Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w domku dwu poziomowym

zgrywus33 19 Lis 2009 13:40 3921 19
  • #1 19 Lis 2009 13:40
    zgrywus33
    Poziom 9  

Witam!
    To jest mój drugi post na tym forum.
    Jestem w trakcie remontowania mieszkania. Wszystko robie sam, ale do elektryki to nie jestem az tak dobrze zorientowany.
    Chodzi mi o to abt dobrze polozyc przewody, w razie mozliwosci podlaczyc je do rozdzielnicy.
    Mieszkam w domku. Rodzice maja dół a ja górke.
    Chcialbym zalozyc podlicznik jezeli sie opłaca.Teraz mam doprowadzony kabel 3x1,5mm^2 ale to za malo oczywiscie tym bardziej ze idzie on z rozdzielni z dołu. Stego co wiem to mamy prąd jedno fazowy.
    W zalaczniku przesyłam schemat mieszkania i miejsca gdzie ma byc oswietlenie, gniazdka itp.
    Na klatce schodowej juz wszystkie kable polozylem az do rozdzieli.
    Prosiłbym o sensowne rozrysowanie jak te kable mam polozyc.
    oraz jakie elementy mam zastosowac w rozdzielnicy i jak to podlaczyc.
    Jezeli dobrze sie wyraze to PE idzie z podwórka obok głownego licznika jest plaskownik wkopany, ocynkowany.
    W razie pytan prosze pisac.
    Dziekuje za wszelkie rady
    Pozdrawiam

Instalacja w domku dwu poziomowym

0 19
  • #2 19 Lis 2009 13:51
    Patryk 18
    Poziom 11  

Wezwij elektryka, to nie jest takie łatwe jak się wydaje. Trzeba znać rodzaj sieci etc. samemu nie znając się na rzeczy mozesz tylko kłopotów sobie narobić

0
  • #3 19 Lis 2009 14:00
    zgrywus33
    Poziom 9  

Gdybym miał wezwać elektryka, to bym dawno to zrobił, ale z ciekawości chcę zobaczyć jak by to wyglądało. Wiem, ze najważniejsze jest bezpieczeństwo- nie mówię, że od razu sam się do tego zabiorę.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lis 2009 14:13
    krzysztofh
    Poziom 29  

Kolega Patryk dobrze Ci radzi, tym bardziej że nie jest to takie proste.
    Na okoliczność rozmowy z fachowcem podam Ci kilka spraw, które trzeba przewidzieć:
    - WLZ 3x 10mm²
    - niezależny obwód do pralki 3x2,5mm² (ES16A)
    - niezależny obwód do bojlera 3x2,5mm² (ES10A)
    - niezależny obwód do grzejnika 3x2,5mm² (ES16A)
    - niezależny obwód do płyty ceramicznej 3x6mm² tu może być problem z mocą przyłącza bo płyta pobiera dużo prądu, a jak jest jedna faza może się okazać że nie da się tego zrealizować,
    - niezależny obwód do zmywarki 3x2,5mm² (ES16A)
    - oświetlenie łazienki (jeżeli halogenowe 12V) osobny obwód 3x1,5mm², jeżeli nie to może być razem z kuchnią
    - osobny obwód do oświetlenia pokoi i komunikacji 3x1,5mm² (ES10A)
    - niezależny obwód do gniazd obu pokoi 3x2,5mm² (ES16A)
    - niezależny obwód do gniazd kuchni 3x2,5mm² (ES16A)
    - niezależny obwód do gniazd łazienki 3x2,5mm² (ES16A)
    - w rozdzielnicy co najmniej dwa zabezpieczenia RCD

To tak naprędce. Nie mam czasu aby robić ci projekt.
    Mając takie informacje możesz go zrobić sam jeżeli jesteś w stanie, choć pierwsza rada wydaj się być najlepsza.

0
  • #5 19 Lis 2009 14:23
    zgrywus33
    Poziom 9  

Dzieki za info.
    Spróbuje dzisiaj wieczorkiem po pracy zrobic ten projekt.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lis 2009 14:30
    michcio
    Specjalista elektryk

Urządzenia takie jak: bojler, grzejnik elektryczny, pralka, zmywarka, piekarnik muszą mieć każde oddzielny obwód.
    Płyta grzejna obwód 5x4, też prosto z rozdzielnicy.
    Obwód gniazd kuchennych, jeśli mikrofalówka jakaś z grillem itp. to też osobny obwód.
    Gniazda w pokojach - osobny obwód.
    Gniazdo w łazience (nie od pralki, tylko osobne) - osobny obwód.
    Wszystkie te obwody wykonane przewodem 3x2.5 mm^2.

Oświetlenie kuchni i łazienki - oddzielny obwód. Oświetlenie pokoi - oddzielny obwód. Oświetlenie przedpokoju i klatki schodowej - oddzielny obwód.
    Oświetlenie koniecznie przewodem 3x1.5, a tam gdzie żyrandole, to koniecznie 4x1.5!

A teraz dobre rady, bo później będziesz żałował:
    -dodatkowe gniazda w kuchni (w tej przestrzeni na prawo od zlewu)
    -dodatkowe gniazdo w dużym pokoju (z drugiej strony ściany tam, gdzie stoi piekarnik i płyta)
    -gniazdo w lewym dolnym rogu małego pokoju
    -wyłączniki światła góra 110 cm nad podłogą

Gniazdo do zasilania zmywarki w szafce obok, nigdy za zmywarką, to samo z przyłączami wod/kan.
    Gniazdo lodówki koniecznie obok, a nie za lodówką, to samo piekarnik (w szafce obok). Płyta już niekoniecznie, bo przyłącza się ją bezpośrednio do obwodu.

Jak rozprowadzić przewody to ci nie napiszę, bo to robota elektryka. Przekaż mu tylko lokalizację gniazd i jakie obwody chcesz mieć (nie daj naciągnąć się na mniej obwodów, bo mniej to już się nie da!). Pilnuj, żeby poprowadził do oświetlenia
    4x1.5, bo wielu nawet nie wie po co.

Teletechnika: nie widzę gniazd telefonicznych w pokojach i kuchni.
    Nie widzę gniada antenowego w mniejszym pokoju i kuchni.
    Do gniazd antenowych tylko peszel (duży) ze strychu, przewód wciąga się potem, zawsze w rurze, nigdy nie wtynkowo, to samo telefon!

Pamiętaj o strefach w łazience (gniazda co najmniej 60 cm od pionowego obrysu wanny lub natrysku.
    Jeśli instalacje (CO, woda, gaz itd.) w łazience są metalowe, to wykonać trzeba połączenia wyrównawcze miejscowe.
    W piwnicy musi być uziemiona główna szyna wyrównawcza.

0
  • #7 19 Lis 2009 14:34
    krzysztofh
    Poziom 29  

michcio napisał:

Skoro jest tylko jedna faza na nic mu te pięć żył.
    Moim zdaniem nie ma szans na ta płytę bo z pewnością nie ma tyle mocy przyłączeniowej i wywali zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe zalicznikowe.

0
  • #8 19 Lis 2009 14:48
    zgrywus33
    Poziom 9  

michcio napisał:

A teraz dobre rady, bo później będziesz żałował:
    -dodatkowe gniazda w kuchni (w tej przestrzeni na prawo od zlewu)
    -dodatkowe gniazdo w dużym pokoju (z drugiej strony ściany tam, gdzie stoi piekarnik i płyta)
    -gniazdo w lewym dolnym rogu małego pokoju
    -wyłączniki światła góra 110 cm nad podłogą

Gniazdo do zasilania zmywarki w szafce obok, nigdy za zmywarką, to samo z przyłączami wod/kan.
    Gniazdo lodówki koniecznie obok, a nie za lodówką, to samo piekarnik (w szafce obok). Płyta już niekoniecznie, bo przyłącza się ją bezpośrednio do obwodu.

.

To jest poddasze wiec sa skosy, wiem nie uwzglednilem tego w wczesniejszych postach.
    W kuchni na prawo od zlewu bedzie grzejnik ( pod skosem);
    W duzym pokoju po drugiej stronie piekarnika bedzie stala szafa az do drzwi lazienkowych ktora juz zamowilem;
    Gnizado w lewym dolnym rogu małego pokoju-beda tam mebelki. I napewno tam bo tylko tam nie ma skosu.
    Jeżeli chodzi o zmywarke, piekarnik, lodówkę to wiem ze za tym ma byc czysciutka sciana.
    Telefonu nie bede zakładał najwyżej puste rurki zostawie. Co do TV to jeszcze sie zastanawiam gdzie to dac.

dodam też ze wszystkie ściany wewnątrz to plyty GK z stelarzem 50mm. jak narazie tylko z jednej strony zabudowałem.
    jestem swiadom tego ze wszystkie kabelki mają być w rurkach.

0
  • #9 19 Lis 2009 15:03
    krzysztofh
    Poziom 29  

Jak już to nie zostawiaj pustych rurek bo nic w nie nie wciśniesz, tylko z pilotem i rurki układaj aby był jak najmniej zakrętów.

0
  • #10 19 Lis 2009 15:10
    zgrywus33
    Poziom 9  

Dzisiaj w domu zrobie projekt wieczorem. Niestety komputer w pracy nie posiada nawet paint'a. Hehe.

Co myslicie o zalozeniu podlicznika a nie licznika? Licznik ktory jest zainstalowany na dole jest licznikiem na taryfę nocną. Zasilanie idzie prosto z slupa ktory idzie kolo domu.
    Pozdrawiam

0
  • #11 19 Lis 2009 15:24
    krzyjak
    Poziom 29  

Jasne kolego rób instalacje sam. Widziałem już takie instalacje robione przez "fachowców". Pozostawało po nich tylko kuć ściany. Czy kolega ma chociaż elementarna wiedzę w zakresie instalacji elektrycznych? Jestem ciekaw jak kolega będzie dobierał przewody przekroje przewodów? Ach zapomniałem "żelazną zasadę" 1,5 na oświetlenie i 2,5 na gniazda oraz oczywiście, że gęstość prądu w przewodach miedzianych wynosi 8 - 10A/ mm2.

0
  • #12 19 Lis 2009 15:34
    michcio
    Specjalista elektryk

krzysztofh napisał:
    michcio napisał:

Skoro jest tylko jedna faza na nic mu te pięć żył.
    Moim zdaniem nie ma szans na ta płytę bo z pewnością nie ma tyle mocy przyłączeniowej i wywali zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe zalicznikowe.

A za 2 miesiące zmiana na 3 fazy i potem problem, bo trzeba kuć kafelki i nowe tynki bo 10 zł zaoszczędziło się na przewodzie.

0
  • #13 19 Lis 2009 15:42
    zgrywus33
    Poziom 9  

Dlaczego do zyrandoli stosuje sie kable 4x1,5mm^2 a nie 3x?
    Jakie to ma zastosowanie?

0
  • #14 19 Lis 2009 15:49
    cirrostrato
    Poziom 36  

zgrywus33 napisał:

Co myslicie o zalozeniu podlicznika a nie licznika?
    Drugi licznik to brak dyskusji przy dzieleniu opłat ale i dodatkowa opłata za licznik (coraz wyższa), podlicznik możesz nawet sam zamontować za głównym licznikiem (koszt kilkadziesiąt zł) ale jak potem liczyć się z głównym lokatorem to już zależy jak w rodzinie...

0
  • #15 19 Lis 2009 15:51
    krzyjak
    Poziom 29  

zgrywus33 napisał:
    Dlaczego do zyrandoli stosuje sie kable 4x1,5mm^2 a nie 3x?
    Jakie to ma zastosowanie?

Proponuje temat usunąć bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolega zrobi sobie krzywdę oraz innym ludziom.

0
  • #16 19 Lis 2009 16:05
    zgrywus33
    Poziom 9  

krzyjak napisał:

Proponuje temat usunąć bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolega zrobi sobie krzywdę oraz innym ludziom.

Rozumiem, że kolega urodził sie od razu elektrykiem???

Jeżeli tak to gratuluje, a jeżeli nie to niech kolega zostawi te sugestje dla siebie.

Nikomu krzywda sie nie stanie jeżeli ktoś o coś sie zapyta lub poradzi.
    Po to są rózne fora.

Zamiast pisać takie glupstwa to kolega moglby napisać po co sie daje takie kabelki :turn-l:

0
  • #17 19 Lis 2009 16:30
    krzyjak
    Poziom 29  

zgrywus33 napisał:

Rozumiem, że kolega urodził sie od razu elektrykiem???

Jeżeli tak to gratuluje, a jeżeli nie to niech kolega zostawi te sugestje dla siebie.

Nikomu krzywda sie nie stanie jeżeli ktoś o coś sie zapyta lub poradzi.
    Po to są rózne fora.

Zamiast pisać takie glupstwa to kolega moglby napisać po co sie daje takie kabelki :turn-l:

Nie urodziłem się elektrykiem, ale przez wiele lat się uczyłem. Jasne, że kto pyta nie błądzi, ale trzeba mieć jakieś wyczucie sytuacji. Ja nie pytam się o rade chirurga jak wykonać operacje bo ktoś bliski potrzebuje nowe serce. Po prostu od pewnych rzeczy są ludzie posiadający wiedz i doświadczenie, a fora nie są po to żeby douczać ludzi, którzy nie chcą się zając dana dziedziną, tylko chcą mieć wiedzę podana na talerzu bo akurat jest taka potrzeba. Instalacje elektryczne źle wykonane mogą nieść za sobą poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

0
  • #18 19 Lis 2009 16:35
    zgrywus33
    Poziom 9  

Okej zrobie ten projekt i sie okaze czy mam chociaz troche wiedzy, jak nie to od razu dzwonie po elektryka. Nie ma sprawy.
    I tak pewnie to bedzie robil elektryk ale chcem miec co nieco w glowie.

Jestem studentem III roku budownictwa i mysle ze wiedzy nigdy nie za wiele i ze to mi sie w jakis sposob przyda.

Pozdrawiam

0
  • #19 19 Lis 2009 18:17
    mifalek
    Poziom 2  

kolego zgrywuss33 do żyrandoli daje sie 4*1.5 mm2 poniewaz dwoma zyłami idzie sterowanie jedna zyła jest wykorzystana jako przewód neutralny no i oczywiscie jedna zyła jako przewód PE(ochronny)

Dodano po 4 [minuty]:

Do gniazd antenowych tylko peszel (duży) ze strychu, przewód wciąga się potem, zawsze w rurze, nigdy nie wtynkowo, to samo telefon!
    kolega michcio jak by mógł to niech mi wytłumaczy po jaki czort dawać przewody antenowe w peszlach?
    Po co są te izolacje na przewodach skoro trzeba w peszlach?

Dodano po 2 [minuty]:

a z tym 5*4mm2 do płyty grzejnej to już lekka przesada:)

0
  • #20 19 Lis 2009 18:40
    Akrzy74
    Poziom 39  

Wystarczy. Temat wielokrotnie opisywany-zamykam.

Ps. Autorowi radzę zapoznać się z regulaminem.

0