Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inkubator do wylęgu kurzych jaj

Sqerty 24 May 2011 20:28 11977 8
Wago
 • Inkubator do wylęgu kurzych jaj

  Chciałbym wam przedstawić mój inkubator do wylęgu jaj. Na pomysł wpadłem gdy moja babcia mówiła mi o zakupie młodych kur do znoszenia jaj.

  Konstrukcja

  Cała konstrukcja wykonana jest z drewnianych deseczek o grubości 1cm. Składa się ona z 2 „pomieszczeń”. Pierwsze(wewnętrzne) jest miejscem gdzie należy włożyć jaja do wylęgu, a drugie(zewnętrzne) służy jako kopuła której zadaniem jest zatrzymanie ciepłego powietrza w inkubatorze. Drzwiczki to szyba wycięta ręcznie zamocowana na 2 zawiasach do szyb wyjętych ze starych mebli. Uchwyt drzwi współpracuje z magnesem dzięki czemu drzwi z uszczelkami są szczelnie zamknięte. Całość oklejona jest specjalnym sreberkiem które ma zapobiec przedostaniu się ciepłego powietrza na zewnątrz inkubatora.
  Inkubator do wylęgu kurzych jaj Inkubator do wylęgu kurzych jaj Inkubator do wylęgu kurzych jaj Inkubator do wylęgu kurzych jaj Inkubator do wylęgu kurzych jaj

  Ogrzewanie

  Jako elementu grzewczego użyłem połączonych ze sobą równolegle 2 spirali z drutu oporowego. Zasilane są one napięciem 12V z zasilacza komputerowego. Na spirale skierowany jest wiatraczek który wsysa powietrze z inkubatora i wypuszcza je na spirale. Następnie powietrze leci w komorze między ścianami zewnętrznymi a wewnętrznymi inkubatora.
  Inkubator do wylęgu kurzych jaj Inkubator do wylęgu kurzych jaj

  Termostat.

  Tutaj użyłem gotowego schematu z kitu AVT2420, a dokładniej przeróbki zapożyczonej z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1986245.html Histereza wynosi około 0,6°C . Temperatura wylęgu jaj powinna wynosić 37,4°C-38°C więc taki termostat spokojnie wystarczy.

  Zasilanie awaryjne

  Jaja nie mogą być ogrzewane i schładzane więc zastosowałem zasilanie awaryjne z akumulatora samochodowego którego działanie przedstawia rysunek.
  Inkubator do wylęgu kurzych jaj

  Czekam na wasze pozytywne i negatywne komentarze

  :D

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Sqerty
  Level 18  
  Offline 
  Has specialization in: brak
  Sqerty wrote 415 posts with rating 302, helped 5 times. Live in city Ostrowy nad Okszą. Been with us since 2009 year.
 • Wago
 • #2
  D214d3k
  Level 39  
  Daję "fajne" bo to przemyślana konstrukcja. Są jednak jeszcze 2 aspekty o które być może postanowiłeś zadbać manualnie (już bez automatyki). Pierwszy to wilgotność w inkubatorze a drugi to obracanie jaj.
  Link
  Link
 • Wago
 • #3
  Sqerty
  Level 18  
  Rzeczywiście zapomniałem napisać że za wilgotność odpowiadają dwa korki z wodą (po napoju)umieszczone pod podstawką na jajka.Obracanie jajek automatycznie to już wyższa szkoła.Moje urządzenie jest małe a mechanizmy za obracanie mogły by się w nim nie zmieścić.Dziękuje za "fajne" :D
 • #4
  Taranek1
  Level 10  
  Ja mam u siebie problem z wykonaniem elementu grzejnego. Ktoś podpowiedział by użyć spirali grzejnej lecz ona działa na 230, próbowałem wykonać taką z drutu oporowego by działała na 12 V
 • #5
  Wawrzyniec
  Level 38  
  Taranek1 wrote:
  Ktoś podpowiedział by użyć spirali grzejnej lecz ona działa na 230, próbowałem wykonać taką z drutu oporowego by działała na 12 V
  Bzdura, ona grzeje tylko słabo. Spirala grzejna wykonana jest z drutu oporowego
 • #6
  D214d3k
  Level 39  
  "Oj tam, oj tam" dzielimy 230/12 wychodzi nam 19 z ogonkiem więc dzielimy spiralę na 20 odcinków, łączymy je równolegle .. i okazuje się, że musimy szukać dużego zasilacza oraz grubego przewodu :). Ale można też dużo cienkich.
  Ja bym użył rezystorów 5W i można by sobie płynnie dobierać temperaturę na przykład ilością oporników w szeregu .. a żarówka tradycyjna (vel fabryka podczerwieni) zaspana w piasek też by się nadała ... chociaż z tym piaskiem to może bardziej do inkubacji żółwi :).
 • #7
  strikexp
  Level 27  
  A ja tam polecam drut oporowy do e-papierosów. Można go dość tanio kupić na allegro, tylko nie wiem czy on jest izolowany.
 • #9
  strikexp
  Level 27  
  A dlaczego miałoby się nie wykluć? Zwykły inkubator do jajek.