Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec model: ATX-410-212 uszkodzony, naprawa?

VILS 29 Cze 2009 13:29 6295 6
  • #1 29 Cze 2009 13:29
    VILS
    Poziom 11  

Witam.
    Niedawno padł mi komputer (jest "martwy") i chciałem sprawdzić zasilacz.
    Wymontowałem go i zwarłem zielony i czarny kabelek, ale niestety bez obciążenia.
    Wciągu 2 sek. później było już po zasilaczu - trochę dymu i trzask.
    Z tego co widzę to na rezystorze wywaliło dziurę (czerwony, czerwony, srebrny, złoty, biały) - to chyba 0,22Ω prawda?
    Czy jest szansa, że po jego wymianie zasilacz będzie pracował czy raczej marne szanse?
    Myślałem, że zasilacze tej klasy mają już zabezpieczenia przed takimi uszkodzeniami.

• #2 29 Cze 2009 16:02
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przy braku obciążenia nic nie powinno się stać.
    Jak mnie pamięć nie myli - ten rezystor jest szeregowo z uzwojeniem pierwotnym przetwornicy pomocniczej - od strony dużych kondensatorów.
    Trzeba sprawdzić strone pierwotną tej przetwornicy, proponuje od razu sprawdzić uzwojenie.

• #3 29 Cze 2009 23:00
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

To nie wszystko.
    Jeśli padł ten rezystor to znaczy, że tranzystor kluczujący przetworniczki St-by przewodzi jak kawał gwoździa.

Padł był biedak, bo powysychały kondensatory prostownika strony wtórnej i wartość średnia napięcia na nich zaczęła spadać.
    Informacja o tym (zasilacz pracuje w pętli sprzężenia zwrotnego) powodowała zmianę warunków pracy całego układu.

Ciągłe nadganianie napięcia wyjściowego Ust_by=+5V (w takt wysychania w/w kondensatorów) doprowadziło do wejścia w niebezpieczny obszar pracy generatora.

Efekt - przegrzanie tranzystora i w końcu jego zniszczenie.
    Zwarcie (zniszczenie) złącza spowodowało rozładowanie energii zgromadzonej w kondensatorach filtru prostownika i zamiana jej na ciepło w obwodzie zwarcia.

Niestety nie ma tego zbyt wiele...
    Ów w/w przez Ciebie rezystor 2,2Ω (może 0,22Ω, nie pamiętam) oraz rezystancja uzwojenia pierwotnego transformatora - ułamek Ω.
    Na to naładowany kondensator do 330V.

Tych kilkadziesiąt amperów płynących przez transformator w (co prawda krótkim czasie) potrafi go dokładnie zamienić w wypełniacz do asfaltu.
    Jakkolwiek bowiem po pomiarach omomierzem wydaje się być sprawny to pozwierane wewnątrz zwoje strony pierwotnej uniemożliwiają wzbudzenie się przetwornicy po wymianie uszkodzonych elementów.

Nie chcę Cię odwodzić Drogi czytelniku Elektrody od naprawy tego zasilacza, ale może to skończyć się niepowiodzeniem.
    Zacznij najpierw od ustalenia i wymiany kondensatorów strony wtórnej zasilających obwody +5V st-by.
    Potem tranzystor (y) przetworniczki, bezpiecznik etc.
    Potem zasil całość (jak słusznie radzi Kolega Toni przez żarówkę 40W/230V obserwując pojawienie się napięcia +5V st-by (fioletowy - czarny bez zwierania zielonego z czarnym).

Jeśli pojawiło się to wygrałeś. Jeśli nie to korzystaj z wakacji/urlopu, a zasilacz wrzuć do ekologicznego kosza.
    W nowym wymieniaj w/w kondensatory co 2-3 lata.

• #4 30 Cze 2009 11:57
    VILS
    Poziom 11  

Dziękuję za rady i wyjaśnienia.
    Mam jednak wątpliwość odnośnie tego rezystora z oznaczeniem 5 pasków.
    Dwa czerwone to 22, srebrny * 0,01 i złoty 5%.
    Biały pasek pomijam, ponieważ nie wiem co znaczy (współczesna temp. nie ma odniesienia dla koloru białego).
    Nie mogę go też potraktować jako trzycyfrowego bo srebrny nie ma przypisanej cyfry...
    Jak wy odczytujecie takie kody?

Chieftec model: ATX-410-212 uszkodzony, naprawa?Chieftec model: ATX-410-212 uszkodzony, naprawa?Chieftec model: ATX-410-212 uszkodzony, naprawa?

Niestety "obrażenia" okazały się poważniejsze - fotki w załączeniu.
    Naprawa raczej bardzo wątpliwa (bez schematu nie znam nawet typu tranzystora).
    Doradźcie chociaż co warto kupić żeby podziałało jakiś czas bez większych problemów.

• #5 30 Cze 2009 15:11
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

W.P. napisał:
    Jakkolwiek bowiem po pomiarach omomierzem wydaje się być sprawny to pozwierane wewnątrz zwoje strony pierwotnej uniemożliwiają wzbudzenie się przetwornicy po wymianie uszkodzonych elementów.

Wstawienie nowych elementów z uszkodzonym (zwarte uzwojenie pierwotne) transformatorem i podłączenie zasilania skutkuje kolejnym uszkodzeniem wstawionych elementów.
    Przećwiczone - dlatego proponowałem zacząć od sprawdzenia indukcyjności bo branie się za kondensatory i reszte - zakładając oczywiście ten najgorszy przypadek - to syzyfowa praca :wink:

Przy naprawie można się opierać o dostępny na elektrodzie schemat:
    :arrow: Chiefteca HPC 360W, czy: Chiefteca HPC 420W,
    Część elementów jest w SMD i zastanawiałem się czy to nie wina wykonania transformatora - mimo, że od wewnątrz wygląda lepiej tzn. dzielone uzw. pierwotne, uzwojenie wtórne nawijane
    bifilarnie to jakoś nie widziałem między warstwami uzwojenia pierwotnego przekładek izolacyjnych...

:arrow: Rezystor 0R22, tranzystor: SSP2N60, ale to nie koniec. :D

Chieftec model: ATX-410-212 uszkodzony, naprawa? | Chieftec model: ATX-410-212 uszkodzony, naprawa?

• #6 05 Lip 2009 18:23
    VILS
    Poziom 11  

W wolnym czasie postanowiłem się pobawić i spróbować naprawić wspomniany w temacie zasilacz.
    Cały zasilacz zbudowany jest na płytce: Sirtec no-526-2 rev: A2 (2004.08.06), a z tego co wiem firma Sirtec produkuje bardzo dobre zasilacze.
    Jeżeli uda się naprawić będzie jako zapasowy bo nowy już został zakupiony.
    Tranzystor SSM02N60P znalazłem w innym uszkodzonym zasilaczu.

Dodatkowo z rezystorem 0,22Ω uszkodził się .

Mam jednak problem z transformatorem - wiecie gdzie coś takiego kupić albo co mogę dać na zastępstwo (foto poniżej)?
    Poprawiłem TONI_2003

• #7 05 Lip 2009 18:59
    TONI_2003
    Moderator

:arrow: Kolega WojtasJD już powyżej zasugerował Ci jedyne tak naprawdę rozwiązanie czyli delikatny demontaż Twego i jego nawinięcie (zapisywanie podczas rozwijania starego).
    Nowego nigdzie nie zakupisz chyba, że ktoś Ci go odpłatnie wykona, a zastępczego nie znajdziesz. Jednym słowem sytuację masz patową.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo