Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP

Karol966 12 Maj 2010 10:54 8029 9
  • Witam

Wspominałem wcześniej, że będę takowy wzmacniacz budował. Jestem na etapie projektowania schematów, płytek oraz ich wykonywania.

Będę pisał na bieżąco w tym temacie o postępach, nowych pomysłach dotyczących pracy nad wzmacniaczem.

Ogólne założenia projektu:

- wzmacniacz stereofoniczny o mocy od ok 2x50W do max 2x100W
    - wbudowany wzmacniacz dla subwoofera pasywnego o mocy min 100W
    - filtr dolno-przepustowy o regulowanym paśmie, podbiciu niskich tonów i przełączanej fazie
    - przedwzmacniacz stereofoniczny z regulacją barwy dźwięku
    - selektor wejść z czterech różnych źródeł dźwięku
    - wyjście sygnału dla aktywnego subwoofera
    - sterowanie mikroprocesorowe (ATMEGA16/32)
    - wbudowany zegar RTC
    - pomiar temperatury wzmacniaczy, otoczenia etc (nie wiem co wybiorę, być może proste LM35 oraz popularne DS1820
    - sterowanie RC5 (najważniejsze to głośność, włącz/wyłącz, źródło dźwięku, wyciszenie, ustawianie funkcji auto wyłączenia)
    - funkcja auto włączenia po wykryciu sygnału na jednym specjalnym wejściu
    - wyświetlacz LCD (nie wiem jeszcze o jakim rozmiarze)
    - schludna, stosunkowo mała obudowa z przyjemnym rozmieszczeniem przycisków, duża gałka do regulacji głośności

Płytka selektora wejść została już wykonana, zdjęcia pokażę w wolnej chwili - mało czasu wolnego. Jednocześnie zamieszczę poszczególne schematy. Całość będzie składała się z modułów - małych płytek. Regulację głośności chcę wykonać łącząc mechanicznie silniczek elektryczny sterowany uP z potencjometrem tak aby było możliwe regulowanie głośności impulsatorem (pełniącego również inne funkcje) oraz zdalnie za pomocą potencjometru.

Czekam na sugestie, opinie co do tegoż przedsięwzięcia :)
    Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 12 Maj 2010 12:23
    utak3r
    Poziom 25  

Zamiast tego potencjometru chyba lepiej by wyszło z enkoderem (impulsatorem)?

• #3 12 Maj 2010 20:25
    Karol966
    Poziom 30  

Przecież o tym napisałem. Chciał bym zastosować jakiś potencjometr cyfrowy ale to mogło by zawyżyć koszty. Oto wstępne schematy i projekty płytek:

Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP
    Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP

Jednocześnie powstają fragmenty kodu. Całość oczywiście w [C]
    Działa już zegar RTC podłączony pod sprzętowe i2c (PCF8583), oraz odbiornik RC5 z funkcją programowania pilotów.

• #4 13 Maj 2010 15:30
    utak3r
    Poziom 25  

Koszty? Zainteresuj się rodziną MCP4021 i reszty. Koszt ok. 4zł - plus sam enkoder oczywiście.

• #5 13 Maj 2010 20:25
    Karol966
    Poziom 30  

Wolę zastosować TDA7302 lub coś podobnego. Koszt ok 10zł a miał bym od razu cały przedwzmacniacz z barwą dźwięku. Dodatkowe dwa kanały posłużyły by do regulacji wzmocnienia dla subwoofera. Jak widać schemat sterownika całego wzmacniacza jest bardzo wstępny - brakuje jeszcze klawiatury którą wykonam za pomocą rejestrów 74HCT164. Rejestry te posłużą również do sterowania diodami informującymi np o wybranym wejściu. Koncepcji jest wiele, co chwilę
    przychodzi na myśl coś nowego dlatego cała konstrukcja rozwija się powolnie ponieważ chcę dobrze wszystko przemyśleć. Mam nadzieje, że ten temat pomoże w zbudowaniu dobrego wzmacniacza.

Nie pisząc post pod postem dodaję zdjęcia z budowy wzmacniacza. W tym przypadku obudowy zrobionej z paneli podłogowych. Na tylnej ścianie zamierzam zamontować dodatkowo wentylator dla lepszej wentylacji. Na spodzie będą wywiercone otwory cyrkulacyjne. Projekt sterownika całego wzmacniacza uległ całkowitym zmianą - cały sterownik będzie zbudowany na płycie przykręconej do panelu przedniego. Dzięki temu uniknę problemów związanych z mocowaniem
    całego osprzętu tj, świtych, diod, wyświetlacza LCD oraz impulsatora.

Oto zdjęcia obudowy:

Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP

Wstępnie tak będzie wyglądał panel przedni:

Wstępny projekt płytki sterownika wygląda tak:

Płytka sterownika jest nie ukończona - w tej chwili nie nadawała by się jeszcze do użycia. Jest nieco mniejsza od wymiarów całej ściany przedniej tak aby wszystko wewnątrz idealnie pasowało. Problemem jest wyświetlacz LCD - chciałem zastosować 4x20 jednakże takie wyświetlacza mają dużo większą płytkę - ok 2 cm wyższą niż obudowa samego wyświetlacza co nasuwa konieczność przesunięcia switchy nieco niżej a to z kolei nie będzie już tak ładnie wyglądało.

• #6 29 Cze 2010 13:42
    DJ Shine
    Poziom 9  

Ale zwróć uwagę na to iż gdy zamontujesz ten wyświetlacz równo ze ścianką przednią... nie będzie to piękne. Także masz jeszcze ok. ~1cm luzu między ścianką a LCD... jakieś cieniutkie microswitch'e i myślę że dałoby radę :)

• #7 21 Paź 2010 23:36
    Karol966
    Poziom 30  

Witam po długiej przerwie. Nadszedł czas na wybór odpowiedniego procesora audio. Posiadam na stanie poniższe układy:
    TDA7300
    TDA7302
    TDA7318
    TDA7340
    PL2313L
    Macie doświadczenie z tymi układami? Jeżeli chodzi o obsługę układów z serii TDAxxxx nie powinno być problemu, gorzej jeżeli chodzi oPL2313L. Co polecacie?

• #8 14 Sty 2011 01:39
    Karol966
    Poziom 30  

Temat milczy no ale będę go kontynuował. Czasu mam niewiele wiec wiele nie zrobiłem ;) Na głowie inżynierka, bieżące zlecenia oraz budowa frezarki CNC także na wzmacniacz nie mam czasu, może kiedyś go dokończę. Na dzień dzisiejszy wykorzystuję go do słuchania muzyki - podłączyłem potencjometr oraz zaciski do wyjścia.

Oto trochę nowych zdjęć:
    Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP Budowa multimedialnego wzmacniacza 2.1 ze sterowaniem uP

• #9 14 Sty 2011 15:17
    323493
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 14 Sty 2011 18:28
    Karol966
    Poziom 30  

No to troszkę opisu tego co powstało:

1) Wzmacniacz:
    Jak widać, dobrze znany układ na TDA7294 - pod małe głośniki rzędu kilkudziesięciu wat moc ma odpowiednią a i jakość pod sprzęt "studencki" zadowalającą. Na grubym kawałku aluminium zamocowane są 3 końcówki mocy. Skrajne będą do zasilania kolumn a środkowa do zasilania subwoofera. Są one na pająkach, gdyż w momencie ich budowy miałem drobne problemy z termotransferem (złośliwość rzeczy martwych). Dodatkowo pająk zmieścił się idealnie w osłonie z blachy z otworami. Co do estetyki - starałem się ;)
    Radiator oczywiście wymaga użycia wentylatora. Ma sporą powierzchnię jednakże temperatura ponad 50'C przy lekkiej muzyce na 2 głośniki osiągana jest dość szybko. Niewielkie obroty wentylatora spokojnie obniżają temperaturę (tymczasowo podpięty tam mam prosty termoregulator na Atmedze8 z DS18b20).

2) Zasilacz:
    Wzmacniacz posiada 2 transformatory - mały do czuwania - praca 24/h (niewielki pobór prądu) oraz transformator o dwóch parach napięć symetrycznych do zasilania wzmacniacza oraz przedwzmacniacza. Cały układ małego transformatora wraz z płytką i elementami jest żywcem wymontowany ze starej wieży. Płytka zasilacza wzmacniacza mocy posiada jednocześnie stabilizatory 15,-15, 12 oraz 9V do zasilania filtru aktywnego subwoofera, przedwzmacniacza cyfrowego TDA7318 oraz wentylatora i przekaźników od włączania głośników.

3) Sterowanie:
    Koncepcja sterownika znacznie się zmieniła. Co prawda nadal procesorem zarządzającym będzie ATmega16/32 ale będzie rozdzielona płytka sterownika oraz panelu sterowania. Na panelu oczywiście wszystkie klawisze, diody led, impulsator, odbiornik podczerwieni oraz wyświetlacz LCD. Ten ostatni (najdroższy bo prawie 50zł kosztował) leży i czeka. Jest to najładniejszy wyświetlacz z jakim pracowałem;) Płytki są już praktycznie zaprojektowane - wiele godzin zajęło ich zaprojektowanie. Ciągłe zmiany koncepcji, projekt pod konkretny wymiar itd. Sterownik posiadał będzie między innymi możliwość elektronicznego wyboru fazy sygnału dla subwoofera, włączenie wyjścia dla subwoofera na wzmacniacz zewnętrzny bądź wewnętrzny. Do tego użyję CD4066. Płytka przekaźników już nie będzie potrzebna - wykorzystam wbudowany selektor w TDA7318.
    Dodam na koniec tego punktu, że obsługa klawiszy i diod na panelu jest zrealizowana na 4 liniach procesora (w sumie można to nawet sprowadzić do dwóch jakby się komuś chciało ;) )

4) Koncepcje rozbudowy:
    Rozważam zbudowanie dodatkowej płytki komunikacyjnej dla wzmacniacza. Z tyłu obudowy wyprowadziłbym jedynie złącze USB typu B. Z poziomu menu wybierałoby się żądany tryb:
    - wymiana danych z komputerem PC + sterowanie (połączenie przez FT232R)
    - wymiana muzyki z wbudowanym odtwarzaczu MP3 (tak, chcę tam umieścić starą MP-trójkę sterowaną za pomocą kluczy cyfrowych zamiast przycisków).
    - aktualizacja oprogramowania (nigdy nie używałem programowania przez RS więc wrzucił bym tam USBasp)
    Całość była by wybierana kluczami CD4066 sterowanymi z rejestrów 74164 lub (jeżeli będzie to konieczne - np w przypadku sterowania mp-trójką 74595)

Otwory w panelu przednim mam zamiar wykonać na własnej frezarce CNC także jest ona dla mnie teraz ważniejsza niż sam wzmacniacz. Proszę nie liczyć na szybką kontynuację prac - może po obronie ;)