Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwszy Wzmacniacz - zdjęcia, opis, schemat

n0rb92 01 Jul 2009 21:02 5696 17
  • Witam, chciałbym zaprezentować wzmacniacz który zrobiłem z kolegą, od razu napisze iż proszę o wyrozumiałość ponieważ jest to nasza pierwsza tak "poważna" konstrukcja a chcieliśmy zrobić coś ambitnego. Wzmacniacz jest jeszcze nie dokończony ponieważ nie ma jednego tranzystora, jutro dokończymy całkowicie wraz z zasilaniem i pokażemy fotki.
    przepraszam za jakość zdjęć ale robione telefonem, dodam jeszcze ze tranzystory to zamienniki (BD911 i BD912) i musiałem zrobić na kablach ponieważ emiter i bazę mają odwrotnie niż te ze schematu.
    tu fotka schematu
    w opisie pisało że wzmacniacz ma moc 200watt, ale zostałem uświadomiony iż takiej na pewno nie ma. czekam na wasze zdanie na temat tej konstrukcji

@edit:
    dodaje jeszcze liste elementów

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    n0rb92
    Level 10  
    n0rb92 wrote 25 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 2008 year.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Taaa czyjaś radosna tfurczość (pisownia zamierzona), ze wskazaniem na tfu!
    W opisie na stronie projektu jest napisane, że to ma mieć 120W sin przy 4Ω. Nie radzę podłączać do tego obciążenia 4Ω - ten wzmacniacz pracuje w mostku, zatem każdy układ TDA2030 będzie "widział" tylko 2Ω, nie polecam też zasilać tego układu z napięcia wyższego niż ±15V. realna moc jaką można wycisnąć z takiego układu to ok. 50W przy obciążeniu 8Ω. Praca z mniejszym obciążeniem grozi uszkodzeniem układu.

Pozdrawiam.
    n0rb92
    Level 10  
    Czyli jak go zasilić? I jaki odbiornik do niego mogę podłączyć?
    Bretos
    Level 17  
    Odbiornik... lodówkę może? albo mikrofalówkę!
    A tak na serio to jako odbiornik najlepszy będzie głośnik 8Ohm ok. 20W(wg. noty moc TDA2030 to jakieś 14W)
    n0rb92
    Level 10  
    w takim wypadku dokończe go ale nic z tego nie będe robić bo nie warto, zostawie go sobie na pamiątke i chyba zrobic cos normalnego, miał by ktoś jakiś fajny schemacik z rysunkiem do wytrawienia pcb, był bym bardzo wdzięczny
    wojtasmaj5
    Level 13  
    Będziemy mogli zaproponować coś jeśli podasz więcej szczegółów takich jak np. do czego chcesz tego używać, co chcesz tym zasilić. Czy masz jakiś konkretny zasilacz, bo to najczęściej najdroższa część całego urządzenia?
    Pozdrawiam
    n0rb92
    Level 10  
    mam trafo 12 i 20 volt i pod to bym chcial cos zrobic
    artis666
    Level 26  
    No pod to trafo za bardzo nic poważnego nie zrobisz. Jedynie coś pokroju tego TDA, więc czy ma to sens? Porządny wzmacniacz = transformator symetryczny, i minimum 30V.
    n0rb92
    Level 10  
    wiec poczekam az kupie trafo toroidalne i zrobie ten na tda7294
    wojtasmaj5
    Level 13  
    Zależy co ma się namyśli mówiąc porządny :P
    Ja na przykład wolę jakość od mocy, bo i tak przy normalnym codziennym słuchaniu muzyki wykorzystujemy góra 10W ;)
    Zamiast tego TDA polecam LM3886, mam na nich mostek i zasilam zregenerowany GDN 30/80 (niestety membrana lakierowana od STX'a) i bass jest naprawdę bardzo dobry.
    Zasilam je trafkiem 2x24V 200W.
    artis666
    Level 26  
    wojtasmaj5 wrote:

Zasilam je trafkiem 2x24V 200W.

Co po wyprostowaniu daje akurat około 30V :P
    wojtasmaj5
    Level 13  
    Tak daje 30V, a nawet 31 z groszami, ale bez obciążenia:)
    Po maksymalnym obciążeniu napięcie spadło do 24,1V:D
    artis666
    Level 26  
    To dołóż kondensatorów, albo wymień na większe. Przy mocy trafa 200W to bardzo duży spadek.
    wojtasmaj5
    Level 13  
    Na razie musi wystarczyć bateria 2x 9900uF
    Obciążone było dwoma takimi mostkami czyli teoretycznie jakieś 300W i widać było, że siada ale był tylko delikatnie ciepły, ledwo wyczuwalnie.
    tacman
    Level 16  
    Kolego
    Jeżeli masz troszkę samozaparcia i wiedzy to wykonaj coś porządnego na tranzystorach a nie będziesz żałować. Żadna kostka scalona nie zagra tak.
    Sam przeżyłem TDA7294 a potem LM3886, który grał o niebo lepiej od Tadeusza. Teraz mam Wzmacniacz na Mosfetach i wiem co znaczy scalony wzmacniacz.

Pozdrawiam
    wojtasmaj5
    Level 13  
    A posłuchaj jakiegoś dobrego lampiaka :P
    Należy również pamiętać, że wzmacniacz to nie wszystko.
    Dobre kolumienki to podstawa;)
    Pozdrawiam

P.S.
    Słuchałem Holtona 200 na tym samym głośniku co mostka LM'ów i Holton miał lepszą kontrolę, ale mi bardziej się podoba bass z LM'ów jest taki inny:)
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zanim zaczniecie gadać bzdury to przyjrzyjcie sie schematowi tego niepozornego układu. Każdy TDA jest wspomagany parą dodatkowych tranzystorów, a pracują w mostku. Co za tym idzie maksymalny prąd TDA nie zostanie przekroczony bo płynie przez zewnętrzne tranzystory a nie sam TDA. Teoretycznie moc tego układy wyniesie 72W przy zasilaniu +/- 18V z głośnikiem 4 omowym.
    Projekt jest bardziej pouczający niż sam tda.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    :arrow: chaka
    Przejrzyj noty katalogowe układów TDA2030 i TDA2030A (wbrew pozorom te układy się różnią). Ten z literką A może pracować w takiej konfiguracji jak w omawianym tu projekcie (i nawet notka o tym mówi - Driver), jednak tylko z impedancją obciążenia 4Ω przy napięciu łącznym 39V i osiąga wtedy 44W mocy ale przy THD=10%. Skoro praca w takiej konfiguracji możliwa jest z obciążeniem 4Ω, to w mostku będzie min 8Ω.

Ja sobie tego nie wymyśliłem - tak napisał sam producent:
    TDA2030
    TDA2030A

Tak, czy siak - 200W, czy nawet 140W z tego układu to jedna wielka bujda.
    http://www.electronics-lab.com/projects/audio/013/index.html