Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo prosty oscyloskop cyfrowy DSO

Freddy 23 Lip 2010 11:27 26598 22
 • Bardzo prosty oscyloskop cyfrowy DSO
  Ciekawy projekt oscyloskopu opartego na procesorze STM32F103VBT6.
  Oscyloskop ten jest w ofercie znanego dystrybutora www.dealextreme.com w cenie około 70$. Piszę około, ponieważ są 3 wersje od około 55,30$ do 76,60$ w zależności od wersji i stanu. Sam zestaw bez sond i akumulatora, aż po komplet uruchomiony i kalibrowany. U innych dystrybutorów, cena jest 86$.
  Cytat:

  DSO nano is a pocket size digital storage oscilloscope fulfills basic electronic engineering requirements. It is base on ARM Cortex™-M3 compatible 32 bit platform, equipped with 320*240 color display, SD card capability, USB connection, and chargeable batteries. Weighs only 60g.

  Tak jest opisywany oscyloskop, występuje on w sieci pod kilkoma różnymi nazwami np. DSO NAno, lub DS0201.
  Projekt jest całkowicie i maksymalnie uproszczony. Składa się w zasadzie z procesora i wyświetlacza o rozdzielczości 320x240.
  Na stronie http://code.google.com/p/dsonano/ znajduje się kompletna dokumentacja, firmware wraz z wersją źródłową, oraz schematami i procedurami kalibracyjnymi.
  Bardzo prosty oscyloskop cyfrowy DSO
  Bardzo prosty oscyloskop cyfrowy DSO Bardzo prosty oscyloskop cyfrowy DSO
  Parametry nie są może powalające, ale nie są też złe za tą cenę.
  Cytat:

  - 2.8" color TFT LCD
  - Display resolution: 320*240
  - Analog bandwidth: 0 - 1MHz
  - Max sample rate: 1Msps 12Bits
  - Sample memory depth: 4096 Point
  - Horizontal sensitivity: 1uS/Div~10S/Div (1-2-5 Step)
  - Horizontal position: adjustable with indicator
  - Vertical sensitivity: 10mV/Div~10V/Div (with 1 probe), 0.5V/Div~10V/Div (with 10 probe)
  - Vertical position: adjustable with indicator
  - Input impedance: >500K ohm
  - Max input voltage: 80Vpp (by 1 probe)
  - Trig modes: Auto, Norma, Single, None and Scan
  - Functionalities: Automatic measurement: frequency, cycle, duty, Vpp, Vram, Vavg and DC voltage
  - Test signal: Built-in 10Hz~1MHz (1-2-5 Step)
  - Waveform storage: micro SD card
  - PC connection via Mini USB B-Type
  - Upgraded by bootloader via USB

  Źródło projektu http://code.google.com/p/dsonano/
  Delaextreme http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.39753

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • PCBway
 • #2
  PO.
  Poziom 20  
  No proszę, i nasz rodzimy projekt szybko doczekał się konkurencji ;) .

  Ciekawe, czy płyta główna to przeprogramowene mp4/tel czy tylko wyświetlacz i obudowa od tego? Nie wiem czy jest z czego zrobić ten 1Msps, przetwornik mikrofonowy miałby taki zapas? No w sumie to arm, wiec może ma odpowiednią nóżkę niepodłączoną w komórce i można na istniejący sprzęt spróbować podobne coś dopisać :P .
 • #3
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Trzy uwagi:
  1. To nie jest oscyloskop - to zabawka. Podobne do niej produkuje się jako zestawy do samodzielnego montażu z układami FPGA.
  2. Za tą cenę można mieć używany oscyloskop analogowy do 50Mhz(ale byłem głupi, że nie kupiłem go, gdy jeszcze był na alledrogo).
  3. Lepsze rezultaty można uzyskać za pomocą połączenia dobrego ADC i układu FPGA odpowiednio zaprogramowanego. Tak się robi w normalnym świecie cyfrowe oscyloskopy. Można uzyskać dużo większe pasmo pomiarowe poprzez połączenie równolegle kilku układów ADC o niższej częstotliwości próbkowania i taktowanie ich sygnałem lekko przesuniętym w fazie(tak robi np. Rigol(przykładowo DS1052E ma 5 podwójnych układów ADC taktowanych sygnałami z przesunięciem 1ns))...
 • #4
  netsecurite.pl
  Poziom 13  
  Można taką obudowę w Polsce kupić?
 • PCBway
 • #5
  satanistik
  Poziom 27  
  To jest gotowe mp4 z inną płyta główną - gdyby zdobyć taki odtwarzacz to można by to jakoś sklecić.
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...
  pandy napisał:
  interleaving tak ale nie nie 1 ns ale przedzial podstawy na 5 czesci - do tego przetwornik musi miec pasmo odpowiednio szersze tak by nie ograniczac probkowanych sygnalow.

  W praktyce to sie robi tak ze masz analogowa linie opozniajaca i z niej pobierane sa probki do kolejnych przetwornikow.

  W tym przypadku, z którym się zapoznałem układ FPGA generował sygnały taktujące dla przetworników tak, by sygnał dla każdego układu był o 1ns później, niż dla wcześniejszego. Sygnał analogowy jest dostarczany do wszystkich przetworników jednocześnie. Gdy pierwszy przetwornik kończy przetwarzanie, ostatni dopiero zaczyna. Prędkość próbkowania jest w ten sposób 10 razy większa, niż dla pojedynczego ADC. Ten konkretny Rigol DS1052E(po drobnej zmianie w sofcie(sprzętowo zgodny z DS1102E - zmiana polega na zmodyfikowaniu numeru seryjnego i oznaczenia modelu w pamięci EEPROM, robi się to za pomocą kabla szeregowego i kilku poleceń wysyłanych przez terminal)) ma prędkość próbkowania 1GSP/s i pasmo do 100Mhz, choć pojedyncze przetworniki w nim użyte mają tylko 100MSP/s(wg. noty katalogowej tych konkretnych przetworników jest to bodaj 50MSP/s, ale Rigol je przetaktował - cena dzięki temu przystępniejsza)...

  Co do "bohatera" tego tematu, to za te same pieniądze można naprawdę kupić analogowy oscyloskop 20-50MHz. I(nie tylko) moim skromnym zdaniem analogowy oscyloskop to najlepsze rozwiązanie dla hobbystów i pół-profesjonalistów. Zawodowy elektronik przeskakuje etap zabawkowych oscyloskopów na rzecz sprzętu z ciut wyższej półki(jak ten wspomniany Rigol i oscyloskopy mu podobne). Ten wynalazek ja bym przerobił: zamiast używać wbudowanego przetwornika, użyłbym ADS807 - 53MSP/s z 12-bitową rozdzielczością. TI sprzedaje je po około 12-15 USD, Farnell po 120 złotych wg. bieżącego kursu euro.
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Ja bym kupił takiego używanego Rigola DS1052E i zrobiłbym tą modyfikację oprogramowania. Ceny są dość przystępne. A taki DS1102E kosztuje już dwa razy tyle, choć niczym się nie różni od niższego modelu od strony sprzętu i oprogramowania. Albowiem powszechną praktyką jest robienie tego samego modelu i tylko modyfikowanie softu...
  Ten wyrób z tematu ma jednak marne parametry - musisz przyznać sam...
 • #10
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  To ja bym użył PIC16F785 - ma dwanaście kanałów ADC, rozdzielczość 10 bitów(trochę mało) i prędkość około 130kSps, jeśli robisz pomiary na wszystkich kanałach. 1.6MSps dla jednego kanału. Napisanie programu, który dokonuje pomiaru i wynik natychmiast przesyła przez RS232 do komputera wyświetlającego i logującego zebrane dane to robota na jedno popołudnie...

  To urządzenie jest tylko trochę lepsze od "oscyloskopów" używających karty dźwiękowej. Podoba mi się w nim przenośność i prostota, ale parametry mimo wszystko zostawiają wiele do życzenia. W tej chwili minimum dla jakiegokolwiek oscyloskopu to powinno być 10Mhz. No i koniecznie dwa kanały(przydatne przy porównywaniu sygnału wejściowego i wyjściowego układu lub przy sprawdzaniu np. przetwornic impulsowych)...
 • #12
  J_Bravo
  Poziom 27  
  Urgon: wg twojego rozumowania to dział DIY (i połowa działów elektrody) jest bez sensu, bo zamiast coś zrobić to zawsze można kupić lepsze, gotowe urządzenie.
  Wg. mnie to najciekawszy projekt oscyloskopu jaki jest dostępny w necie.
 • #14
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #15
  Freddy
  Poziom 43  
  Panowie i po co te kłótnie ?
  Pewnieże można kupić za te pieniądze oscyloskop analogowy, ale nie schowasz go do kieszeni od koszuli. ! Co do pasma to jak widać jest 1 Msps w 12 bitach rozdzielczości i jest to ograniczone wyłącznie przetwornikiem w procesorze. Projekt jest projektem "open source" a nie komercyjnym z udostępnioną dokumentacją, a to jest różnica. Co do LCD, to jeśli dobrze sie poszuka, sądzę, że można kupić i u nas niedrogo.
 • #16
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #17
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Nie jestem ani maksymalistą, ni perfekcjonistą. Po prostu jak coś robić, to robić to ciut bardziej dostosowane do potrzeb. Sam stwierdziłeś, Pandy, że do zastosowań samochodowych przydałoby się więcej kanałów. Amatorom bardziej by się przydał sprzęt analogowy za te pieniądze(mimo swojej toporności) gdyż pozwala on nauczyć się więcej i jednocześnie jest bardzo odporny i pozwala dostrzec nawet małe niuanse sygnałów; zawodowcy i tak kupią coś cyfrowego z wyższej półeczki. Dla mnie ten model jest jednak za słaby pod kątem funkcji i parametrów by sprawdził się w warsztacie amatora, o profesjonaliście nie wspominając. Proponowałbym zmienić ciut sprzęt i oprogramowanie by przerobić go na wielokanałowy analizator logiczny...
 • #20
  harkonnen
  Poziom 17  
  Nie potrafię na tej stronie znaleźć dokumentacji technicznej (schemat itd) .jets tylko firmware. Chciałbym użyć elektroniki do swojego projektu.
 • #22
  morph13
  Poziom 25  
  Urgon napisał:
  ....... Prędkość próbkowania jest w ten sposób 10 razy większa, niż dla pojedynczego ADC. Ten konkretny Rigol DS1052E(po drobnej zmianie w sofcie(sprzętowo zgodny z DS1102E - zmiana polega na zmodyfikowaniu numeru seryjnego i oznaczenia modelu w pamięci EEPROM, robi się to za pomocą kabla szeregowego i kilku poleceń wysyłanych przez terminal)) ma prędkość próbkowania 1GSP/s i pasmo do 100Mhz, choć pojedyncze przetworniki w nim użyte mają tylko 100MSP/s(wg. noty katalogowej tych konkretnych przetworników jest to bodaj 50MSP/s, ale Rigol je przetaktował - cena dzięki temu przystępniejsza)....


  Czy orientujesz się może czy w innych oscyloskopach cyfrowych też jest taka możliwość, np OWON PDS50xx (bardzo przystępna cena), lub możne jesteś w posiadaniu jakiś ciekawych materiałów na ten temat, link do strony.

  Przyznam, że zacząłem przeglądać oferty pod kontem DS1052E i jego ewentualnej modyfikacji jednak potrzebuję więcej informacji np. jakimi komendami dokonać zmiany w EEPROM itp.
  Czy po takiej zmianie, soft sterujący automatycznie wykryje "poszerzone możliwości" i będzie można z nich skorzystania, bo w innym przypadku taka modyfikacja jest bezcelowa a jedynie można sobie na ten temat tylko podyskutować.

  Moderowany przez joy_pl:  Link

 • #23
  malachowski
  Poziom 10  
  morph13 napisał:
  Urgon napisał:
  ....... Prędkość próbkowania jest w ten sposób 10 razy większa, niż dla pojedynczego ADC. Ten konkretny Rigol DS1052E(po drobnej zmianie w sofcie(sprzętowo zgodny z DS1102E - zmiana polega na zmodyfikowaniu numeru seryjnego i oznaczenia modelu w pamięci EEPROM, robi się to za pomocą kabla szeregowego i kilku poleceń wysyłanych przez terminal)) ma prędkość próbkowania 1GSP/s i pasmo do 100Mhz, choć pojedyncze przetworniki w nim użyte mają tylko 100MSP/s(wg. noty katalogowej tych konkretnych przetworników jest to bodaj 50MSP/s, ale Rigol je przetaktował - cena dzięki temu przystępniejsza)....


  Czy orientujesz się może czy w innych oscyloskopach cyfrowych też jest taka możliwość, np OWON PDS50xx (bardzo przystępna cena), lub możne jesteś w posiadaniu jakiś ciekawych materiałów na ten temat, link do strony.

  Przyznam, że zacząłem przeglądać oferty pod kontem DS1052E i jego ewentualnej modyfikacji jednak potrzebuję więcej informacji np. jakimi komendami dokonać zmiany w EEPROM itp.
  Czy po takiej zmianie, soft sterujący automatycznie wykryje "poszerzone możliwości" i będzie można z nich skorzystania, bo w innym przypadku taka modyfikacja jest bezcelowa a jedynie można sobie na ten temat tylko podyskutować.


  Witam

  Tutaj masz link Link

  Na dealextreme masz ten oscyloskop za ok 1100 PLN.

  Ja zrobilem juz na swoim modyfikacje.