Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana kierunku obrotów w silniku jednofazowy komutatorowym

29 Maj 2010 18:41 14684 11
  • Poziom 9  
    Witam
    Proszę o wskazówki jak zmienić kierunek obrotów w silniku jednofazowym komutatorowym.
    Znajdowałem porady w "szukajce", ale dotyczyły one silników jednofazowych z uzwojeniem pomocniczym, a silniki komutatorowe z pewnością nie są w nie wyposażone.
    Pozdrawiam
  • Admin DIY, Automatyka
    Trzeba zamienić końce cewek miejscami (wejście cewki z jej wyjściem i w drugiej tak samo). Jest teoretycznie jeszcze kilka innych sposobów, ale trudnych technicznie do wykonania.
  • Poziom 10  
    Zamienić miejscami przewody podłączeniowe szczotek.
    Tak zrobiłlem w wiertarce celmy jest teraz lewo prawo tylko praca silnika przy tej zmianie nie jest całkowicie sprawna ale uzywam tego dorywcze jako wykretarki.
    ppodczas pracy w lewo słychać podpolanie szczotek na komutatorze.
  • Poziom 25  
    Witam .
    Prawidłowy sposób zmiany kierunku wirowania podał kol. niva4 . Jednak nie każdy silnik jest przystosowany do pracy w dwu kierunkach . Jest to zależne od wykonania wirnika . W przypadku wirnika przeznaczonego do pracy w założonym kierunku po zmianie na przeciwny silnik nie będzie pracował prawidłowo i szybko ulegnie uszkodzeniu . Najprostszy sposób który zapobiega uszkodzeniu to włączenie w szereg z uzwojeniem diody prostowniczej o odpowiednim prądzie i napięciu przez przełącznik . Oczywiście silnik nie osiągnie w tym przypadku pełnej mocy . Jest to jednak skuteczny sposób w przypadku wiertarek , gdy chcemy uzyskać obroty prawo - lewo w wiertarkach nieprzystosowanych do tego fabrycznie .
    Może kol. poda więcej danych dotyczących silnika , a odpowiedzi napewno będą bardziej konkretne .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 9  
    Witam
    Jest to pilarka tarczowa produkcji CCCP o mocy 1150W z trybem pracy S1.
    O wynikach zmiany dam znać. Dzięki za pomoc
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 40  
    Witam

Pierwszo słyszę o zmianie kierunku pracy silnika komutatorowego prądu przemiennego za pomocą diody. Może to szanowny kolega bliżej rozwinąć?
    Jak napisał Niva4 , zmianę dokonuje się poprzez zamianę przewodów szczotek. Nie słyszałem o silniku komutatorowym przeznaczonym do pracy w jednym kierunku. Wszystko zależy od zastosowania. Skutkiem zmiany jest chwilowy spadek mocy , ale to tylko dlatego że jeśli silnik pracował ileś tam godzin w lewo , to szczotki się " ułożyły " i w drugą stronę mają większe opory.
  • Poziom 9  
    zmiana przewodów połączeniowych szczotek nie spowodowała zmiany kierunku obrotów.
    Rozebrałem częściowo silnik i to co zobaczyłem narysowałem i umieściłem w załączonym pliku Word.
    Podejrzewam, że mam tu do czynienia z silnikiem z uzwojeniem pomocniczym (zielony przewód). Z obudowy wychodzi jeden zielony, ale drugi jest zapewne połączmy z uzwojeniem głównym w wewnątrz silnika. Jeżeli tak to zmiana kierunku obrotów polega zapewne na zamianie miejscami podłączenia uzwojenia pomocniczego. Ten który jest teraz podpięty między kondensatory C2 trzeba podpiąć pod zasilanie, a drugi koniec (ten połączony z uzwojeniem głównym w środku silnika) trzeba podłączyć między kondensatory C2. Nie wiem po co kondensator C1 jest wpięty równolegle w uzwojenie główne?
    Zdaję sobie sprawę, że w tej chwili obroty są zgodne z tym jak jest podane na osłonie tarczy. Jednak są prawidłowe, gdy pilarkę zamocuję do blatu i tnę (tzn. prowadzę ciętą deskę).
    W przypadku, gdy cięcie odbywa się z trzymaniem pilarki w rękach (tzn. drewno jest nieruchome, a pilarka jest prowadzona ręcznie), to obroty powinny być odwrotne.
    Przepraszam, że tak dużo napisałem, ale starałem się jak najdokładniej opisać sytuację.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam .
    Po pierwsze nie napisałem że kierunek obrotów można zmienić przy zastosowaniu diody . Proszę dokładnie przeczytać post . Kierunek obr. można zmienić w sposób podany przez kol.nive4 czyli przez zamianę miejscami wyprowadzeń stojana podłączonych do szczotkotrzymaczy . Ten sam rezultat można uzyskać poprzez przesunięcie szczotkotrzymaczy o pewien kąt . Niestety w większości silników jest to nie wykonalne . Mam nadzieje , że kol. przezwajał wirniki lub przynajmniej zdejmował dane nawojowe z różnego typu wirników . Jeśli tak to na pewno kol. zauważył ,że wyprowadzenia uzwojeń wirnika w różnych typach nie są podłączane do tych samych działek komutatora względem żłobka z którego są wyprowadzone . Przesunięcie łączenia działek ( lub jak kto woli lamel ) jest inne dla obrotów w lewo , inne dla obrotów w prawo , a jeszcze inne dla prawo - lewo .
    Proponuję w silniku od odkurzacza zmienić kierunek obrotów , następnie dotrzeć prawidłowo szczotki i sprawdzić efekt ostateczny . A po co dioda ? Ano po to aby dostarczyć mniejszą moc do pracującego nieprawidłowo po zmianie kierunku obrotów silnika i zmniejszyć wszelkie ( aczkolwiek czasem ciekawe ) nie pożądane zjawiska .
    Kol. latosek67 .
    Po zmianie kierunku wirowania wskazane jest podłączenie silnika pod obniżone napięcie . Idealny byłby autotransformator regulowany . Konstrukcja tej pilarki nie wróży nic dobrego przy zmianie kierunku wirowania i pełnym obciążeniu . Kierunek jest prawidłowy zarówno przy cięciu ręcznym jak i przy zastosowaniu stojaka . Po zmianie kierunku tarcza tnąca będzie miała tendencje od odkręcania się . Zielonego przewodu proszę nie ruszać . Tych białych również nie . Te są podłączone do zasilania i ich zamiana miejscami niczego nie zmienia. Wyprowadzenia o których cały czas mówimy są dostępne po zdjęciu osłony z lewej strony trzymanej w ręku pilarki . Sądzę , że wskazane jest zaprzestanie ingerowania w dalsze podzespoły pilarki , gdyż katastrofa pewna .
    W tym silniku uzwojenie pomocnicze nie występuje . Jest to silnik komutatorowy szeregowy . Jest to kondensator przeciw zakłóceniowy .
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Witam. Nie napisałeś jaka jest pojemność kondensatorów C2 . Podejrzewam, że są to kondensatory przeciwzakłóceniowe, lub gasikowe, więc zmiana tutaj raczej nic nie da. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    kolego Krzyś33 pojemność C2 wynosi 0,01mikroF (jest to w załączonym pliku).
    Kolego Karol3 wynika z Twojej odpowiedzi, że nic więcej nie da się zrobić w sprawie zmiany obrotów - szkoda.
    Ale i tak dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Szkoda, że pytanie o cel ingerencji w silnik padło tak późno. Uważam, że temat został wyczerpany po stwierdzeniu, że jest to silnik pilarki i jego obroty nie powinny być zmieniane ze względów bezpieczeństwa.
    Temat zamykam.