Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Jq V2 - Mega Monitor

almighty 20 Jul 2009 18:07 29186 7
 • Kolumny Jq V2 - Mega Monitor

  Po kilku latach słuchania kolumn na Monacorze SPH176 i G20SC postanowiłem zrobić coś nowego, lepszego. W loudspeakers.pl była promocja na zestawy głośnikowe więc wybrałem Ushery - zestaw na 9550 i 8945A. Głośniki zakupiłem końcem grudnia. Prace rozpoczęte początkiem lutego po zakupie frezarki trwały do lipca ~300h minimum. Wzorowałem się na Konstrukcji Sonus Fabera Cremona Auditor.

  Kolumny.

  Wykonane z płyty mdf 12mm. składają się z 134 elementów. Boki kolumn wykonane ze 120 łuczków wyciętych frezarka. Na każdą kolumnę przypada 60 łuczków różnej szerokości, by wewnętrzna powierzchnia nie była gładka,2x spód, 2xgóra 2xprzód, średnia grubość 24mm, wzmocnienia pionowe i poziome. Całość klejona klejem do drewna bez wkrętów. Niestety podczas klejenia, klej działał jak smar i kawałki mdf się ślizgały i nie mogłem uzyskać idealnej powierzchni. Po sklejeniu całość była kilkanaście godzin szlifowana, szpachlowana. Fornir początkowo był piękną jabłonią indyjską ale powstała tak olbrzymia ilość bąbli i wybrzuszeń że fornir w paru miejscach został zeszlifowany, a góra dół i przód zheblowane. Następnie znów szpachla i kolejny fornir tym razem orzech kaukaski imitujący deseczki jak w oryginale. Zużyłem 2 puszki kleju Patex Moment. Fornir został wygładzony papierem 180 i pokryty 3 warstwami caponu, potem znów szlifowanie i lakier Hartz Lack Połysk malowany wałkiem gąbkowym - 8 warst, co 2 warstwy szlifowanie papierem 320 - 600. Zakończenie kolumny wyrzeźbione z belki sosnowej 10x7cm dłutem i wygładzane papierem ściernym na wiertarce, pokryte bejcą kasztanową i czarną, capon i lakier - 8 warstw. Z tyłu umieściłem port b-r 5cm średnicy i terminale. Pojemność wewnętrzna kolumny około 20 litrów, dół i góra wygłuszona wełną owczą.

  Podstawki.

  Podstawki wykonane z płyty mdf 12mm, składają się z około 50 części. Przód i tył wykonywane z małych łuczków, boki jako całość. Po sklejeniu i skręceniu od wewnątrz uszczelnione żywicą poliestrową, następnie góra i dół zalane szybkoschnącym betonem by zakotwić 12cm śruby M10(3 szt. dół 3szt. góra), po środku ubity piasek ze żwirem. Podstawa wycięta z płyty wiórowej - 2 sklejone warstwy grubość 40mm. Całość oklejona fornirem orzech kaukaski, zabejcowana 3 x kasztan 2x czarną bejcą. Później capon i lakier bezbarwny - 8 warstw. Jako "kolce" służą krążki chromowane z hantli.

  Głośniki - wysokotonowy Usher 9550, niskotonowy 8945A. Okablowanie wewnętrzne to
  JANTZEN 2-SOLID / 0.5A JANTZEN SOLID CORE FULL RANGE SUPER QUALITY SPEAKER CABLE OFC 6N 2*20AWG
  JANTZEN 2-SOLID / 1.0A JANTZEN SOLID CORE FULL RANGE SUPER QUALITY SPEAKER CABLE OFC 6N 2*17AWG
  JANTZEN AUDIO LOUDSPEAKER CABLE – white OFC 5N 2*2.5mm2 = 2*13AWG
  Każdego po pół metra na kolumnę.
  Zwrotnica na początek I rzędu - cewka 1,8mH i kondensator 4,7 uF oraz rezystor 4,7ohm.Jak pograją 2 tygodnie to pomierzę i dopasuje razem z b-r.

  Wrażenia z dźwięku. Różnica jest bardzo duża w każdym dźwięku, kolumny potrafią znikną, nie słychać że są pokoju, potrafią dać większą przestrzeń, inaczej się tego słucha, zaskakują przy minimalnej głośności, basu jest dużo nawet z niedostrojonym b-r. Lepsza zwrotnica powinna jeszcze coś poprawić ale ta 1 rzędu by mi pasowała.

  Waga gdzieś między 25 - 35 kg.

  Wymiary:
  Wysokość całości 117cm, wysokość monitora 43cm, szerokość max monitora 27cm, głębokość max monitora 49cm.

  Materiały:
  Usher 9550 - 2 szt,
  Usher 8945A - 2 szt,
  klej do drewna - 1 litr,
  Patex Moment - 3 x 750ml,
  Płyta mdf 12mm - 6m2,
  płyta wiórowa 18mm - 4m2,
  fornir orzech kaukaski - 3m2,
  capon - 0,5l
  bejca - 2x 0,5l,
  lakier - 1,1l


  Koszty:
  głośniki - 970zł
  płyty - 200zł
  zwrotnica - 250zł
  osprzęt - 100zł
  klej - 100zł
  lakier - 60zł
  capon - 10zł
  bejca - 14zł
  fornir - 56zł
  szpachla - 60zł
  papiery ścierne, pędzle, inne - 200zł
  beton - 20zł

  Przyjmijmy, że W sumie około 2000zł. Bez narzędzi.

  Konstrukcja jest baardzo przekombinowana. Następnym razem zupełnie zmienię "technologię produkcji", ale raczej szybko to nie nastąpi.

  Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor Kolumny Jq V2 - Mega Monitor

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  almighty
  Level 12  
  Offline 
  Has specialization in: wszystko
  almighty wrote 95 posts with rating 75. Live in city Jaworzno. Been with us since 2003 year.
 • #2
  lord_blaha
  Level 33  
  Konstrukcja prześliczna! Podziwiam determinację. Dlaczego nie zrobiłeś łuków z kawałków ustawianych pionowo? Mniej cięcia i frezowania by było...
  Hmmm... A nie chcesz sprzedać teraz tych kolumn na Monacorze?:)
 • #3
  *rogal*
  Level 14  
  Witam serdecznie.

  Rzadko oceniam konstrukcje ale ta mnie szczególnie zainteresowała, ponieważ sam mam zamiar skopiować obudowy głośników "Sonus faber auditor M".
  Więc po kolei.
  Na plus:
  * bardzo dobre głośniki kupione w dosyć atrakcyjnej cenie
  * zwrotnica, nie wiem czy pierwszego rzędu jest dla tych głośników najlepsza ale skoro mówisz że będziesz jeszcze z nią kombinował to myślę że efekt będzie wyśmienity.
  * części do zwrotnic, porządne kosztują dużo ale bardzo słychać różnice
  * okablowanie, dobre kable to duży plus
  * świetny projekt obudowy

  Na minus:
  Tu jest ciężko coś wytknąć ale właśnie, napisałem że świetny projekt obudowy, ale wykonanie. Kolumny w oryginale były zaprojektowane przez włoskich stylistów i takie jak są wyglądają najlepiej. Szczerze mówiąc to twoje głośniki wyglądają najlepiej od tyłu. Tylko dlaczego?
  Tył wykonałeś bardzo podobny do oryginalnego ale boki i przód?
  Szkoda że już nie przypominają oryginałów. Jeśli wydałeś 200zł na MDF to w tej cenie mogłeś kupić belki drewniane i przy pomoce piłki i frezarki zrobić półokrągłe paski o znacznie większej wysokości np. 5 na stronę i na ich łączeniach czarne paski jak w oryginale. Teraz przód. skoro wykonałeś taki piękny tył i nie szczędziłeś środków na wykonanie tych obudów to czemu nie zrobiłeś frezowanych przodów obciągniętych skórą które wyglądają pięknie? Tylko zrobiłeś zwykłe przody jak w setkach innych tańszych kolumn ?
  Podziwiam to że wiozłeś się za tak ambitny projekt ale szkoda mi że nie przyłożyłeś się do tego w takim stopniu na jaki Cie stać.

  Pozdrawiam.
 • #4
  przemo-lukas
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Projekt dopracowany pod każdym względem, wizualnym a przede wszystkim akustycznym. Nie chcę się rozpisywać, bo to Twój temat. Ale proszę opisz innym użytkownikom, czemu akurat obudowa klejona "sandwich", po co taki kształt przekroju poprzecznego, czemu nierówne poszcz. elementy, czemu pochylona przednia ścianka, po co takie akurat wytłumienie? Widać, że wszystko przemyślałeś. :idea: Perfekcja. Świetne przetworniki. Proszę, napisz którym wzmacniaczem to "napędzasz". Symasymem czy el34 w p-p?
  almighty wrote:
  ...Lepsza zwrotnica powinna jeszcze coś poprawić ale ta 1 rzędu by mi pasowała...

  Myślisz o czymś takim? :D
  Kolumny Jq V2 - Mega MonitorKolumny Jq V2 - Mega Monitor

  P.s.
  To, że kolega wzorował się na sonus faber'ach nie oznacza, że chciał wykonać wierną kopię. Sądząc po włożonej pracy, uzyskał efekt jaki zamierzał uzyskać. A mi taka estetyka odpowiada w 100%.
  P.s.2
  Widzę, że "upgradowanego" odtwarzacza nie pozbyłeś się? :D
  Prawdę mówiąc cały Twój system bardzo mi się podoba. Najlepszy przykład jak mądrze spożytkować każdą złotówkę wydaną na hobby.
 • #5
  almighty
  Level 12  
  Po zrobieniu lamp sysmasym miał zostać przebudowany ale po rozłożeniu go na części siedzi w szafie już ponad roku :) jakoś nie ma potrzeby go składać spowrotem.

  Co do wyglądu to rzeczywiście nie miała to być wierna kopia, ale wszelkie koncepcje zmieniały się kilkunastokrotnie dostosowywując wszystko do posiadanych narzędzi. A i tak teraz zrobiłbym je inaczej :)

  Co do zwrotnicy to bardziej coś takiego. Przyjmuje że elementy i tak są za dobre.

  http://www.geocities.com/woove99/Spkrbldg/Usher_701.htm
  Kolumny Jq V2 - Mega Monitor
 • #6
  nitros66
  Level 26  
  Witam. Pozwolę sobie odświeżyć temat. Czy autor opisując koszty wykonania zwrotnic brał pod uwagę komplet czy jedną sztukę?
 • #7
  przemo-lukas
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeśli alpha core + scr + mills to za sztukę. Jeśli powietrzna z polinku + cross cap + ceramiczne to za 2 sztuki i zostanie jeszcze na inne drobiazgi. :wink:
 • #8
  almighty
  Level 12  
  Powietrzne z polinku jak przemo lukas pisze i cena za 2 sztuki. Ciągle mam chęć zrobić zwrotnice jak 2 posty wyżej bo czegoś mi brakuje ale nie mam chęci naprawić jiga i robić pomiarów.