logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Whirlpool AWM 8062 - bęben skacze przy wirowaniu, wymiana sprężyn czy łożysk?

mishamisha 22 Wrz 2009 15:46 7094 19
REKLAMA
  • #1 7045570
    mishamisha
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Ocena: 1
    Witajcie!!
    Poczytałem sporo na elektrodzie o usterkach pralek i jestem trochę zakręcony...
    Więc proszę was o pomoc...
    (Czytałem m.in. ten temat - pralka w nim opisywana jest zbliżona do mojej konstrukcyjnie...)

    Mam pralkę whirlpool AWM 8062 od pewnego czasu zaczęła ona głośno pracować to znaczy bęben ma bicie w pionie podczas wirowania (na wysokich obrotach niewielkie największe gdy zwalnia lub przyspiesza.
    Wydaje mi się, że podskakuje obudowa razem z bębnem dotychczas wymieniłem amortyzatory, solidnie wypoziomowałem pralkę i na tyle ile to możliwe sprawdziłem łożyska - przy ruszaniu kołem pasowym nie widać żadnego luzu...

    Pralka głośno pracuje re względu na duże ruchy fartucha - to on tak tłucze... Wydaje mi się, że jest obniżony nieco bęben w stosunku do wlotu, a po załadowaniu bębna fartuch ma uskok ok 1 cm - czy to może być przyczyna? Warto wymienić sprężyny? Czy to są łożyska, a może coś innego? Na pusto nie ma takich wibracji - są akceptowalne, a po załadowaniu jest gorzej...

    Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc i wytłumaczyć co i jak sprawdzić byłbym wdzięczny. Jestem laikiem jeżeli chodzi o pralki, ale na mechanice i elektronice co nieco się znam więc mam nadzieję, że sobie poradzę...

    Pozdrawiam
    Marcin
  • REKLAMA
  • #2 7045817
    etgar
    Poziom 14  
    Posty: 34
    Pomógł: 5
    Ocena: 17
    Czy to się dzieje przy pełnym wsadzie pralki? Może za mało masz prania i zbija sie w kluchę, a amorki wymieniłeś na taki sam typ?
  • #3 7046038
    sujka5
    Poziom 26  
    Posty: 692
    Pomógł: 79
    Ocena: 537
    Amortyzatory mają różną siłę tłumienia....
    1 . pytanie czy założyłeś amortyzatory od tego modelu co posiadasz pralkę??
    (jeśli nie kupiłeś ich w autoryzowanym serwisie to obawiam się że mogą podobnie lub tak samo wyglądac lecz ich siła tłumienia może byc zupełnie inna niż byc powinna)
    2. należałoby sprawdzic uciąg paska klinowego jeśli pasek się slizga (laik tego nie sprawdzi.... ) może się okazac że pralka będzie źle układała pranie a w konsekwencji może skakac
    (zamiast od razu wymieniac pasek natrzyj go kalafonią do lutowania włączając pralkę na program wirowania na pusto jeśli będzie dobrze to wiadomo że pasek do wymiany....
  • #4 7046232
    etgar
    Poziom 14  
    Posty: 34
    Pomógł: 5
    Ocena: 17
    dokładnie,może zle układac pranie
  • REKLAMA
  • #5 7047067
    kruszyna 2
    Poziom 18  
    Posty: 234
    Pomógł: 15
    Ocena: 96
    sprawdż dokładnie łożyska oraz krzyżak z tyłu pralki
  • #6 7048118
    mishamisha
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Ocena: 1
    Witajcie!!

    amortyzatory wymieniłem na taki sam typ niestety, nie były z serwisu - oryginalne się zacinały stąd pomysł wymiany...

    spróbuję z tą kalafonią jeżeli to pomoże to jestem w domu...
    Łożyska sprawdzałem dość dokładnie zobaczymy co będzie jak zdejmę pasek i koło pasowe może ono jest krzywe...
    Dzięki za odpowiedzi...
    Jak sprawdzę to napisze co i jak:)
  • REKLAMA
  • #7 12851554
    .Misio.
    Poziom 11  
    Posty: 24
    Ocena: 2
    Minęło już 4 latka i pewnie masz nową pralkę, ale może napisz czy udało Ci się naprawić starą?

    Bo mam podobny problem:
    Mimo dobrego wypoziomowania i ustawienia potrafi czasem "przesunąć się" a że nie mam równej podłogi wówczas zaczyna "tańcować".
    Przed wirowaniem bardzo często sobie układa pranie (dawniej wydawało mi się że rzadziej to robiła lub robiła to delikatniej) i wówczas jest takie dość mocne uderzenie/podskoczenie pralki.
    Czasem (rzadko ale jednak) przy próbie wirowania wyskakuje dioda drzwi otwarte.

    W ciągu ostatnich półtorej roku wymieniłem pompę wody i szczotki w silniku (pralka blisko 10letnia, wiem że swoje wysłużyła ale niezbyt mnie stać teraz ja wymienić).

    Myślę nad wymianą amortyzatorów i paska (paska jeszcze nie sprawdzałem i nie do końca rozumiem tej metody z kalafonią, ale spróbuję to przeprowadzić), a może wartałoby jakoś sprawdzić lub wręcz profilaktycznie wymienić sprężyny?

    Może ktoś by coś podpowiedział za co się chwycić w 10letniej pralce z takimi objawami?
  • #8 12851676
    Stefciu_B
    Specjalista AGD
    Posty: 1373
    Pomógł: 312
    Ocena: 1222
    .Misio. napisał:
    Może ktoś by coś podpowiedział za co się chwycić w 10letniej pralce z takimi objawami?

    .Misio. napisał:
    Myślę nad wymianą amortyzatorów

    Może urwało Ci się mocowanie amortyzatora przy zbiorniku?
  • #9 12852394
    .Misio.
    Poziom 11  
    Posty: 24
    Ocena: 2
    Mocowania są całe.
    Zamówiłem amortyzatory i pasek.
    Zastanawiam się jeszcze nad sprężynami, ale one ciut droższe (przy większym praniu bęben wisi jakieś niecałe 1,0cm niżej niż wejście do pralki - taki mini uskok na kołnierzu).
    Dodam że najczęściej kłopoty wiąże z mniej równym wsadem - np kurtka i kilka innych rzeczy, tak że jedna z rzeczy jest ewidentnie cięższa (szczególnie mokra) mimo sumarycznego wkładu znacznie lżejszego od "przeciętnego".

    Dodam co zauważyłem od wczoraj.
    Pranie idzie całe (kręcąc w lewo i w prawo), przy wylewaniu wody podczas programu wchodzi na wyższe obroty bez problemu odwirowując. Jak dochodzi do ostatecznych odwirowań zatrzymuje się i miga otwarte drzwi. Jeżeli włączę mu samo wirowanie po zatrzymaniu to odpompowuje i staje migając "drzwi otwarte".

    Jak odczekam 30-60min włączę samo wirowanie, rusza, odpompowuje wodę, kręci wolno, w pewnym momencie układa (przy układaniu robi bardzo "nerwowe" kopnięcie pralki tak że pralka przesuwa się) i później już ładnie wiruje.

    Czy jednak problemu szukać w elektronice? Podmienić triak?
  • REKLAMA
  • #10 12853153
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #11 12853967
    .Misio.
    Poziom 11  
    Posty: 24
    Ocena: 2
    Szczotki są wymienione 2 lata temu i jest ich dużo...
  • #12 12854593
    zhudomel
    Specjalista AGD
    Posty: 4993
    Pomógł: 1280
    Ocena: 3368
    .Misio. napisał:
    i jest ich dużo...
    Na pewno? I nie blokują się w szczotkotrzymaczu?
  • #13 12854709
    .Misio.
    Poziom 11  
    Posty: 24
    Ocena: 2
    Kupiłem oryginalne szczotki.
    We wrześniu je wyciągałem i wyglądały prawie jak nowe.

    Efekt kopnięcia przy układaniu i zatrzymywanie się w tym samym momencie - też sugerują szczotki?
    Postaram się dziś do nich jeszcze zaglądnąć.
  • #14 12857480
    .Misio.
    Poziom 11  
    Posty: 24
    Ocena: 2
    Szczotki sprawdzone - od krótszej strony mają ponad 1cm i ładnie chodzą.
    Po tej operacji pralka podczas prania zatrzymała się przy pierwszym odpompowywaniu wody,gdy miała zakręcić "wirówką".
    Wyświetliła F06 oraz migały obroty 100 i 400.
    W poniedziałek idzie pod lupę elektronika :(
  • #17 12870837
    .Misio.
    Poziom 11  
    Posty: 24
    Ocena: 2
    Triak wymieniony.
    3 prania bez zarzutu.
    Czwarte - od razu po nalaniu wody miga kontrolka drzwi otwartych!
    Po wyłączeniu pralki z gniazdka i odczekaniu dłuższej chwili - pranie poszło dalej.
    Czy np stary/naciągnięty pasek może też dawać taki efekt?
    Czy może coś jeszcze innego?
    Zastanawiać się już zaczynam czy jest sens ładować w tą pralkę czas i kasę :(
  • #18 12951095
    .Misio.
    Poziom 11  
    Posty: 24
    Ocena: 2
    No to pasek i amorki wymienione - i jak na razie pralka pracuje prawidłowo.
    Co mnie zaskoczyło - nowy pasek był o około 5cm krótszy od tego który był (oba fabryczne) - udało się naciągnąć i wszystko ładnie pracuje.
    Nawet zauważalnie lepiej wiruje (bardziej suche jest pranie wyciągane z bębna).
  • #19 17910894
    mishamisha
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Ocena: 1
    Nie przyszło mi powiadomienie z Elektrody, o kolejnych odpowiedziach, ale mnie też wymiana paska pomogła... :)
  • #20 17911406
    UczenEl
    Poziom 18  
    Posty: 286
    Pomógł: 31
    Ocena: 388
    Po tylu latach i powiadomienia brak ;)

Podsumowanie tematu

✨ Pralka Whirlpool AWM 8062 podczas wirowania wykazuje pionowe bicie bębna, które nasila się przy załadunku prania. Problem objawia się głośną pracą i podskakiwaniem obudowy wraz z bębnem, co może być spowodowane niewłaściwym ułożeniem fartucha lub obniżeniem bębna względem wlotu. Wymieniono amortyzatory na podobny typ, lecz nie oryginalne z serwisu, co nie rozwiązało problemu. Sugerowano sprawdzenie uciągu paska klinowego (zalecano test z kalafonią) oraz dokładną kontrolę łożysk i krzyżaka. W trakcie dalszej eksploatacji pojawiły się dodatkowe objawy, takie jak miganie diody drzwi otwartych i błędu F06, co wskazywało na możliwe problemy z elektroniką lub szczotkami silnika, które jednak były niedawno wymienione i w dobrym stanie. Wymiana triaka poprawiła działanie na kilka prań, ale problem z miganiem kontrolki drzwi powrócił. Ostatecznie wymiana paska klinowego i amortyzatorów przyniosła poprawę, mimo że nowy pasek był krótszy od oryginalnego. Wymiana paska pomogła również innemu użytkownikowi z podobnym problemem. Wątpliwości co do sprężyn zawieszenia bębna pozostały, jednak główne przyczyny problemów to zużyty lub niewłaściwie napięty pasek oraz amortyzatory.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA