Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy komputer lub modernizacja do 2500 zł - nie tylko Intel!

08 Lip 2011 14:34 4193 52
  • Poziom 12  
    Witajcie! Przyszedł czas na nowy sprzęt i w związku z tym chciałbym się poradzić ekspertom. Sam już dawno wypadłem z tej galopującej branży.

Obecnie mam:

C2D E8200 + Thermalright Ultra-120A
    Abit IP35
    Corsair VX 450W
    2 x 1 GB DDR2 XMS2 Corsair (PC2-6400, 800MHz, CAS4)
    Galaxy GeForce 8800GT 256 MB DDR3
    HDD 500GB chyba Caviar
    Obudowa aluminiowa Lian Li

I chciałbym wymienić to co trzeba. Do wydania koło 2500 zł.

Myślę nad Procesorem I7 ponieważ sprzęt będzie używany głównie do grafiki.
    Dobre opinie czytałem o płycie Asrock p67 pro3. RAM to tak z 8GB by było optymalnie. Przydał by się też dysk SSD i do niego ten stary. Myślałem też nad dyskiem sieciowym bezprzewodowym.

Czy jest możliwość wykorzystania obecnego coolera? Czy lepszy będzie boxowy albo różnica będzie na tyle mała, że nie warto komplikować i puścić go na allegro?

Karta graficzna raczej nie musi być wymieniana bo i tak pewnie nie starczy na nią środków. Ten GF8800GT nawet w miarę daje radę chociaż nie ukrywam, że w przerwach między projektami chciałbym sobie odpalić czasem jakiegoś Wiedźmina 2 albo D3 jak wyjdzie. Jednak do premiery jeszcze trochę czasu więc może lepiej teraz wydać więcej na inne komponenty a kartę kupić później?

Niestety uprzedzenia i upodobania wykluczają w moim przypadku firmę AMD - obojętnie jak bardzo poprawiła jakość swoich podzespołów.
    [EDIT: po przeczytaniu kilku wypowiedzi przychylam się jednak do możliwości kupienia AMD]
  • Poziom 29  
    Witaj,

Odnosząc się do kwestii dysku sieciowego bezprzewodowego.
    Ze swojej strony odradzam takie rozwiązanie ze względu na stosunkowo niskie transfery - poprzez Wi-Fi.
    Sądzę że lepszy jest dysk sieciowy połączony skrętką. Ważne jest żebyś miał kartę sieciową 1Gbit.

Koszt najtańszego rozwiązania tego typu to ok 200PLN - np. Welland (bez dysku)
    W miarę solidne rozwiązania domowe to ok.500 PLN np. Segate 1TB (z dyskiem)
  • Poziom 42  
    Że niby dysk SSD i dysk sieciowy i do tego i7 jeszcze? Twoje uprzedzenia są wręcz śmieszne. W takie zastosowania wpasowałby się idealnie Phenom II X6. 6 fizycznych rdzeni jest zawsze lepsze od 6 wątków. Plus fakt, że wtedy można by się zmieścić w budżecie. i7 to koszt 1000zł, SSD to 300zł za marne 40GB, do tego dysk sieciowy za 200zł i zostaje tylko 1000zł na płytę, RAM, kartę graficzną, obudowę.

Hmm, a tak właściwie to AMD kiedykolwiek produkowała podzespoły niższej jakości? Czasem mocniejsze procesory, czasem słabsze, ale nie słyszałem by się ktokolwiek na jakość skarżył.
  • Poziom 41  
    Z tym założeniami nie zmieścisz się w budżecie. Sam procesor to 1000zł. Dysk SSD to 450zł. Thermala wprawdzie możesz założyć, i będzie to dobra opcja, bo to bardzo dobry radiator.

Tak czy siak, nie ma szans zbudować takiego komputera na takich częściach za taką kasę.
  • Poziom 12  
    Panowie. Skoro tak stawiacie sprawę to postanowiłem zagryźć usta i przychylić się do pomysłu z AMD-kiem. Proszę w takim razie o konkretną propozycję - listę podzespołów. Faktycznie możliwość rozbudowy to duży plus bo jak dotąd każda zmiana procesora wiązała się u mnie również z wymianą płyty głównej.

Co do dysku sieciowego. Czy jest taka możliwość aby w tym kompie siedział tylko SSD a z niego dane wędrowały automatycznie przez sieć na ten dysk który mam teraz w starym kompie? Myślałem o bezprzewodowym głównie dlatego, że mam jeszcze laptopa i z tych dwóch komputerów dane by były zapisywane na sieciowym. A może są dyski sieciowe zarówno bezprzewodowe jak i na RJ-kę? Może wypisuję głupoty bo po prostu nie do końca rozumiem tą technologię.
  • Poziom 30  
    Sam SSD w komputerze to jak na razie kiepski pomysł (wysoka cena za 1GB a mało miejsca na wszystko co potrzebne). W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak użycie drugiego dysku tradycyjnego wewnątrz komputera i ewentualne udostępnienie jego zasobów w sieci lokalnej.
    Co do wersji sieciowej dysku (NAS) - transfery wyglądają mniej więcej tak:
    - praca na kablu, sieć gigabit - transfer około 80MB/s (kopiowanie 1GB w 13 sekund)
    - praca na kablu, sieć 100Mbps - transfer około 10MB/s (kopiowanie 1GB w 100 sekund)
    - praca na sieci WiFi przy bardzo dobrym sygnale - transfer około 2MB/s (kopiowanie 1GB w 9 minut)
    Dla porównania - transfer wewnątrz komputera między dyskami SATA - 100MB/s

daavid117 napisał:
    Hmm, a tak właściwie to AMD kiedykolwiek produkowała podzespoły niższej jakości? Czasem mocniejsze procesory, czasem słabsze, ale nie słyszałem by się ktokolwiek na jakość skarżył.

Myślę że temat kruszejących, ceramicznych procesorów Athlon i Duron będzie się jeszcze długo odbijał czkawką niektórym użytkownikom. Do tego ta polityka wyparcia ze strony AMD i zwalanie całej winy na użytkowników. To było bardzo nieładne z ich strony. Nigdy nie przyznali się, że ta konstrukcja była po prostu zła i nie nadawała się na rynek konsumencki, ale z drugiej strony gdyby jednak się przyznali i mieliby wymienić wszystkie wadliwe procesory na swój koszt, to mogłoby ich już nie być.
  • Poziom 12  
    Czyli wersja na kablu nie byłaby taka zła. Spodziewałem się, że będzie wolniej niż gdyby umieścić ten dysk wewnątrz komputera.
    A jak to jest z pracą na SSD? Wszystkie dane trzeba ręcznie przenosić na drugi dysk?

Co do uprzedzeń do AMD - tak jak kolega wyżej napisał - miałem takiego Durona i przerobiłem temat zakładania radiatora i pękający przy tym krzem.
  • Poziom 30  
    SSD traktujemy jako dysk systemowy. Instalujemy na nim system, najważniejsze aplikacje i pozwalamy aplikacjom na pracę na plikach temp itp. Duże aplikacje i dane wrzucamy na dysk tradycyjny.
  • Poziom 41  
    Hehe. Nie jednemu chrupnęło jajo na duronie.

Dysk NAS nie jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Ja bym po prostu udostępnił dyski w komputerze i tyle. Już wtedy będą one dostępne w sieci lokalnej, nawet przez wifi. (ruter to przepuści). Komputer stacjonarny lepiej jest podłączyć kablem. AMD nie jest wcale koniecznością. Można się zstanowić nad i5 2600. Albo nad czymś na AM3+.
  • Poziom 12  
    No dobra... To może na razie odpuszczę ten dysk sieciowy. Może faktycznie bez sensu by to było - dla samego laptopa, który ma już swoje lata kupować taki dysk.

To Panowie - rzucicie mi swoje propozycje konkretnych części w kwocie do 2,5K? Już wszystko jedno jaka platforma - Intel czy AMD. Byle było optymalnie pod względem cena/jakość i zmieściło się w kwocie. Można wykorzystać wybrane części z tego co mam obecnie.
  • Poziom 41  
    Obudowa i radiator zostaje. Dysk podaj jaki dokładnie bo możliwe że też warto zostawić. Resztę sprzedaj, to dobre części, 600zł z tego będzie. Napisz też dokładnie, czego oczekujesz od tego komputera.
  • Poziom 38  
    Pisałem 100 lat temu że więcej sensu ma Phenom II x6, czemu to wylądowało w koszu, tego nie wiem, ale jeszcze raz pisać mi się nie chce, że na i7 za 2,5k się tego sensownie nie da zrobić a na PII x6 można kupić płytę, w którą potem wsadzisz jeszcze lepszego Bulldozera z ośmioma rdzeniami (jak będzie to miało sens, okaże się po testach).

W ogóle wszystkie wypowiedzi z tematu zniknęły a nagle się okazuje, że będą jeszcze raz takie same.
  • Poziom 12  
    Dysk mam: Western Digital WD5000ABYS Caviar. Tak wnioskuję z wpisu w rejestrze sprzętu (WD5000ABYS-01TNA0 ATA).

Co do wymoderowania wątku z tych wszystkich postów które tu były - mi też się to nie podoba, nadgorliwość gorsza od faszyzmu. Co za problem w rzeczowej dyskusji i próbie przekonania pytającego do swoich racji... Proszę nie usuwać postów zawierających porady.
  • Poziom 41  
    Dysk jak najbardziej bardzo dobry, ja bym zostawił. Do tego bym chwileczkę zaczekał, i kupił Corsair Force3 GT. 60GB, jakieś 430zł. Ale nie ma w Polsce jeszcze, będzie za jakieś 2 tygodnie. Co do procesora, to musisz wybrać między 2 modelami.

Albo Phenom x6 1055T, albo i5 2600K. Płyta wiadomo - pod procesor. Wybór procesora będzie zależał od tego, jak lepiej będą działać programy graficzne, których używasz. Generalnie wolą więcej rdzeni, więc x6 powinien być wydajniejszy, ale musisz to sprawdzić.

Tak samo z kartą graficzną. Wszystkie 3ds-y i inne CADy potrafią renderować na kartach ATI, i mitem jest, że Ati się nie nadaje. Ale nie każdy program wykorzystuje ATIStream. (takie CUDA). I tutaj też trzeba się dopasować z wyborem do programu, z jakiego korzystasz.
  • Poziom 12  
    Programy z których korzystam to głównie Photoshop CS5 64bit, InDesign oraz Illustrator.
    Jak się dorobię to kupię Adobe Premiere i Aftereffect do obróbki filmów ale to raczej daleka przyszłość. 3DSMax na razie wykracza poza zakres pracy a na firmowym kompie pirata na pewno nie zainstaluje.

2 tygodnie to spokojnie mogę poczekać. Byle nie dłużej niż miesiąc bo będę miał ograniczony czas na rozdysponowanie środków.
  • Poziom 41  
    Adobre premiere ma dopalanie tylko na kartach Nvidia. Z tych sensownych to GTX 470 albo 570 albo 580. Chyba, że jakieś Quadro.

Afterefects, InDesign, Ilustarator. - nie ma specjalnych wymagań.

3DSmax korzysta z CUDA, więc powinien też mieć Geforce-a lub lepiej, Quadro. Ale Quadro są straszliwie drogie.
  • Poziom 12  
    OK, słuchajcie - wstępnie wybrałem sobie taki zestaw:

Cytat:

AMD Phenom II X6 1090T BOX Black Edition
    Asus M4A87TD/USB3
    Corsair DDR3 2x 4GB 1600MHz CL9 Vengeance
    OCZ Vertex 2 SSD 2,5" 100GB 285 MB/s 275 MB/s
    GeForce with CUDA GTX 460 SE Gigabyte 1024MB/256bit 2xDVI&mHDMI (PCI-E)

Wyszło trochę ponad 2600 zł ale powinienem dostać to za 2500.

Według konfiguratora na stronie Komputronika ten zestaw potrzebuje 315 W a więc może mógłbym zostawić ten co mam? Obudowę też. Czy zostawić seryjne chłodzenie? Czy kombinować w dokupowanie podstawek pod tego Thermalteke'a co mam? Bo może się okazać, że nie jest on wcale taki dobry na te nowe procesory... C2D chyba mniej się grzało, nie?

Kartę graficzną wziąłem taką bo na lepszą nie starczyło by kasy. A i tak zapomniałem jeszcze o systemie... Może kupię Windowsa ze sprzedaży obecnych części.

Co myślicie o tym zestawie? W grę wchodzi tylko to co ma Komputronik bo z nimi umowę ma kolega, przez którego będę kupował.

Ten dysk, który mi polecił Kefir niestety jest za mały - na system potrzebuję dla komfortu ok. 100 GB (obecnie, zaledwie po kilku miesiącach od formatu mam zajęte 60GB na C).

Co można zmienić na tańsze a równie dobre albo lepsze? :)
  • Poziom 10  
    Obyś się tylko nie przejechał na wydajności tego Vertexa 2. Dane które podaje producent są mierzone na egzemplarzach o pojemności około 256GB mamy wtedy największą ilość kanałów i optymalne rozłożenie pojemności per kanał. Swoją drogą wybrałeś model, który ma ponad 28GB w Over-Provisioning'u co może świadczyć o gorszej jakości pamięciach flash i swoją drogą gorszej wydajności nie wspominając już o żywotności.
  • Poziom 30  
    Baz przesady. Używam tego dysku i wartości w testach są dokładnie takie, jak podaje producent. Co się tyczy overprovisioningu, to jego duża ilość jest zaletą a nie wadą. Głównym jego zadaniem jest poprawa wydajności, a nie zabezpieczenie się producenta przed narastającymi badami.
  • Poziom 12  
    Największym minusem tego dysku jest dla mnie jego cena. Znacie jakieś inne, sprawdzone 100-gigówki, dostępne w Komputroniku?
  • Poziom 42  
    Procesor 1055T, a nie 1090T. Różnica tylko w ustawieniu mnożnika. Pamięci weź najzwyklejsze 1333MHz Geil/ADATA/GOODRAM. Różnicy w wydajności nie uświadczysz. Kartę nie SE! Weź lepiej GTX460 768MB. SE jest mocno okrojona.
  • Poziom 10  
    @Vespalock Ocz jest generalnie dobrym rozwiązaniem przy czym preferował bym wersję 120GB. @PeteSh dziwi mnie zadziwiające podobieństwo w wydajności modelu 120GB w porównaniu z 100GB mimo iż ten drugi ma prawie czterokrotnie większy bufor. Swoją drogą Ocz twierdzi że ten bufor jest po to by dysk dłużej zachował swoją niesamowitą wydajność http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showt...php?74842-Vertex-2-100GB-vs-120GB-differences dla mnie to jest podejrzane tym bardziej że model mniejszy jest o 30$ tańszy mimo iż to tylko inaczej skonfigurowany kontroler.
  • Poziom 12  
    A co powiecie odnośnie karty graficznej i płyty głównej?
  • Poziom 43  
    Weź Gigabyte 990x-ud3, albo jakąkolwiek inną z 4-fazową sekcją zasilania z radiatorem i najlepiej czarnym socketem- am3+. W przyszłości wymienisz procesor np. na fx-8130.
  • Poziom 12  
    Panowie, ten temat ma już 2 miesiące - czy od tego czasu coś się zmieniło?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Tylko ich cena wprawia w rozbawienie.

I nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z obsługą SATA3, w przeciwieństwie do USB3, SATA jest obsługiwana przez chipset na płytach AMD, AM3 również:

http://support.amd.com/us/Embedded_TechDocs/44758.pdf

strona 13
    strona 35
    SB 850 - 6xSATA3

Co do wydajności, to Intel (P67) ma przewagę tylko przy dostępie sekwencyjnym, a więc syntetycznym (i jest to duża przewaga), natomiast w scenariuszy rzeczywistym, czyli przy dostępie losowym, przegrywa z AMD 850/950. No ale testy jak testy, jeden przechyli szalę w prawo, a drugi w lewo. Tym niemniej drastycznych spadków wydajności na AMD nie będzie.
  • Poziom 12  
    Obecnie moja planowana konfiguracja wygląda tak:

Corsair 2.5'' SSD Force 120 GB (Serial ATA3)
    Gigabyte GA-990XA-UD3
    AMD Phenom II X6 1055T BOX
    Corsair DDR3 2x 4GB 1600MHz CL9 Vengeance
    GeForce with CUDA GTX 460 MSI 1024MB (PCI-E) OC

I to wyszło około 2500 zł. Czyli założony budżet się wyczerpał.

Ze starego kompa będę musiał poprzekładać:
    - dysk (Western Digital WD5000ABYS Caviar)
    - zasilacz (Corsair VX450W)
    - obudowę LianLi aluminiową

Radiator zostawię pewnie boxowany bo ten mój Thermaltake nie będzie pasował.

Rozważam jeszcze opcję taką, że zamiast dysku SSD kupię jakiś zwykły SATA 3 i nowy zasilacz. Plus tego rozwiązania będzie taki, że obecny komp będzie mógł zostać w całości. Wziąłbym wtedy:

WD Caviar Green 2TB WD20EARX 64MB cache SATA-III ale mam wątpliwości co do wszystkiego co zawiera słowo "Green" w nazwie - czy to nie ma wpływu na mniejsze prędkości?

Zasilacz - jaki?

Obudowa - nie przeglądałem jeszcze...
  • Poziom 26  
    Zasilacz spokojnie wystarczy. Moim zdaniem jeśli wiesz że z dyskiem wszystko ok i masz do niego zaufanie to lepiej go zostawic.

Dodano po 21 [sekundy]:

Zasilacz spokojnie wystarczy. Moim zdaniem jeśli wiesz że z dyskiem wszystko ok i masz do niego zaufanie to lepiej go zostawic. Box będzie głośny.
  • Użytkownik usunął konto