Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buduję Prostownik rozruchowy z spawarki elektrodowej

toma085 10 May 2010 11:59 5433 5
 • #1
  toma085
  Level 21  
  Witam posiadam do przerobienia transformator dość mocny ma 320A prądu spawania waży około 60 kg napięcie 55V, to już druga taka przeróbka, w poprzedniej skorzystałem z tego że uzwojenia były podzielone na dwie części dzięki czemu z jednej części miałem 27V , stosując odczep wyprowadziłem sobie też 14V zastosowałem ogromny przełącznik i mostek 4 diod w układzie gretza. Maszyna spisuje się fantastycznie odpalałem nią już samochody i wspomagałem ciężarówki wiem że jest przyjazna i nic nikomu nie zepsuje.

  Teraz do sedna sprawy ,chciał bym ograniczyć troszkę koszty budowy tego następnego urządzenia i zastanawiam się nad zastosowaniem teraz dwóch tyrystorów oraz regulacji elektronicznej do nich trafo ma uzwojenie podzielone na pół co ułatwia takie zastosowanie, wtedy będę mógł też ładować akumulatory dzięki regulacji amperażu tyrystorów.
  Martwi mnie tylko czy taki prąd prostowany jednopołówkowo przez dwie diody nie będzie szkodliwy dla akumulatorów i czy na przykład będę mógł takim prostownikiem ładować nowsze auta z elektroniką?

  Prosił bym też jeśli ktoś posiada schemat takiego regulatora do dwóch tyrystorów lub czterech żeby się nim podzielił. I jak prawidłowo powinny być wpięte te tyrystory?

  Przepraszam wszystkich jeśli napisałem coś niezrozumiale i proszę o pomoc.
 • #2
  jacekko63
  Level 31  
  Zrobić się da ale do ładowania akumulatorów nie nadaje się z uwagi na niską sprawność (duży transformator ze sporym prądem jałowym).
 • #3
  toma085
  Level 21  
  A niby dlaczego nie nada się do ładowania akumulatorów???
  Zawsze mogę założyć dużą opornicę do ładowania akurat mam taką.

  A co z prostowaniem prądu jednopołówkowo czy to nie zaszkodzi akumulatorom czy lepiej zastosować zwykły mostek gretza.
 • #5
  jacekko63
  Level 31  
  Ładowanie prądem jednopołówkowym nie jest szkodliwe, nie stosuje się tak dużych transformatorów do ładowania ze względów ekonomicznych i praktycznych.