narodowi - proszę zwrócić uwagę na minutę 5:13 w tym filmiku

Czego ma dowodzisz powyższy film, który znałem już wcześniej? Że Keithley produkuje w ChRL, co było wiadomo? Keysight produkuje w Malezji, jedynie najtańsze oscyloskopy w ChRL.

• #22 07 Gru 2017 18:32
    odalladoalla
    Poziom 11  

Thunderacer napisał:
    odalladoalla napisał:

Czego ma dowodzisz powyższy film, który znałem już wcześniej? Że Keithley produkuje w ChRL, co było wiadomo? Keysight produkuje w Malezji, jedynie najtańsze oscyloskopy w ChRL.

# 13

• #23 08 Gru 2017 18:44
    rwaligora
    Poziom 9  

Klasyczna aplikacja, jej wariant można również znaleźć w Elektronice Praktycznej 9/95.
    Kluczowym jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego wzorca osobiście stosowałem źródło napięcia referencyjnego
    REF3230 [3V +/-0,1mV, 25st] + dzielnik precyzyjny 1/3 (0,01%)
    Odpada wtedy konieczność kalibracji i utrzymywania stabilności na potencjometrze wieloobrotowym.
    Warto również zadbać o układ zabezpieczenia wejść układu przed podaniem zbyt wysokiego napięcia (powyżej +/- 2 V]
    Jak rozwiązałeś taki problem, co z zapewnieniem stałej rezystancji wejściowej przy zmianie zakresu dzielnika ?

• #24 08 Gru 2017 19:19
    pier
    Poziom 23  

rwaligora napisał:
    Klasyczna aplikacja, jej wariant można również znaleźć w Elektronice Praktycznej 9/95.
    Kluczowym jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego wzorca osobiście stosowałem źródło napięcia referencyjnego
    REF3230 [3V +/-0,1mV, 25st] + dzielnik precyzyjny 1/3 (0,01%)
    Odpada wtedy konieczność kalibracji i utrzymywania stabilności na potencjometrze wieloobrotowym.
    Warto również zadbać o układ zabezpieczenia wejść układu przed podaniem zbyt wysokiego napięcia (powyżej +/- 2 V]
    Jak rozwiązałeś taki problem, co z zapewnieniem stałej rezystancji wejściowej przy zmianie zakresu dzielnika ?

O napięcie wejściowe aż tak nie trzeba się martwić. Icl7135 wytrzyma na wejściu tyle ile napięcie zasilania.

• #25 08 Gru 2017 19:50
    rwaligora
    Poziom 9  

Tak dokładnie to Vcc -/+0,5 v tj. coś ok. +/-4,5 V przy opcji pomiaru napięcia o znacznych wahaniach nie można pozostawić wejść analogowych bez zabezpieczeń nadnapięciowych. i teraz pytanie czy przewidujemy opcje pomiarów różnicowych czy też nie, jeśli tak to zabezpieczamy oba wejścia, jeśli nie to tylko jedno (drugie oczywiście do masy ). Osobiście stosuje diody Zennera 3,3v,
    za rezystorem 100k + warystory dla odpowiednich dzielników (na wejściu powyżej 200 V mam jeszcze kondensator z iskrownikiem 750 V )

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo