Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł do lokalu komercyjnego

07 Cze 2011 19:34 2498 13
  • Poziom 9  
    Witam

Posiadam lokal użytkowy o powierzchni około 850-900 m2. Jestem na etapie wyboru pieca c.o. Budynek będzie ogrzewany ekogroszkiem i pelletem, do wyboru jest więc wiele kotłów. Każdy oczywiście doradza co innego. Pierwszy problem to wybór mocy, na rynku jest wiele piecy o mocy 75kW w miarę w przystępnej cenie. Ale czy 75kW da rade na taki metraż ? Zastanawiałem się nad Defro Duo lub Kostrzewa .... Jest też Ling lub kocioł tłokowy Stalmark 80kW lub 90kW (kolega go doradza jednak musiałbym przerabiać kotłownie). Czy może lepiej nie ryzykować z 75kW i wybrać piec z zapasem np. Ling 100 kW ???
    Chodzi też o cene nie będę ukrywać
    Jak ktoś ma doświadczenie w temacie proszę o wpisy
  • Moderator HydePark/Samochody
    Witam

Wszystko zależy od kubatury i konstrukcji budynku. Nie tylko powierzchnia się liczy , ale także wysokość i sposób ocieplenia ( jeśli takowe jest ) . Przykład z mojej firmy : pomieszczenie warsztatowe 400m2 i 8 m wysokości + pomieszczenia biurowe ok 150 m2 , wysokość 3m ( nowy budynek). Konstrukcja z półfabrykatów ( płyty blacha-10cm pianki-blacha) + kilka ścian murowanych także z ociepleniem. Piec z Pleszewa z podajnikiem tłokowym 100kW. Pomieszczenia biurowe ogrzewane podłogowo , warsztat nadmuchy powietrza. Po tegorocznej zimie wrażenia takie: piec za małej mocy. W biurach , owszem milutkie ciepło. Ale na warsztacie przy temp. zewnętrznej -20 st. C , tylko 8 st. C . piec nie mógł "nagonić" temperatury , i to przy wcale niemałej konsumpcji opału ( ok. 400 kg na dobę). A całą instalację projektowała profesjonalna firma....Eeeech.

Na Twoim miejscu wziąłbym z zapasem.
  • Poziom 1  

• Poziom 24  
    Za mało danych.
    - jaki typ działalności będzie prowadzony (sklepy, hale magazynowe, suszarnia :) )
    - jaka jest przewidziana temperatura w pomieszczeniach
    - jaka wysokość pomieszczeń (kubatura)
    - straty ciepła (ilość okien, drzwi, wielkość otworów, czy często będą otwierane drzwi)
    - rodzaj wentylacji, ilość osób przebywających w pomieszczeniach
    - sposób ogrzewania (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, nagrzewnice, nagrzewnice z komorami mieszania, itp itd)

Zadałeś pytanie typu "jaki silnik będzie najlepszy do mojego dużego pojazdu" a nie napisałeś czy to duży motocykl, duże auto osobowe, duża ciężarówka czy duży pociąg :)
  • Poziom 35  
    kabee84 napisał:
    Za mało danych.
    - jaki typ działalności będzie prowadzony (sklepy, hale magazynowe, suszarnia :) )
    - jaka jest przewidziana temperatura w pomieszczeniach
    - jaka wysokość pomieszczeń (kubatura)
    - straty ciepła (ilość okien, drzwi, wielkość otworów, czy często będą otwierane drzwi)
    - rodzaj wentylacji, ilość osób przebywających w pomieszczeniach
    - sposób ogrzewania (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, nagrzewnice, nagrzewnice z komorami mieszania, itp itd)

Zadałeś pytanie typu "jaki silnik będzie najlepszy do mojego dużego pojazdu" a nie napisałeś czy to duży motocykl, duże auto osobowe, duża ciężarówka czy duży pociąg :)

Jeszcze warto wziąć pod uwagę jeden czynnik, mianowicie, czy będą tam jakieś urządzenia, które ubocznie są źródłami ciepła (należą do nich różne urządzenia elektryczne) i ile ich będzie.
  • Poziom 9  
    Budynek to 3 kondygnacje. Parter 3 lokale : 130 m2 - Apteka; 86m2 - sklep piekarniczy i sklep z wędlinami; 82 m2 sklep odzieżowy. Pierwsze piętro ma być na razie puste ale w planach restauracja, wysokość 3,20. 3 kondygnacja to poddasze ok. 100m2, wysokość ok. 2,5. Jest jeszcze klatka schodowa 40 m2 + 40 m2 (w ścianie przewód kominowy). Na lokale na parterze przypadają 2 sztuki drzwi reasumując:Aluminium ciepłe profil aluprof MB 60 mm: 5 drzwi (szerokość 110 cm, wysokość 275 cm), 2 drzwi 160 (szerokość 110 cm, wysokość 275 cm), 1 drzwi ( szerokość 150 cm, wysokość 275 cm), drzwi rozsuwane (szerokość 160 cm, wysokość 275 cm). Okna: 18 okien dachowych fakro, 24 okna (szerokość 115 cm, wysokość 185 cm) , 5 okien (szerokość 115, wysokość 120 cm). Współczynnik R mniej więcej 1,2 - 1,3. Budynek wykonany z polotermu 25 cm, plus ocieplenie styropian 12 cm. Dach ocieplony: 1 warstwa 15 cm isover, 2 warstwa 10 cm isover. Ogrzewanie to grzejniki (producent armatura krakowska aluminium- parter to ok. 310 sztuk piętro 210 żeberek, poddasze ok 100). Jeżeli chodzi o urządzenia elektryczne to będą w sklepie piekarniczym : jakiś piec, gorące lady dokladnie nie wiem ile tego będzie.
    Moje pytanie to czy piec typu o mocy 75kW da rade? np. Defro Duo 75kW. A może ktoś może polecić jakiś model? Brałem pod uwage jeszcze Kostrzewa oraz Ling.... Ale podstawowe pytanie 75kW czy 100Kw niestety nie ma mocy pomiędzy tymi wartościami.

Dodano po 6 [minuty]:

Temperatura przewidziana to 22-24 st. , wentylacja wymuszona, 4 drzwi używane często na klatkę schodową, i do każdego lokalu na parterze.

• Poziom 24  
    Mi wychodzi jakieś 700m2 powierzchni użytkowej.

Temperatura przewidziana 22-24stC? W sklepie? Nawet jak na restaurację to za dużo...
    Na klatce schodowej też nie musi być za gorąco..

Jak na moje kocioł na paliwo stałe 75kW powinien być wystarczający nawet biorąc pod uwagę grzanie c.w.u. i nieco wyższe niż standardowe wysokości kondygnacji.
  • Poziom 9  
    Powierzchni użytkowej wychodzi 800m2. Z temperaturą może rzeczywiście przesadziłem 20-21 st. C wystarczy... Skoro 75kW to jaki model, pod uwagę brałem 3 marki Defro Duo, Kostrzewa i Ling... czy ktoś ma doświadczenia z tymi modelami?
  • Poziom 39  
    mirrzo napisał:
    Ze względu na wysokość 3,3 m te 75 kW będzie trochę za mało. Ale tylko podczas sporych mrozów.

3.3 m nie jest wszędzie, więc wystarczy.
    A jak by była podłogówka to by wystarczyłoby 45kW... :D
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli już mam radzić to osobiście brał bym Kostrzewę. Jednak zawsze znajdzie się kilka minusów. A czy kotłownia posiada jakąś automatykę? Pytam, bo jeśli tak, to trzeba to pospinać z kotłem w sensowny sposób.
  • Poziom 9  
    Jaką automatykę masz na myśli? Na razie nie ma nic w kotłowni poza kolektorem... Myślałem o Kostrzewie bo ma przedział powierzchni do ogrzewania 500-1000. Znajomy mówił że istotna jest również powierzchnia wodna kotła (kostrzewa ma 150l) oraz powierzchnia grzejna kotła - dziwne bo nigdzie nie mogę znaleźć tego parametru dla Kostrzewy ! Nie znalazłem też grubości ścianek no i okres gwarancji też nie jest imponujący 24 miesiące :( "Producent udziela 24 miesiące gwarancji, za wyjątkiem ślimaka podajnika, czujnika spalin, grzałki, końcówek palnika (żeliwna i stalowa), szkła wizjera, sondy lambda, na które udziela 12 miesięcznej gwarancji. "
    To chyba minus porównując Cichewicza. Co do Cichewicz Futura Econo 75kw to też nigdzie nie znalazłem danych o powierzchni grzewczej???