Witam!
Ostatnio wpadłem na pomysł zrobienia wzmacniacza samochodowego - Zmostkowanego TDA7294.
Problemem oczywiście jest zasilanie: kupowanie przetwornicy 12>220V i później obniżanie napięcia do +/- 50 DCV mija się z celem,więc postanowiłem samemu zbudować przetwornicę na bazie zasilaczy ATX.
Mam dwa takie zbędne zasilacze i chciałbym zbudować z nich jak najniższym kosztem przetwornicę do takiego wzmacniacza,a nawet nie posiadam schematu zasilacza ATX... ;/.
Moje pytania są następujące:
-Czy da się uzyskać napięcie symetryczne z takiego trafka,czy np.musiałbym zrobić z jednego ATXa zasilacz +50 DCV,a z drugiego -50 DCV (oczywiście po przewinięciu traf)?
-Czy dałoby się jedynie lekko zmienić konstrukcję (w końcu jest to przetwornica) jedynie zamieniając uzwojenie pierwotne z wtórnym (a raczej pierwotne z wtórnymi),lub z wymianą małej ilości elementów?
-Czy trafo 12>220 V to te toroidalne,czy się mylę?
Przepraszam za te pytania,ale nie posiadam żadnego schematu ATXa aby móc samemu się zorientować czy możliwa jest taka prosta zamiana elementów.
To są zdjęcia jednego z zasilaczy (elementy których brak na zdjęciach zostały wcześniej wylutowane,a sam zasilacz jest sprawny)
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Ostatnio wpadłem na pomysł zrobienia wzmacniacza samochodowego - Zmostkowanego TDA7294.
Problemem oczywiście jest zasilanie: kupowanie przetwornicy 12>220V i później obniżanie napięcia do +/- 50 DCV mija się z celem,więc postanowiłem samemu zbudować przetwornicę na bazie zasilaczy ATX.
Mam dwa takie zbędne zasilacze i chciałbym zbudować z nich jak najniższym kosztem przetwornicę do takiego wzmacniacza,a nawet nie posiadam schematu zasilacza ATX... ;/.
Moje pytania są następujące:
-Czy da się uzyskać napięcie symetryczne z takiego trafka,czy np.musiałbym zrobić z jednego ATXa zasilacz +50 DCV,a z drugiego -50 DCV (oczywiście po przewinięciu traf)?
-Czy dałoby się jedynie lekko zmienić konstrukcję (w końcu jest to przetwornica) jedynie zamieniając uzwojenie pierwotne z wtórnym (a raczej pierwotne z wtórnymi),lub z wymianą małej ilości elementów?
-Czy trafo 12>220 V to te toroidalne,czy się mylę?
Przepraszam za te pytania,ale nie posiadam żadnego schematu ATXa aby móc samemu się zorientować czy możliwa jest taka prosta zamiana elementów.
To są zdjęcia jednego z zasilaczy (elementy których brak na zdjęciach zostały wcześniej wylutowane,a sam zasilacz jest sprawny)
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc