Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zerowanie w gniazdku

22 Wrz 2004 20:54 44935 15
  • Poziom 22  
    witam, sluchajcie...

u znajomych w domu jest kafejka internetowa.. 4 kompy powiedzmy sredniej jakosci ..ale do rzeczy.. jest to opbszar oddalony od miasta o pare kilometrow i czesto spotyka ich brak pradu :).. co za tym idzie co chwile wywala zasilacz. Kupili listwe antyprzepieciowa ale to chyba nic nie da jesli nie maja bolca w gnazdku , prawda ? czy polaczenie bolca z zerem czyli wymiana gniazdka starczy zeby spalanie zasilaczy wyeliminowac ? pozdrawiam !
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 43  
    Jesli chodzi o przepiecie to bardzo rzadko się spotkałem z wywaleniem kompa (ale wszystko dosłownie poszło poza procesorem PIII 650 Flopem i Ramem) podczas przepiecia z powodu braku bolca. Ale raz poszło i było po wszystkim. Głownym wymaganiem, gdy zakładasz sieć jest zrobienie uziemienia lub zerowania. Sprawa jest banalnie prosta. Jeśli masz sieć trójkablową, seledynowo-żółty kabel podpinasz pod bolec i masz uziemienie. Jeśli nie masz takiego zabezpieczenia, wowczas ze śrubokrętem z neonówką szukasz "nieświecacego" drutu w gniazdku i tam podpinasz bolec. Jeśli nawet nie pomoże, to nie zaszkodzi.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 33  
    Witam
    Jeżeli są problemy z zasilaniem to zamiast listwy bardziej by się przydał mały UPS. Natomiast, jeżeli chodzi o gniazdo to faktycznie lepiej bolec połączyć z zerem ( powinien być przewód niebieski) niż używać gniazdo bez bolca.
    Pozdrawiam.
    :)
  • Poziom 35  
    ryski uważam że to był żart z uziemieniem i z tą rurką.
  • Poziom 22  
    :arrow: ryski

moze i teoretycznie nie glupi pomysl ale praktyka ?:D hehe dobre dobre.....

dzieki wszysstkim,.....teraz juz wszystko jasne, pozdrowka !
  • Poziom 22  
    Podepnij sie do CO, wody, itp. Te rury sa uziemione :-)
    Zaloz obejme a z niej kabelek do obudowy kompa lub do bolca uziomu w gniazdku TYLKO NIE RUSZAJ RUR GAZOWYCH!!!!!!

Ja tak zrobilem i jest ok. Od 2 lat nie wywalilo mi zasilacza, a przedtem bywalo roznie :-))

Pozdrawiam!
  • Poziom 20  
    dj_volt napisał:
    Podepnij się do CO, wody, itp. Te rury sa uziemione :-)
    Zaloz obejme a z niej kabelek do obudowy kompa lub do bolca uziomu w gniazdku TYLKO NIE RUSZAJ RUR GAZOWYCH!!!!!!

Ja tak zrobilem i jest ok. Od 2 lat nie wywalilo mi zasilacza, a przedtem bywalo roznie :-))

Pozdrawiam!

Niekoniecznie u mnie w domu rury CO nie sa uziemione do ziemi idą plastikowe rury wiec przejscia nie ma ale zawsze to jakies wyjscie.

Od gazu jeszcze nie probowałem :lol:

Przeciez takie uziemienie kiedys sie robiło do dachów od wyładowań.
    -----------
    A ja mam w domu podłaczony tak cały dom i nie wywala zasilacza a u sasiada czesto :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Jest zakaz "podpinania" się z uziemieniem do instalacji innych niż wodne ze stali (oczywiście pod pewnymi warunkami i po wykonaniu kilku czynności)
  • Poziom 39  
    Jeżeli zmnajomi prowadzą komercyjna działalność ( kawiarenka internetowa) i nie spełaniają podstawowych wymogów wynikających z prawa budowlanego i enegetycznego t na prawdę są szczęśliwymi i bezstresowymi ludźmi. Brak spełanienia warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego w obiekcie w którym może przebywać więcej osób to conajmniej wykroczenie. Minimalny do spełanienia wymóg to zerowanie ochronne. Czyli podprowadzenie w gniazdach przewodu N do bolca ochronnego. Takie gniazdko moze nie działać ale nie może zagrażać bezpieczeństwu. A co z pomiarami skuteczności ochrony na zainstalowanych urządzeniach? Przecież obudowy sprzętu "wiszą w powietrzu". A druga sprawa jest zabezpieczenie sprzętu - po spełnieniu pierwszego. Minimum to listwa zasilająca z zabezpieczeniem przepięciowym a najlepiej UPS. Nawet niewielki pozwoli przynajmniej na prawidłowe wyłączenie sprzętu a napewno zabezpieczy przed przepięciami. ( z podłaczonym bolcem w gniazdach do N)
    Przepraszam za pogrubienia i kolory ale oddaje to emocje zawarte w tym poście
    Pozdr. J.
  • Poziom 39  
    Ta wersja b jest przyczyna kłopotów w sprzęcie komputerowym przy dwóch urządzeniach np komp i drukarka włączonych w takie gniazdo które potem są połaczone po lpt lub usb albo lan-em. Uszkodzenie zasilacza w jednym z urządzeń potrafi tak narozrabiać w całym układzie sieci że strach się bać. Używać pojedyńczych, tak samo połączonych gniazd , a wielokrotne muszą być połaczone na zasadzie listwy zailjącej tzn bolce po tej samej stronie (u góry gniazda wtedy faza będzie zawsze też po tej samej stronie,nie da sie inaczej właczyć wtyku)
    Pozdr.J.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    Ogólnie nazwa zero tyczy się przewodu N i w przypadku gniazd z bolcem jest pokazana w zasadzie na rys c. W gnieździe bez bolca jeden z zacisków jest "fazowy" -L a drugi "zerowy" -N. Ochrona w tym przypadku polega na szybkim zadziałaniu bezpiecznika ( wyłącznika instalacyjnego przetężeniowego) który w przypadku spotkania się N i L na obudowie urządzenia robi "buumm" w czasie krótszym niz 2 S ( standardowo odo 100mS).
    Dotyczy to prwawidłowo wykonanych i podłączonych urządzeń, jeżeli metalowa obudowa urządzenia jest podłączona do N ( zerowana) a jest możliwość zmiany poożenia wtyku w gnieździe to strach się bać
    Pozdr.J.