Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na ECC82

marek_34 26 Wrz 2011 19:40 9478 7
 • Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na ECC82

  Autor zawsze był zafascynowany wzmacniaczami lampowymi, jednak wysokie koszty kitów oraz obecność wysokich napięć zniechęcały go do budowy własnego. W końcu postanowił jednak skonstruować wzmacniacz cechujący się niską ceną oraz jak najmniejszą ilością elementów koniecznych do wysterowania słuchawek 32-omowych.

  Opisywana konstrukcja to prosty do zbudowania układ wzmacniacza słuchawkowego oparty o lampę 2AU7 / ECC82. Autor zaprojektował schemat, sprawdził go w programie TINA-TI, rezultaty były obiecujące: 20dB zysku w paśmie 20Hz-100kHz, przy zasilaniu 13 V napięcia stałego. Jak widać na schemacie i spisie elementów - układ składa się z mniej niż 30 elementów dyskretnych i większość konstruktorów projektów DIY powinno je posiadać w swoich zapasach. Autor wybrał lampę 12AU7 / ECC82, ponieważ może pracować przy niskich napięciach, a napięcie żarzenia wynosi 12.6 V, więc nie ma potrzeby jakiejkolwiek regulacji napięcia w układzie. Autor użył rezystorów 1/4 W w pierwszym stopniu oraz 2W w drugim. Rezystory 2W są raczej przewymiarowane, ale autor nie chciał mieć niespodzianek. Rezystor 20Ω musi być minimalnej mocy 5 W i nie może być drutowy, ponieważ indukcyjność spowoduje zmianę pasma przenoszenia.

  Schemat:
  Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na ECC82
  źródło: http://electronics-diy.com/hybrid-tube-headphone-amplifier.php

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  marek_34
  Poziom 18  
  Offline 
  marek_34 napisał 332 postów o ocenie 251, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Katowice. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  thereminator
  Warunkowo odblokowany
  Zupełnie kuriozalny układ. Przy tak niskim napięciu zasilania lampy to jest generator zniekształceń, a nie wzmacniacz audio. Strata czasu i włożonej pracy.
 • #3
  .3lite
  Poziom 17  
  Właśnie mnie cały czas interesowało jak ta lampa pracowała przy tak niskim napięciu, ciężko mi jest sobie to wyobrazić.

  A ta obudowa? Jakby po cukierkach...

  Poza tym, wszystkie wzmacniacze lampowe to generatory zniekształceń harmonicznych parzystych, które tworzą ten super lubiany przez niektórych "dźwięk lampy" - o ile same zniekształcenia są dobre dla naszych uszów to najlepsze wzmacniacze tranzystorowe posiadają zniekształcenia THD na poziomie 0.001%, których i tak nie usłyszymy a dźwięk z nich będzie pięknie wierny oryginałowi a nie zniekształcony jak w starych lipnych lampach.
 • #5
  pan_kotek
  Poziom 20  
  Układ jak układ, popatrzcie z czego zrobił podstawkę pod lampę !!!!
 • #6
  nsvinc
  Poziom 35  
  Co do podstawki pod lampę, to... pogratulować pomysłu. Toż ja kiedyś dysponując lampami ECC83 chciałem sobie zrobić przedwzmacniacz, a nie zrobiłem z racji braku podstawek...
 • #7
  koziolini
  Poziom 12  
  Pomysł z podstawką jest genialny... ma ktoś pomysł z czego by wymontować takie piny?
 • #8
  grzeniu_pl
  Poziom 14  
  @koziolini: Z żeńskiego gniazda D-Sub 9 ?