Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie LED - automatyczne oświetlenie pomieszczeń

25 Wrz 2011 18:27 1537 4
  • Poziom 10  
    Witam

Chciałbym stworzyć sterownik diody LED który będzie ja wł/wył po otrzymaniu sygnału np: z czujki IR. Chciałbym aby sterownik mógł być łączony szeregowo - dowolnie zmniejszać/zwiększać ilość LED w obwodzie.

Dodatkowo - to już chyba kwestia programowa - kolejny sterownik ma zapalać diodę z 0,5 s opóźnieniem i tzw. "dimming'iem"

próba stworzenia czegoś takiego: Link

Wydaje mi się że ATMega8 powinna do tego starczyć (z tego co czytam na forum) jednak jest to moja pierwsza próba wykonania czegokolwiek na µC i nie wiem od czego zacząć.

Prosiłbym o wskazówki żeby móc ruszyć z tym projektem.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Jeśli to twój początek z mikrokontrolerami to zacząłbym od ich lepszego poznania. Projekt o którym piszesz nie jest zbyt zaawansowany, ale wymaga poznania podstaw - sterowania PWM, timerów itd. Taki testowy układ możesz sobie zmontować na płytce stykowej, ATMega88 w obudowie DIL (ATMega8 to już przeżytek) i paru diod LED. Jak już ci to zadziała na stykówce to zbudujesz gotowy układ, gdzie pewnie LEDy będą wymagać driverów.
  • Poziom 30  
    Witaj,

Jako "drajwery" LEDów najlepiej wykorzystać układy takie jak np. MBI6651. Można je znaleźć np. w firmie Maritex (baner na głównej :)). To są tak w zasadzie impulsowe stabilizatory prądu. Dzięki nim, możemy wysterować wiele diod połączonych w szereg utrzymując stały prąd. Nie ma wtedy konieczności ograniczania prądów rezystorem, co przy obecnej mocy diod i ich ilości stanowi już problem. Układy pracuję z wyższym napięciem, np 24V - 40V czyli mamy małe prądy z zasilacza i cieńsze przewody.
    Jedyny problem to to, że do każdej konfiguracji diod trzeba dobrać cewkę/kondensator i diodę. Układy są pojedyncze lub podwójne. Maja wejście do sterowania PWM i wejście jasności (przynajmniej tak mi się zdaje, na pewno jest element regulujący prąd).

Co do PWM'a, jeśli będziesz się bawił w generowanie to wiec, że jasność diod nie jest liniowa i trzeba przewidzieć rozdzielczość PWM co najmniej 4 krotnie większą niż wymagana liczba stopni jasności. Strojenie liniowość można zrobić na oko. Kiedyś, może nawet na elektrodzie, był cały esej na ten temat (może ktoś pamięta?)

Ja mam system sterowania oświetleniem który nie ma jednostki centralnej, mam małe moduły które gadają z sobą na zasadzie wspólnej magistrali ("wszystkie się słyszą") Moduły są oparte o PIC18F14K22. Nawet to działa. Nie koncentrowałem się na oświetleniu LED więc to nie jest zbyt rozwinięte. Prosty DIMiing 16 stopniowy, troszkę mruga przy małej jasności ale jest akceptowalny.
  • Poziom 27  
    michcior napisał:
    Układy są pojedyncze lub podwójne. Maja wejście do sterowania PWM i wejście jasności (przynajmniej tak mi się zdaje, na pewno jest element regulujący prąd).

Jeśli chodzi o te drivery MBI6651 to jednym PWM'em sterujemy jasnością wszystkich diod jednocześnie (przynajmniej tak zrozumiałem datasheet..), więc nie ma możliwości rozjaśniania/ściemniania poszczególnych ledów, tak jakby chciał mieć to zrealizowane kolega mafiaq:

mafiaq napisał:
    Dodatkowo - to już chyba kwestia programowa - kolejny sterownik ma zapalać diodę z 0,5 s opóźnieniem i tzw. "dimming'iem"

Jednym ze sposobów jest realizacja programowa "multipleksowania" PWM, tak jak w tym projekcie - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2078280.html , a innym (bardziej kosztownym) wykorzystanie układu AS1121 (info: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2019396.html )
  • Poziom 2  
    witam czy do taśmy led o długości 15m mogę podłączyc zasilanie z obu końców