Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Mariana (Peerless HDS180EXC + Vifa XT25TG)

mariuszb55 12 Paź 2007 21:39 21116 48
  • A było to tak...

Chciałem zbudować kolumny, które posłużą mi przynajmniej przez kilka lat...
    Po wielu nieprzespanych nocach spędzonych na wertowaniu netu postanowiłem wybrać zestaw z Akustyka...
    Nie będę ukrywał że między innymi ze względu na gotowy projekt zwrotnicy.
    Nie posiadam sprzętu pomiarowego i sam nie poradził bym sobie ze zwrotnicą więc postanowiłem nie kombinować i poszedłem na łatwiznę...

Zastanawiałem się też nad konstrukcją 3-drożną ale problem ze zwrotnicą ostudził moje zapały

No cóż może kiedyś... Bo jak znam życie to nie poprzestanę na tym zestawie...( w lutym złożyłem kolumny na tesli)...

Przechodząc do przetworników jako nisko-średniotonowy zastosowałem duńskiego Peerlessa HDS180EXC a jako wysokotonowy również duńską Vifę XT25TG...

Obudowa Wykonana została z płyty MDF o grubości 19mm a fronty z MDF o grubości 22mm.
    Wymiary zewnętrzne to:
    Wysokość: 95 cm (bez kolcy)
    Szerokość: 21 cm
    Głębokość: 28 cm.

Kolumny mają w środku po dwie przegrody usztywniające.
    Jedna przegroda dodatkowo dzieli obudowę dzięki czemu uzyskałem pojemność 20 litrów..
    Tweeter dodatkowo ma swoją komorę.
    Fronty są ścięte pod kątem 15 stopni.
    Nie dałem jeszcze kolcy ponieważ mam dylemat czy nie zrobić cokołów...

Jako wykończenie zastosowałem fornir orzech amerykański.
    Kleiłem go na klej Pattex Express i muszę powiedzieć że wyszło idealnie szczególnie jak na pierwszy raz...
    Jako docisk posłużył mi stary parapet z lastryko ważący 60 kg i paczki z gresem 30kg każda...
    Wszelkie nierówności wchłaniały się pod wpływem żelazka...
    Następnie wyfrezowałem otwory pod głośniki i tunel BR oraz wywierciłem otwory pod terminale.
    Na fornir położyłem warstwę wypełniacza do porów oraz 4 warstwy lakieru poliuretanowego HARTZLACK matowego ale chcę położyć jeszcze jedną warstwę ponieważ lakier nakładałem wałkiem i chciałem trochę przyspieszyć sobie pracę kładąc ostatnią warstwę za szybko (poprzednia jeszcze nie wyschła) i lakier nabrał wyglądu jakby był chropowaty...
    Zrobiłem już próbę na tylnej ściance, przeszlifowałem papierem wodnym 600 i polakierowałem jeszcze raz pędzlem i wyszło idealnie.

Obudowę wytłumiłem wewnątrz watą 3cm grubości (tylna ścianka+górna i dwie boczne).

Co do wrażeń odsłuchowych to kolumny grają dopiero niecałą godzinę więc za wiele jeszcze nie da się powiedzieć do czasu aż się wygrzeją ale nie ma nawet porównania do TESLI...
    Jedyne czego im brakuje to bas ale czytałem na forum że te głośniki muszą się sporo wygrzać zeby pokazać na co je stać...

Co do kosztów:

HDS180EXC 2szt. - 580 zł
    XT25TG 2szt. - 300 zł
    Elementy zwrotnic - 200 zł
    Terminale 2kpl. - 60 zł
    Tunele BR 2szt. - 20 zł
    Fornir ok. 40zł
    Klej Pattex Express - 17 zł.
    Wypełniacz do porów - 30 zł.
    Lakier Hartzlack 0,75l - 30 zł.

MDF miałem więc 0 zł
    Wkręty oraz inne drobiazgi ok 20 zł.

A teraz kilka fotek:

Fajne!
  • #2 12 Paź 2007 22:03
    izbic
    Poziom 28  

Witam!
    Widzę,że jestem pierwszy. Naprawdę ciekawa i udana konstrukcja. Na porządnych przetwornikach i z niebagatelnym wykończeniem...klasa zestaw. Gdybyś jeszcze dał na przykład BR wytoczony z drewna to byłby już prawdziwy Hi-end. Gratuluję udanej konstrukcji :) Ocena 11/10.

• #3 12 Paź 2007 23:40
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Witam!
    Kolumny pierwsza klasa, zresztą tak samo jak przetworniki których użyłeś. Midwoofer słyszałem w akcji z kopułką ScanSpeak'a i grało to miodnie. Wykończenie super, fornir w jednym z moich ulubionych kolorów. Co do lakieru, to ja bym położył jedna warstwę błyszczącego, a resztę matu, ale to już sprawa gustu i o tym sie nie dyskutuje. Jak dal mnie 6+ (według skali szkolnej) ;)

• #4 13 Paź 2007 12:15
    Jaceksd70
    Poziom 16  

Witam. Mi sie bardzo podobaja ,onena 9/10. Tez kiedys bym chcial sobie zrobic kolumny na tak dobrych przetwornikach ,moze za rok sobie dorobie w wakacje.:D

• #5 13 Paź 2007 13:14
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Kolumny ładnie się prezentują i wyglądaja solidnie. Szkoda że za przetworniki nie wybrałeś Tonsilów - ale to kwestia gustu. Daj więcej fotek.
    pozdro

• #6 13 Paź 2007 13:24
    izbic
    Poziom 28  

daro9925 przepraszam co ty za bzdury opowiadasz! Porównujesz Tonsile do Peerlessów i Vify?To nie ta klasa Perless i Vifa to hi end do którego jak narazie Tonsil nie ma wstępu. Tak jak mowiłem nie ta półka zarówno jakościowa jak i cenowa. Pozdrawiam.

• #8 13 Paź 2007 18:59
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Bardzo przepraszam, ale z początku nie wykapowałem co to za głosniki.
    Faktycznie głosniki te nawet fajnie grają.
    Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam za moją pomyłkę.

• #9 13 Paź 2007 19:03
    mariuszb55
    Poziom 9  

Nic się nie stało.
    Pozdrawiam.

• #10 14 Paź 2007 18:45
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:

Nie pisz bzdur, że "nawet fajnie grają" bo jestem pewien, że nigdy nie słyszałeś tych głośników, a nazwę zobaczyłeś pierwszy raz czytając ten temat.

• #11 15 Paź 2007 17:53
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolumienki pięknie sie prezentują. Po wielu konsrtukcjach "tub" :D
    wkońcu coś co cieszy oko na "elce". Staranne wykonanie, fajne przetworniki, czego więcej chcieć? :D
    Co do basu.
    1.na pewno wymaga wygrzania (bez dwóch zdań)
    2. może troszkę za słaby wzmacniacz? Jakim "potworkiem" napędzasz te cacuszka?
    Co do tweetera. Nie masz wrażenia, że przed wygrzaniem był mocno "zapiaszczony"?
    Bardzo ładnie wygląda lakier matowy. Wielki plsusior.
    Z cokołem będą wyglądały bardzo ładnie.
    Kolumny Mariana (Peerless HDS180EXC + Vifa XT25TG)Kolumny Mariana (Peerless HDS180EXC + Vifa XT25TG)

daro9925 napisał:
    Witam

Nawet fajnie?
    Nie sposób pomylić tych głośników z innymi, są bardzo charakterystyczne.
    A może z tymi pomyliłeś? :D
    To może zamieszczę zdiecia tego przetwornika, żeby się nie myliło. :wink:
    Kolumny Mariana (Peerless HDS180EXC + Vifa XT25TG)Kolumny Mariana (Peerless HDS180EXC + Vifa XT25TG)

• #12 15 Paź 2007 21:33
    mariuszb55
    Poziom 9  

Witam.
    Docelowo robiłem ten zestaw jako fronty do kina domowego, którego sercem jest amplituner SONY STR-DB 1070...

Ale gdyby to nie wystarczyło to mam jeszcze AKAI AM-49 który ma 2 x 140W przy 4R i 2 x 80 W przy 8R i naprawdę potrafi mocno i potężnie zagrać...

Co do wygrzania to z każdym dniem jest coraz lepiej ale niestety nie mogę sobie za bardzo poszaleć ponieważ mam 3 miesięcznego synka więc nie mam za bardzo jak.
    Ale żona w najbliższy weekend jedzie z małym do rodziców więc będę miał cały weekend tylko na próby odsłuchowe...

Co do tweetera to na początku jego dzwięk niemile mnie rozczarował...
    Gdybym nie wiedział że to Vifa to pomyślałbym że słucham ARV'ki z Tesli...
    Ale w miarę wygrzewania widzę znaczną poprawę...

• #13 15 Paź 2007 22:36
    misiek_45
    Poziom 9  

Bardzo ładne wykonanie, a co najważniejsze dobre przetworniki. Jak widać można niewiele większym nakładem finansowym zbudować baaardzo przyzwoite kolumny nie koniecznie na stx-ach lub innym badziewiu. Pozdrawiam i polecam jako następny zestaw trojdrożny

• #14 16 Paź 2007 11:17
    przemo-lukas

mariuszb55 napisał:

Co do tweetera to na początku jego dzwięk niemile mnie rozczarował...
    Gdybym nie wiedział że to Vifa to pomyślałbym że słucham ARV'ki z Tesli...

To i tak łagodnie określiłeś jego dźwięk.
    Twój amlik, to naprawdę fajny sprzęcik. W końcu "qs" do czegoś zobowiązuje.
    Powinien radzić saobie z tymi kolumnami (jeśli mamy wierzyć w dane producenta), jednak warto podpiąć AKAI.
    Może lepiej wysteruje te głośniki, W weekend będziesz miał okazję przekonać się. :D

P.S.
    Pozdrawiamy synka.
    :sm9: :sm8: :bday: :angel: :sm7: :sm9: :sm8: :bday: :angel: :sm7:

(Mam nadzieję, że moderzy wybaczą mi te ikonki, ale to dla malucha)

• #15 18 Paź 2007 19:10
    mariuszb55
    Poziom 9  

Dzięki za pozdrowienia dla synka.:D
    Już nie mogę się doczekać weekendu...:D

• #16 20 Paź 2007 23:55
    czaroslaww
    Poziom 26  

peerl... nie umiesz napisac peerless?

co do kolumn: bardzo mi sie podobaja, sa bardzo dobra alternatywa na kolumny do 1200zl!

• #17 22 Paź 2007 18:32
    Dj_Stone
    Poziom 12  

Siemasz!
    Rzadko się wypowiadam w dziale DIY, ale teraz nie mogę milczeć!
    Piękna konstrukcja! Myślałem, że nie spodoba mi się nigdy orzech, ale pod tym lakierem i w stolarce Twojego autorstwa jest po prostu miód malina :D
    Te proporcje wymiarów, klasa przetworników, wykonanie...
    Pozazdrościć możliwości finansowych :|

• #18 22 Paź 2007 19:15
    mariuszb55
    Poziom 9  

Witam.
    Co do możliwości finansowych to wcale nie było tak łatwo...
    Musiałem trochę czasu odkładać w tajemnicy przed żoną ;-) oraz wysprzedać trochę sprzętu ale opłaciło się...

• #19 23 Paź 2007 12:27
    przemo-lukas

mariuszb55 napisał:
    Witam.
    Co do możliwości finansowych to wcale nie było tak łatwo...
    Musiałem trochę czasu odkładać w tajemnicy przed żoną ;-) oraz wysprzedać trochę sprzętu ale opłaciło się...

Więc tym bardziej Twoja konstrukcja jest wartościowa.
    Zawsze tłumaczę, że lepiej jest odłożyć grosiwa i
    zrobić cos lepszego, z czego będziemy dłużej zadowoleni.

• #20 23 Paź 2007 17:28
    Dj_Stone
    Poziom 12  

Jeszcze się zapytam gdzie znalazłeś tak szerokie i długie liście forniru?
    Od razu zobaczyłem, że słoje pięknie biegną sobie z bocznej ścianki przez górną i znowu na boczną :) Duże liście forniru to raz, a pomysł to dwa!

• #21 23 Paź 2007 17:44
    mariuszb55
    Poziom 9  

Dokładnie tak.
    Wolałem trochę poczekać i dozbierać trochę grosza na lepsze przetworniki niż później żałować ze jednak mogłem mieć coś lepszego...
    Chociaż przyznam się że ostatnio chodzą mi po głowie Scan Spiki i to najlepiej 3 drogi ale to bym musiał zbierać ładny kawał czasu nie mówiąc już o problemach ze sprzedażą tych kolumn (większość ludzi wychodzi z założenia że DIY jest gorsze od gotowców kupionych w sklepie)...
    Nieraz patrząc na allegro widzę jak ktoś próbuje sprzedać swoje ciężko zrobione i dopieszczone DIY i nie może znaleźć kupującego...
    Trochę to smutne bo apetyt na DIY rośnie w miarę jedzenia i robiąc jedną konstrukcję czasami już myśli się o następnej ale co zrobić z tą poprzednią skoro ciężko ją sprzedać...

Dodano po 11 [minuty]:

Dj_Stone napisał:
    Jeszcze się zapytam gdzie znalazłeś tak szerokie i długie liście forniru?
    Od razu zobaczyłem, że słoje pięknie biegną sobie z bocznej ścianki przez górną i znowu na boczną :) Duże liście forniru to raz, a pomysł to dwa!

Co do liści to pracuje w firmie FORPŁYT, która to zajmuje się między innymi sprzedażą i produkcją fornirów.
    I firma wysłała nas na szkolenie do fabryki fornirów i tam przerzuciłem dwie palety forniru orzech amerykański i znalazłem właśnie te liście...
    I nawet cena była okazyjna bo płaciłem po 12 zł za 1m2...:D

• #22 25 Paź 2007 08:02
    mariuszb55
    Poziom 9  

Dodano po 5 [minuty]:

Do mariuszb55
    Pattex Express czy ten klej na daje do sklejania forniru ?? Mój Stolarz doradził mi KraftKleber

Ja kleiłem na Pattex EXpress i fornir bardzo dobrze się trzyma.
    Wszelkie nierówności wygładziłem żelazkiem i wszystko ładnie się wciągnęło...

• #24 25 Paź 2007 17:04
    przemo-lukas

seba_x napisał:
    ten szary "strzegom" trochę nie pasuje , lepszy byłby taki :

Strzegom z tego słynie :D
    Złośliwi mówią, że buchnołem je z nagrobka.
    Ale uwierz mi, pięknie komponują się ze srebrnymi koszami i korektorami fazy peerlessów.

• #25 26 Paź 2007 07:52
    seba_x
    Poziom 31  

przemo-lukas napisał:

Strzegom z tego słynie :D
    Złośliwi mówią, że buchnołem je z nagrobka.
    Ale uwierz mi, pięknie komponują się ze srebrnymi koszami i korektorami fazy peerlessów.

wierzę ci , mi się podoba każdy kamień , takie skrzywienie zawodowe , zrobiłem wiele cokołów ale najczęściej ludzie brali czarne lub takie jak na zdjęciu .

czy kolumny masz przyklejone do cokołów ?

• #26 26 Paź 2007 08:56
    Eliminator
    Poziom 24  

Ładnie naprawde wykonane, widać ze potrafisz sie przyłożyć.

btw wiem jak to jest odkładać na boku kase kiedy aż kusi by coś kupić :)

Do MichagM : Prowadzisz dyskusje która nie ma sensu gdyż prawie wszyscy ( jak nie wszyscy ) tutaj wiedzą co mówią i nie wygrasz z nimi kłócąc sie zwłaszcza gdy nie masz racji :P

• #27 26 Paź 2007 11:24
    tomaszo

DO MichagM i Przemo-Lukas - prosze o nie rozpoczynanie poprzedniej dyskusji. Szczegolnie jest to skierowane do MichagM, ktory najwyrazniej chce sie sprzeczac nie majac dostatecznych podstaw.

JESLI sprzeczka rozpocznie sie ponownie, wyciagne bardzo surowe konsekwencje - poki co jest tylko prosba i temat zostal posprzatany.

• #28 26 Paź 2007 14:09
    przemo-lukas

mariuszb55 napisał:
    ... żona w najbliższy weekend jedzie z małym do rodziców więc będę miał cały weekend tylko na próby odsłuchowe...

Mariuszku, weekend minął :D , a gdzie spostrzeżenia z odsłuchów. Czy zmiana piecyka wpłynęła na jakość niskich częst.?
    Tomaszo, mówisz - masz. :wink:

• #29 26 Paź 2007 19:43
    mariuszb55
    Poziom 9  

A więc powiem tak...
    Co do zmiany piecyka to zbyt dużej różnicy nie zaobserwowałem...
    Być może dlatego że AKAI ma przy 8R tylko 2x 80W a SONY przy 2 kanałach wysterowanych przy impedancji 8R ma ponad 100W na kanał (oczywiście jeżeli wieżyć producentowi)..

A teraz trochę na temat brzmienia:
    Tony wysokie brzmią bardzo czysto niemalże krystalicznie, nie są w najmniejszym stopniu męczące czy natarczywe. Nic nie szeleści.

Co do tonów średnich to przyznam że mogło by ich być troszkę więcej aczkolwiek wszystko jest kwestią gustu i to co dla jednych jest wadą dla innych może być zaletą...
    średnica ogólnie ma ocieplony charakter i nie jest sterylna co akurat dla mnie jest zaletą.
    Tony najniższe brzmią już bardzo poprawnie (myślę że głośniki się już wygrzały)...
    Bas jest dobrze kontrolowany i precyzyjny, sięga dość nisko.
    Nie jest absolutnie mulący czy zdudniony (ogólnie zawsze najbardziej podobało mi się brzmienie celulozy a nie plastykowych membran, które moim zdaniem barsziej mulą).

Ogólnie cały przekaz zawiera mnustwo detali, których na moich poprzednich kolumnach wogóle nie słyszałem...
    Kolumny tworzą dobrą scenę i stereofonię...
    Jednak powiem Wam że zdecydowanie lepiej brzmią w większych pomieszczeniach...
    Wcześniej stały w pokoju ok 12m2 a teraz przeniosłem je do salonu o powierzchni ok 25 m 2 i zdecydowanie lepiej się tam spisują.
    Wydaje się jakby złapały oddech.

• #30 27 Paź 2007 08:23
    mariuszb55
    Poziom 9  

Do Przemo-lukas.

A tak z czystej ciekawości to czemu sprzedajesz te USHERy..?
    Bo z tego co czytałem to miałeś robić monitory...
    Zmiana koncepcji..?:D
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME