Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hydrofor

29 Mar 2004 15:35 29379 18
  • Poziom 10  
    moze to nie jest pytanie w odpowienim dziale ale moze ktos bedzie znal odpowiedz na pytanie: ile powietrza powionno być w hydroforze przy pustym zborniku. mam 20 liytowy zbiornik i mi sie załacza po spuszczeniu 3 litrów, to chyba za często?? wydaje mie sie ze przynajmnie co 8 litrów. wydaje mi sie ze problem twki zle dobranej poduszcze powietrznej.
  • Poziom 28  
    Problem jest raczej w regulacji wyłącznika ciśnieniowego.
  • Poziom 16  
    Przy niektórych wyłącznikach ciśnieniowych jest możliwość regulacji delta P, czyli różnicy pomiędzy załączeniem a wyłączeniem (tj. histereza), zwróć uwagę na mechanizm jak działa bo ta możliwość wczale nie musi być wyraźnie oznaczona.
    Inną metodą jest zwyczajne napompowanie powietrza do hydroforu i myślę, że w ten sposób masz szansę uzyskać większą deltę P.
    Niektóre hydrofory mają do tego zaworek taki jaki jest przy kołach samochodowych.
  • Poziom 12  
    Ja miałem tak: zbiornik 300 l powitrza nabijałem 1.5 at a wyłącznik ciśnieniowy był ustawiony od 3at do 4at.
    Teraz mam "automatuczną poduszkę powietrzną:
    razem z pompą włącza się mały kompresorek który pompuje
    powietrze i jednocześnie napowietrza wodę. W zbiorniku gdzieś powyżej połowy wysokości jest zawór odpowietrzający który odprowadz nadmiar powietrza jeśli poziom wody spadnie poniżej tego zaworu.
    Taki oto system daje dynamiczną poduszkę. Działa świetnie, zero myślenia o dobijaniu powietrza do hydroforu
    Pozdrowienia
  • Poziom 35  
    To nie ma nic wspolnego z delta ani z regulacja wylacznika. Przeciez wylacznik sam sie nie rozregulowal. O ile wylacznik jest sprawny, a tak mniemam z opisu barkuje tylko poduszki gazowej. Jako ze ciecze sa z natury niescisliwe aby wytworzyc cisnienie nad ciecza powszechnie stosuje sie poduszke gazowa. Musisz zrobic tak. Spuscic nieco wody, gdzies do okolo polowy zbiornika i wpompowac jakims zewnetrznym kompresorem okolo 1,5-2 atm. nastepnie wlacz hydrofor, i niech napompuje wody. Zazwyczaj sie ustala tak by bylo wlacznie pompy na 1,5atm a wylacznie na 3-4atm. Zreszta pewnie Twoj wlacznik w hydroforze jest tak ustawiony ale mimo wszystko warto sprawdzic.
    pozdrawiam
    tom
  • Poziom 28  
    ToM ma rację. Tym kompresorem może być zwykła pompka. Nie przekraczaj jednak ciśnienia powyżej 1,5 at. Niech zawiera się w zakresie 1,3-1,5at.
  • Poziom 12  
    Witam

Albo wykorzystaj agregat z starej lodowki. Ja tak napelniam swój hydrofor.

Hejj.
  • Poziom 15  
    u dołu hydroforu powinien być zawór spustowy. U góry korek. Spuść tak jak mówią ok pół zbiornika. Możesz odkręcić korek od góry szybciej zejdzie. To może być wina wyłącznika ale w nim zacznij majstrować jak dobijesz powietrza.
    8O
    macher
  • Poziom 15  
    Koledzy. Ja chyba też źle zamontowałem hydrofor przeponowy. Jest to zbironik 150L poziomy. Po drugiej stronie jest manometr i odpowietrznik. Pompa bardzo wydajna. Ale mam problem.
    Do zbiornika przy jednym nabiciu wchodzi 23L wody. Wyłącznik ciśnieniowy ustawiony na wartość 2-4 Atm. Wyddaje mi się że za moło wody wchodzi. Opróżniłem teraz zbiornik. Manometr wskazuje 0(zero). Doradzcie.
  • Poziom 35  
    345 napisał:
    Koledzy. Ja chyba też źle zamontowałem hydrofor przeponowy. Jest to zbironik 150L poziomy. Po drugiej stronie jest manometr i odpowietrznik. Pompa bardzo wydajna. Ale mam problem.
    Do zbiornika przy jednym nabiciu wchodzi 23L wody. Wyłącznik ciśnieniowy ustawiony na wartość 2-4 Atm. Wyddaje mi się że za moło wody wchodzi. Opróżniłem teraz zbiornik. Manometr wskazuje 0(zero). Doradzcie.

Sprawa jest b. prosta. Mimo że masz zbiornik przeponowy to nie masz w nim tzw. poduszki powietrznej. Najlepiej wylej z niego cała wodę (lub przynajmniej część) a następnie do części powietrznej(to jest tam gdzie pompa nie wtłacza wody) wtłocz powietrze ok 1-2atm. Włącz pompę i powinno być ok. Mogło się też zdarzyć iż przykleiła Ci się membrana do zbiornika (z powodu tego że nie było w niej wstępnego ładunku powietrza. Aby ją odkleić należy pompować powietrze aż się oderwie z hukiem od ścianek zbiornika. Kiedyś u jednego klienta oderwała się dopiero jak załadowałem 5 atm. Mam nadzieję że u Ciebie problemu nie ma i starczy samo naładowanie zbiornika powietrzem.

Pozdrawiam i powodzenia!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Kolego. Ile nalewasz do tego zbiornika 25L ? Zrobię tak jak mówicie.
  • Poziom 17  
    Nie tak się to robi. Skoro wstępnie nalałeś 0,5 bara wody i dopiero wtedy pompowałeś tzn, że przy ciśnieniu powietrza 1,5 bara w zbiorniku 24 litrowym jest ok 7 litrów wody i daje ci to gwarancje, że te 7 litrów wody nigdy nie wypłynie jeżeli ciśnienie złączania jest większe niż 1,5 bara. Sztucznie zmniejszyłeś zbiornik.
    Powietrza do przepony pompuje się gdy wody nie ma wcale w zbiorniku. Najlepiej napompować zalecane 1,5 bara a zawór ciśnieniowy ustawić tak aby załączał przy ok. 1,6 - 1,7 bara. Ciśnienie wody 3-4 bary to za dużo, niepotrzebnie się "męczy" pompa, woda głośniej przepływa przez zawory wypływowe no i po co tyle. Przeważnie wystarczające ciśnienie dla typowej instalacji jest max 2,5 bara. Woda wtedy wypływa z kranów w zadowalającym tempie nie mówiąc już o tym że mniej się jej też zużyje ( zmarnuje).
  • Poziom 17  
    Oczywiście, że pompuje się powietrze pomiędzy baniak a przeponę ale zastosowałem skrót myślowy i później pomyślałem, że może być nie czytelne tak jak to, że ilość wody wyraziłem w barach. (nalewasz 0,5 bara)

Ja też z hydroforu podlewam ogród, trawnik i używam do domu. Mam dwa ciśnienia. 4 bary do podlewania aby dalej tryskacze sięgały i 2 bary na dom. Robi się to reduktorem za 100 zł. Cały hydrofor jest na wyższe ciśnienie a na odejściu na mieszkanie reduktor. Dwa razy w roku zmieniam nastawę pompy aby się nie męczyła gdy nie ma sezonu na podlewanie.

Ostatnio wkurzył mnie hałas hydroforu i kupiłem pompę głębinową 1300 W o rewelacyjnych parametrach w porównaniu z innymi tej klasy za też rewelacyjną cenę, 530 zł (nowa) i większy zbiornik 100 l.
  • Poziom 11  
    Ja mam hydrogor 150 L i działa na ciśnieniu 2 do 4. Dziś wyciągnąłem przeponę. Woda była też w zbiorniku(niestety). Dziura :(. I nie wiem czy była od początku ?? Wydaje mi się mogła być. Guma jest wdobrym stanie. I teraz mam pytanie. Czy właściwym jest postępowanie:
    1. Montuje przeponę.
    2. Pompuje do niej ciśnienie 1,5bar
    3. Włączam hydrofor i po robocie.

Ile wody naleje do zbiornika 150L ?? Realnie ile powinienem spuścić z niego do załączenia ??
  • Poziom 17  
    Postępowanie napisałeś prawidłowo tylko nie wiem czy będzie "po robocie", życie pokaże :D
    Dotychczas nad ilości wody jaka wypłynie się nie zastanawiałem ale teraz wyszło mi tak: jest chyba tak powiązane ciśnienie z objętością zbiornika, że
    p1xv1 = p2xv2 czyli gdy wyjściowe ciśnienie w pustym zbiorniku wynosi 1,5 bara to gdy pompa wyłączy przy 4 barach to na powietrze zostanie 56 litrów miejsca czyli wejdzie 94 litry wody. Gdy wylatuje a ciśnienie załączanie jest 2 bary to powietrze zajmie objętość 112 litrów czyli wody zostanie 38 litrów wiec wypłynie 56 litrów. Prawdopodobnie to jest dobrze ale nie daję sobie nic obciąć. :D
  • Poziom 11  
    Udało się. Weszło 70 litrów wody. Dziękuje za pomoc.