Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

frezarka CNC-czyli sterowana numerycznie za pomocą PC

15 Gru 2002 21:18 43422 95
  • Poziom 21  
    Już od paru dni szukam w ineternecie schematu i oprogramowania do takiej frezarki. Bez żadnych skutków, znalazłem tylko pare programów np. plotoman . Znalazłem również bardzo ciekawą stronę gdzie sa fotki frezarki CNC wykonanej w domowych warunkach http://strony.wp.pl/wp/rchobby/ niestety próbowałem się skontaktować z tą osobą i bez skutku. W "Elektronice dla wszystkich" była prezentowana taka frezarka wykonana przez czytelnika (są to numery 12/01 str 54 ; 01/02 str 60) jest tam schemat blokowy i bardzo obszerny opis ale po skontaktowaniu się dowiedziałem się że ten sterownik obsługuje wyłącznie program napisany przez tą osobę (nie wiem czy na innym programie to pujdzie, nie powiedziano mi). Może ma ktoś pewny schemat blokowy sterownika komputerowego do trzech silników krokowych, lub jakieś inne programy do sterowania frezarkami CNC.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    Witam

gretzky napisał:
    obsługuje wyłącznie program napisany przez tą osobę (nie wiem czy na innym programie to pujdzie, nie powiedziano mi). Może ma ktoś pewny schemat blokowy sterownika komputerowego do trzech silników krokowych, lub jakieś inne programy do sterowania frezarkami CNC.

Wprawdzie na razie nie zajmuję się tym tematem, ale sądzę że, autor artukułu z EdW ma rację. Program obsługujący maszynę musi być napisany indywidualnie. Dlaczego?. Z prostego powodu - wszystko zależy od konstrukcji maszyny; rodzaj silników, sposób napędu "stolików", rodzaj i przełożenie przekładni i wiele, wiele innych czynników.
    Programy już napisane mogą służyć ewentualnie jako podpórka do napisania własnego programu.
  • Poziom 31  
    Cze. Gdzie znajdę jakieś już napisane programy ?
  • Poziom 21  
    Mam po wielu szukaniach znalazłem bardzo dobre moim zdaniem schematy oparte na układach L297 i L298. Pare programów obsługujących ten sterownik i bardzo wiele fotografi kunstrukcji użądzenia.
    Do niektórych plików potzrebny jest AutoCAD.Niestety programów nie moge tutaj zamieścić gdyż mają bardzo wielką pojemność.
    Potrzebny jest jeszcze wzór płytki. spróbuje założyć jakies konto www i zamieszcze tam wszystkie programy jakie mam.
    Jak by się komuś udało stworzyć płytkę w ploterze lub innym programie to proszę o udostępnienie.

Miłej pracy!!!! :sex:
    Załączniki:
  • Poziom 31  
    Jeszcze jedna sprawa chyba nawet ważniejsza od programu mianowicie SILNIKI KROKOWE mianowicie jakie i skąd bo takie od stacji dyskietek 5 cali to chyba za słabe :-(
  • Poziom 21  
    o właśnie jeżeli chodzi o silniki krokowe to:
    są dwa rodzaje stacji dyskietek 5.25cala
    jedne mają kolosalne silniki krokowe posuwające głowice.
    a drugie mają miniaturowe, tandetne w obsłudze, silniczki które do niczego się nie nadają.
    Silniki krokowe o dużych mocach można kupić w sklepach internetowych, ale są one bardzo drogie ok.60-100zł/szt. ale jeżeli frezarka ma służyć do obrabiania drewna i tworzyw sztócznych to te silniczki ze stacji dyskietek lub drukarek w zupełności wystarczają.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 31  
    Osobiście to chce tym frezować płytki więc robił będę maszynkę 2D a nie 3D
    Mam jeszcze jeden dylemat czym napędzać frez i skąd takie małe frezy zdobyć myślałem o dentystycznych ale nie wiem czy sobie z miedzią na płytce poradzą :-(
  • Poziom 21  
    ja o wszystkim pomyślałem już mam wszystko przygotowane (co gdzie i w jakim sklepie)tylko kasy na to wszystko nie mam bo roboty ni ma :?
    W sklepie internetowym znalazłem fajną paczkę frezów diamentowych, 20 sztuk kosztuje jedyne 15zł. http://www.sklep.avt.com.pl/

A co do robienia płytek to i tak musisz mieć frezarke 3D bo wrzeciono musi się podnosić i opuszczać bo inaczej frez poprzerywał by ścieżki i powstały by bazgroły.

Pozdrawiam
    I miłej pracy
    Ja czekam na kase od rodziców :bad-words:
  • Poziom 29  
    gretzky napisał:
    ...W sklepie internetowym znalazłem fajną paczkę frezów diamentowych, 20 sztuk kosztuje jedyne 15zł....
    ciekawostka - to dlaczego w sklepach dentystycznych 12szt jednakowych frezów kosztuje około 100zł a z węglików spiekanych (czarny kolor) do 300zł, zawsze mi się wydawało że szkliwo na zębach lub porcelana dentystyczna jest trwardsza od miedzi.
    Proponuje odwiedzić jakiegoś dentyste lub technika od protez i poprosić o stępione frezy, do miedzi jeszcze długo pochodzą, a te za 15zł to wątpię, choć w sklepach dentystychnych można kupić też i tanie frezy widiowe za około 1zł za sztukę.
    A w tym zestawie to tylko jeden frez służy do czołowego frezowania
  • Poziom 21  
    niewiem jak trawłe są frezy dentystyczne i ile kosztują, nie jestem dentystą :?
  • Poziom 37  
    Cytat:
    poprosić o stępione frezy, do miedzi jeszcze długo pochodzą,

Przysłuchuję sie waszej dyskusji i tez chcialbym ze dwa slowa dodac;
    pomysl jest przedni, ale jak zwykle bywa, to diabel tkwi w szczegolach:
    jezeli chodzi o narzedzia, to niestety musza byc dobrej jakosci, ostre-czyli nowe,stalowe lub spieki, ale nigdy nie diament.Mialem przyjemnosc pracowac na takiej maszynce, i wszystkie te uwagi wynikaja z praktyki.
    Miedz, jako ze jest materialem bardzo ciagliwym, wymaga naprawde ostrych i dobrej jakosci narzedzi;do tego dochodzi jeszcze podloze-wlokno szklane lub melamina, a to juz jest material dosyc twardy, i nic w tej materii sie nie oszuka.
    Dobre frezy to cena ok.70- 100pln/1 szt.- ELFA tez sie tym zajmuje.

Cytat:
    Silniki krokowe o dużych mocach można kupić w sklepach internetowych, ale są one bardzo drogie ok.60-100zł/szt.

za 60pln to raczej dobrego, i o duzej mocy silnika nie zakupisz,cena jest ok 8 krotnie wieksza.

Jezeli chodzi o rozwiazanie napedu narzedzia, to mozna to zrobic w bardzo tani i prosty w miare sposob:
    na sankach(prowadnicy)napedzanej malym silnikiem krokowym(np. od stacji 5,25") mocujesz miniwiertarke Craft o mocy np.40W z kompletem tulejek od 1-3mm.Wiertarka ta jest dosyc precyzyjnie lozyskowana, i do takiego celu nadaje sie wybornie.
  • Poziom 37  
    Cytat:
    Z czego te prowadnice wykonać ?

Ja kiedys mialem krotka prowadnice firmy Star, i wykorzystalem do tego celu.Nie bede opisywal tutaj jej zalet, zeby nie robic apetytu, gdyz cena tych wyrobow przyprawia o klekot serca :D

Mozna to rowniez wykonac z prowadnic stosowanych w drukarkach;z dwoch drukarek mozna wykorzystac dwie panewki, oraz jedna prowadnice przecieta na dwie czesci, wyglada to calkiem niezle i jest dosyc precyzyjna.Srube napedowa zastosowalem M8x120,ulepszana cieplnie.Na jakosc sruby nalezy zwrocic szczegolna uwage,gdyz pracuje ona bardzo czesto- opuszczanie i powrot narzedzia w kazdej fazie pozycjonowania.

Cytat:
    Czy stosowanie takiej miniwiertarki z AVT ma sens ?

Jakosc miniwiertarki z AVT jest bardzo kiepska, ja stosuje Minicraft lub Proxxon, niskonapieciowe, o mocy rzedu 40W, z kompletem tulejek zaciskowych, lub opcjonalnie uchwyt(do 1500 obr/min)
    Nie sa one az takie drogie-Minicraft u angolow kosztowal 40 funtow,z uchwytem.
  • Poziom 21  
    moim celem narazie jest zrobienie sterownika i sprawdzenie go czy działa później będe myślał nad konstrukcją i silnikami wrzeciona.
  • Poziom 31  
    Szczerze powiedziawszy to będę szczęśliwy jeśli uda mi się tym cos narysować pisakiem na kartce a potem będę kombinował z frezami.
  • Poziom 12  
    dobra dobra mu tu gadu gadu o o sprzęcie,a czy ktoś pomyślał jak np z płytki w pdf. sterować tym ustrijstwem, przecież czeba miec sparametryzowany rysunek (garfikę) czyli tzw. wektora, albo jakos wyciągnac to z np protela///!!!!!
    ALE jak???
    8O
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Załączniki do 5MB można zamieszczać na forum.
  • Administrator Systemowy
    jak nielegalne to użytkownik ponosi odpowiedzialność a jeżeli elektroda będzie miała z tego tytułu problemy to przekaże wszystkie informacje odnośnie użytkownika, który złamał prawo
  • Poziom 29  
    Corel steruje dużą ilością ploterów tnących i rysujących, też otwiera i przekształca PDF
  • Poziom 11  
    Witam
    Podpowiedz w sprawie silników krokowych.
    Kopalnia tych elememtów to stare kserokopiarki
    wspaniały materiał do takiej twórczości odwiedzcie okoliczne
    serwisy tego sprzętu
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    a moze ktoś wie jak zmusiś protela do wspułpracy z jakąś frezarą skoro to tak poężny program ????
  • Poziom 1  
    hmm a mozna zastosowac slabsze silniczki i zrobic do nich przekladnie , beda mogly byc silniejsze i dokladnosc wzrosnie
    ????
  • Poziom 11  
    Potrzebny jest silnik o momęcie min 1Nm. Ten ze stacji to kupa !
  • Poziom 17  
    takie silniczki (1-2 Nm) panowie są w starych drukarkach igłówkach mocne i nie do zdarcia