Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana kierunku obrotów w silniku jednofazowy komutatorowym

latosek67 29 May 2010 18:41 17615 11
 • #1
  latosek67
  Level 10  
  Witam
  Proszę o wskazówki jak zmienić kierunek obrotów w silniku jednofazowym komutatorowym.
  Znajdowałem porady w "szukajce", ale dotyczyły one silników jednofazowych z uzwojeniem pomocniczym, a silniki komutatorowe z pewnością nie są w nie wyposażone.
  Pozdrawiam
 • #2
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Trzeba zamienić końce cewek miejscami (wejście cewki z jej wyjściem i w drugiej tak samo). Jest teoretycznie jeszcze kilka innych sposobów, ale trudnych technicznie do wykonania.
 • #3
  niva4
  Level 11  
  Zamienić miejscami przewody podłączeniowe szczotek.
  Tak zrobiłlem w wiertarce celmy jest teraz lewo prawo tylko praca silnika przy tej zmianie nie jest całkowicie sprawna ale uzywam tego dorywcze jako wykretarki.
  ppodczas pracy w lewo słychać podpolanie szczotek na komutatorze.
 • #4
  karol3
  Level 26  
  Witam .
  Prawidłowy sposób zmiany kierunku wirowania podał kol. niva4 . Jednak nie każdy silnik jest przystosowany do pracy w dwu kierunkach . Jest to zależne od wykonania wirnika . W przypadku wirnika przeznaczonego do pracy w założonym kierunku po zmianie na przeciwny silnik nie będzie pracował prawidłowo i szybko ulegnie uszkodzeniu . Najprostszy sposób który zapobiega uszkodzeniu to włączenie w szereg z uzwojeniem diody prostowniczej o odpowiednim prądzie i napięciu przez przełącznik . Oczywiście silnik nie osiągnie w tym przypadku pełnej mocy . Jest to jednak skuteczny sposób w przypadku wiertarek , gdy chcemy uzyskać obroty prawo - lewo w wiertarkach nieprzystosowanych do tego fabrycznie .
  Może kol. poda więcej danych dotyczących silnika , a odpowiedzi napewno będą bardziej konkretne .
  Pozdrawiam .
 • #5
  latosek67
  Level 10  
  Witam
  Jest to pilarka tarczowa produkcji CCCP o mocy 1150W z trybem pracy S1.
  O wynikach zmiany dam znać. Dzięki za pomoc
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Witam

  Pierwszo słyszę o zmianie kierunku pracy silnika komutatorowego prądu przemiennego za pomocą diody. Może to szanowny kolega bliżej rozwinąć?
  Jak napisał Niva4 , zmianę dokonuje się poprzez zamianę przewodów szczotek. Nie słyszałem o silniku komutatorowym przeznaczonym do pracy w jednym kierunku. Wszystko zależy od zastosowania. Skutkiem zmiany jest chwilowy spadek mocy , ale to tylko dlatego że jeśli silnik pracował ileś tam godzin w lewo , to szczotki się " ułożyły " i w drugą stronę mają większe opory.
 • #8
  latosek67
  Level 10  
  zmiana przewodów połączeniowych szczotek nie spowodowała zmiany kierunku obrotów.
  Rozebrałem częściowo silnik i to co zobaczyłem narysowałem i umieściłem w załączonym pliku Word.
  Podejrzewam, że mam tu do czynienia z silnikiem z uzwojeniem pomocniczym (zielony przewód). Z obudowy wychodzi jeden zielony, ale drugi jest zapewne połączmy z uzwojeniem głównym w wewnątrz silnika. Jeżeli tak to zmiana kierunku obrotów polega zapewne na zamianie miejscami podłączenia uzwojenia pomocniczego. Ten który jest teraz podpięty między kondensatory C2 trzeba podpiąć pod zasilanie, a drugi koniec (ten połączony z uzwojeniem głównym w środku silnika) trzeba podłączyć między kondensatory C2. Nie wiem po co kondensator C1 jest wpięty równolegle w uzwojenie główne?
  Zdaję sobie sprawę, że w tej chwili obroty są zgodne z tym jak jest podane na osłonie tarczy. Jednak są prawidłowe, gdy pilarkę zamocuję do blatu i tnę (tzn. prowadzę ciętą deskę).
  W przypadku, gdy cięcie odbywa się z trzymaniem pilarki w rękach (tzn. drewno jest nieruchome, a pilarka jest prowadzona ręcznie), to obroty powinny być odwrotne.
  Przepraszam, że tak dużo napisałem, ale starałem się jak najdokładniej opisać sytuację.
 • Helpful post
  #9
  karol3
  Level 26  
  Witam .
  Po pierwsze nie napisałem że kierunek obrotów można zmienić przy zastosowaniu diody . Proszę dokładnie przeczytać post . Kierunek obr. można zmienić w sposób podany przez kol.nive4 czyli przez zamianę miejscami wyprowadzeń stojana podłączonych do szczotkotrzymaczy . Ten sam rezultat można uzyskać poprzez przesunięcie szczotkotrzymaczy o pewien kąt . Niestety w większości silników jest to nie wykonalne . Mam nadzieje , że kol. przezwajał wirniki lub przynajmniej zdejmował dane nawojowe z różnego typu wirników . Jeśli tak to na pewno kol. zauważył ,że wyprowadzenia uzwojeń wirnika w różnych typach nie są podłączane do tych samych działek komutatora względem żłobka z którego są wyprowadzone . Przesunięcie łączenia działek ( lub jak kto woli lamel ) jest inne dla obrotów w lewo , inne dla obrotów w prawo , a jeszcze inne dla prawo - lewo .
  Proponuję w silniku od odkurzacza zmienić kierunek obrotów , następnie dotrzeć prawidłowo szczotki i sprawdzić efekt ostateczny . A po co dioda ? Ano po to aby dostarczyć mniejszą moc do pracującego nieprawidłowo po zmianie kierunku obrotów silnika i zmniejszyć wszelkie ( aczkolwiek czasem ciekawe ) nie pożądane zjawiska .
  Kol. latosek67 .
  Po zmianie kierunku wirowania wskazane jest podłączenie silnika pod obniżone napięcie . Idealny byłby autotransformator regulowany . Konstrukcja tej pilarki nie wróży nic dobrego przy zmianie kierunku wirowania i pełnym obciążeniu . Kierunek jest prawidłowy zarówno przy cięciu ręcznym jak i przy zastosowaniu stojaka . Po zmianie kierunku tarcza tnąca będzie miała tendencje od odkręcania się . Zielonego przewodu proszę nie ruszać . Tych białych również nie . Te są podłączone do zasilania i ich zamiana miejscami niczego nie zmienia. Wyprowadzenia o których cały czas mówimy są dostępne po zdjęciu osłony z lewej strony trzymanej w ręku pilarki . Sądzę , że wskazane jest zaprzestanie ingerowania w dalsze podzespoły pilarki , gdyż katastrofa pewna .
  W tym silniku uzwojenie pomocnicze nie występuje . Jest to silnik komutatorowy szeregowy . Jest to kondensator przeciw zakłóceniowy .
  Pozdrawiam
 • #10
  Krzyś33
  Level 25  
  Witam. Nie napisałeś jaka jest pojemność kondensatorów C2 . Podejrzewam, że są to kondensatory przeciwzakłóceniowe, lub gasikowe, więc zmiana tutaj raczej nic nie da. Pozdrawiam.
 • #11
  latosek67
  Level 10  
  kolego Krzyś33 pojemność C2 wynosi 0,01mikroF (jest to w załączonym pliku).
  Kolego Karol3 wynika z Twojej odpowiedzi, że nic więcej nie da się zrobić w sprawie zmiany obrotów - szkoda.
  Ale i tak dzięki za odpowiedzi.
  Pozdrawiam
 • #12
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Szkoda, że pytanie o cel ingerencji w silnik padło tak późno. Uważam, że temat został wyczerpany po stwierdzeniu, że jest to silnik pilarki i jego obroty nie powinny być zmieniane ze względów bezpieczeństwa.
  Temat zamykam.