logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Kolumny a`la GREGOR na USHERACH

GREGOR:-) 03 Cze 2008 20:18 53206 35
REKLAMA
  • Witam serdecznie wszystkich miłośników DIY.
    Chciałbym przedstawić moją kolejną konstrukcję, która z założenia miała być nieco lepsza od poprzedniej:D

    Na wstępie pragnę podziękować Pawłowi S. oraz czarosławwowi za pomoc w wyborze przetworników.

    Największe podziękowania chciałbym jednak złożyć na ręce przemo-lukasa od którego odkupiłem głośniczki wraz z elementami zwrotek i który był moim dobrym duchem w trakcie prac nad niżej przedstawionymi kolumnami (zawsze służył poradą oraz dobrym słowem). Jeszcze raz serdecznie dziękuję!


    A teraz do rzeczy:

    Kolumny są klasyczną konstrukcją dwudrożną na przetwornikach ze stajni USHERA: 8945A oraz 9930. :spoko:

    Skrzynie wykonane są z płyty MDF 18mm (podwójny front) wzmocnione poprzeczkami. Wymiary 95 cm x 21 cm x 41 cm u podstawy i 28 cm u szczytu. Pojemność dla głośników to 23 l strojone na ok 45 Hz. Przednia ściana pochylona jest pod kątem 7 stopni. Całość oklejona fornirem MERBAU i pomalowana 3 warstwami bezbarwnego, półmatowego, akrylowego lakieru do parkietów. Wnętrze wygłuszone jest wełną owczą z dodatkiem poliestru. Kable w kolumienkach to miedź beztlenowa - płaska plecionka z polinku.
    Ozdobą całości są kamienne cokoły z czarnego granitu, za które zapłaciłem półlitrowym Panem Tadeuszem oraz złote kolce.

    Zwrotka pierwszego rzędu wg projektu AKKUSA, w której skład wchodzi cewka taśmowa Alpha-Core, kondensator SCR MKP oraz rezystor Millsa.
    8)

    Cena za parę kolumn to ok 1800 zł.

    Jeśli chodzi o brzmienie to ciężko jest ubrać w słowa to co człowiek czuje w momencie gdy usłyszy głośniki tej klasy po raz pierwszy. Chyba dobrze obrazuje to reklama coca-coli - człowiek siada, włącza i... "robi klasyczne aaaahh" Ciężko jest się oderwać od fotela.

    Kolumienki napędzam wzmakiem Cambridge Audio Azur 640av2 plus odtwarzacz CD tej samej firmy i serii. klocki połączone są kabelkiem 2xRCA firmy Tara-Labs model Prism 200A

    Cel jaki sobie postawiłem został osiągnięty z ogromną nadwyżką....

    A teraz to co tygryski lubią najbardziej czyli GALERIA:

    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH Kolumny a`la GREGOR na USHERACH

    P.S. Proszę nie komentować wkrętów jakich użyłem do średnioniskotonowych.... wkrótce je wymienię...

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Offline 
    Specjalizuje się w: akustyka
    GREGOR:-) napisał 100 postów o ocenie 3, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście "Goworów". Jest z nami od 2007 roku.
  • REKLAMA
  • #3 5210736
    pop6
    Poziom 15  
    Posty: 155
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    Nareszcie konstrukcja na poziomie :D
    bo już myślałem że będzie coraz gorzej ,
    kolumienki bardzo udane(choć strasznie duże się wydają) ,wykonanie,dobór przetworników,zwrota 1 rzędu ciekawe jak to chodzi(high-end):D
    tylko ten azur mi tu nie pasuje ,musisz teraz zastanowić się nad czymś lepszym bo kolumny 1 klasa !
  • REKLAMA
  • #4 5210780
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    CA to "chyba" też sprzęt na poziomie.... co tu napisać o brzmieniu. Porównanie ich do moich poprzednich kolumn na stx i Tonsil byłoby delikatnie mówiąc nie na miejscu! Bas pod względem mocy nieznacznie tylko ustępuje Tonsilowi 30/100, natomiast jakością bije go na głowę... Gdy słucham kobiecych wokali ciarki mam na calusieńkim ciele... A tweeter to moim zdaniem majstersztyk!!! nie mogę go porównać do np Vify bo jej nie słyszałem ale brzmienie tego co mam wprawiło mnie w osłupienie...
  • #5 5210822
    RAFi X
    Poziom 29  
    Posty: 1360
    Pomógł: 73
    Ocena: 45
    Łał. Przemo-Lukas coś wspominał o konstrukcji na Usherach, ale nie mówił że to będzie taka petarda :D
    Kolumny naprawdę bardzo ładne :) Widać że poważnie się zabrałeś do sprawy :P świetnie, wszystko dopięte na ostatni szczebel.
    A może mógłbyś porównać ich brzmienie do Siest ?

    PS. Żeby nie było że się czepiam, ale skrzynie wielkie naprawdę :)
    Na upartego, gdyby przeprojektować odpowiednio zwrotnicę to można by z użyciem tych głośników zrobić monitorki :D
  • #6 5210846
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    można by ale mi chodziło o podłogówki... wcale nie są takie duże - to tylko 95 cm wysokości - te z akkusa mają 100... Siest nie słyszałem przykro mi!
  • #7 5211819
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    No, po wielu perypetiach i przeciwnościach losu, w końcu ujrzały światło dzienne. Jeśli powiem, że Twoje zestawy głośnikowe są jednymi z najlepszych na elektrodzie to nie przesadzę. Chociaż znasz moją opinię. Świetne przetworniki, dobre elementy zwrotnic, koherencja czasowa, piękny fornir z ładnym lakierem, terminale, piękny cokół. Świetnie wygląda i jeszcze lepiej brzmi. Co do wzmacniacza. W tej klasie cenowej ciężko „ustrzelić” coś lepszego. Moim zdaniem można by porównywać NAD’a, Xindak’a i Twojego CA.
    Nie mówię, że jest to hi-end, a tylko sprzęt budżetowy, jednak daje wiele satysfakcji i zadowolenia z brzmienia. O klasie może świadczyć, że sprzęt nie traci mocno na wartości, kiedy chcemy go sprzedać jako używany. Zestawów prawdę mówiąc nie ma co porównywać do siest. Mają lepszą średnicę, a wysokie tony to poezja. Przestrzeń to kwestia również ustawienia, nie miałem możliwości bezpośrednio ich porównać, więc może to być opinia mocno subiektywna, jednak scenę USHER’y mają lepszą. Naprawdę można dokładnie ustalić rozstawienie instrumentów na niektórych płytach.
  • #8 5214270
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Tak trochę to trwało - miałem potworny problem z kupieniem MDF-u ale wreszcie się udało.
    Dziękuję za opinie - miło przeczytać dobre słowo o konstrukcji, w którą się włożyła tyle serducha...
  • #9 5215611
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    Grzesiu.
    Jak ostatecznie wygłuszyłeś kolumny?
    Cokół montowałeś do konstrukcji obudowy?
    Napisał byś parę słów o wrażeniach?
    Jak wykonałeś fazę na frontowej stronie kolumn?
    P.s.
    Mam nadzieję, że nie słuchasz na takich ustawieniach wzmacniacza? :D
  • #10 5216344
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    kolumny wygłuszyłem z tyłu oraz góra i dół... Jak będę wymieniał wkręty to dam też wygłuszenie na przednią ściankę.
    na razie kolumny stoją sobie spokojnie na cokołach ale mają wywiercone dziurki więc docelowo będą przykręcone.
    Jeśli chodzi o frezy to robiłem je ręczną frezarką, natomiast przednią ściankę ścinałem pod kątem za pomocą szlifierki do drewna. Przykręciłem wzdłuż płyty dwa kontowniki metalowe - z jednej strony płyty przy krawędzi a z drugiej 0.5 cm od krawędzi... ograniczyłem w ten sposób działanie szlifierki. Potem tylko przycisk "ON" i do dzieła...
    Ustawienia wzmacniacza - pewnie masz na myśli przycisk "Direct"... Czasem lubię po prostu więcej basu :-)
    Wrażenia - jak by tu je opisać... No po prostu nigdy w życiu nie słyszałem czegoś takiego... Paleta dźwięków jaka pojawiła się w moim pokoju dorównuje ilości chińczyków znajdujących się na 1 m kw powierzchni... siedzę sobie w fotelu, przede mną kolumny a mnie się wydaje jakby stała tylko jedna na środku!
  • #11 5216805
    otomsono
    Poziom 15  
    Posty: 220
    Ocena: 2
    Kolumny pod względem przetworników jak i wykonania- pierwsza klasa, jednak dla mnie osobiście wyglądają trochę "krowiato"- może tylko na fotkach jest taki efekt.
  • #12 5217026
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    kolumny w rzeczywistości są mniejsze... Zdjęcia je tak jakoś dziwnie powiększają. Muszę zrobić parę nowych fotek
  • #13 5218461
    Arkadyo
    Poziom 31  
    Posty: 1404
    Pomógł: 163
    Ocena: 139
    Bardzo udane diy. Dobrze, że chociaż niektórzy słuchają bardziej doświadczonych kolegów z forum i wtedy mamy efekty takie jak tu :). Prawdziwe ślicznoty. Dobre głośniki z przeznaczoną do nich zwrotą i do tego stolarka bez wpadek. Gratulacje Gregor, jak na początkującego diy'owca (oceniam po wkładzie na elce :) ) to podszedłeś do tematu właściwie. Teraz możesz przejść się po sklepach audio i porównać jak dobrze zrobiłeś że posłuchałeś Przemka.
    Mogłeś jeszcze fronty lekko zfrezować i byłyby cacy na 110% a tak tylko na 100 ;).
    Żeby jeszcze ten gdn nie miał takiej nakrapianej membramy :D, wiem wiem, mało istotne ale co na niego patrze to mam wrażenie, że to jakieś badziwiaste car audio :). Ale to bez znaczenia - ma grać a przy tym napędzie zapewne robi to lepiej niż oczekiwałeś :)
  • REKLAMA
  • #14 5218767
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    Arkadyo napisał:

    Mogłeś jeszcze fronty lekko zfrezować i byłyby cacy na 110% a tak tylko na 100 ;).
    Żeby jeszcze ten gdn nie miał takiej nakrapianej membramy :D, wiem wiem, mało istotne ale co na niego patrze to mam wrażenie, że to jakieś badziwiaste car audio...

    Frezy są. Pod małym kątem ale jednak więc myślę, że możemy dać kompromisowo 105%. :D
    Co do przetworników, mi kojarzą się bardziej z 18W8545K scan speak'a. :wink:
  • #15 5219450
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    fronty są podfrezowane - tak subtelnie i delikatnie... A głośniki prezentują się naprawdę świetnie... Ale to rzecz gustu a o gustach się nie dyskutuje, niektórym mogą się po prostu nie podobać.
  • #16 5228403
    Le_G
    Poziom 10  
    Posty: 54
    Ocena: 1
    Mógłbyś opisać bas jaki dobiega z kolumn? Nie jest zbyt miękki? Rozmyty? Dałeś sporo wygłuszenia (wełny) co raz że to powiększa przestrzeń widzianą przez głośnik a dwa że nie wiem czy to zdrowo dla basiora jeśli wlot BR jest tak blisko wygłuszenia (dolna ścianka), na zdjęciu wygląda że BR jest tuż nad grubą warstwą wełny.
    Poza tym to bardzo mi się podobają, ładne kolumny. Wielki plus za konkretne przetworniki. Jak dla mnie to boczne ścianki mogłyby być ciut węższe, nadałoby to dla kolumn smukłości. Ładny można powiedzieć klasyczny kolumnowy fornir. Frezy pod głośnikami zrobiłeś to się chwali i wygląda rzecz jasna.
  • #17 5268079
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    Pozwolę sobie zamieścić kilka elementów zwrotnic. Mam nadzieję, że GREGOR:-) nie ma nic przeciwko temu?
    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH

    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH

    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH
  • REKLAMA
  • #18 5286567
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Oczywiście że nie! Wiesz przecierz drogi Przemku, że z niecierpliwością na nie czekałem! Jeśli chodzi o bas to zdecydowanie nie zamula!!! Trafia dokładnie w to miejsce w którym być powinien! I jest go nadzwyczaj dużo!!! Dodam jeszcze parę fotek już po wymianie wkrętów mocujących głośniki:
    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH
    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH
    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH
    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH
    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH
    Kolumny a`la GREGOR na USHERACH
  • #19 5287844
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    No i teraz wygląda to cudnie. Jeszcze raz. Gratuluję udanej konstrukcji. Nie wstyd czymś takim pochwalić się. Oby na "elektrodzie" było coraz więcej takich konstrukcji. Tego życzę wszystkim userom.
  • #20 5296124
    baksik00
    Poziom 12  
    Posty: 64
    Ocena: 42
    Co zmieniałeś w zwrotnicy żeby zastosować pochyłą sciankę ?
  • #21 5298846
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    Nic. Zwrotnica Akkusa jest do ścianki pochylonej o 7°.
  • #22 5782188
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Witam forumowiczów. Chciałbym odświeżyc trochę temat oraz podzielic się nowymi wrażeniami.
    Otóż: moja ostatnia wizyta w Media Markt zaowocowała zakupem płyty Marcusa Millera "Silver Rain" i to właśnie ta płyta otworzyła przede mną nowe horyzonty brzmieniowe. Gdy słucham różnych polskich wykonawców dźwięk jaki dobiega do moich uszu jest wspaniały, pełen przestrzeni i szczegółów, ale płyta Marcusa Millera odsłuchiwana na wyżej przedstawionym sprzęcie a w szczególności tytułowy utwór powoduje powstanie na moim ciele miliona wibrujących ciarek. O ile przy innych płytach zwykle podkręcam bas o tyle przy tej płycie muszę go znacznie ujmowac gdyż bardzo mocno (lecz nie uciążliwie) daje o sobie znac z nadzwyczajną jakością. Każdy jeden instrument pojawiający się na scenie wydaje się życ własnym życiem, jest doskonale słyszalny a wytrawny słuch mógłby zlokalizowac jego rozmieszczenie. PO PROSTU NIE MOGŁEM PRZESTAC SŁUCHAC TEJ PŁYTY. Ciekawe jak brzmiało by to na prawdziwym hi-endowym sprzęcie... POZDRAWIAM
  • #23 5795479
    RAFi X
    Poziom 29  
    Posty: 1360
    Pomógł: 73
    Ocena: 45
    No to pięknie :)
    Jak znajdę ją gdzieś w sklepie to na pewno zakupię.
    Co do korekcji...to się już nauczyłem do "Source Direct" ;) I jeżeli brzmi kiepsko to znaczy, że realizator dał ciała, jeżeli jest czegoś za wiele to że przesadził :P
    Jeżeli da się słuchać to znaczy że odwalił kawał dobrej roboty.
    Pozdrawiam :D
  • #24 5795990
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  
    Posty: 363
    Pomógł: 8
    Ocena: 11
    Słyszałem Ushery V-602 (8935A)- coś pięknego. Nie wspomnę o cenie. Ale o to chodzi w Diy. Gratuluję bardzo udanej konstrukcji. Podejrzewam, że nie jedna pajenczynka urośnie na nich przez kolejne kilka lat.
    Też mam tą płytkę Millera. Wszystko na niej "żyje" tak powinna być wydana każda płyta.
  • #25 5800035
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    DIGIPROCOMP napisał:
    Podejrzewam, że nie jedna pajenczynka urośnie na nich przez kolejne kilka lat.

    Co to to nie... Nigdy nie pozwolę na ingerencję pająków w moje dzieło :D:D
    Moja kolejna płytka z pewnością na samej górze będzie nosiła napis : "MARCUS MILLER" :D
  • #26 5980125
    witek0987
    Poziom 15  
    Posty: 198
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    A jakie wymiary ma rura br?
  • #27 5982721
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    rura jest z polinku a jej wymiary to 68x120 mm
  • #28 6075964
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    A jak Grzesiu sprzęt sprawuje się w rock'u czy metalu? (Ja wiem, ale to Twoja konstrukcja :D )
  • #29 6127289
    GREGOR:-)
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    hmm. No w sumie nie mam jako takiego porównania ze sprzętem innej klasy więc trudno się wypowiedziec... Dla mnie brzmią rewelacyjnie w każdym rodzaju muzyki. Radzą sobie świetnie zarówno w metalu jak i w rock'u...
  • #30 6128371
    kivlov
    Poziom 26  
    Posty: 918
    Pomógł: 61
    Ocena: 11
    Nie planujesz zmienić wzmacniacza, aby jeszcze piękniej zagrały Ushery - słyszałem, że grają naparwdę ładną średnica czy to prawda, czy miałeś porównanie z HDS180?

Podsumowanie tematu

✨ Przedstawiono konstrukcję dwudrożnych kolumn podłogowych DIY na przetwornikach USHER 8945A (woofer) oraz 9930 (tweeter). Obudowy wykonano z 18 mm MDF z podwójnym frontem, wzmocnione poprzeczkami, o wymiarach 95 cm wysokości, 21 cm szerokości i 41 cm głębokości u podstawy, z pojemnością 23 litrów i strojeniem bas-refleks na około 45 Hz. Przednia ścianka jest pochylona pod kątem 7 stopni, co jest uwzględnione w zwrotnicy (oryginalna zwrotnica Akkusa dedykowana do takiego kąta). Obudowy wykończono fornirem Merbau i polakierowano bezbarwnym lakierem półmatowym. Wygłuszenie zastosowano z tyłu, góry i dołu, planowane jest także na przednią ściankę. Cokół jest przykręcany do obudowy. Bas charakteryzuje się dużą mocą i precyzją, nie jest miękki ani rozmyty, a wysokie tony oceniono jako bardzo dobre, z tweeterem uznanym za majstersztyk. Zwrotnica jest pierwszego rzędu, z elementami wysokiej jakości, choć w jednej opinii wskazano na konieczność wymiany cewki powietrznej (1,8 mH 18AWG) na lepszą (np. Jantzen 1,8 mH 13AWG) z powodu niedostatku średnich tonów. Kolumny są wrażliwe na ustawienie względem ściany i miejsca odsłuchu, co wynika z pochylenia frontu i charakterystyki fazowej. Wzmacniacz używany do napędzania zestawu to Cambridge Audio (CA), który dobrze współgra z kolumnami, choć autor marzy o lampowym wzmacniaczu. Konstrukcja spotkała się z pozytywnymi opiniami dotyczącymi wykonania, doboru przetworników i brzmienia, choć niektórzy zwracali uwagę na rozmiar obudów i estetykę membran głośników. Projekt jest porównywany do innych konstrukcji DIY na USHERACH oraz do zestawów Siesta. W dyskusji pojawiły się także linki do schematów zwrotnic oraz wymiarów rur bas-refleks (68x120 mm z polinku). Użytkownicy podkreślają, że kolumny dobrze radzą sobie z różnymi gatunkami muzycznymi, w tym rockiem i metalem, oferując przestrzenne i szczegółowe brzmienie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA