Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta dzwiękowa USB z wyjściem cyfrowym

jabass 14 Sie 2008 13:09 8501 11
  • Witam chcę się podzielić projektem prostej i taniej katry dzwiękowej na USB opartej na układzie PCM2902.Katra posiada tylko wyjście cyfrowe i jest przeznaczona do sprzetu z własnym dekoderem sygnału S/PDIF.Zaletą tej katry jest to, że sklada się z dosłownie kilku elementów, a całkowity koszt katry to 16pln, dodatkowo nie trzeba się martwić że coś bedzie buczeć itd... Myśle ze to dobra alternatwa dla posiadaczy sprzetu z wejscie cyfrowym ponieważ jakość dzwieku jest zalezna od przetwornika w wzmacniaczu , a zazwyczaj tani sprzet niepowiada takowych wejść.Poniżej foto i chemat dla zainteresowanych:

Fajne!
  • #2 14 Sie 2008 15:12
    igla
    Poziom 16  

Wszystko fajnie :) ale mogłeś zrobić do tego normalna płytkę.pozdrawiam

• #3 14 Sie 2008 16:31
    jabass
    Poziom 14  

tak jestem w trakcie projektowania normalnej płytki , ta co widać to moja wersja testowa niemniej jednak działa. :D

• #4 14 Sie 2008 16:56
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Ten układ ma też przetworniki AD i DA dobrej jakości.Warto je również wykorzystać.Trzeba tylko dorobić filtry dolnoprzepustowe.Warto też oprócz cyfrowego wyjścia optycznego zrobić współosiowe.Ja mam to zrobione na płytce AVT509, działa bardzo dobrze.Wyjście i wejście optyczne jest na TORX173 i TOTX173.

• #5 16 Sie 2008 16:39
    dsrecordss
    Poziom 18  

Witam,
    a czy ten scalak jest w stanie w czasie rzeczywistym zamieniac z sygnalu analogowego na cyfrowy? Szukam jakiegoś prostego przetwornika;)

• #6 17 Sie 2008 21:06
    _siekier
    Poziom 21  

z pinout'u na schemacie wygląda to tak, że jest to bardzo prawdopodobne:) Długo szukałem podobnego rozwiązania, a tu proszę...

• #7 19 Sie 2008 22:29
    jabass
    Poziom 14  

wydaje mi się że tak ale to trzeba przeczytać w nocie katalogowej

• #8 20 Sie 2008 01:19
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli chodzi o jakość przetworników AD i DA to lepsza jest pcm2702 (podobna ale bez spdif) Sam popełniłem podobny prototyp ale jeszcze bez wyjścia optycznego. Niestety karta ta nie obsługuje kodowania wielokanałowego.

Czy Twój system widzi jakiekolwiek wejście tej karty? Wiesz może jak je obsłużyć?

• #9 20 Sie 2008 08:28
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Niestety, PCM2702 ma tylko przetwornik DA.Co prawda doskonałej jakości jak na 16 bitów ale tylko wyjście audio i można zrobić na nim bardzo dobre głośniki lub słuchawki USB albo wejście USB we wzmacniaczu.Mam to zrobione i faktycznie jest to najlepjej brzmiący przetwornik DA na USB ale PCM2906, ten z wejściem AD i SPDIF nie jest wiele gorszy.Znacznie gorszy (moim zdaniem) jest PCM2706, to jest przetwornik DA z wzmacniaczem słuchawkowym i sterowaniem miksera i Windows Media Playera.Jak dla mnie najgorzej brzmi z tych przetworników, przynajmniej na słuchawkach.

dsrecordss napisał:
    Witam,
    a czy ten scalak jest w stanie w czasie rzeczywistym zamieniac z sygnalu analogowego na cyfrowy? Szukam jakiegoś prostego przetwornika;)

Oczywiście że tak, ma wejście, czyli przetwornik AD i jako ciekawostkę mogę powiedzieć że na tym układzie jest zrobiony Guitar Port firmy Behringer który jest taką kartą audio na USB do nagrywania z efektami w czasie rzeczywistym.Znakomicie pracuje z programem Audacity i używając sterowników ASIO można grać praktycznie bez latencji, czyli opóźnienia, jednak nie wiem jak zmusić swoją kartę do takiej pracy.Pewna latencja jednak jest, jak dla mnie za duża.Tak swoją drogą, czy ktoś wie jak jest zrobiony przetwornik E-MU Tracker PRE?Wiem że ma przetworniki AD AK5385 i DA CS4392 ale co dalej?To ma rozdzielczość 24 bitów i próbkowanie 192KHz.
    http://www.emu.com/products/product.asp?product=17511&nav=technicalSpecifications
    Kosztuje coś ok. 500zł. ale fajnie by było zrobić samodzielnie, może być na innych przetwornikach, np. PCM3010
    http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/pcm3010.html
    który leży u mnie i zawiera cały CODEC o takich jak trzeba parametrach albo osobne układy AD/DA o takich parametrach które też mam.Tylko ta cała reszta....

• #10 28 Gru 2008 09:51
    uKL
    Poziom 10  

Układ z pierwszego posta cudny w swojej prostocie.. Odgrzeję trochę temat.. Nurtuje mnie pytanie, czy przez niego przejdzie Dolby Digital 6 kanałowy? Wydaje mi się, że powinien, ale chcę się upewnić ;) Mam dość kiepską kartę w notebooku i wzmacniacz z wbudowanym łączem cyfrowym i dekoderem.. Chcę wyciągnąć z tego jak najwięcej.

• #11 28 Gru 2008 21:52
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Niestety spdif nie obsługuje tutaj standardów wielokanałowych.

• #12 29 Gru 2008 09:23
    uKL
    Poziom 10  

Chodzi Ci o ten konkretny układ, czy o standard SPDIF? Z tego co wiem to po SPDIF'ie można przepuścić DD czy DTS.. W wielu filmach jest ścieżka AC3 ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME