Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 700P - obraz lekko nieostry - najgorsza jakość po lewej

fuser 23 Mar 2008 11:47 3296 31
  • #1 23 Mar 2008 11:47
    fuser
    Poziom 22  

Witam!

Mam następujący problem z tym monitorem:
    Obraz jest lekko nieostry, a objawia się to tym, że białe pionowe linie są jakby rozłożone na podstawowe kolory RGB. Widać to dopiero przy przyjżeniu się z kilku cm. Regulacja focus'a nie daje poprawy. Pośrodku jakość jest lepsza, najgorzej po lewej. Podłączałem go jeszcze do starego lapa - bez zmian.
    Przebieg 7000h.

PS
    Już raz go naprawiałem z pomocą "elektrody" (w ogóle nie startował). Na razie nie mam środków na zakup LCD, ale jak będzie coś poważnego to chyba zrezygnuję z naprawy...

• Pomocny post
    #2 23 Mar 2008 21:51
    andrzejlisek
    Poziom 28  

fuser napisał:
    Obraz jest lekko nieostry, a objawia się to tym, że białe pionowe linie są jakby rozłożone na podstawowe kolory RGB. Widać to dopiero przy przyjrzeniu się z kilku cm.

Otwórz Painta, zamaluj tło na czarno, narysuj jedną pionową linię czerwoną, jedną zieloną i jedną niebieską w pewnej odległości od siebie. Czy linie są ostre, czy rozmyte?

Jeżeli przy wyświetlaniu jednego koloru obraz jest dobry, to problem leży nie w ostrości, tylko w zbieżności kolorów, a to są dwie różne sprawy. W niektórych monitorach można zbieżność wyregulować, ale na żadnym monitorze nigdy nie uzyska się idealnej zbieżności. Do regulacji zbieżności najprościej narysować jedną pionową linię na czarnym tle, szerokość 1 piksel, 1/3 zamalować na czerwono, 1/3 na zielono, 1/3 na niebiesko.

• #3 23 Mar 2008 23:47
    fuser
    Poziom 22  

linie podstawowych kolorów są ostre, ale biała jest już "kolorowa". Pewnie masz rację, że chodzi o zbieżność kolorów, ja przekazuję to co widzę i dla mnie tekst jest już rozmyty po brzegach, bo składa się z kilku kolorów. Jak dłużej czytam to mnie to wkurza.
    Jak się reguluje taką zbieżność ?
    Nie bardzo również rozumiem jak można 1/3 linii o szerokości jednego piksela zamalować ?!

• Pomocny post
    #4 24 Mar 2008 00:20
    andrzejlisek
    Poziom 28  

fuser napisał:
    Nie bardzo również rozumiem jak można 1/3 linii o szerokości jednego piksela zamalować ?!

Chodziło o otrzymanie rysunku podobnego do poniższego:

Najlepiej zrobić bitmapę tak dużą jak rozdzielczość ekranu i powtórzyć ten rysunek we wszystkich narożnikach i na środku.

Niektóre monitory posiadają regulację zbieżności w menu użytkownika.
    Jeżeli nie ma, to regulacja w trybie serwisowym, ale niekoniecznie taka regulacja jest.

W telewizorach na szyjce kineskopu są specjalne pierścienie magnetyczne, które obracają się wokół osi kineskopu. Te pierścienie służą do regulacji zbieżności kolorów, słyszałem, że tą regulację wykonuje się według pewnych zasad, bo oko jest bardzo ciężko wyregulować i bardzo łatwo rozregulować. Należy je obracać powoli i ostrożnie, bo czasem potrafią pęknąć.

Budowa i zasada działania kineskopów jest bardzo podobna, jak w telewizorach, więc możliwe, że w monitorze też są takie pierścienie. Może ktoś inny poda, jak się nimi posługiwać.

Jeżeli cienka biała linia wygląda podobnie jak na poniższym obrazku (w powiększeniu), ewentualnie odbicie lustrzane lub inna kolejność kolorów, to na 99% problem dotyczy zbieżności kolorów:

Dla potwierdzenia napisz sobie tekst zieloną czcionką na czarnym tle lub czarną czcionką na zielonym tle, zamiast zielonego może być czerwony lub niebieski.

• #5 24 Mar 2008 00:54
    fuser
    Poziom 22  

Teraz rozumiem z tymi liniami :D
    Po tym teście sytuacja wygląda katastrofalnie :cry:
    Linie poziome są jeszcze względnie równe, ale te pionowe na brzegach ekranu przesunięte są względem siebie co najmniej o piksel :crazyeyes:
    Jakby ktoś jeszcze mógł doradzić co z tym zrobić, będę wdzięczny.

• Pomocny post
    #6 24 Mar 2008 01:40
    Grzegorz S.
    Poziom 13  

Przecież F700p ma w menu regulację zbieżności.
    Menu > Specjalne(oznaczone taką gwiazdką) > zbieżność.

• #7 24 Mar 2008 11:05
    fuser
    Poziom 22  

Tak, właśnie znalazłem. Obraz się poprawił, ale okazało się, że w poziomie na górze i na dole kolory też są rozjechane, ale takiej regulacji tam nie ma. :cry:

• Pomocny post
    #8 24 Mar 2008 19:05
    Darserw
    Poziom 26  

W tym monitorze masz dwie elektrody ogniskujące , zamień je miejscami i spr.wyregulować ostrość (zbieżność też wtedy ci się poprawi)i napisz o efektach.

• #9 25 Mar 2008 12:13
    fuser
    Poziom 22  

Nie mam dużej wiedzy z zakresu naprawy monitorów (inny dział), ale pytanie: dlaczego mam zamieniać te elektrody miejscami skoro ktoś kto projektował to urządzenie zrobił tak, a nie inaczej to chyba wiedział co robi ?

• Pomocny post
    #10 25 Mar 2008 12:37
    andrzejlisek
    Poziom 28  

To jest taka zamiana na próbę. W innych urządzeniach w czasie naprawy też się zdarza, że trzeba coś zamienić, przerobić, odwrócić itp., jednakże bardzo rzadko.

Po tym i próbie wyregulowania i w przypadku niepowodzenia wszystko wraca do poprzedniego stanu.

• Pomocny post
    #11 25 Mar 2008 13:04
    Darserw
    Poziom 26  

Tak kiedyś poradził mi serwis LG i pomogło , nie tłumaczyli czemu . Nic nie uszkodzisz a może pomóc.

• #12 25 Mar 2008 14:40
    fuser
    Poziom 22  

OK będę miał chwilkę to spróbuję i dam znać.

• #13 26 Mar 2008 19:31
    fuser
    Poziom 22  

Witam znowu. Zabrałem się wreszcie za narawę, ale widzę, że aby zamienić miejscami zasilanie elektrod G1 i G2 trzeba poprzecinać ścieżki na PK i skrosować po wierzchu. Czy dobrze rozumuję ? Nie chciałbym czegoś skopać...

• Pomocny post
    #14 28 Mar 2008 09:35
    Michcius
    Poziom 12  

zle rozumujesz nie polecam zamiany G1 z G2,jeżeli nie wystarcza regulacja w menu to pozostaje regulacja magnesami na kineskopie ale tu potrzebne doświadczenie

• #15 28 Mar 2008 11:58
    fuser
    Poziom 22  

To teraz już zupełnie nie wiem co zrobić. W menu jest tylko regulacja pionowa, a ja mam przesunięte kolory również w poziomie.

• Pomocny post
    #16 28 Mar 2008 16:08
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Myślę, że możesz spróbować pierścieniami na kineskopie (o ile takie są). Zanim zaczniesz regulować zaznacz aktualną pozycję, żeby nie było problemów z przywróceniem fabrycznego położenia. Ewentualnie, jak uda się poprawić zbieżność w poziomie, to pionową spróbujesz wyregulować w menu.

W zależności od konstrukcji kineskopu, możliwe, że część pierścieni nie ustawia zbieżności, a ustawia celowanie w luminofor (rozregulowanie tych pierścieni spowoduje wyświetlanie kolorowych plam w przypadku wyświetlania jednolitego koloru na całym ekranie).

• #17 28 Mar 2008 18:37
    fuser
    Poziom 22  

nie wiem czy to warto regulować pierścieniami, obraz nie jest tragiczny. Pierścieni jest chyba razem z dziesięć w dwóch grupach, jeszcze żebym wiedzial którym kręcić... Jak poprzestawiam inne parametry to tylko czas stracę i nerwy.
    Jak nikt nie będzie miał innego pomysłu to chyba dam sobie z tym spokój, chociaż z natury jestem uparty i będzie mnie to dręczyć jak nie będę mógł naprawić.

• Pomocny post
    #18 28 Mar 2008 18:55
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Jedno jest pewne: Jedne pierścienie są od zbieżności, drugie od celowania w luminofor. Nic więcej takimi pierścieniami sie nie ustawia w żadnym kineskopie, jednak ustawić zbieżność jest możliwe, ale czasochłonne.

• #19 28 Mar 2008 21:27
    fuser
    Poziom 22  

pierścienie bliżej bańki są zalane silikonem. Te bliżej PK nie. Którymi kręcić ? Nigdy tego nie robiłem. Czy pojedynczo każdym, czy kilkoma na raz ?

• Pomocny post
    #20 28 Mar 2008 23:21
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Koniecznie przejedź pisakiem po wszystkich pierścieniach, żeby zaznaczyć obecne położenie i móc do niego wrócić.

Pierścienie obraca się po jednym, powoli i ostrożnie obserwując ekran. Aby było wygodniej, weź duże lustro i ustaw je tak, żeby mieć jednocześnie wygodny dostęp do pierścieni i podgląd ekranu.

Wyświetl jednolity czerwony kolor na ekranie.
    Obracaj te niezalane. Jeżeli przy obracaniu zabarwienie ekranu straci równomierność (zaczną pojawiać się kolorowe prążki), to znaczy, że to będą pierścienie do regulacji jednolitości ekranu. Koniecznie przywróć pierwotne położenie. Jeżeli mimo obracania nie będzie zmian w jednorodności obrazu, to wyświetl na czarnym tle obraz kraty składającej się z białej linii. i obracaj pierścieniami powoli i ostrożnie, czasem potrafią pęknąć.

Na pewno na taką regulację trzeba będzie zarezerwować kilka godzin, to nie jest takie "hop".

• #21 28 Mar 2008 23:39
    fuser
    Poziom 22  

z tych niezalanych obracałem tymi dwoma jaśniejszymi. Te ciemniejsze nie bardzo chcą się ruszyć. Korzystam z Nokia Monitor - są tam dostępne kraty różnokolorowe. Najgorzej jest ze zbieżnością R i B, na dodatek jest nierównomierna na całym ekranie i poprawa w jednym miejscu pogarsza inne.

W ogóle to zauważyłem, że najwięcej problemów stwarza R w prawym dolnym rogu (linie czerwone jakby się uginały)

nie wiem czy to będzie dobrze widoczne u innych, bo zdjęcia robiłem telefonem - proszę wybaczyć :|

• #22 29 Mar 2008 19:02
    fuser
    Poziom 22  

W końcu udało mi się w miare wyregulować obraz. Ku mojemu zaskoczeniu pierścienie są teraz prawie w położeniu początkowym, z którego startowałem :lol:
    Niby nie jest tak źle w programie testującym, ale czarny tekst na białym tle nadal wygląda na krawędziach czcionki na kolorowy.
    Chyba na tym poprzestanę. Dzięki wszystkim za poświęcony czas i pomoc. Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły - chętnie wysłucham.

• Pomocny post
    #23 29 Mar 2008 19:40
    Darserw
    Poziom 26  

Co ci zależy , zamień siatki miejscami, nic nie uszkodzisz, a może będzie lepiej , ja to robiłem nie raz i zwrotów nie było. Kable od siatek wchodzą bezpośrednio w podstawkę kineskopu .

• #24 29 Mar 2008 21:28
    fuser
    Poziom 22  

Żeby zamienic siatki trzeba przeciąć ścieżki na PK. Nie mogę zamienić samych kabli miejscami, bo za nimi są elementy różniące się dopuszczalnym napięcim.
    Mi najbardziej nieodpowiada kolor czerewony, którego linie są jakby powyginane i jak w jednym miejscu pokrywa się z G i B to w innym się rozjeżdza. Nie wiem czy zamiana siatek zniweluje akurat tę usterkę dla jednego koloru.

• #25 29 Mar 2008 22:42
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Ale czy "kolorowe cienie" są tylko przy tekście, czy przy wszystkich czarnych obrazach na białym tle (lub białe obrazy na czarnym tle)?

Jeżeli tylko przy tekście i masz Windows XP, to najprawdopodobniej masz włączoną funkcję "ClearType". Ta funkcja ma sens tylko przy monitorach LCD.

• #26 30 Mar 2008 14:09
    fuser
    Poziom 22  

jak już wspomniałem najbardziej wyłazi czerwony, widać go nie tylko na tekście, ale również na białej i fioletowej kracie (nokia test monitor) - czerwony ugina się w różnych miejscach ekranu - maksymalnie do pół grubości linii. Może to norma ? Rozdzielczość ustawiona 1024x768 75Hz Wyłączenie Clear Type niewiele zmieniło. Podłączyłem jeszcze teraz do innego kompa - nic się nie zmieniło. Może jakaś regulacja w elektronice ?

• #27 31 Mar 2008 11:08
    Darserw
    Poziom 26  

Witam , jakie ścieżki ? wiesz gdzie są podpięte elektrody przyspieszające ?
    Dochodzą do cokołu bez żadnej elektroniki , bezpośrednio w podstawkę kineskopu , nie są wlutowane w płytkę.

• #29 31 Mar 2008 16:09
    Darserw
    Poziom 26  

Skoro jest serwisówka to proszę spojrzeć na schemat blokowy (str.16 i 17)
    Postaram się wysłać też na PW z opisem.Siatka trzecia i czwarta na pewno nie wisi w powietrzu.
    Pozdrowienia

• #30 31 Mar 2008 19:01
    fuser
    Poziom 22  

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, ale jeśli chodzi o G1 i G2 to wchodzą one na płytkę PK, potem jest garść elementów i dopiero na podstawkę kineskopu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME