Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips MCM166 - czasem resetuje się zegar

tomybb 18 Feb 2011 19:37 2090 6
 • #1
  tomybb
  Level 26  
  Philips MCM166 - dwa przypadki tego samego modelu w dwóch różnych miejscach - w stby zegar no i wszystkie ustawienia czasem się resetują, czasem tzn. raz na dwa dni, albo raz na miesiąc. Na pewno nie jest to problem wyłączenia prądu w sieci, wykluczam także jakiekolwiek przerwy (jest to typowy reset tak jakby ktoś na chwile odłączył wtyczkę i za parę sekund włączył z powrotem) - zastanawiało mnie że może te wieżyczki są bardzo wrażliwe na jakieś skoki/spadki napięcia ale sprawdziłem, że jak się wyciągnie wtyczkę z gniazdka to zegar jeszcze przez 2s świeci a taki pik pewnie dużo krócej by trwał. Zasugerowało mnie jeszcze to że dwa razy stało się tak jak ktoś do wspólnego gniazdka włączył laptopa - ale jednak nie mogę tego potwierdzić bo oczywiście teraz wszystko działa a za tydzień znów będzie pewnie problem.
  Da się jakoś zaradzić? Przerabiał ktoś może coś podobnego?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  grom_5
  Level 17  
  Witam
  Z mojego doświadczenia należało by wymienić kondensatory SMD w obwodzie oscylatora przy procesorze rzędu 30-56pf. Nalżało by sprawdzić w/g schematu, lub inne przy samym procesorze, wiele razy potrafiły zwierać i procesor automatycznie przestawał działać i zegar też. Nawet było kilka biuletynów na te uszkodzenia w różnych modelach. Jest to trudne do wykrycia. Życzę powodzenia
  Pozdrawiam
 • #3
  tomybb
  Level 26  
  Zauważyłem jeszcze że jeden kwarc ma 8 MHz, według schematu powinien mieć 10Mhz.

  Udało mi się wywołać usterkę! Po wielu różnych próbach udało mi się doprowadzić do resetu - zrobiłem tak: zegar w wieży ustawiony, wieża w stby, podłączyłem transformator z jakiegoś radia (zwykłe trafo bez obciążenia), trafo przybliżyłem do wieży na parę cm i zacząłem szybko włączać i wyłączać wtyczkę z przewodem do którego było podłączone trafo - po 3-4 takich szybkich wyłączeniach wyświetlacz w wieży przygasa na sekundę i włącza się ale już z zresetowanym zegarem (wszystkie napięcia są stałe nie zmieniają się w momencie resetu - najwyżej o 0,01V). Próbowałem z tym trafem kilka razy i za każdym razem wywołuje to usterkę. Gdy trafo jest bardziej odsunięte od wieży usterka nie występuje - dochodzę więc do wniosku że reset powodują zakłócenia - tylko co dalej z tym zrobić? podmieniłem kwarc proca ale nic to nie dało, zwiększenie elektrolitu bezpośrednio na zasilaniu procka też nie pomaga.
 • #4
  grom_5
  Level 17  
  Witam
  Jeśli procesor był wymieniony to tak jak pisałem wcześniej kondensatory lub inne uszkodzenie może coś być zasilaczem. Radzę dokładnie sprawdzić punkty lutownicze, w zasilaczu lub na module procesora. Dziwne że reset powoduje zakłócenia pracą transformatora lub innymi urządzeniami. Jeśli napięcie 5V jest stabilne to nie powinno się to dziać. Według mnie nadal jest niestabilny oscylator procesora. Należało by mieć miernik częstotliwości aby sprawdzić częstotliwość oscylatora!

  Dodano po 10 [minuty]:
 • #5
  tomybb
  Level 26  
  Procesor nie jest zasilany z 5V tylko poprzez stabilizator 3v3 i diodę - na nóżce zasilania jest ok 3,2.. - i jest to stabilne zasilanie (zmienia się tylko o 0,01V w momencie resetu). Ewidentnie reset zawsze jest przy przybliżeniu i włączaniu/wyłączaniu tego trafa więc raczej wykluczam przerwy jak również zwieranie kondensatorów. Kondensatory przy kwarcach zresztą zwierałem i nie powoduje to resetu. Jedyne co jeszcze mi się nasuwa na myśl to brak rezystora który jest równolegle do jednego kondensatora w oscylatorze (oznaczony gwiazdką). Dodatkowo zastanawia mnie jeszcze to że od strony lutowania na tej pcb przykręcona jest płytka z miedzianym ekranem - może te procki są jakoś szczególnie wrażliwe na zakłócenia i tylko ekranowanie może pomóc? Problem zauważony w dwóch egzemplarzach tego samego modelu.
 • #6
  grom_5
  Level 17  
  Witam
  Nigdy w serwisie nie miałem takiego zdarzenia że uszkodzenie tego typu można wywołać polem magnetycznym! Może ten model tak ma.Obecnie firma Philips wymienia całe moduły. Sądzę że naprawa tej wieży jest wątpliwa lub niemożliwa. Zastanawia mnie jak kolego sprawdzałeś kondensatory przy kwarcu? Takich kondensatorów się nie sprawdza je się wymienia! One mogą zwierać chwilowo lub tracić pojemność i tego nigdy się nie namierzy. Ja bym się upierał przy tym że mogą być przerwy po drodze z zasilacza głównego do PCB lub jeszcze poszukać w zasilaniu 3,3V kondensatorów filtrujących rzędu 220n. Posprawdzaj to na schemacie jesli są takie to je usuń. Więcej możliwości nie widzę, życzę powodzenia
  Pozdrawiam
 • #7
  tomybb
  Level 26  
  Stwierdzam iż dalsza zabawa z tym sprzetem nie ma sensu. Przyjmijmy że tak zachowują się te proce i tyle. Dzięki za pomoc.