Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny a`la GREGOR na USHERACH

GREGOR:-) 03 Cze 2008 20:18 48814 35
  • Witam serdecznie wszystkich miłośników DIY.
    Chciałbym przedstawić moją kolejną konstrukcję, która z założenia miała być nieco lepsza od poprzedniej:D

Na wstępie pragnę podziękować Pawłowi S. oraz czarosławwowi za pomoc w wyborze przetworników.

Największe podziękowania chciałbym jednak złożyć na ręce przemo-lukasa od którego odkupiłem głośniczki wraz z elementami zwrotek i który był moim dobrym duchem w trakcie prac nad niżej przedstawionymi kolumnami (zawsze służył poradą oraz dobrym słowem). Jeszcze raz serdecznie dziękuję!

A teraz do rzeczy:

Kolumny są klasyczną konstrukcją dwudrożną na przetwornikach ze stajni USHERA: 8945A oraz 9930. :spoko:

Skrzynie wykonane są z płyty MDF 18mm (podwójny front) wzmocnione poprzeczkami. Wymiary 95 cm x 21 cm x 41 cm u podstawy i 28 cm u szczytu. Pojemność dla głośników to 23 l strojone na ok 45 Hz. Przednia ściana pochylona jest pod kątem 7 stopni. Całość oklejona fornirem MERBAU i pomalowana 3 warstwami bezbarwnego, półmatowego, akrylowego lakieru do parkietów. Wnętrze wygłuszone jest wełną owczą z dodatkiem poliestru. Kable w kolumienkach to miedź beztlenowa - płaska plecionka z polinku.
    Ozdobą całości są kamienne cokoły z czarnego granitu, za które zapłaciłem półlitrowym Panem Tadeuszem oraz złote kolce.

Zwrotka pierwszego rzędu wg projektu AKKUSA, w której skład wchodzi cewka taśmowa Alpha-Core, kondensator SCR MKP oraz rezystor Millsa.
    8)

Cena za parę kolumn to ok 1800 zł.

Jeśli chodzi o brzmienie to ciężko jest ubrać w słowa to co człowiek czuje w momencie gdy usłyszy głośniki tej klasy po raz pierwszy. Chyba dobrze obrazuje to reklama coca-coli - człowiek siada, włącza i... "robi klasyczne aaaahh" Ciężko jest się oderwać od fotela.

Kolumienki napędzam wzmakiem Cambridge Audio Azur 640av2 plus odtwarzacz CD tej samej firmy i serii. klocki połączone są kabelkiem 2xRCA firmy Tara-Labs model Prism 200A

Cel jaki sobie postawiłem został osiągnięty z ogromną nadwyżką....

A teraz to co tygryski lubią najbardziej czyli GALERIA:

Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH

P.S. Proszę nie komentować wkrętów jakich użyłem do średnioniskotonowych.... wkrótce je wymienię...

Fajne!
  • #2 03 Cze 2008 21:07
    wilku_sc
    Poziom 21  

co tu duzo gadać, bardzo dobre kolumny :)
    napisz coś więcej o brzmieniu...

• #3 03 Cze 2008 21:14
    pop6
    Poziom 15  

Nareszcie konstrukcja na poziomie :D
    bo już myślałem że będzie coraz gorzej ,
    kolumienki bardzo udane(choć strasznie duże się wydają) ,wykonanie,dobór przetworników,zwrota 1 rzędu ciekawe jak to chodzi(high-end):D
    tylko ten azur mi tu nie pasuje ,musisz teraz zastanowić się nad czymś lepszym bo kolumny 1 klasa !

• #4 03 Cze 2008 21:25
    GREGOR:-)
    Poziom 12  

CA to "chyba" też sprzęt na poziomie.... co tu napisać o brzmieniu. Porównanie ich do moich poprzednich kolumn na stx i Tonsil byłoby delikatnie mówiąc nie na miejscu! Bas pod względem mocy nieznacznie tylko ustępuje Tonsilowi 30/100, natomiast jakością bije go na głowę... Gdy słucham kobiecych wokali ciarki mam na calusieńkim ciele... A tweeter to moim zdaniem majstersztyk!!! nie mogę go porównać do np Vify bo jej nie słyszałem ale brzmienie tego co mam wprawiło mnie w osłupienie...

• #5 03 Cze 2008 21:34
    RAFi X
    Poziom 28  

Łał. Przemo-Lukas coś wspominał o konstrukcji na Usherach, ale nie mówił że to będzie taka petarda :D
    Kolumny naprawdę bardzo ładne :) Widać że poważnie się zabrałeś do sprawy :P świetnie, wszystko dopięte na ostatni szczebel.
    A może mógłbyś porównać ich brzmienie do Siest ?

PS. Żeby nie było że się czepiam, ale skrzynie wielkie naprawdę :)
    Na upartego, gdyby przeprojektować odpowiednio zwrotnicę to można by z użyciem tych głośników zrobić monitorki :D

• #6 03 Cze 2008 21:40
    Poziom 12  

można by ale mi chodziło o podłogówki... wcale nie są takie duże - to tylko 95 cm wysokości - te z akkusa mają 100... Siest nie słyszałem przykro mi!

• #7 04 Cze 2008 08:59
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

No, po wielu perypetiach i przeciwnościach losu, w końcu ujrzały światło dzienne. Jeśli powiem, że Twoje zestawy głośnikowe są jednymi z najlepszych na elektrodzie to nie przesadzę. Chociaż znasz moją opinię. Świetne przetworniki, dobre elementy zwrotnic, koherencja czasowa, piękny fornir z ładnym lakierem, terminale, piękny cokół. Świetnie wygląda i jeszcze lepiej brzmi. Co do wzmacniacza. W tej klasie cenowej ciężko „ustrzelić” coś lepszego. Moim zdaniem można by porównywać NAD’a, Xindak’a i Twojego CA.
    Nie mówię, że jest to hi-end, a tylko sprzęt budżetowy, jednak daje wiele satysfakcji i zadowolenia z brzmienia. O klasie może świadczyć, że sprzęt nie traci mocno na wartości, kiedy chcemy go sprzedać jako używany. Zestawów prawdę mówiąc nie ma co porównywać do siest. Mają lepszą średnicę, a wysokie tony to poezja. Przestrzeń to kwestia również ustawienia, nie miałem możliwości bezpośrednio ich porównać, więc może to być opinia mocno subiektywna, jednak scenę USHER’y mają lepszą. Naprawdę można dokładnie ustalić rozstawienie instrumentów na niektórych płytach.

• #8 04 Cze 2008 21:53
    Poziom 12  

Tak trochę to trwało - miałem potworny problem z kupieniem MDF-u ale wreszcie się udało.
    Dziękuję za opinie - miło przeczytać dobre słowo o konstrukcji, w którą się włożyła tyle serducha...

• #9 05 Cze 2008 12:22
    przemo-lukas

Grzesiu.
    Jak ostatecznie wygłuszyłeś kolumny?
    Cokół montowałeś do konstrukcji obudowy?
    Napisał byś parę słów o wrażeniach?
    Jak wykonałeś fazę na frontowej stronie kolumn?
    P.s.
    Mam nadzieję, że nie słuchasz na takich ustawieniach wzmacniacza? :D

• #10 05 Cze 2008 16:53
    Poziom 12  

kolumny wygłuszyłem z tyłu oraz góra i dół... Jak będę wymieniał wkręty to dam też wygłuszenie na przednią ściankę.
    na razie kolumny stoją sobie spokojnie na cokołach ale mają wywiercone dziurki więc docelowo będą przykręcone.
    Jeśli chodzi o frezy to robiłem je ręczną frezarką, natomiast przednią ściankę ścinałem pod kątem za pomocą szlifierki do drewna. Przykręciłem wzdłuż płyty dwa kontowniki metalowe - z jednej strony płyty przy krawędzi a z drugiej 0.5 cm od krawędzi... ograniczyłem w ten sposób działanie szlifierki. Potem tylko przycisk "ON" i do dzieła...
    Ustawienia wzmacniacza - pewnie masz na myśli przycisk "Direct"... Czasem lubię po prostu więcej basu :-)
    Wrażenia - jak by tu je opisać... No po prostu nigdy w życiu nie słyszałem czegoś takiego... Paleta dźwięków jaka pojawiła się w moim pokoju dorównuje ilości chińczyków znajdujących się na 1 m kw powierzchni... siedzę sobie w fotelu, przede mną kolumny a mnie się wydaje jakby stała tylko jedna na środku!

• #11 05 Cze 2008 19:20
    otomsono
    Poziom 15  

Kolumny pod względem przetworników jak i wykonania- pierwsza klasa, jednak dla mnie osobiście wyglądają trochę "krowiato"- może tylko na fotkach jest taki efekt.

• #12 05 Cze 2008 20:18
    Poziom 12  

kolumny w rzeczywistości są mniejsze... Zdjęcia je tak jakoś dziwnie powiększają. Muszę zrobić parę nowych fotek

• #13 06 Cze 2008 09:05
    Arkadyo
    Poziom 29  

Bardzo udane diy. Dobrze, że chociaż niektórzy słuchają bardziej doświadczonych kolegów z forum i wtedy mamy efekty takie jak tu :). Prawdziwe ślicznoty. Dobre głośniki z przeznaczoną do nich zwrotą i do tego stolarka bez wpadek. Gratulacje Gregor, jak na początkującego diy'owca (oceniam po wkładzie na elce :) ) to podszedłeś do tematu właściwie. Teraz możesz przejść się po sklepach audio i porównać jak dobrze zrobiłeś że posłuchałeś Przemka.
    Mogłeś jeszcze fronty lekko zfrezować i byłyby cacy na 110% a tak tylko na 100 ;).
    Żeby jeszcze ten gdn nie miał takiej nakrapianej membramy :D, wiem wiem, mało istotne ale co na niego patrze to mam wrażenie, że to jakieś badziwiaste car audio :). Ale to bez znaczenia - ma grać a przy tym napędzie zapewne robi to lepiej niż oczekiwałeś :)

• #14 06 Cze 2008 11:02
    przemo-lukas

Arkadyo napisał:

Mogłeś jeszcze fronty lekko zfrezować i byłyby cacy na 110% a tak tylko na 100 ;).
    Żeby jeszcze ten gdn nie miał takiej nakrapianej membramy :D, wiem wiem, mało istotne ale co na niego patrze to mam wrażenie, że to jakieś badziwiaste car audio...

Frezy są. Pod małym kątem ale jednak więc myślę, że możemy dać kompromisowo 105%. :D
    Co do przetworników, mi kojarzą się bardziej z 18W8545K scan speak'a. :wink:

• #15 06 Cze 2008 15:13
    Poziom 12  

fronty są podfrezowane - tak subtelnie i delikatnie... A głośniki prezentują się naprawdę świetnie... Ale to rzecz gustu a o gustach się nie dyskutuje, niektórym mogą się po prostu nie podobać.

• #16 09 Cze 2008 13:35
    Le_G
    Poziom 10  

Mógłbyś opisać bas jaki dobiega z kolumn? Nie jest zbyt miękki? Rozmyty? Dałeś sporo wygłuszenia (wełny) co raz że to powiększa przestrzeń widzianą przez głośnik a dwa że nie wiem czy to zdrowo dla basiora jeśli wlot BR jest tak blisko wygłuszenia (dolna ścianka), na zdjęciu wygląda że BR jest tuż nad grubą warstwą wełny.
    Poza tym to bardzo mi się podobają, ładne kolumny. Wielki plus za konkretne przetworniki. Jak dla mnie to boczne ścianki mogłyby być ciut węższe, nadałoby to dla kolumn smukłości. Ładny można powiedzieć klasyczny kolumnowy fornir. Frezy pod głośnikami zrobiłeś to się chwali i wygląda rzecz jasna.

• #17 20 Cze 2008 14:26
    przemo-lukas

Pozwolę sobie zamieścić kilka elementów zwrotnic. Mam nadzieję, że GREGOR:-) nie ma nic przeciwko temu?

• #18 26 Cze 2008 10:53
    Poziom 12  

Oczywiście że nie! Wiesz przecierz drogi Przemku, że z niecierpliwością na nie czekałem! Jeśli chodzi o bas to zdecydowanie nie zamula!!! Trafia dokładnie w to miejsce w którym być powinien! I jest go nadzwyczaj dużo!!! Dodam jeszcze parę fotek już po wymianie wkrętów mocujących głośniki:

• #19 26 Cze 2008 17:33
    przemo-lukas

No i teraz wygląda to cudnie. Jeszcze raz. Gratuluję udanej konstrukcji. Nie wstyd czymś takim pochwalić się. Oby na "elektrodzie" było coraz więcej takich konstrukcji. Tego życzę wszystkim userom.

• #20 29 Cze 2008 11:20
    baksik00
    Poziom 12  

Co zmieniałeś w zwrotnicy żeby zastosować pochyłą sciankę ?

• #21 30 Cze 2008 10:19
    przemo-lukas

Nic. Zwrotnica Akkusa jest do ścianki pochylonej o 7°.

• #22 25 Lis 2008 17:53
    Poziom 12  

Witam forumowiczów. Chciałbym odświeżyc trochę temat oraz podzielic się nowymi wrażeniami.
    Otóż: moja ostatnia wizyta w Media Markt zaowocowała zakupem płyty Marcusa Millera "Silver Rain" i to właśnie ta płyta otworzyła przede mną nowe horyzonty brzmieniowe. Gdy słucham różnych polskich wykonawców dźwięk jaki dobiega do moich uszu jest wspaniały, pełen przestrzeni i szczegółów, ale płyta Marcusa Millera odsłuchiwana na wyżej przedstawionym sprzęcie a w szczególności tytułowy utwór powoduje powstanie na moim ciele miliona wibrujących ciarek. O ile przy innych płytach zwykle podkręcam bas o tyle przy tej płycie muszę go znacznie ujmowac gdyż bardzo mocno (lecz nie uciążliwie) daje o sobie znac z nadzwyczajną jakością. Każdy jeden instrument pojawiający się na scenie wydaje się życ własnym życiem, jest doskonale słyszalny a wytrawny słuch mógłby zlokalizowac jego rozmieszczenie. PO PROSTU NIE MOGŁEM PRZESTAC SŁUCHAC TEJ PŁYTY. Ciekawe jak brzmiało by to na prawdziwym hi-endowym sprzęcie... POZDRAWIAM

• #23 28 Lis 2008 23:10
    RAFi X
    Poziom 28  

No to pięknie :)
    Jak znajdę ją gdzieś w sklepie to na pewno zakupię.
    Co do korekcji...to się już nauczyłem do "Source Direct" ;) I jeżeli brzmi kiepsko to znaczy, że realizator dał ciała, jeżeli jest czegoś za wiele to że przesadził :P
    Jeżeli da się słuchać to znaczy że odwalił kawał dobrej roboty.
    Pozdrawiam :D

• #24 29 Lis 2008 09:09
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Słyszałem Ushery V-602 (8935A)- coś pięknego. Nie wspomnę o cenie. Ale o to chodzi w Diy. Gratuluję bardzo udanej konstrukcji. Podejrzewam, że nie jedna pajenczynka urośnie na nich przez kolejne kilka lat.
    Też mam tą płytkę Millera. Wszystko na niej "żyje" tak powinna być wydana każda płyta.

• #25 30 Lis 2008 11:31
    Poziom 12  

DIGIPROCOMP napisał:
    Podejrzewam, że nie jedna pajenczynka urośnie na nich przez kolejne kilka lat.

Co to to nie... Nigdy nie pozwolę na ingerencję pająków w moje dzieło :D:D
    Moja kolejna płytka z pewnością na samej górze będzie nosiła napis : "MARCUS MILLER" :D

• #26 10 Sty 2009 22:46
    witek0987
    Poziom 15  

A jakie wymiary ma rura br?

• #27 11 Sty 2009 14:58
    Poziom 12  

rura jest z polinku a jej wymiary to 68x120 mm

• #28 30 Sty 2009 11:56
    przemo-lukas

A jak Grzesiu sprzęt sprawuje się w rock'u czy metalu? (Ja wiem, ale to Twoja konstrukcja :D )

• #29 09 Lut 2009 22:47
    Poziom 12  

hmm. No w sumie nie mam jako takiego porównania ze sprzętem innej klasy więc trudno się wypowiedziec... Dla mnie brzmią rewelacyjnie w każdym rodzaju muzyki. Radzą sobie świetnie zarówno w metalu jak i w rock'u...

• #30 10 Lut 2009 10:07
    kivlov
    Poziom 26  

Nie planujesz zmienić wzmacniacza, aby jeszcze piękniej zagrały Ushery - słyszałem, że grają naparwdę ładną średnica czy to prawda, czy miałeś porównanie z HDS180?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME