Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz 13,8V + akku ołowiowy + TRX KF

01 Sie 2008 23:30 9469 30
 • Poziom 10  
  Witam
  Zastanawiam się nad włączeniem pomiędzy zasilacz (stabilizowany 13,8V - na stab.scalonym i kilku równoległych tranzystorach) a TRX KF (pobór prądu ok 20A) akumulatora ołowiowego (samochodowy 12v 36A). Celem takiego podłączenia (na stałe) miałoby być :
  1. zmniejszenie poboru mocy z zasilacza przy nadawaniu
  2. dodatkowe zabezpieczenie przepięciowe TRX-a (równoległy akumulator)
  3. zasilanie z akumulatora przy braku "prądu w sieci"
  Czy to ma "ręce i nogi? "
  CZy może ktoś z kolegów stosuje podobne rozwiązanie ?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 30  
  Kali22 napisał:
  Witam
  Zastanawiam się nad włączeniem pomiędzy zasilacz (stabilizowany 13,8V - na stab.scalonym i kilku równoległych tranzystorach) a TRX KF (pobór prądu ok 20A) akumulatora ołowiowego (samochodowy 12v 36A). Celem takiego podłączenia (na stałe) miałoby być :
  1. zmniejszenie poboru mocy z zasilacza przy nadawaniu
  2. dodatkowe zabezpieczenie przepięciowe TRX-a (równoległy akumulator)
  3. zasilanie z akumulatora przy braku "prądu w sieci"
  Czy to ma "ręce i nogi? "
  CZy może ktoś z kolegów stosuje podobne rozwiązanie ?

  ad1...jeśli zasilacz wytrzymuje prądowo to aku jest bez znaczenia, jeśli zasilacz nie spełnia wymogów prądowych urządzenia to też będzie "na plus"
  ad2...a co ma U do tego? jakie przepięcia?
  ad 3 ... tu jest pełne uzasadnienie

  Chcesz stosować tz. zasilane buforowe. W pełni uzasadnione i sprawdzone.


  Marek
 • Poziom 35  
  Witam.
  Miałem coś w tym stylu do zasilania cb - jakoś często prąd " znikał " .
  Tylko musisz pamiętać żeby połączenie zasilacz - akumulator puścić przez diodę .
  W przeciwnym razie w chwili zaniku napięcia w sieci mogą ulec uszkodzeniu tranzystory w zasilaczu .
  Pozdrawiam .
 • Poziom 30  
  jeśli nie masz zabezpieczonego zasilacza to "pukury " ma 100% RACJĘ
  dla mnie to było oczywiste, ale słuszna podpowiedź
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 10  
  Ad. 2 np. przepięcie w chwili uszkodzenia tranzystora w zasilaczu. Zabezpieczenie (zrobione na przekaźniku) ma pewien czas zadziałania (opóźnienia). Podłaczenie równoległego akumulatora ma nie pozwolić na pojawienie się "piku" napięcia.
  Ad. 1 np. po to, żeby organiczyć grzanie się zasilacza przy intensywnej pracy

  Zastanawia mnie tylko jaki będzie stosunek prądów pobieranych z akumulatora i z zasilacza.
 • Poziom 35  
  Witam .
  Zależy jaką wydajność prądową ma realnie Twój zasilacz .
  Pozdrawiam .
 • Poziom 10  
  Jeśli dobrze rozumiem, to proporcje poboru prądu z dwóch źródeł: zasilacza i akumulatora będą zależeć od ich wydajności prądowych ? Proszę mnie poprawić, jeżeli nie mam racji: oporność wewnętrzna źródła zasilania maleje ze wzrostem prądu. Zatem jeżeli akumulator ma większą wydajność prądową (a raczej ma, skoro daje rozruchowo 50A) to przy poborze np 20A jego opór wewnętrzny będzie większy niż zasilacza o wydajności prądowej (powiedzmy) 25A. Więc większa część prądu zostanie pobrana z zasilacza ????
 • Poziom 17  
  Witam .
  Możesz , jak najbardziej zastosować takie rozwiązanie , oczywiście trzeba by dać jakąś diodę shotkiego w szereg z zasilaczem , i podnieść lekko napięcie zasilacza , tak aby było 13,8V za diodą .
  Ja stosuje taki układ od kilku lat z zasilaczem impulsowym typu MPS ( 13,8V 7,5 A który ładuje akku 12V 75Ah , i zasilam tym większość urządzeń 12V . Póki co największy pobór jaki uzyskałem z zestawu to około 50A , zasilacz po prostu ma ograniczenie prądowe przy 7,5A się wyłączył .
  Jednak gdy wszystko wróciło do <<normy >> to zasilacz zaczął ładować baterię i po około 12 h zasilacz naładował ww akumulator .
  Jedyny problem to zbudować jakiś układ ograniczenia prądu , abyś nie puścił z dymem zasilacza jak za bardzo wykorzystasz prądowo akumulator . W każdym razie układ jest bardzo ciekawy choćby ze względu na właściwości filtrujące akumulatora to jest naprawdę dobry układ zasilający .jak coś to pytaj może znajdę jakieś schematy to coś Ci pomogę.
 • Poziom 10  
  Zasilacz który mam do dyspozycji jest w stanie dać chwilowo ok 30A, a pobierać zamierzam typowo 20-22A więc przeciążenia się nie boję. Także spadek napięcia na diodzie (0,6-0,7V czy 0,3V przy Schotky'm) nie powinien wpłynąć negatywnie na pracę urządzeń.
  Zastanawiam się jaką diodę zastosować. Za "zwykłą"diodą krzemową przemawia dostępność na duże prądy (jak poszukam to u siebie znajdę), ale za schotky'm mniejsze straty na ciepło i szybkość.
  Właśnie szybkość mnie zastanawia: jak duża jest różnica i czy w tym zastosowaniu ma to znaczenie ?

  Schematy chętnie zobaczę - jeśli można to poproszę.
 • Poziom 33  
  Po pierwsze - to zasilacz powinien posiadać układ ograniczenia prądowego, to znaczy że po przekroczeniu nastawionej wartości prądu przechodzi ze stabilizacji napięcia na stabilizację prądu. Bez tego prostego układu, w chwili podłączenia rozładowanego akumulatora popłynie prąd o dużej wartości, mogący być szkodliwym zarówno dla akumulatora jak i zasilacza. Jeżeli miał byś w zasilaczu taki układ, to w zupełności wystarczył by znacznie mniejszy zasilacz, powiedzmy 5A.
  Po drugie - nie widzę możliwości uszkodzenia zasilacza jeśli nie zastosujesz diody na wyjściu. Jeżeli masz typowy układ stabilizacji na tranzystorach NPN jako wykonawcze, to w chwili wyłączenia zasilacza napięcie na emiterze będzie wynosiło + 13V w stosunku do bazy, w związku z czym złącze to będzie spolaryzowane zaporowo. To stosunkowo niskie napięcie nie powinno "przebić" tego złącza.
  Po trzecie - stosowanie w domu samochodowego akumulatora ołowiowego jest co najmniej kontrowersyjne. Proponuję jakiś VRLA lub AGM.
 • Poziom 10  
  Nie rozumiem: dlaczego prąd ładujący akumulator przy napięciu 13-13,8V miałby go uszkodzić ? Przecież alternator podaje nawet 14,6V i nie ma żadnego ograniczenia prądowego. Zrobiłem próby - do słabo naładowanego akumulatora podłączyłem zasilacz stabilizowany ustawiając napięcie 14,5V. Na początku łądowania prąd wyniósł niecałe 3A.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Zasilacz z ograniczeniem prądowym np. 5A byłby idealny gdyby miał pracować tylko jako "ładowarka", a rzeczywistym żródłem zasilania miałby być akumulator. Mi jednak zależy na w miarę proporcjonalnym poborze prądu z akumulatora i zasilacza, tak aby po kilku godzinach pracy na pasmach nie okazało się, że muszę zrobić QRT i poczekać aż doładuje się akku.
 • Poziom 33  
  Kali22 napisał:
  Nie rozumiem: dlaczego prąd ładujący akumulator przy napięciu 13-13,8V miałby go uszkodzić ?


  Dotyczy to głównie akumulatorów "żelowych". Istotnym dla nich parametrem jest "Maximum Initial Current". Fakt, akumulatory budowy takiej jak typowe samochodowe nie mają tego parametru podawanego.

  W którymś z ostatnich numerów Świata Radio był artykuł dotyczący pracy buforowej akumulatorów.
 • Poziom 22  
  Witam kolegów. Mi jednak wydaje się że napięcie z zasilacza powinno być zmniejszone, a nie zwiększone. A to dlatego że dopóki zasilacz będzie utrzymywał napięcie ustawione dajmy na to 13,8V akumulator nie wiele będzie miał do roboty jak osiągniemy pełny pobór prądu z zasilacza zacznie przysiadać napięcie i popłynie większy prąd akusia. Będzie zatem to sytualcja w której będziemy żyłować cału czas zasilacz, a akuś bedzie wykożystywany tylko w szczytach poboru mocy. Zmniejszając napięcie np na 13V to akuś wcześniej przyłączy się "do pomocy" zasilaczowi. Myśle że można by było to dokładnie pomierzyć 2 amperomierzami i woltomierzem dobrać napięcie w którym prąd szedłby w większej ilości z akusia. A nienadając był doładowywany akumulator i zasilany odbiornik z zasilacza. Takie mi się nasuwa rozwiązanie... 73 SQ2MMV
 • Poziom 30  
  Bushman10980 :

  Tylko jesli znasz się trochę na AKu ołowiowych to:
  Napiecie ładowania :13.6 do 14-5V ( tak naprawde to 13.8 to minimalne optimum)

  Wiec przy twoim pomysle zawsze akumulator bedzie nie doładowany.
  Na obudowach aku żelowych pisze ze napiecie STD-by moze wynosic 13.6 lub 13.8V. A podczas normalnego ładowania akumulator nie moze byc ładowany wiekszym pradem niz X amper ( nic dziwnego bo by napuchł )
  i uległ zniszczeniu.

  Sam ostatnio kupiłem IC-735 i ten sam problem co w pierwszym poscie..
  Zastosowałem zasilacz 5A + aku 7ah NI-CD w stanie srednim.

  Dłuzsza praca niz kilka minut powodowała spadek napiecia do takiego ze zawieszała sie synteza w radiu i nadajnik chodził..

  Przerobiłem zasilacz impulsowy Tracer 400W. Zmodyfikowałem troche układ filtru dolnoprzepustowego po prostowniku shotky.

  Ze stabilizacja 20A układ srednio sobie daje rade napiecie skacze od 13.6 do około 11.8V ( niestety poziom w.cz podowuje zakłocenia odczytu miernika cyfrowego i ten pomiar jest obarczony duzym błedem - musze analoga do pracy zaprzegnac )

  Zakłocen zasilacz nie wprowadza bo co ciekawe ta chinszczyzna ma dobre filtry EMI na lini 220V ( podwójne ) a na wyjsciu 3 obwodowy filtr i smiga !

  Tylko musze wymienic diode bo fabryka to 10A 200V na 20A 200V.
  I troche powalczyc z zabezpieczeniem nadpradowym bo przez 6 miut pracy zasilacz pociagniecie wiecej niz 7A konczy sie wyłaczeniem jego.. pozniej i 20A niestraszne.

  Podrawiam brac nadajacą
  SQ2iii
  Ps.SQ2MMV chyba zdawałes licence z moim kumplem SQ2MMY w GDA..


  Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
  Użyj przycisku zasilacz 13,8V + akku ołowiowy + TRX KF przed wysłaniem postu. Nie kasować wpisu ! /c2h5oh/
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Kali22 napisał:
  Zastanawiam się nad włączeniem pomiędzy zasilacz (stabilizowany 13,8V - na stab.scalonym i kilku równoległych tranzystorach) a TRX KF (pobór prądu ok 20A) akumulatora ołowiowego (samochodowy 12v 36A). Celem takiego podłączenia (na stałe) miałoby być...


  Podobne rozwiązanie było opublikowane w: Świat Radio 3/2008, strona 44, Józef Krzymiński SP9NRB.

  Cytat:
  W czasie odbioru zasilacz sieciowy regeneruje ładunek elektryczny gromadzony w akumulatorze. W czasie nadawania prąd pobierany jest równocześnie z zasilacza i akumulatora.


  W artykule przedstawione są obliczenia jak i wiele innych cennych informacji.
  Warto zajrzeć do tego artykułu.

  Pozdrawiam
  Szymon SQ6NDM
 • Poziom 40  
  Używam już długo podobnego zestawienia do TRX VHF/UHF :
  -zasilacz klasik na 723
  -accu żelówka od UPS (ten większy)

  Spięte toto direkt. Były zaniki napięcia i inne perypetie bez żadnej awarii
  zasilacza choć czasami zie zagrzał jak accu sie wycyckało.
  Nie znaczy to jednak że taka partyzantka jest godna polecenia - u mnie jednak działa :D
 • Poziom 33  
  pokury- dajemy diodę w kierunku elektrolitu wejściowego + mostka prost. z wyjścia zasilacza i nie ma tego problemu dobre zabezpieczenie także dla ładunków statycznych z anteny
  druga dioda + wyjście zasilacza a masę.Stary patent z radarów jak zasilacze robione były na stabilizatorze rodziny 723.
  Przypominam akumulator ma tą właściwość ile mam tyle dam i końcówkę można upalić nie działa żadne zabezpieczenie
  Zawsze przy takich rozwiązaniach w + zasilania bezpiecznik elektroniczny, na co zwraca uwagę SP5WCX.
  Pozdrawiam! 73!
 • Poziom 35  
  witam .
  przecież ja to wszystko wiem (udało mi się załatwić kilka zasilaczy ) - chodzi o to że zasilacz powinien być jakoś zabezpieczony - jednak tranzystory nie " lubią " mieć na emiterze wyższego napięcia niż na kolektorze .
  A tak to może być w pewnych przypadkach - czy nie tak ?
  Rzecz jasna - jak sobie ktoś winszuje tak sobie zrobi :D - powodzenia .
  pozdrawiam .
 • Poziom 10  
  hmm, nie do końca widzę jak miałoby to wyglądać na schemacie. Czy mogę prosić schemat jak włączyć diody ? Układ typowy na stab. scalonym i kilku tranzystorach Bd 912.

  Dodano po 1 [minuty]:

  niestety w archiwum artykułów SR tekstu o zasilaczach buforowych brak ...
 • Poziom 33  
  Równolegle do układu stabilizatora plus diody na prostownik, plus elektrolitu wejściowego, minus na wyjście zasilacza, druga plus na wyjście zasilacza
  minus na masę - opisowo- schematów od jakiegoś czasu nie przyjmuje z mojej strony ?.
 • Poziom 10  
  tak wygląda mój blok stabilizacji (niebieski długopis). Czerwonym pisakiem zaznaczyłem diody , których nie mam. Czy tak mają być włączone ?

  zasilacz 13,8V + akku ołowiowy + TRX KF
 • Poziom 33  
  Nie , plus diody napisałem wyraźnie na plus prostownika i pierwszy elektrolit dioda na wyjściu stabilizatora niepotrzebna w szereg lub za ta diodą do diody która jest na masę ( filtr -odbiornik), napisałem wyraźnie równolegle do układu stabilizacji w kierunku zaporowym przez tą diodę musi wracać napięcie ewentualne które pojawi się na wyjściu zasilacza (np ładunki statyczne z anteny).
 • Poziom 10  
  zmodyfikowałem schemat. Dioda włączona anodą na wyjście układu 7815 ma za zadanie obniżyć napięcie do 14,4V.<br>
  <br>
  zasilacz 13,8V + akku ołowiowy + TRX KF
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Dobrze, ja inaczej dobierałem napięcie dawałem diody do masy 1n4007 w nogę (środkowa do masy) stabilizatora7812 dawałem 2 lub 3 w szereg (0.7V) dawało to na wyjściu zmianę napięcia x0.7V
  Obecnie mam zasilacz wykonany na L200 (schemat w moich postach) 25V 10A do transceiwera. Jak na razie nie do ubicia (pukam w niemalowane hi) 10 lat to używam. Na wyjściu zasilaczy elektrolit nie większy od 220mikro Im większy pogarsza się wsp. stabilizacji (stała czasowa do komparatora)
  73!



  Błędy poprawiłem. /c2h5oh/
 • Poziom 10  
  Zamieszczam poprawiony schemat. Bardzo proszę o ewentualne komentarze i ocenę poprawności.

  zasilacz 13,8V + akku ołowiowy + TRX KF

  Dodano po 2 [minuty]:

  przekaźnik normalnie zwarty (napięcie na cewkę przekaźnika podawane w momencia zadziałania zabezpiecznia)
 • Poziom 33  
  Na wyjściu zasilania za akumulatorem dałbym szybki układ ograniczenia prądowego Jak pisałem wyżej akumulator ma ta właściwość ile mam tyle dam i takiego rozwiązania nie polecam.Zanim zadziała zabezpieczenie na przekaźniku może się okazać że tranzystory z końcówki będą szybsze.Najszybszym bezpiecznikiem jest tranzystor co się niejednokrotnie przekonałem hi hi. Na co dzień serwisując zasilacze impulsowe 99% ma sprawne bezpieczniki a elektronika jest wypatroszona.
  Dlatego na L200 wybrałem ponieważ w Laboratorium Badań Okresowych (-20C do + 80 C) wszystko żeśmy robili żeby zasilacz dobić ,dobiliśmy dwa zasilacze impulsowe w trakcie takich eksperymentów z których zasilaliśmy układ.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Zabezpieczenie w zasilaczu (na przekaźniku)mam tylko przepięciowe (dioda zenera i tyrystor załączający przekaźnik). Prądowego nie robiłem żeby umożliwić chwilowy pobór prądu na poziomie 30A a nawet więcej. Trafo spokojnie wytrzyma(TOe-630 z trochę odwiniętym wtórnym), układ stabilizatora też(5xBD912). Chłodzenie jest wymuszone, ze zmiennymi obrotami wentylatora - to najsłabszy element, ale chwilowo da radę.
  Natomiast ogranicznik prądowy przy samym odbiorniku (prądu) już za akumulatorem jest dobrym pomysłem. Co prawda przy TRX-ie są bezpieczniki, ale właśnie - czas zadziałania może być zbyt długi.
  Czy może mają koledzy pomysł na ogranicznik prądowy działający przy 21-22A ? Znalazłem wątek

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic306023.html

  ale TIP 127 ma za mały prąd. Poza tym pytanie jak duże będą straty na cieple..?
 • Poziom 21  
  Jest jeszcze inny problem , niektóre radia dla podczymania pamięci pobierają prąd z zasilacza-akumulatora w czasie kiedy radio jest wyłączone . Jeżeli radio jest wyłączone przez dwa tygodnie , to podtrzymanie pamięci rozładuje akumulator(IC 720) a jest to niedobre dla akumulatora kwasowego !. Rada kiedy wyłączysz radio wyłącz również akumulator.
 • Poziom 10  
  sprawdziłem (dwoma miernikami). Prąd pobierany w stanie wyłączonym przez moje urządzenie jest tak mały, że wskazały 0,000(przypuszczam, że mniejszy niż błąd pomiaru). Niemniej warto mieć to na uwadze i sprawdzać przy każdym nowym urządzeniu, a pomiędzy akku a radiem mieć zaprojektowany łącznik.

  Dodano po 2 [minuty]:

  myślałem np o czymś takim

  http://www.sklepelektryczny.eu/pl/towar/idt=96/Wylacznik_nadpradowy_S_301_B32_A