Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na ECC82

marek_34 26 Wrz 2011 19:40 9235 7
  • Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na ECC82

Autor zawsze był zafascynowany wzmacniaczami lampowymi, jednak wysokie koszty kitów oraz obecność wysokich napięć zniechęcały go do budowy własnego. W końcu postanowił jednak skonstruować wzmacniacz cechujący się niską ceną oraz jak najmniejszą ilością elementów koniecznych do wysterowania słuchawek 32-omowych.

Opisywana konstrukcja to prosty do zbudowania układ wzmacniacza słuchawkowego oparty o lampę 2AU7 / ECC82. Autor zaprojektował schemat, sprawdził go w programie TINA-TI, rezultaty były obiecujące: 20dB zysku w paśmie 20Hz-100kHz, przy zasilaniu 13 V napięcia stałego. Jak widać na schemacie i spisie elementów - układ składa się z mniej niż 30 elementów dyskretnych i większość konstruktorów projektów DIY powinno je posiadać w swoich zapasach. Autor wybrał lampę 12AU7 / ECC82, ponieważ może pracować przy niskich napięciach, a napięcie żarzenia wynosi 12.6 V, więc nie ma potrzeby jakiejkolwiek regulacji napięcia w układzie. Autor użył rezystorów 1/4 W w pierwszym stopniu oraz 2W w drugim. Rezystory 2W są raczej przewymiarowane, ale autor nie chciał mieć niespodzianek. Rezystor 20Ω musi być minimalnej mocy 5 W i nie może być drutowy, ponieważ indukcyjność spowoduje zmianę pasma przenoszenia.

Schemat:
    Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na ECC82
    źródło: http://electronics-diy.com/hybrid-tube-headphone-amplifier.php

Fajne!
  • #2 27 Wrz 2011 21:25
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Zupełnie kuriozalny układ. Przy tak niskim napięciu zasilania lampy to jest generator zniekształceń, a nie wzmacniacz audio. Strata czasu i włożonej pracy.

• #3 27 Wrz 2011 22:05
    .3lite
    Poziom 17  

Właśnie mnie cały czas interesowało jak ta lampa pracowała przy tak niskim napięciu, ciężko mi jest sobie to wyobrazić.

A ta obudowa? Jakby po cukierkach...

Poza tym, wszystkie wzmacniacze lampowe to generatory zniekształceń harmonicznych parzystych, które tworzą ten super lubiany przez niektórych "dźwięk lampy" - o ile same zniekształcenia są dobre dla naszych uszów to najlepsze wzmacniacze tranzystorowe posiadają zniekształcenia THD na poziomie 0.001%, których i tak nie usłyszymy a dźwięk z nich będzie pięknie wierny oryginałowi a nie zniekształcony jak w starych lipnych lampach.

• #5 28 Wrz 2011 13:33
    pan_kotek
    Poziom 20  

Układ jak układ, popatrzcie z czego zrobił podstawkę pod lampę !!!!

• #6 28 Wrz 2011 14:27
    nsvinc
    Poziom 35  

Co do podstawki pod lampę, to... pogratulować pomysłu. Toż ja kiedyś dysponując lampami ECC83 chciałem sobie zrobić przedwzmacniacz, a nie zrobiłem z racji braku podstawek...

• #7 28 Wrz 2011 21:07
    koziolini
    Poziom 12  

Pomysł z podstawką jest genialny... ma ktoś pomysł z czego by wymontować takie piny?

• #8 28 Wrz 2011 21:58
    grzeniu_pl
    Poziom 14  

@koziolini: Z żeńskiego gniazda D-Sub 9 ?