Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezobsługowe otwieranie drzwi (Keyless-entry & Key-free)

grabber 10 Gru 2008 23:10 9986 9
  • #1 10 Gru 2008 23:10
    grabber
    Poziom 11  

Witam. Czy ma ktos pomysl na konstrukcje bezobslugowego otwierania drzwi w samochodzie. Czyli poprostu po podejsciu do samochodu na jakies 1,5-2 m samochod otwiera centralny zamek... Takie systemy stosuje np FORD jako system Key Free i tez inni producenci...

0 9
  • #2 11 Gru 2008 13:06
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mój pomysł jest tak prosty, że pewnie ma jakieś nieprzewidziane przeze mnie wady.
    Wystarczy "pilota" kluczyków (nadajnik) uzupełnić impulsatorem, włączającym otwieranie drzwi co jakiś czas (dla oszczędności baterii). Napięcie baterii w pilocie należy obniżyć tak, aby układ jeszcze działał w ograniczonym (do 1.5÷2m) zasięgu.

1
  • #3 12 Gru 2008 00:50
    grabber
    Poziom 11  

No coz... wad twojego pomyslu jest wiele...
    PO 1. Pilot ktory wysyla caly czas sygnal ... bedzie caly czas probowal otworzyc samochod...nawet jak juz go otworzy (a poza tym co z zamykaniem samochodu ??)
    PO 2. Zaden uklad pilota nie bedzie pracowal przy napieciu okolo 2V (wiec w taki sposob napewno nie ograniczysz jego dzialania do 2 metrow

I takich PO mozna by bylo wymieniac jeszcze wiele.

Mi tu bardziej chodzi o taki uklad immo. z pastylka ktory by pracowal na dalsza odleglosc bo najczesciej immo. pracuj na odleglosc kilku cm.
    Ma ktos jakis pomysl??

0
  • #4 12 Gru 2008 09:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 12 Gru 2008 19:48
    grabber
    Poziom 11  

:) Hmmm... powiem tak ze troszeczke minelismy sie mysleniem... a mianowicie mi chodzi o tylko i wylacznie wylaczanie i wlaczanie zamka centralnego poprzez podejscie i odejscie od samochodu. Nie chce otwierac drzwi samochodu silownikami. System Key-Free - polega na tym iz podchodzac do samochodu na 2 - 1,5 m nie naciskajac zadnego przycisku ani nie wyjmujac kluczyka z kieszeni alarm sie wylacza i drzwi zostaja odryglowane.

0
  • #6 13 Gru 2008 11:11
    Marian B
    Poziom 35  

Działa to na zasadzie immobilisera w zabezpieczeniu samochodu. W kluczyku jest transponder, w stacyjce cewka sprzęgająca transponder z układem na drodze magnetycznej.
    W przypadku drzwi, transponder jest w kieszeni właściciela, a sprzężenie na drodze radiowej. Samochód wysyła co kilka sekund sygnał radiowy, i jeżeli transponder w zasięgu, wysyła odpowiedż do samochodu, mamy otwarte drzwi. Jeżeli transponder poza zasięgiem, brak odpowiedzi, drzwi automatycznie się zamykają. W transponderze jest odbiornik radiowy, cały czas na czuwaniu, minimalny pobór prądu, mniej niż 1µA.

0
  • #7 13 Gru 2008 12:21
    mkpl
    Poziom 37  

Ja widzę to tak. W aucie generator pola w.cz tak aby z odległości 1m odebrać sygnał w hmm pilocie. Sygnał ten zasilał by elektronikę więc pilot nadawał by sygnał do auta aby otworzyło drzwi przez co drzwi otworzą sie tylko w obecności do 2m w okolicy samochodu. Co się tyczy zamykania brak sygnału z pilota prosta czasówka np 30s i sama zamyka drzwi

0
  • #8 18 Mar 2009 11:51
    sfaragdas
    Poziom 10  

a ja mam lepszy pomysl ;-)

kiedys na allegro kupilem taki anty napadowy system ze jak mnie zabraknie w aucie z tym to odcina jeden przekazznik etc... bateria chyba 3216 czy 1632 jakos tak zmiana co pol roku. mozna by zrobic tak zeby jak to cos zostaje wykryte przez czyjnik to sie otwiera a jak stracone to zamyka ;-)

cos na bazie tego:
    http://allegro.pl /item574674645_kontroler_dostepu_kd_2006_dwa_obwody_nowosc.html

Regulamin punkt 10.11
    Proszę poprawić pisownię.
    /Faces/

1
  • #9 20 Mar 2009 14:46
    tipsot
    Poziom 11  

prezeswal napisał:
    Mój pomysł jest tak prosty, że pewnie ma jakieś nieprzewidziane przeze mnie wady.
    Wystarczy "pilota" kluczyków (nadajnik) uzupełnić impulsatorem, włączającym otwieranie drzwi co jakiś czas (dla oszczędności baterii). Napięcie baterii w pilocie należy obniżyć tak, aby układ jeszcze działał w ograniczonym (do 1.5÷2m) zasięgu.

lepiej to zrobić tak:
    pilot działający na ok. 50 cm od drzwi, oraz zabezpieczenie, że jeśli w ciągu 20 s nie otworzysz drzwi, to się z powrotem zamknie, lub pilota wsadzić do czegoś tupu zegarka, a czujniki zamontować w drzwiach, kiedy zbliżysz rękę, żeby otworzyć drzwi, to się otworzą.

0
  • #10 21 Mar 2009 01:11
    dejmos
    Poziom 23  

A może coś co działa podobnie jak bramki antykradzieżowe w sklepach?? W drzwiach dookoła okna umieszczasz cewkę 1 lub 2 zwoje która nadaje na jakiejś tam częstotliwości(czyli Twoja bramka). Przy kluczykach masz układ (obwód rezonansowy) złożony z cewki i kondensatora dostrojonego dokładnie na częstotliwość na której nadaje bramka (czyli Twój klips). Jeżeli klips znajdzie się w pobliżu bramki wzbudza się i sprzęga się z bramką (coś na zasadzie sprzęgania się mikrofonu z głośnikiem). Gdy będziemy cały czas przy samochodzie lub w nim będzie następowało sprzężenie i drzwi będą otwarte. Gdy się oddalimy sprzężenie zaniknie i drzwi się zamkną. I teraz cały problem polega na tym aby zrobić układzik który będzie to realizował. Generator z cewką nadawczą to raczej nie problem, obwód rezonansowy przy kluczykach chyba też nie. Gorzej z częścią która wykryje sprzężenie:/

0